Jak zaktualizować klucz Windows 8 w UEFI Bios

Witam. Od dwóch tygodni siedzę nad problemem zmiany klucza Windows 8 w UEFI Bios (Dell Inspiron 15). Otrzymałem laptopa gratis z pracy pod warunkiem pozbycia się w UEFI klucza Windows 8 który zarejestrowany jest na dane firmy. Początkowo chciałem zainstalować Windows 7 i tak też uczyniłem. Niby wszystko śmiga lecz laptopa z pracy wyrwać nie mogę. Szef działu mi go nie da do póki podczas instalacji z płyty Windows 8.1 nie będzie widniał tam mój klucz. Chcę zakupić Windows 8.1 BOX w tym celu lecz nigdzie nie potwierdziłem tego że w przypadku Della - podczas instalacji nowego Windows będę miał możliwość wpisania swojego klucza który zostanie zapisany na stałe w UEFI.

Dell Polska oczywiście milczy. Dell USA chyba nie istnieje (maile wysłane z serwerów Microsoft Italia bo tam pracuję).

Mój odział w którym pracuję mówi jasno:

Instalować MS WIN 8.1 - system podbierze klucz w UEFI - później po instalacji zmienić klucz który powinien zostać załapany przez UEFI.

Niestety - taki schemat nie działa. Laptop po gwarancji więc mogę się ślinić na support który w przypadku Della jest lipny.

Proszę o jakieś porady. Maszyna do zabrania jest fajna. Dobry i7 4 rdzeniowy, 8GB DDR3, dysk 2TB… i dobre ATI na pokładzie.

A tak na przyszłość : omijajcie wszystko co ma UEFI w nazwie.

To jest koszmar.

Ja w swoim laptopie HP oryginalnie też miałem klucz Win 8 zapisany w UEFI. Podczas instalacji Windows 8.1 z płyty klucz z UEFI nie był brany pod uwagę podczas instalacji 8.1. W swoim lapku nie znalazłem możliwości usunięcia klucza Windows 8 wgranego do UEFI. Obawiam się, że nie ma takiej możliwości. 

U mnie klucz z Windows 8 w żaden sposób nie przeszkadzał, w instalacji Windows 8.1.

Zastanawia mnie to - kto wgrywa i kiedy owy klucz. Czy robi to producent płyty głównej w chwili gdy wgrywa jakiś bios poprodkcyjny w celu sprawdzenia płyty czy klucz jest zautomatyzowany i zainstalowany przez dostawcę dysku. Jest jeszcze opcja nr.3 czyli klucz wgrywany jest w chwili instalacji systemu w ostatniej fazie produkcji sprzętu już przed finalnym wpakowaniem w pudełko. Pierwsze opcje gryzą się. Wątpię w to by Microsoft hurtowo chciał dostarczyć klucze producentowi płyt głównych do Chin!

Będę drążył temat ile się da. Niestety, choć pracuję w dziale marketingu Microsoftu - dostępu do takich danych nie mam i mieć nie bedę. Ściśle tajne - niestety.

 

Co mnie w temacie martwi najbardziej?

Wyobraź sobie w przyszłości jakiegoś przestępcę! Robi jakieś dziwne interesy w necie za pomocą zaaktywowanego Windows 8.1! Później wystawia na giełdę sprzęt i sie pozbywa. Nabywasz takiego laptopa i wgrywasz swojego 8.1!

Podłączasz do łącza stałego - nie masz umowy kupna sprzedaży sprzętu - i co??? Za kraty?

Kolejna rzecz to taka że - moim zdaniem - wpakowanie w UEFI klucza Windows na stałe bez możliwości podmiany na nowy Windows - chyba tak do końca nie jest zgodne z prawem, co?

Instalator Windows 8.1 BOX podczas instalacji powinien zapytać - czy zaktualizować klucz Windows w UEFI. Wtedy wszystko było by ok.

Było by ok, bo nigdy nie wiesz czy komputer z drugiej ręki nie pochodził od jakiegoś internetowego pedofila. To mnie męczy najbardziej. Microsoft zasłania się tym iż Windows się crackuje.

Niestety nie potrafią odpowiedzieć na pytanie: po co to wszystko jeśli prawie 95% dostępnych laptopów na rynku ma naklejonoą licencję!

Brak mi słów.

Nie rozumiem po co te rozważania ? Zgodnie z licencją, ten kto ci podarował laptopa, ma obowiązek dokonania cesji oprogramowania które jest do niego przypisane. Kwestia rejestracji - nie jest tu żadnym wytłumaczeniem.

Klucz zapisany w UEFI jest wprowadzany i szyfrowany przez producenta. W większości znanych mi przypadków - szczególnie jeśli chodzi o laptopy, nie ma ogólnie dostępnych narzędzi umożliwiających podmianę tego klucza. Z tego co pamiętam, w opisywanych przez ciebie przypadkach, MS zaleca następującą ścieżkę postępowania: instalacja systemu na kluczu dostarczonym ze sprzętem, następnie zmiana klucza na ten który np. został dostarczony z licencją BOX i dokonanie ponownej aktywacji (niestety - może być konieczny kontakt z infolinią MS).

Dokonanie ponownej aktywacji. Jak?

Aktywuje się nie BOXowy Windows tylko ten w UEFI!

Nie widzę nigdzie opcji ZMIEŃ KLUCZ PRODUKTU WINDOWS

Ja widzę że ty nie czytasz ze zrozumieniem.

  1. Jeśli firma chce ci podarować laptopa - to MUSI to samo zrobić z systemem. Ergo: nie ma sensu kupowania dodatkowo systemu. I kwestia na kogo system jest zarejestrowany nie ma tu nic do rzeczy.

  2. Jeśli jednak zapragniesz zainstalować system który kupiłeś - to musisz mieć nośnik OEM lub BOX (nie może to być wersja upgrade). Instalujesz ja na kluczu uniwersalnym (Generic - są spokojnie do odnalezienia na stronach MS), a PO INSTALACJI zmieniasz klucz na ten dostarczony z systemem (i to właśnie może wymagać kontaktu z infolinią).

 

Tak czy inaczej - najważniejszy jest punkt pierwszy, więc dalsze rozważania IMHO są bez sensu.

 

UPDATE: a opcji “Zmień klucz” nie widzisz - ale nie znaczy że jej nie ma. Trzeba tylko skorzystać z linii komend, u poleceń :

slmgr.vbs -ipk numer-klucza-xxxxx-yyyyy-…

slmgr.vbs -ato

 

lub

 

slui 3

ok, ot pytanie. Czy po powyższym - w przyszłości gdy wymienię w laptopie dysk na inny to któy klucz się zainstaluje? Poprzedni czy nowy - BOXowy?

pittterek80 - jeszcze raz: po co ci w ogóle klucz boxowy ??

Szczerze mówiąc, poczytałem fora i ten Win8 nie jest wart tego klucza :slight_smile: więc sam się zastanawiam :slight_smile:

Jedyne co mnie trzyma to możliwość odkupienia z firmy kilka lapków za śmieszną kasiorkę - warunek jak w/w - udowodnić że klucz windows 8 z UEFI nie pracuje już komputerze. Mam przedstawić że aktywowałem nowy klucz i tym sposobem uzyskam możliwość zakupu komputerów. W innym przypadku recycling.

A ja jeszcze raz powtarzam: firma która sprzedaje sprzęt z takim żądaniem łamie licencję.

a co im zrobisz? Do Billa Gatesa nie napiszę :slight_smile: przecie. Komputery pochodzą z Microsoft Italia i koniec. Stać ich na “treszowanie”. Mogę wyrwać jako złom za kilka euro bo to co sie uwaliło naprawię w drodze do domu :slight_smile: a jak nie to recycling. Zależymi a szefostwu na tym - by na tym kluczu nigdy w życiu jakikolwiek Windows już się w necie nie pojawił. Rozumiesz?

Chodzi o to że Hardwae poleci do kosza - w systemie będzie jako recycling i nie ma prawa taki windows się zaaktywować nigdy więcej :slight_smile: bo szefostwo musiało by wtedy roboty szukać :slight_smile: więc stawka większa niż życie :slight_smile: dla obu stron.

Gdybym brał dla siebie - wiedział bym że Windows 8.0 i Windows 8.1 jest be be, fuj, dla tego sprżetu i bym nigdy systemu tam nie stawiał. Nie wierzę jednak że ktoś kto nabędzie dobrego kompa - nie będzie chciał tam wgrać 8.0 czy 8.1 a prędzej czy później takowy zapuka po aktualizacje do M$ i będzie lipaaaa…  :slight_smile:

Nie rozumiem. Klucza z UEFI nie usuniesz. Klient (firma) może sobie spisać sprzęt na straty. Aktywacja i klucze nie mają tu nic do rzeczy. Spisują go ze stanu i tyle. Generalnie widzę że ktoś tu usiłuje kombinować, nie wiedząc o czym mówi / pisze.

Dlatego - jak chcesz kombinować - to kombinuj. Sposób aktywacji systemu z innym kluczem ci podałem, jednak byłoby głupotą zapewnić że nikt już klucza zaszytego w UEFI nie użyje.

Dokładnie kolega Veers ma rację. Nie ma możliwości usunięcia klucza z UEFI. Instalując system Windows 8.1 podajesz klucz umieszczony na opakowaniu podczas instalacji. I również dokonujesz aktywacji systemu za pomocą tego klucza. U mnie nie było z tym żadnego problemu.

https://ramblinggeek.co.uk/general/uefi-bypassing-oem-key-durining-windows-8-pro-installation/

http://www.blogsolute.com/windows-8-clean-installation-product-key-do-not-match/25990/

:smiley:


http://theblogpirate.wordpress.com/2014/02/22/bypass-the-uefis-windows-78-key-installation/

Na ile znam angielski to te linki nic nie mówią o zamianie klucza w biosie laptopa.

Zdaję się że dobrze zrozumiałeś.

Może przejdzie instalacja USB… :wink:

Ludzie - po co te kombinacje ? Instalacja nie jest tu problemem - owszem trzeba się pogimnastykować z kluczami, ALE tak czy inaczej - nowy klucz nie zapisze się w UEFI, stary się z UEFI nie usunie … Skoro sprzedawca nie chce zgodnie z licencją przekazać sprzętu z oprogramowaniem, to trudno - albo trzeba samemu udawać wariata, albo zrobić gościa w bambuko, albo odpuścić sobie taki szemrany interes. I to tyle.

Śmiechłem jak to przeczytałem

Usunięcie klucza z UEFI, nawet jeśli to było by możliwe, nie ma najmniejszego sensu, bo użycie go z innym sprzętem oznacza automatycznie złamanie licencji

Inna sprawa jeśli ten laptop był kupowany bez systemu i została do niego dokupiona licencja na Win8 (nie ważne czy OEM czy BOX, inaczej jest jednak z 8.1), wtedy wystarczy tylko najzwyklejszy format partycji systemowej, bo klucz taki sam się nie zapisze w UEFI i jest on gotowy do użycia na innym sprzęcie

Więc albo szef działu jest za przeproszeniem idiotą, albo coś kombinuje i chce zrobić z ciebie idiotę

Ja kiedyś czytałem instruktaż na internecie w którym trzeba było zaktualizować UEFI i było napisane UWAGA skutkuje to usunięciem wszelkich licencji. Spróbuj przywrócić ustawienia fabryczne UEFI jak nic to nie da to wgraj inną wersję i będzie git. Trzymam kciuki bo za darmo taki sprzęcior dostać to… A jak to jest z tymi laptopami. Firma rozdaje komu popadnie jeśli laptop staję się zbędny? xD

Widzę że nie wszyscy kapują o co mi chodzi, zwłaszcza JeyJey który sam pisze:

cyt: “Usunięcie klucza z UEFI, nawet jeśli to było by możliwe, nie ma najmniejszego sensu, bo użycie go z innym sprzętem oznacza automatycznie złamanie licencji”

 

więc jeśli klucz (stary) wykasuję to … jak mogę użyć go na innym sprzęcie?

Ludzie, błagam! Windows w promocji kosztuje od czasu do czasu około 49-59 euro! Kurdę! Ja zarabiam 119 dziennie!!  Wali mnie od-legalizowanie Windowsa jeśli o to chodzi!  Wali mnie ten cały Win8.0 który siedi w UEFI!  Chcę to skasować i won!  Najlepiej by było bym mógł w UEFI wstawić nowy klucz nowego Windows 81 BOX! Był bym w niebie. Adi ma tu trochę racji! Ponoć już Ruskie rozszyfrowały całą bajkę i klucz da się wypierdziolić z UEFI! I o to mi chodzi. Narazie szukam info a że nie nawijam po ruskiemu a google jakiś pijany wiecznie podczas tłumaczenia to ciężko idzie.  Naczytałem się też info że ponoć się da skasować klucze tylko trzeba posiłkować się UEFIshellem. Poczytam to dam znać czy coś z tego wyszło.