Jak 'zamienić' ang Viste na pol przy zachowaniu legalnosci?

czyli jest to nielegalne a koleś wypożyczający staje się paserem

po pierwsze licencję zaakceptowały obydwie osoby, bo obydwie osoby mają zainstalowane visty i ich używają.

po drugie ‘wypożyczać’=‘lend’ i oczywiście odnosi się do “dawcy” nośnika.

Wg Słownika Języka Polskiego:

pożyczyć I — pożyczać «dać coś komuś albo wziąć od kogoś pod warunkiem zwrotu w określonym terminie»

oraz

wypożyczyć — wypożyczać

      1. «udostępnić coś komuś na jakiś czas»

      2. «wziąć coś od kogoś na jakiś czas»

Jest rzeczywiście subtelna różnica, ale wydaje mi się, że jeżeli chodzi o licencję autorstwa MS to oba wyrazy można traktować tak samo. W związku z tym ani pożyczać ani wypożyczać nośnika z systemem nie wolno.

nie ważne kto pożycza, kto nie pożycza

ważne, że jest to nielegalne

finito :slight_smile:

skoro nie można udostępniać to nie ma również legalnego sposobu na zdobycie nośnika

oprócz zakupu

pozdrawiam

co do “wypożyczać”, to w angielskiej wersji językowej EULA jest użyte “lend”, które wyraźnie odnosi się do “udostępnić coś komuś na jakiś czas”, w odróżnieniu od “borrow”, które jest tożsame z “wziąć coś od kogoś na jakiś czas”.

tym niemniej osobiście też uważam, że jest to złamanie umowy licencyjnej przez przynajmniej jedną ze stron.

btw, można spróbować zapytać się w MS albo u producenta laptopa, czy jest możliwość wymienić nośnik na taki z językiem polskim. z MS szanse szacuję na poziomie 20%, a z producentami laptopów nigdy nic nie wiadomo, więc może warto spróbować…

wlasnie dostalem info od MS z odpowiedziami na pytania o licencje…

W przypadku posiadania licencji OEM można używać tylko tą wersję językową, która była dostarczona przy zakupie.


W Umowie Licencyjnej Windows Vista Home Premium OEM można znaleźć następujący zapis dotyczący wersji językowych oprogramowania:


"Jeśli producent lub instalator wyposaży Państwa w opcję jednorazowego wyboru wersji językowej, mogą Państwo używać tylko jednej, wybranej wersji językowej."


Nabyte oprogramowanie należy instalować z nośników dostarczanych przy zakupie produktu. Dodam, że firma Microsoft nie zezwala na pożyczanie nośników instalacyjnych z oprogramowaniem.


Firma Microsoft oferuje swoim klientom możliwość uzyskania duplikatu nośnika instalacyjnego dla produktu Windows Vista OEM wyłącznie poprzez sprzedawcę oprogramowania zarejestrowanego jako partner System Builder. 


Producenci systemów w celu zamówienia nośnika powinni wypełnić formularz internetowy na stronie http://oem.microsoft.com/script/mr/MediaReplacement.aspx?wa=wsignin1.0, gdzie po wprowadzeniu wymaganych informacji (m.in. z etykiety COA) otrzymają e-mail z potwierdzeniem przyjęcia zamówienia.


Jeśli zamówienie jest złożone przez sprzedawcę (System Builder) nośnik jest dostarczany bezpłatnie.


Powyższa procedura nie dotyczy systemów OEM Multinational (HP, Toshiba, Dell, Acer itd) i nośników "recovery". Jeśli posiada Pan tego typu oprogramowanie, należy kontaktować się z producentem sprzętu komputerowego.

pytalem na przykladzie visty hp…chyba doslownie zrozumieli…

czyli panowie jak nie można wypożyczać nosnika nikomu to sposób jest prosty ktoś mi pożycza swój kpmputer a ja mu instaluje SO ze swojej plyty z uzyciem jego klucza

czyli rozumiem ze hp tez umywa rece?? :frowning: . masakra bo angielski jeszcze by sie przydal ale ja mam hiszpanska wersje a to juz przesada. znalazlem tam 3 wyrazy po polsku po wybraniu naszego jezyka. do M$ tez dzwoinilem no i pani powiedziala ze nie moge uzyc polskiej plyty i tego klucza:/ . co gorsza ten system trzeba chyba po jakims czasie rejestrowac a ten klucz co mam na obudowie w przeciwienstwie do tego oczekiwanego przez automat zawiera i litery i cyfry. chyba ze oem nie wymaga tej rejestracji :? a tylko przez moje kombinacje z innymi systemami wyszedl ten problem choc go nie powinno byc. a po hiszpansku sie chyba nie dogadam z nimi:/

tutaj macie szczegółowy opis licencji visty… http://www.wrzucaj.com/452143

Złączono Posta : 05.10.2007 (Pią) 14:51

Myśle że ten cytat rozwieje wszelkie watpliwości