Jak zamienić router w acess point


(M Wrazidlo20) #1

Na początek chcę przeprosić, gdyż są już takie tematy, ale ja nie zbyt rozumiem zamieszczone tam porady.

Otóż chcę podłączyć router tp-link TD-W8901G jako bezprzewodowy punkt dostępowy, a potem podłączyłem go kablem Enterneth do dekodera nc+. Czy mógłby ktoś w prosty sposób wytłumaczyć jak to zrobić?

Z góry wielkie dzienki i jeszcze raz przepraszam.


(Osimaru) #2

Trochę więcej szczegółów - internet masz od dostawcy doprowadzony do tego tplinka, czy zajmuje się tym inne urządzenie a tplinka chcesz użyć do rozszerzenia swojej sieci?


(M Wrazidlo20) #3

Routerem głównym jset livebox z orange, ten router tplink ma być do rozszerzenia sieci


(Osimaru) #4

Musisz wejść przez przeglądarke do tplinka i wyłączyć w nim serwer DHCP. Potem podłączasz kabel od Liveboxa do tplinka w slot LAN1, a kolejny kabel ethernet puszczasz z innego portu LAN tplinka do dekodera. Jak chcesz mieć też wifi rozgłaszane przez tplinka to ustaw sobie też wszystko, najlepiej od razu przed wyłączeniem w nim serwera DHCP. Możesz mu też ustawić adres IP w tej samej podsieci co Livebox, to będzie się potem łatwiej do niego dostać.


(M Wrazidlo20) #5

Ale chciałbym podłączyć tplinka do liveboxa bezprzewodowo


(Osimaru) #6

Obawiam się, że nie ma takiej możliwości z tym tplinkiem. Jego standardowe oprogramowanie nie obsługuje pracy jako most bezprzewodowy/przekaźnik, a alternatywnego chyba nie ma. Musiałbyś się wyposażyć w inny router. Tak to pozostaje jedynie kabel.


(M Wrazidlo20) #7

I tak dziękuję za pomoc.


(roobal) #8

Na tym routerze nie zrobisz tego, co oczekujesz.


(M Wrazidlo20) #9

A jakie są alternatywy dla tego routera, aby mógł zrobić to co chcę?

Mam też pytanie, czy może istnieje jeszcze jakiś inny sposób na bezprzewodowe podłączenie tego dekodera do internetu?


(Osimaru) #10

Jeżeli jakimś cudem masz Wi-Fi w dekoderze to owszem.

 

Co do routera, to musisz kupić taki który umożliwia pracę w trybie mostu bezprzewodowego na fabrycznym lub alternatywnym oprogramowaniu i wtedy wszystko skonfigurować.

 

Pytanie - jak z zasięgiem tego Livebox’a? Daleko się znajduje od dekodera?


(M Wrazidlo20) #11

Jednak przestudiuwałem wszystkie papiery w pudełku od tego tplinka i wyczytałem, że producent dał możliwość przekształcenia tego routera w access point, więc jak mogę to zrobić?


(Osimaru) #12

Access point to nie to o co tobie chodzi.

 

Accest point to jak nazwa wskazuje punkt dostępu, udostępnia internet przez Wi-Fi, ale najpierw musisz do niego doprowadzić internet kablem. Pisałem wcześniej, aby odbierać Wi-Fi routerem i przekazywać dalej kablem musi on pracować jako most bezprzewodowy.


(roobal) #13

Rozejrzyj się za dowolnym AP (nie routerem) z WISP, WDS i innymi trybami pracy. AP pod tym względem są bardziej funkcjonalne od wszystkomających routerów.


(Osimaru) #14

 

Wszystkomający router też nie będzie zły, z tym że musi być kompatybilny z jakimś alternatywnym softem, który jeszcze trzeba wgrać :slight_smile: Ale biorąc pod uwagę tylko standardowe oprogramowanie to jak najbardziej AP będzie w tym wypadku bardziej funkcjonalny.


(roobal) #15

Tylko, że tutaj router nie jest potrzebny i często ledwo posiada dodatkowe funkcje dla WiFi. Bardziej rozbudowane routery będą droższe od AP. Można kupić AP z WISP i on będzie działał również jak router.


(Osimaru) #16

 

Masz rację, z tym że pracę w trybie mostu/przekaźnika o ile dobrze pamietam umożliwia już coś typu WR740N na Gargoyle, a jego drogim i zaawansowanym technicznie urządzeniem bym nie nazwał :slight_smile:

 

Ale prawda jest taka, że jak ktoś nie jest za bardzo w temacie to lepiej kupić urządzenie, które fabrycznie umożliwia to co potrzeba bez kombinowania.


(M Wrazidlo20) #17

Ok, podłączyłem ten tplink z liveboxem na kablu, uruchomiła się jakaś otwarta sieć, z którą da się połączyć, ale dane i tak nie są przesyłane przez nią.


(roobal) #18

Jakieś szczegóły? Jak połączyłeś routery? Jaka adresacja?


(M Wrazidlo20) #19

Routery są podłączone kablem Ethernet, a o co chodzi z tą adresacją?


(Osimaru) #20

Kabel wepnij do tplinka w port LAN 1 i wyłącz w nim serwer DHCP.