Jak zamienić router w acess point

Na początek chcę przeprosić, gdyż są już takie tematy, ale ja nie zbyt rozumiem zamieszczone tam porady.

Otóż chcę podłączyć router tp-link TD-W8901G jako bezprzewodowy punkt dostępowy, a potem podłączyłem go kablem Enterneth do dekodera nc+. Czy mógłby ktoś w prosty sposób wytłumaczyć jak to zrobić?

Z góry wielkie dzienki i jeszcze raz przepraszam.

Trochę więcej szczegółów - internet masz od dostawcy doprowadzony do tego tplinka, czy zajmuje się tym inne urządzenie a tplinka chcesz użyć do rozszerzenia swojej sieci?

Routerem głównym jset livebox z orange, ten router tplink ma być do rozszerzenia sieci

Musisz wejść przez przeglądarke do tplinka i wyłączyć w nim serwer DHCP. Potem podłączasz kabel od Liveboxa do tplinka w slot LAN1, a kolejny kabel ethernet puszczasz z innego portu LAN tplinka do dekodera. Jak chcesz mieć też wifi rozgłaszane przez tplinka to ustaw sobie też wszystko, najlepiej od razu przed wyłączeniem w nim serwera DHCP. Możesz mu też ustawić adres IP w tej samej podsieci co Livebox, to będzie się potem łatwiej do niego dostać.

Ale chciałbym podłączyć tplinka do liveboxa bezprzewodowo

Obawiam się, że nie ma takiej możliwości z tym tplinkiem. Jego standardowe oprogramowanie nie obsługuje pracy jako most bezprzewodowy/przekaźnik, a alternatywnego chyba nie ma. Musiałbyś się wyposażyć w inny router. Tak to pozostaje jedynie kabel.

I tak dziękuję za pomoc.

Na tym routerze nie zrobisz tego, co oczekujesz.

A jakie są alternatywy dla tego routera, aby mógł zrobić to co chcę?

Mam też pytanie, czy może istnieje jeszcze jakiś inny sposób na bezprzewodowe podłączenie tego dekodera do internetu?

Jeżeli jakimś cudem masz Wi-Fi w dekoderze to owszem.

 

Co do routera, to musisz kupić taki który umożliwia pracę w trybie mostu bezprzewodowego na fabrycznym lub alternatywnym oprogramowaniu i wtedy wszystko skonfigurować.

 

Pytanie - jak z zasięgiem tego Livebox’a? Daleko się znajduje od dekodera?

Jednak przestudiuwałem wszystkie papiery w pudełku od tego tplinka i wyczytałem, że producent dał możliwość przekształcenia tego routera w access point, więc jak mogę to zrobić?

Access point to nie to o co tobie chodzi.

 

Accest point to jak nazwa wskazuje punkt dostępu, udostępnia internet przez Wi-Fi, ale najpierw musisz do niego doprowadzić internet kablem. Pisałem wcześniej, aby odbierać Wi-Fi routerem i przekazywać dalej kablem musi on pracować jako most bezprzewodowy.

Rozejrzyj się za dowolnym AP (nie routerem) z WISP, WDS i innymi trybami pracy. AP pod tym względem są bardziej funkcjonalne od wszystkomających routerów.

 

Wszystkomający router też nie będzie zły, z tym że musi być kompatybilny z jakimś alternatywnym softem, który jeszcze trzeba wgrać :slight_smile: Ale biorąc pod uwagę tylko standardowe oprogramowanie to jak najbardziej AP będzie w tym wypadku bardziej funkcjonalny.

Tylko, że tutaj router nie jest potrzebny i często ledwo posiada dodatkowe funkcje dla WiFi. Bardziej rozbudowane routery będą droższe od AP. Można kupić AP z WISP i on będzie działał również jak router.

 

Masz rację, z tym że pracę w trybie mostu/przekaźnika o ile dobrze pamietam umożliwia już coś typu WR740N na Gargoyle, a jego drogim i zaawansowanym technicznie urządzeniem bym nie nazwał :slight_smile:

 

Ale prawda jest taka, że jak ktoś nie jest za bardzo w temacie to lepiej kupić urządzenie, które fabrycznie umożliwia to co potrzeba bez kombinowania.

Ok, podłączyłem ten tplink z liveboxem na kablu, uruchomiła się jakaś otwarta sieć, z którą da się połączyć, ale dane i tak nie są przesyłane przez nią.

Jakieś szczegóły? Jak połączyłeś routery? Jaka adresacja?

Routery są podłączone kablem Ethernet, a o co chodzi z tą adresacją?

Kabel wepnij do tplinka w port LAN 1 i wyłącz w nim serwer DHCP.