Jak zmniejszyć partycję systemową

Witam szanowne grono.
Mam problem ze zmniejszeniem partycji systemowej C w laptopie lenovo G510.
Po wejściu w „zarządzanie dyskami” wiadomo jest kilka malutkich partycji, podstawowa partycja C ma 891 GB w tym 722 GB wolne, klikam „zmniejsz wolumin” ukazuje mi sie okienko z następującymi wartościami:
Całkowity rozmiar przed zmniejszeniem (w MB) 913380
Rozmiar dostępnego miejsca zmniejszenia (w MB) 18419
Wprowadź ilość miejsca do zmniejszenia (w MB) 18419
Całkowity rozmiar po zmniejszeniu (w MB) 894961
Problem w tym dlaczego jest możliwość zmniejszenia partycji C tylko o 18419 MB , skoro jest wolnego miejsca 722 GB.
Może ktoś z Was mi doradzi?
Chciałem wkleić tu zrzuty ekranu z tego, ale tutaj chyba nie można.
Pozdrawiam serdecznie.

Jak chcesz zmienić rozmiar partycji gdy jest zamontowana, system jest z niej uruchomiony.

Windows i aplikacje na Windows to umieją jak nie potrzebujesz zmniejszyć jej mocniej niż Windows zezwala - wtedy niby trzeba zrobić to z nośnika live typu WinPE/WinRE a czasem to okrojony GNU/Linux.

Dlatego lepiej to zrobić z live\usb.

Dlatego, że na wolnych miejscach dysku znajdują się „po rozstrzelane” różne pliki. Chcesz zmniejszyć partycję C w Zarządzaniu dyskami, to najpierw wykonaj defragmentację tej partycji np. za pomocą Defragglera.
Lepiej zainstalować np. Easeus Partition Master i tam wykonać zmniejszenie woluminu C. Odbędzie się podczas restartu komputera. W sumie, będzie szybciej!

Dostajesz jakieś info przy próbie zmniejszenia?

333

Pewnie tak jak napisał kolega wyżej, trzeba zrobić najpierw defragmentację (jeśli to dysk HDD a jeśli SSD to optymalizację) i wówczas dopiero sprawdzić…przeszkodą wówczas mogą być jedynie pliki jak na screenie „nieprzenośne” a więc w sumie systemowe.

Bardzo Wam dziękuję zrobię jak radzi kolega Astor44, tylko jak żona zejdzie z laptopa :slight_smile: Głównie chodzi mi o to żeby przełożyć zdjęcia które ma na partycji systemowej…Wcześniej dla pewności zdjęcia skopiuję na zewnętrzny dysk, jakby coś się złego stało :slight_smile:
Ma dokładnie tak jak w tym wątku:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2815163.html
Miałem takie okienko

Jeśli będziesz miał kopię zdjęć na zewnętrznym dysku - to ja nie ruszałbym partycji tylko ze względu na to, żeby przenieść te zdjęcia na nowo utworzoną (bo chyba chcesz taką utworzyć dla osobistych plików).
6 partycji (systemowe i dodatkowo od Lenovo)…i jeszcze dodatkowa jaką utworzysz…
Ale to już twoja sprawa.

Jak coś zrobiłeś z siebie kobietę, matkę Polkę:

:upside_down_face:
Już mi się kręci od tych płci…haha
Piję rum i to chyba od tego…

Wyłacz najpierw plik wymiany na tej partycji, urucho ponownie i wtedy zobacz.

No nie tylko ja jestem zakręcony… :upside_down_face:

Jeśli w woluminie C znajdują się nieporuszalne pliki, takie jak plik stronicowania i pliki hibernacji, w większości przypadków można zmniejszyć dysk C, ale zarządzanie dyskami zapewnia niewiele miejsca.

Jak się nie da trzeba użyć mp. NIUBI Partition Editor 7.6.2 Free Edition - dobreprogramy
I wyłącz hibernację

Bo ja szybko pisze. I tak każdy wie o co chodzi :grinning:

Według mnie powinien zrobić sobie kopię tych zdjęć i nie ruszać w ogóle tej partycji, czyli jej zmniejszać i tworzyć dodatkowej.
Ma na tym lapku zainstalowaną partycję przywracania od Lenovo z kopią systemu, partycję odzyskiwania Windows 10…więc, patrząc na „zabezpieczenia” jakie ma na dysku i to, że wszystkie obecnie nowe lapki mają jedynie jedną partycję C…to dałbym sobie spokój.

https://support.lenovo.com/us/en/solutions/ht505250-how-to-reduce-or-expand-system-partition-c-drive-size-in-windows
w/g Lenovo

Chcę zrobić dodatkową partycję dlatego, żeby ta systemowa C miała możliwie najmniej plików.Teraz zdjęcia zajmują prawie 100 GB, kiedyś czytałem, że laptop szybciej „chodzi” jak na partycji z systemem nie ma niepotrzebnych plików, no i dla bezpieczeństwa w razie awarii dysku-systemu chyba możliwość odzyskania zdjęć itp. z innej partycji niż systemowa jest łatwiejsze.
Dobrze rozumuję?

darek0107

Wyłacz najpierw plik wymiany na tej partycji, urucho ponownie i wtedy zobacz.
Gdybym wiedział jak to zrobić…

Dobrze. Najlepszym wyjściem jest jednak posiadanie dwóch dysków. Jeden na system i aplikacje a drugi na dane.

Ja wiem, tylko żona często dodaje zdjęcia na lapka więc ten zewnętrzny musiałbym co kilka dni podpinać i na nowo kopiować zdjęcia…
Można włożyć też dysk w miejsce napędu DVD to też dobre rozwiązanie chyba
Właśnie wyłączyłem plik wymiany, tutaj to jest fajnie opisane: