Jak zostać informatykiem bez ukończenia szkoły średniej związanej z tym zawodem?

Witam,
Chciałbym zostać informatykiem, myślałem o czymś z programowaniem, ale aktualnie nie mam opcji żeby być w szkole średniej związanej z informatyką, mam 16 lat i komputerami pasjonuję się od jakiś 5 lat, wiem jak zbudowany jest komputer, wybrałem programowanie, ponieważ jest to według mnie najbardziej opłacalny zawód pod względem dochodowym, znam Angielski ponad poziom, zwykle nie muszę się go uczyć gdy mam w szkolę jakiś sprawdzian bądź kartkówkę, czasami jak jest coś ze słówek to poczytam. Programowanie miałem w podstawówce i trochę w gimnazjum, ale na bardzo podstawowym poziomie, z tego co pamiętam robiliśmy stronę internetową, pogrubianie tekstu, zmiana koloru czcionki itd. w podstawówce pamiętam było dużo exela, a on podobno jest ważny. Czy mam jakieś szanse na zostanie programistą bez ukończenia szkoły średniej? Maturę będę miał, tylko pytanie jak to wygląda ze studiami, czy jest możliwość żebym dostał się na jakieś informatyczne bez ukończenia szkoły informatycznej? Może takie studia też są zbędne, czytałem pełno artykułów i wpisów na różnych forach, ludzie piszą że programowania można się nauczyć samemu w domu za pomocą internetu. Co wy o tym uważacie? Myślałem O Javie i o C++, jak kiedyś rozmawiałem z Panem, który składał mojemu dziadkowi komputer (ogólnie to byłem z Tatą żeby to załatwić) i porozmawiałem chwilę z tym informatykiem, i powiedział później mojemu Tacie tak: “widać, że chłopak zna się na rzeczy, będzie z niego informatyk” i to mi dało jeszcze większego kopa żeby iść ku tej dziedzinie.
Piszę to w 100% na poważnie i proszę o szczerze odpowiedzi.

U nas na uczelni gościu do drugiego roku nic nie umiał z programowania, na czwartym pracował już w dwóch firmach i nie miał czasu na studia, sam się uczył. Na pewno przy pierwszej okazji nie zdał inżynierki a czy podchodził dalej nie wiem, ale powiedział, że się zastanawia czy w ogóle mu warto :stuck_out_tongue:
Zacznij się uczyć, są fora, jutuby, książki i jak będziesz umiał to robotę znajdziesz, studia możesz sobie zrobić kiedy indziej. Na jakieś studia się dostaniesz, możesz sprawdzić wymogi a zawsze możesz zrobić maturę z informatyki.

2 polubienia

Czyli raczej dałbym radę sam to ogarnąć :slight_smile: Wiesz może po czym mógłbym poznać, że tyle wiedzmy mi już wystarczy, no bo to chyba nie jest tak, że każdy programista wie linie w linie zawsze co zrobić idealnie tak jak ktoś chciał, chyba że się mylę, bo ten kod póki co dla mnie czasami wygląda strasznie, ale wydaje mi się że mam takie myślenie programistyczne, jeżeli wiesz o czym mówię.
Ogólnie teraz głupie pytanie, proszę się nie śmiać :sweat_smile: czy jest taka możliwość żebym mógł mieć zdane 2 matury?

Napisz gre internetową w przeglądarce, handel na giełdzie, w oparciu o bazę sql, przeliczanie cen akcji losowe o północy danego dnia. Jak napiszesz, jesteś full stack developerem :slight_smile:

1 polubienie

Ten zawód Cię zniszczy jeśli nie będziesz prawdziwym pasjonatą w temacie. Nie patrz na pracę przez pryzmat zarobków. Programowanie trzeba naprawdę lubić żeby dojść do jakiegokolwiek sensownego poziomu.

Co do studiów - ja mam zdanie, że jak chcesz z nich coś wyciągnąć, to Ci się to uda (a przy okazji będziesz zmuszony poznać wiele nowych rzeczy które być może Ci się w przyszłości przydadzą). Ale poza wiedzą studia uczą się uczyć. To trudna sztuka ale kluczowa w IT które zmienia się bardzo dynamicznie i zwyczajnie trzeba cały czas się uczyć żeby pozostać na jakimś poziomie. Jak chcesz papierek ukończenia - nie warto, lepiej uczyć się w domu.

1 polubienie

Po prostu ja pasjonuję się ogólnie informatyką, a z tym dochodem to trochę przesadziłem, ja naprawdę lubię te dziedzinę, parę razy kumplom już komputery składałem, i mówią że “hulają”, ale takie coś nie jest dla mnie, poza tym programowanie to jest chyba nauka cały czas, czy mi się coś źle wydaje? W końcu to zapewne nie stoi w miejscu tylko cały czas trzeba się uczyć tego na bieżąco, chyba że się mylę.

Nie za bardzo rozumiem twój problem. Profil w szkole średniej nie ma wiele do rzeczy. W ogóle szkoła średnia nie ma wiele do rzeczy. Robisz maturę z matematyki i czego tam jeszcze trzeba i idziesz na studia informatyczne. Programowanie w szkole średniej z “prawdziwym” nie ma wiele wspólnego, są to raczej zagadki algorytmiczno/logiczno/programistyczne. Na studiach też trzeba mieć sporo szczęścia (do wykładowcy), aby odejść od uczelnianego schematu. Liznąć trochę TDD, SOLID, itp. Generalnie tak naprawdę uczysz się zawodu od 4 roku studiów i przez pierwszych kilka lat pracy.
Studia nie są konieczne, ale jednak się przydają. Dają sporo podstawowej wiedzy z dziedziny algorytmiki, matematyki, baz danych, projektowania systemów, uczą samodzielności itp. … no i to fajny okres w życiu.

1 polubienie

Właśnie z tą matmą u mnie średnio w gimnazjum było, ale może kwestia nauczyciela, bo nie dużo osób miało dobre oceny, sam miałem 3 a to nie jest jakaś wybitna ocena, ale i tak większość rzeczy, których się uczę na matematyce mi nic nie da w zawodzie.

Po pierwsze do matury masz jeszcze kilka lat. Tak naprawdę ważne jak napiszesz maturę. Wszystkie oceny do tego czasu to tylko dla własnej satysfakcji (i rodziców).
Po drugie, jeśli masz kiepskiego nauczyciela, to znajdź dobrego korepetytora. Nie zapomnij też o najważniejszej rzeczy potrzebnej do nauki (i w informatyce też) -> twardym tyłku. Trzeba usiąść i się uczyć / tłuc zadania. Najlepsza recepta na sukces.

ale i tak większość rzeczy, których się uczę na matematyce mi nic nie da w zawodzie.

A pracowałeś “w zawodzie”? Jeśli chcesz być “informatykiem”, który chodzi po domach i naprawia komputery to rzeczywiście nie za bardzo. Jeśli masz jednak nieco większe ambicje, to matematyka to najważniejszy przedmiot. Wiadomo, że nie przydadzą Ci się te zagadnienia bezpośrednio (chociaż w gimnazjum to taki elementarz, że nawet przy projektowaniu płytek w łazience się przyda), ale matematyka uczy analitycznego myślenia (rozkładania problemów na czynniki pierwsze), precyzji, skupienia uwagi i generalnie takiego myślenia jakie będzie ci potrzebne “w zawodzie”. Nie wspominając o tym, że pierwsze kilka lat studiów to głównie matematyka, więc warto się przyłożyć, aby nie odpaść po 1 semestrze.
Na studiach można dyskutować, że przeginają z materiałem i rzeczywiście mało on się komu przyda. W gimnazjum i liceum to podstawy tego co każdy wykształcony człowiek powinien wiedzieć.

3 polubienia

Mi właśnie takiego myślenia matematycznego chyba brak, jak jest jakieś zadanie z treścią to nie potrafię tego dobrze przeanalizować żeby wiedzieć czego w tym danym zadaniu użyć aby coś obliczyć :confused:

równie dobre może być myślenie anty-matematyczne… matematyczka liczy pół lekcji wzór a Ty po 5 minutach gapienia pytasz “a to nie 5 pod x będzie? Może podstawić i sprawdzić a nie wyprowadzać przez godzinę?”. Tak miałem ja, w wielu przypadkach “zgadywałem wynik”.

To jest tylko kwestia braku wprawy i/lub złego tłumaczenia.

W tej chwili tak właśnie jest.
Kiedyś poziom (zakres materiału) był wyższy. W podstawówce mieliśmy np. równania kwadratowe czy funkcje trygonometryczne, a w pierwszej klasie szkoły średniej liczby zespolone. Czy to dobrze czy źle nie mnie oceniać, ale faktycznie to co jest teraz, to są naprawdę podstawy, które trzeba znać.

Generalnie myśląc o przyszłości trzeba się uczyć. Ale nie z przymusu, bo nic z tego nie wyjdzie, a z zamiłowania. Wtedy nauka staje się przyjemnością.
Niestety w szkole o to bardzo trudno. Dlatego faktycznie lepiej uczyć się samemu, ale na podbudowie szkoły. I dlatego nie jest aż tak istotne, czy to szkoła informatyczna, czy nie.

3 polubienia

A moglibyście podrzucić linki do jakiś stron gdzie mogę poczytać i się ogólnie uczyć tego programowania?
Kiedyś oglądałem kanał Samuraj Programowania, ale fajnie by było jakby ktoś kogoś na yt polecił, bo z samego czytania będzie mi trudno raczej się wszystkiego dowiedzieć, chyba rozumiecie o czym mówię.

@luguhaj1 @MireQo … …

Ty się zdecyduj, z którego konta piszesz i które chcesz używać, bo widzę masz ich kilka…

@Radek68 Zapomniałem hasła do tego co właśnie piszę, emaila też nie pamiętałem, ale jakimś cudem miałem na poczcie zapamiętywanie hasła i się pokazał jak parę razy kliknąłem tam gdzie się wpisuje login, widzę że jesteś Moderatorem, więc jeżeli możesz/ jest taka potrzeba to usuń tamto konto.
Tak czy inaczej proszę o odpowiedzi co do pytania zadanego w mojej ostatniej wypowiedzi.

Zapisuj się na Harvard :slight_smile: https://online-learning.harvard.edu/subject/programming

Które polecasz, niektóre są płatne z tego co widzę

te bezpłatne, które Ciebie interesują. Poszukaj na polskich uniwerkach, na coursea czy w UK. Na zachodzie takie “darmowe” triale" są popularne. A co polecam? Jak chcesz Internet html+java script+sql, jak programowanie gier komputerowych od C+ chyba trzeba by wyjść. Zobacz program technikum/pierwszego roku informatyki i wybierz podstawowe przedmioty.

1 polubienie

Okej zobaczę, ja myślałem coś w formie e książki, ale skoro takie coś jest lepsze.

Może ktoś jeszcze ma jakieś propozycje ?