Jak zwiększyć rozmiar partycji C?

Mam problem i to poważny. Na raz w pewnym momencie komputer zamonitował mi, że na dysku C jest całkowity brak miejsca. Niestety poza włączeniem przeglądarki nic nie można zrobić. Ani odinstalował oprogramowania, ani zainstalować programu do zmiany rozmiaru partycji. Nie wiem co mam zrobić. System w ogóle nie chce chodzić, bo ma za mało pamięci. Na C nie zostało ani kilobajta. Po prostu jakiś “mądry” dał kiedyś tej partycji tylko 7 Gb. Jedynie wyjście to Gparted ale kompletnie nie mogę tego programu zajarzyć. Czytałam tutoriale i nic. Odejmuję miejsca od innej partycji to mi głupek tworzy nową, a nie mam zielonego pojęcia jak to przyłączyć do C. Dlatego tak nie cierpię Gparted ale nie mam nic innego, a system nie chce normalnie działac i nic robic bo nie ma pamięci. Błagam niech mi ktoś pomoże. Muszę w czasie wykonać mnóstwo ważnych zleceń i jestem teraz w kropce.

Na początek wyłącz przywracanie systemu - może to dać Ci nawet kilkaset megabajtów wolnego miejsca. Wyłącz też hibernację - pewnie z 1-3 GB ( !!

Możesz też wyczyścić cache przeglądarek - kilkadziesiąt MB odzyskanego wolnego miejsca.

Następnie właściwości danej partycji i “oczyszczanie dysku”

No i sprawdź czy nie masz zawalonego śmieciami kosza :wink:

Kolejność tych czynności w zasadzie jest dowolna.

Jeśli nie będzie można wykonać żadnej z tych czynności, to uruchom komputer w trybie awaryjnym i zacznij od oczyszczania dysku w tym trybie.

Do zmiany rozmiaru partycji użyj programu EASEUS Partition Master

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html

Przed zmianą rozmiaru partycji dokładnie je zdefragmentuj.

Ja te czynności wykonałam, ale nic nie dały. Hibernacje i przywracanie zawsze wyłączam po świeżej instalacji, a cache czyszczę co parę minut. Natomiast nie mogę wgrać żadnego programu, ponieważ nie ma miejsca na uruchomienie instalatora. Nie moge zrobić nic, poza wykonaniem tego w gparted. Ale nie mam zielonego pojęcia o tym programie. Tutoriale i google nic mi nie pomogły, bo mi to nie wychodzi, jest to okropnie trudny program.

Musisz mieć wolne miejsce za partycją (C:). Więc albo przesuwasz partycje (D:) i tworzysz dzięki temu wolne miejsce przed partycją (C:) lub możesz utworzyć partycje (E: - musi być to partycja podstawowa/primary nie rozszerzona) za partycją (D:), a następnie przekopiować dane na (E:) po czym usuwasz (D:) aby powstał nie przydzielony obszar (bez partycji) i wtedy powiększasz (C:) - resize.

Możesz jeszcze przenieść plik stronicowania na inną partycję wtedy (C:) zostanie lekko odciążone.

http://www.dedoimedo.com/computers/gparted.html

No niestety tego właśnie nie potrafię wykonać. Powstaje mi obszar nie zalokowany i nie da się nic z nim zrobić. Opcja resize nie działa, nie da się tego miejsca przesunąć.

Chcesz użyć GParted do rozszerzenia na partycji ntfs? Przecież ten program się kompletnie do tego nie nadaje. Chcesz poszerzyć partycję C, zmniejsz rozmiar partycji obok, później poszerz partycję systemową o to zwolnione miejsce. Zaleca się żeby przed tą operacją zdefragmentować partycje, które będą wykorzystane. Niestety by tego dokona musisz skorzystać z jakiegoś lepszego oprogramowania.

http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=78789

Paragon Partition Manager.

Poszukaj w necie lub w którymś z czasopism komputerowych.

Czyściłaś katalog Temp ?

Zapraszam : Odkurzacz 11.3.0808

Już pisałam - NIE MOGĘ NIC ZAINSTALOWAĆ. Nawet portable nie uruchamia się.

Skasuj co się da z C:\Documents and Settings, jestem przekonany, że masz tam wiele niepotrzebnych plików. Ewentualnie przenieś je na inną partycję.

Jeśli nie da się nic zainstalować to Paragon Hard Disk Manager (lub Partition Manager) w wersji bootcd (ale niestety płatny). Spróbuj na innej partycji zainstalować Easus Partition Manager.

Ciachasz (D:), przesuwasz (dane) tak aby miejsce było za (C:) i potem rozszerzasz (C:) o Unallocated.

No właśnie tego nie potrafię zrobić, jak te dane przesunąć.

Jak już zmniejszysz partycję, to obok utworzy się miejsce nie przydzielone na które możesz przesunąć już istniejącą obok partycję. Aby przesunąć “łapiesz” myszką partycję na graficznym odwzorowaniu partycji w danym programie i przesuwasz w jedną lub drugą stronę.

Karolinah ,

Podaj wielkość pliku C:\WINDOWS\Temp

Włącz kompresje na tym dysku.

A do zmiany rozmiaru partycji polecam

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html

Minimum 2 razy już był polecony w tym wątku :wink:

Minimum dwa razy pisałam, że nie da się nic u mnie zainstalować tym bardziej EASUSA. Temp ma 45 mb. Nie wiem, gdzie się włącza kompresje.

Prawym przyciskiem na dysku - właściwości i tam masz opcje kompresji (zakładam że masz ntfs).

Możesz też w Wierszu poleceń (Start - Akcesoria) wpisać Compcln.exe i zwolnic trochę zajętego niepotrzebnie miejsca.

Wytłumacz mi dlaczego się nie nadaje? Jakoś ja nie mam problemu ze zmianą rozmiaru,tworzeniem czy formatowaniem partycji NTFS :slight_smile: GParted obsługuje wiele systemów plików, jest ich tyle, że nie chce mi się wymieniać.

Co do zmiany rozmiaru robisz to w bardzo prosty sposób:

Załóżmy, że tak wygląda rozkład partycji na twoim dysku (przykład na moim pendrive, dlatego rozmiary partycji są małe):

gparted_001.jpeg

Wykonujesz po kolei:

gparted_002.jpeg

Zmniejszasz partycję D:

gparted_003.jpeg

Uzyskujesz nieprzydzielony obszar, tym samym miejsce dla partycji C:

gparted_004.jpeg

Efekt końcowy powinien być taki:

gparted_005.jpeg

Pozostaje tylko wcisnąć Zastosuj.

Poza tym to Ci się może przydać :arrow: linuksowe-oznaczenia-dyskow-partycji-t344649.html ponieważ GParted jest aplikacją linuksową, która zresztą działa pod Linuksem w czasie jej używania :slight_smile:

Pozdrawiam!

To GParted jest też po polski??? Nie wiedziałam. Gdzie ściągnąć polską wersję? Tak tez robiłam, jak mi to opisałeś na screenach, ale ja ten rozmiar tam mam nieaktywny i nie można go tam zmienić. Niemniej, z Gparted nigdy sobie nie poradzę. Próbowałam już setki razy i nie potrafię. Pewnych rzeczy na siłę nie przeskoczę. Pozostanie mi oddać komputer do serwisu.