Jak zwiększyć rozmiar partycji C?

(system) #1

Mam problem i to poważny. Na raz w pewnym momencie komputer zamonitował mi, że na dysku C jest całkowity brak miejsca. Niestety poza włączeniem przeglądarki nic nie można zrobić. Ani odinstalował oprogramowania, ani zainstalować programu do zmiany rozmiaru partycji. Nie wiem co mam zrobić. System w ogóle nie chce chodzić, bo ma za mało pamięci. Na C nie zostało ani kilobajta. Po prostu jakiś "mądry" dał kiedyś tej partycji tylko 7 Gb. Jedynie wyjście to Gparted ale kompletnie nie mogę tego programu zajarzyć. Czytałam tutoriale i nic. Odejmuję miejsca od innej partycji to mi głupek tworzy nową, a nie mam zielonego pojęcia jak to przyłączyć do C. Dlatego tak nie cierpię Gparted ale nie mam nic innego, a system nie chce normalnie działac i nic robic bo nie ma pamięci. Błagam niech mi ktoś pomoże. Muszę w czasie wykonać mnóstwo ważnych zleceń i jestem teraz w kropce.

(Cedar) #2

Na początek wyłącz przywracanie systemu - może to dać Ci nawet kilkaset megabajtów wolnego miejsca. Wyłącz też hibernację - pewnie z 1-3 GB ( !!

Możesz też wyczyścić cache przeglądarek - kilkadziesiąt MB odzyskanego wolnego miejsca.

Następnie właściwości danej partycji i "oczyszczanie dysku"

No i sprawdź czy nie masz zawalonego śmieciami kosza :wink:

Kolejność tych czynności w zasadzie jest dowolna.

Jeśli nie będzie można wykonać żadnej z tych czynności, to uruchom komputer w trybie awaryjnym i zacznij od oczyszczania dysku w tym trybie.

Do zmiany rozmiaru partycji użyj programu EASEUS Partition Master

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part ... 12861.html

Przed zmianą rozmiaru partycji dokładnie je zdefragmentuj.

(system) #3

Ja te czynności wykonałam, ale nic nie dały. Hibernacje i przywracanie zawsze wyłączam po świeżej instalacji, a cache czyszczę co parę minut. Natomiast nie mogę wgrać żadnego programu, ponieważ nie ma miejsca na uruchomienie instalatora. Nie moge zrobić nic, poza wykonaniem tego w gparted. Ale nie mam zielonego pojęcia o tym programie. Tutoriale i google nic mi nie pomogły, bo mi to nie wychodzi, jest to okropnie trudny program.

(Hashi) #4

Musisz mieć wolne miejsce za partycją (C:). Więc albo przesuwasz partycje (D:) i tworzysz dzięki temu wolne miejsce przed partycją (C:) lub możesz utworzyć partycje (E: - musi być to partycja podstawowa/primary nie rozszerzona) za partycją (D:), a następnie przekopiować dane na (E:) po czym usuwasz (D:) aby powstał nie przydzielony obszar (bez partycji) i wtedy powiększasz (C:) - resize.

Możesz jeszcze przenieść plik stronicowania na inną partycję wtedy (C:) zostanie lekko odciążone.

http://www.dedoimedo.com/computers/gparted.html

(system) #5

No niestety tego właśnie nie potrafię wykonać. Powstaje mi obszar nie zalokowany i nie da się nic z nim zrobić. Opcja resize nie działa, nie da się tego miejsca przesunąć.

(Grzech U007) #6

Chcesz użyć GParted do rozszerzenia na partycji ntfs? Przecież ten program się kompletnie do tego nie nadaje. Chcesz poszerzyć partycję C, zmniejsz rozmiar partycji obok, później poszerz partycję systemową o to zwolnione miejsce. Zaleca się żeby przed tą operacją zdefragmentować partycje, które będą wykorzystane. Niestety by tego dokona musisz skorzystać z jakiegoś lepszego oprogramowania.

(Umpfh) #7

http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=78789

(Maryś) #8

Paragon Partition Manager.

Poszukaj w necie lub w którymś z czasopism komputerowych.

Czyściłaś katalog Temp ?

Zapraszam : Odkurzacz 11.3.0808

(system) #9

Już pisałam - NIE MOGĘ NIC ZAINSTALOWAĆ. Nawet portable nie uruchamia się.

(Cedar) #10

Skasuj co się da z C:\Documents and Settings, jestem przekonany, że masz tam wiele niepotrzebnych plików. Ewentualnie przenieś je na inną partycję.

(Hashi) #11

Jeśli nie da się nic zainstalować to Paragon Hard Disk Manager (lub Partition Manager) w wersji bootcd (ale niestety płatny). Spróbuj na innej partycji zainstalować Easus Partition Manager.

Ciachasz (D:), przesuwasz (dane) tak aby miejsce było za (C:) i potem rozszerzasz (C:) o Unallocated.

(system) #12

No właśnie tego nie potrafię zrobić, jak te dane przesunąć.

(Cedar) #13

Jak już zmniejszysz partycję, to obok utworzy się miejsce nie przydzielone na które możesz przesunąć już istniejącą obok partycję. Aby przesunąć "łapiesz" myszką partycję na graficznym odwzorowaniu partycji w danym programie i przesuwasz w jedną lub drugą stronę.

(Maryś) #14

Karolinah ,

Podaj wielkość pliku C:\WINDOWS\Temp

(Miszkurka2000) #15

Włącz kompresje na tym dysku.

A do zmiany rozmiaru partycji polecam

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part ... 12861.html

(Cedar) #16

Minimum 2 razy już był polecony w tym wątku :wink:

(system) #17

Minimum dwa razy pisałam, że nie da się nic u mnie zainstalować tym bardziej EASUSA. Temp ma 45 mb. Nie wiem, gdzie się włącza kompresje.

(Miszkurka2000) #18

Prawym przyciskiem na dysku - właściwości i tam masz opcje kompresji (zakładam że masz ntfs).

Możesz też w Wierszu poleceń (Start - Akcesoria) wpisać Compcln.exe i zwolnic trochę zajętego niepotrzebnie miejsca.

(roobal) #19

Wytłumacz mi dlaczego się nie nadaje? Jakoś ja nie mam problemu ze zmianą rozmiaru,tworzeniem czy formatowaniem partycji NTFS :slight_smile: GParted obsługuje wiele systemów plików, jest ich tyle, że nie chce mi się wymieniać.

Co do zmiany rozmiaru robisz to w bardzo prosty sposób:

Załóżmy, że tak wygląda rozkład partycji na twoim dysku (przykład na moim pendrive, dlatego rozmiary partycji są małe):

gparted_001.jpeg

Wykonujesz po kolei:

gparted_002.jpeg

Zmniejszasz partycję D:

gparted_003.jpeg

Uzyskujesz nieprzydzielony obszar, tym samym miejsce dla partycji C:

gparted_004.jpeg

Efekt końcowy powinien być taki:

gparted_005.jpeg

Pozostaje tylko wcisnąć Zastosuj.

Poza tym to Ci się może przydać :arrow: linuksowe-oznaczenia-dyskow-partycji-t344649.html ponieważ GParted jest aplikacją linuksową, która zresztą działa pod Linuksem w czasie jej używania :slight_smile:

Pozdrawiam!

(system) #20

To GParted jest też po polski???? Nie wiedziałam. Gdzie ściągnąć polską wersję? Tak tez robiłam, jak mi to opisałeś na screenach, ale ja ten rozmiar tam mam nieaktywny i nie można go tam zmienić. Niemniej, z Gparted nigdy sobie nie poradzę. Próbowałam już setki razy i nie potrafię. Pewnych rzeczy na siłę nie przeskoczę. Pozostanie mi oddać komputer do serwisu.