Jaka biblioteka graficzna do C++?

Szukam biblioteki graficznej do języka C++. Chciałbym zacząć tworzyć aplikacje okienkowe i zamierzam się uczyć biblioteki graficznej. Problem w tym że nie wiem jakiej.  :| Czytałem o różnych ale nie wiem którą wybrać. Chodzi mi o bibliotekę nie zbyt trudną do pisania prostych aplikacji okienkowych. Jaką polecacie?

Polecałbym Qt

Jak wyżej polecam Qt oraz GTK.

A można uzasadnienie i przydał by się link do jakiegoś kursu? najlepiej żeby było pokazane jak zainstalować na CodeBlocks

Zastanów się, czy chcesz bibliotekę graficzną, czy chcesz tworzyć aplikacje okienkowe. Biblioteki graficzne przeważnie wykorzystuje się do tworzenia gier. Biblioteki do tworzenia aplikacji okienkowych to inna sprawa. Nie mówię, że nie można tego łączyć, ale z Twojego postu wynika, że chodzi Ci o GUI. Od siebie powiem tak:

  • Windows Forms - “programowanie” na Informatyce w liceum :wink: W Visual Studio można “wyklikać” sobie całe okienko.
  • WinAPI (http://cpp0x.pl/kursy/Kurs-WinAPI-C++/167) - dobre na początek jeżeli chcesz nauczyć się jak aplikacje okienkowe działają “od środka”, ale miej na uwadze, że sporo się narobisz zanim stworzysz proste okienko z menu, kilkoma przyciskami i oknami dialogowymi. Zapomnij też o OOP.
  • wxWdigets (http://www.wxwidgets.org/) - bardzo przyjemnie mi się z nią pracowało: prosta w nauce i konfiguracji, dobra dokumentacja. Nie wiem jak jest dziś, ale niestety nie posiadała oficjalnego kreatora do okienek kiedy ją używałem.
  • Qt (http://cpp0x.pl/kursy/Kurs-Qt-C++/503, http://qt-project.org/)) - z tego co pamiętam w miarę przyjemna biblioteka posiadająca kreator do okienek. Za wiele nie mogę o niej powiedzieć, bo krótko miałem z nią styczność.

Kolega wyżej wymienił GTK. Czy ta biblioteka nie jest oparta o struktury?

 

Przed wyborem zastanów się też na systemem pod którym chcesz pisać aplikacje. Windows Forms, WinAPI - Windows only. wxWidgets i Qt są multiplatformowe. Rozważ też C# i .NET.

C# zamierzam się uczyć. Co do biblioteki to wybiorę chyba Qt. Co do wxWidgets a nie:

 

(błędy każdemu się zdarzają :mrgreen:) to chyba trudno znaleźć jaki dobry kurs. Jak znasz jakiś dobry to dasz link?

Ja pisze w CodeBlocks a tam można tworzyć coś takiego jak: wxWidgets project

No jest jeszcze MFC w C++ ;).

 

Jeśli c# to albo Windows Forms, albo WPF + jakiś pattern, np. MVVM.

Ja się uczyłem z tego: http://zetcode.com/gui/wxwidgets/. Bynajmniej to mam zapisane w zakładkach…

A mógłby ktoś jeszcze podać link do jakiegoś kursu Qt najlepiej z użyciem Qt Designer?

Qt tutorial --> YT. Prawie 120 odcinków.  Nieźle wytłumaczone, angielski rozumiem Ci nie przeszkadza? :wink:

Tylko niestety uczy Qt4, którego IMO w tej chwili nie warto się uczyć.

Warto pod tym względem, że będzie miał już obcykaną bibliotekę i w miarę swobodnie przeskoczy na Qt5 (bo kuma się już bibliotekę i nie uczy jej od zera). Takie jest moje odczucie. Zawsze znajdzie się jakaś technologia do nauki, która jest nowsza, lepsza, stabilniejsza, bardziej technologicznie cutting-edge czy z lepszymi perspektywami, ale tym sposobem nigdy w niczym się konkretnie nie zakotwiczymy, bo zaczniemy jedno, a tu już wychodzi drugie :wink:

dzięki  :!:  Zawsze to coś więcej będę wiedział. Pobiorę chyba Builder c++. W nim będę tworzył większe projekty bo do niego prędzej znajdzie jakiś kurs a Qt designer jak na razie będzie chyba tylko do nauki.  :expressionless:

 

Daruj sobie skamielinę i lepiej weź się za Visuala.

Z tego co czytałem opinie na temat Visuala i Buildera są podzielone.

Z którego roku te opinie?

Obecnie Visual jest najlepszym IDE do programowania w C++ na Windowsie. Fakt, powstaje już odpowiednik od JetBrains, ale na niego będzie trzeba poczekać. Tak jak @Frankfurterium napisał, C++ Builder to dziadek niczym DevC++. 

 

Jeśli faktycznie nie chcesz się w pełni przesiadać na QT Creator’a, to zostaje ci w sumie tylko VS (wersja 2012+). 

http://www.visualstudio.com/pl-pl/downloads/download-visual-studio-vs#DownloadFamilies_2

no to chyba pobiorę VS 2013  <_<

Zawsze jest jeszcze Eclipse i Netbeans ;) 

A czy VS Express 2013 działa na Windowsa Viste Home Basic?