Jaka dystybucja

Potrzebuje dobrego Linuxa. Sprzet na którym ma być zainsatlowany to A64 3000+, 512 ddr, i dysk 10GB. Musi być to dystybucja w miarę łatwa w obsłudze i fajnie by było gdyby była spolszczona. Fajnie byłoby gdybyście podali dodatkowo do dystrybucji tych podali jakieś dobre poradniki.

PS. Myślałem o Suse dobry wybór? Czy jego też mozna uaktualniać przez wpisanie odpowiedniej komendy i instalować dodatkowe programy za pomocą komendy? (taki "bajer widziałęm chyba u kumpla na debianie - wpisywał polecenie, nazwe programu, a system sam ściągał odpowiednie pakeity z internetu).

Poczekaj do około 7 grudnia wychodzi wtedy Suse 10.2 . I ten system polecam. Jeżeli chodzi o aktualizację to nie w nim żadnego problemu, aktualizację można przeprowadzić z poziomu graficznego jak i konsoli.

Zaraz odezwą się Óbóntowcy zobaczysz jakiego krzyku narobią że to ich system jest najlepszy, oczywiste jest to że wybór należy do Ciebie i nie zamierzam polemizować który jest lepszy bo oba są dobre i darmowe, jak wiadomo to rzecz gustu.

Najlepszym sposobem żeby wiedzieć który system Ci odpowiada to zainstalowanie kilku z nich, co przeświadczy Cię o wyborze.

Każda i naprawdę nie sugeruj sie tym ze ktoś coś ci poleci, sam musisz przetestować i zobaczyć co ci będzie pasować, na początku mojej przygody polecali mi Mandrive, zainstalowałem i zraziłem się do Linuxa, odkąd poznałem Xubuntu ( Ubuntu + XFCE). Poszukaj opinii, screenshotów. Od siebie mogę polecić Ubuntu 6.06. Nie sugeruj się tylko tym ze ktoś napisze Ci ze poleca Ci daną dystrybucję.

cóż…dobrze koledyz napisali żebyś sie zabardzo nie sugerował polecanymi dystrybucjami bo najlepiej samemu spróbować:) Zaznaczę tylko że jedną z łatwiejszych dystrybucji jest mandriva :slight_smile: Jest wbrew wielu opiniom dobrym systemem :slight_smile: Posiada mase graficznych konfiguratorów więc jeśli nie lubisz konsoli i wiersza poleceń nie będziesz na niego zbyt często skazany:) Taka moja mała sugestia:)

Nie boje się konsoli i chce sięjej nauczyć :slight_smile:

To czemu czekać? Jak się zaaktualizuje? :stuck_out_tongue:

BTW w tym tygodniu i tak mi już czasu nie starczy więc w gre wchodzi najblliżysz weekend - i tak czekam :slight_smile:

Mam ubuntu ale on cały po angielsku… (fuuuj :stuck_out_tongue: ) wolałbym w rodzimym języku… :roll: (na ang. wersje windy mogę sobie pozwolić ale lina mam poznawać więc przydało by się full polska wersja :slight_smile: )

Na polskiej stronie Ubuntu

:arrow: http://www.ubuntu.pl

Masz do pobrania polską wersję systemu.

Wybór należy do Ciebie. :slight_smile:

hah przeciez przy instalacji Ubuntu można sobie wybrac w jakim języku ma byc Ubuntu. co wy ludzie gadacie!

no własnie nie widziaęm takiej opcji :frowning:

gdy wsadzisz płyte do cdrom pokaze ci sie okno startowe w którym masz do wyboru pare opcji. NA samym dole ekranu masz menu w którym mozesz m.in ustawic rozdzielczosc ekranu itp jest tam także ocja Languages, nie jestem pewny ale chyba pod F5 (naciskajac F% rozwinie ci się lista języków) zaznaczas Polish i juz masz polkiego Ubuntu.

McDracullo :

http://forum.ubuntu.pl/album.php

baartek…z ubuntu jest tak ze ta wersja którą ci wysyłają na cd i wersje które mozna sciągnąć ze strony http://www.ubuntu.com mają tak że gdy wybierasz wszędzie język polski one go ciągną z neta…niema (na99% pewny jestem) pakietów pl na cd. A wersja z ubuntu.pl ma tylko polskie pakiety wiec niema problemu…także jak ktoś instalował z tłoczonej płytki bądź sciągniętej z ubuntu.com ma sys po angielsku:)

McDracullo , na ten komp jaki podałeś masz troche mały dysk 10 gb na Linuxa to trochę mało standartowa instalacja systemu wykorzystuje około 3 Gb a gdzie reszat danych? No chyba ze masz zamiar podłączyć drugi dysk to co innego.

Ja ze swojej strony polecam Ubuntu 6.10 i na tym kompie nawet z KDE będzie chodziło idielanie ;]

Te Ubuntu z Polskiej strony sćiągałeś czy z jakiejśc zagranicznej mozliwe ze to wersja tylko z jednym domyslnym jeżykiem ;] .

A Ty skąd znasz moje imie? :slight_smile:

dysk na lina. Na dane jest 80. Tam jest winda etc. Lina chce porządnie opanowac. :wink:

No własnie instalowałem wersje z zamawianych CD. :stuck_out_tongue:

BTW wie ktoś jak skonfigurować pod tym net24?

Tu akurat chodziło o baartka piszącego już w tym temacie. :wink:

Podczas instalacji systemu, pobierze się pakiet językowy (można pominąć).

a… :wink:

ale jak zkonfigurowac połaczenie podczas instalacji?

Na modemi USB czy karcie sieciowej ?

Podczas instalacji ubuntu 6.6 i 6.10 jesteś pytany o język .

Modem USB. Net24 od Netii.

Jaki ten Modem Speed Touch 330 czy S@gem?

http://www.forum.ubuntu.pl

kliknij w :szukaj:

kosior6 3 wyniki, pozatym coś się dzieje chyba z szukajką :-o

Mi chodzi o konfig podczas instalacji… :wink: