Jaka dystybucja

(McDracullo) #1

Potrzebuje dobrego Linuxa. Sprzet na którym ma być zainsatlowany to A64 3000+, 512 ddr, i dysk 10GB. Musi być to dystybucja w miarę łatwa w obsłudze i fajnie by było gdyby była spolszczona. Fajnie byłoby gdybyście podali dodatkowo do dystrybucji tych podali jakieś dobre poradniki.

PS. Myślałem o Suse dobry wybór? Czy jego też mozna uaktualniać przez wpisanie odpowiedniej komendy i instalować dodatkowe programy za pomocą komendy? (taki "bajer widziałęm chyba u kumpla na debianie - wpisywał polecenie, nazwe programu, a system sam ściągał odpowiednie pakeity z internetu).

(Karolmural) #2

Poczekaj do około 7 grudnia wychodzi wtedy Suse 10.2 . I ten system polecam. Jeżeli chodzi o aktualizację to nie w nim żadnego problemu, aktualizację można przeprowadzić z poziomu graficznego jak i konsoli.

Zaraz odezwą się Óbóntowcy zobaczysz jakiego krzyku narobią że to ich system jest najlepszy, oczywiste jest to że wybór należy do Ciebie i nie zamierzam polemizować który jest lepszy bo oba są dobre i darmowe, jak wiadomo to rzecz gustu.

Najlepszym sposobem żeby wiedzieć który system Ci odpowiada to zainstalowanie kilku z nich, co przeświadczy Cię o wyborze.

(El Presidento) #3

Każda i naprawdę nie sugeruj sie tym ze ktoś coś ci poleci, sam musisz przetestować i zobaczyć co ci będzie pasować, na początku mojej przygody polecali mi Mandrive, zainstalowałem i zraziłem się do Linuxa, odkąd poznałem Xubuntu ( Ubuntu + XFCE). Poszukaj opinii, screenshotów. Od siebie mogę polecić Ubuntu 6.06. Nie sugeruj się tylko tym ze ktoś napisze Ci ze poleca Ci daną dystrybucję.

(Soren) #4

cóż...dobrze koledyz napisali żebyś sie zabardzo nie sugerował polecanymi dystrybucjami bo najlepiej samemu spróbować:slight_smile: Zaznaczę tylko że jedną z łatwiejszych dystrybucji jest mandriva :slight_smile: Jest wbrew wielu opiniom dobrym systemem :slight_smile: Posiada mase graficznych konfiguratorów więc jeśli nie lubisz konsoli i wiersza poleceń nie będziesz na niego zbyt często skazany:) Taka moja mała sugestia:)

(McDracullo) #5

Nie boje się konsoli i chce sięjej nauczyć :slight_smile:

To czemu czekać? Jak się zaaktualizuje? :stuck_out_tongue:

BTW w tym tygodniu i tak mi już czasu nie starczy więc w gre wchodzi najblliżysz weekend - i tak czekam :slight_smile:

Mam ubuntu ale on cały po angielsku... (fuuuj :stuck_out_tongue: ) wolałbym w rodzimym języku... :roll: (na ang. wersje windy mogę sobie pozwolić ale lina mam poznawać więc przydało by się full polska wersja :slight_smile: )

(Bunio) #6

Na polskiej stronie Ubuntu

:arrow: http://www.ubuntu.pl

Masz do pobrania polską wersję systemu.

Wybór należy do Ciebie. :slight_smile:

(Bartek) #7

hah przeciez przy instalacji Ubuntu można sobie wybrac w jakim języku ma byc Ubuntu. co wy ludzie gadacie!

(McDracullo) #8

no własnie nie widziaęm takiej opcji :frowning:

(Bartek) #9

gdy wsadzisz płyte do cdrom pokaze ci sie okno startowe w którym masz do wyboru pare opcji. NA samym dole ekranu masz menu w którym mozesz m.in ustawic rozdzielczosc ekranu itp jest tam także ocja Languages, nie jestem pewny ale chyba pod F5 (naciskajac F% rozwinie ci się lista języków) zaznaczas Polish i juz masz polkiego Ubuntu.

(El Presidento) #10

McDracullo :

http://forum.ubuntu.pl/album.php

(Soren) #11

baartek..z ubuntu jest tak ze ta wersja którą ci wysyłają na cd i wersje które mozna sciągnąć ze strony http://www.ubuntu.com mają tak że gdy wybierasz wszędzie język polski one go ciągną z neta...niema (na99% pewny jestem) pakietów pl na cd. A wersja z ubuntu.pl ma tylko polskie pakiety wiec niema problemu...także jak ktoś instalował z tłoczonej płytki bądź sciągniętej z ubuntu.com ma sys po angielsku:)

(Kosior6) #12

McDracullo , na ten komp jaki podałeś masz troche mały dysk 10 gb na Linuxa to trochę mało standartowa instalacja systemu wykorzystuje około 3 Gb a gdzie reszat danych? No chyba ze masz zamiar podłączyć drugi dysk to co innego.

Ja ze swojej strony polecam Ubuntu 6.10 i na tym kompie nawet z KDE będzie chodziło idielanie ;]

Te Ubuntu z Polskiej strony sćiągałeś czy z jakiejśc zagranicznej mozliwe ze to wersja tylko z jednym domyslnym jeżykiem ;] .

(McDracullo) #13

A Ty skąd znasz moje imie? :slight_smile:

dysk na lina. Na dane jest 80. Tam jest winda etc. Lina chce porządnie opanowac. :wink:

No własnie instalowałem wersje z zamawianych CD. :stuck_out_tongue:

BTW wie ktoś jak skonfigurować pod tym net24?

(Bunio) #14

Tu akurat chodziło o baartka piszącego już w tym temacie. :wink:

Podczas instalacji systemu, pobierze się pakiet językowy (można pominąć).

(McDracullo) #15

a.. :wink:

ale jak zkonfigurowac połaczenie podczas instalacji?

(Kosior6) #16

Na modemi USB czy karcie sieciowej ?

(Jerzyborkowski) #17

Podczas instalacji ubuntu 6.6 i 6.10 jesteś pytany o język .

(McDracullo) #18

Modem USB. Net24 od Netii.

(Kosior6) #19

Jaki ten Modem Speed Touch 330 czy S@gem?

http://www.forum.ubuntu.pl

kliknij w :szukaj:

(McDracullo) #20

kosior6 3 wyniki, pozatym coś się dzieje chyba z szukajką :-o

Mi chodzi o konfig podczas instalacji.. :wink: