Jaka faktyczna prędkość na xsx przy 300 Mb/s?

Witam wszystkich. Mam pytanie o prędkość internetu na konsoli xbox series x otóż.

Posiadam symetryczne łącze w INEI o przepustowości 300 Mb/s. Konsolę mam podpiętą po kablu, w związku z tym na teście łącza w konsoli jaka powinna być predkość pobierania/wysyłania? Dodam że jak robię test ale w telefonie (podłączony po wi-fi) to speedtest pokazuje nawet troszkę ponad 300 Mb/s. (Pobieranie i wysyłanie) Wg mnie na konsoli też taka prędkość w teście powinna być ale gdzieś kiedyś czytałem że…na konsoli może być znaaaaaacznie mniej i to normalne. To jak to z tym jest? Z góry dzięki za odpowiedź.

Ta konsola ma gigabitowy port, więc 300 Mbps nie będzie wyzwaniem, pod warunkiem, że masz odpowiedni kabel sieciowy, często z powodu wadliwego kabla np. z źle zaciśniętymi wtyczkami karta sieciowa zestawia tryb 100Mbit zamiast 1000.

Powinno być wszystko ok. Całą instalację robili mi fachowcy INEA. To znaczy, że na teście w konsoli powinno być tak samo 300 Mb/s?

Powinno, a ile jest?

Już sprawdziłem. Winny jest kabel ethernet.

Poniżej wyniki testów w różnych konfiguracjach:

Test na konsoli wi-fi 5 Ghz

Ten sam test na lapku:

A teraz test „po kablu”

Test na konsoli:

Ten sam test na lapku:

Podsumowując:
Czy jak kupię nowy kabel ethernet to już na 100% prędkość na konsoli i lapku będzie ponad 220 Mb/s?

A jaką prędkość pokazuje Windows w szczegółach połączenia? Jak sprawdzić szczegóły i stan połączenia sieciowego w systemie Windows 11 - TWCB (PL)

Po wi-fi czy kablu?

Po kablu.

Pokazuje 100 Mb/s

Jaka diagnoza? :wink:

Uszkodzony lub źle zarobiony kabel sieciowy, karta sieciowa w komputerze o przepustowości 100 Mbps albo urządzenie sieciowe ma wbudowany switch o takiej przepustowości. Jaki dokładni router (model, marka) masz podłączony w sieci? Są jakieś dodatkowe switche za nim?

Zestawiło się na 100 Mbit, co widać. podaj to o co pytał Narv

Router ZTE ZXHN H298Q

Schemat połączenia:

Słup–>światłowód–>modem INEA (gpon g-010g-t)–>router ZTE ZXHN H298Q—>xbox series x/laptop

Obstawiałbym kabel sieciowy ale sprawdź jeszcze czy jest włączona automatyczna negocjacja w ustawieniach karty w menadżerze urządzeń. A może ten komputer ma kartę sieciową o przepustowości 100 Mbps?

@Narv Autor ma to samo na Xboxie z karta gigabitową.

@Nuke103 pozostaje ci sprawdzić na innym kablu, często w pudełku z routerem jest kabel, jak nie trzeba kupić, router niby ma gigabitowe porty.

Dzięki wielkie chłopaki za fachową pomoc. Jak kupię kabel to się odezwę :wink: btw. Możliwe, że po kablu bedzie ping na konsoli mniejszy niż te 43 ms? Bo jak nie to nie wiem czy jest sens łączyć konsolę po kablu skoro na wi-fi 5Ghz jest ping 43 ms. Co o tym myślicie?

Wczoraj natknąłem się na temat na innym forum, gdzie użytkownik innego modelu routera ZTE miał taki sam problem. Okazało się, że pomimo iż na skrętce kat. 5e połączenie powinno zestawiać się na 1 Gbps to zestawiało się na 100 Mbps. Zmieniał patchcordy na inne i dalej nic, dopiero podłączenie patchcordu kat. 6 rozwiązało problem. Jak kupujesz nową skrętkę to idź już w wyższą kategorię niż 5e - na pewno będzie bardziej przyszłościowo, a różnica w cenie niewielka. Tylko pamiętaj, że dla zasady pomiędzy routerem i modemem też wtedy warto zmienić patchcord na nowszej kategorii :slight_smile:

Raczej to był problem z jakością tych patchcordów, od czasu do czasu trafiam na takie egzemplarze, które nie zestawiają na pełną prędkość a niby są testowane przez producenta… Nigdy mi się nie zdarzyło aby własnoręcznie zarobiony przewód kat. 5e nie zestawił się na 1Gbit, używam wtyczek i kabli renomowanych producentów.

Dzięki, wezmę to pod uwagę przy zakupie :wink::+1:

Wracając do mojego pytania. Poprawi mi się ping na tym kablu? Będzie mniejszy niż 43 ms? Oraz w czym tak naprawdę połączenie po kablu jest lepsze niż po wi-fi?

Ogólnie połączenie przewodowe jest szybsze i stabilniejsze, nie występują tutaj tak duże zakłócenia jak w przypadku połączeń WIFI więc i PING powinien być lepszy. Z drugiej strony PING 43 ms jak na sieć WIFI to i tak dobry wynik.

Bo router od konsoli stoi max 3m :smiley: