Jaka karta dźwiękowa 192kHz USB nagrywanie

Witam.
Poszukuję karty dźwiękowej (lub interfejsu audio?)

  • USB, (do laptopa), nagrywanie z próbkowaniem 192kHz
  • do nagrywania dźwięku i wykonywania pomiarów sygnałów na częstotliwościach ponad akustycznych (stąd wymaganie próbkowania 192kHz).
  • line in stereo jako jack lub cinch
  • wyjście słuchawkowe jack (do słuchania muzyki też się przyda)
  • min 16 bitów nagrywania, ale faktyczne 16 bitów a nie 12, więc lepiej coś z zapasem.
  • musi to działać pod Linuxem.
  • Nie może modyfikować dźwięku w żaden sposób, tzn musi się dać powyłączać wszystkie efekty.

Dodatkowe opcje, nie niezbędne ale mile widziane:

  • Regulacja głośności potencjometrem
  • Regulacja poziomu nagrywania potencjometrem
  • Wskaźnik przesteru do nagrywania.
  • Wejście optyczne

Niby nic szczególnego, a znaleźć nie mogę.
Cena jak najniżej, max 400-500zł.
Coś polecicie?

Jakie to są częstotliwości bo nie zrozumiałem chyba?

Wszystkie wymogi spełni dziesięcioletnia integra.

Każda karta dźwiękowa Focusrite z serii Scarlett obsłuży 192khz próbkowanie - https://focusrite.com/en/scarlett

Kwestia konkretnego modelu to kwestia ile potrzebujesz wejść, wyjść itd. Najtańszy model zaczyna sie od niecałych 500zl.

1 polubienie

Generalnie dobre i relatywnie tanie interfejsy audio robi Focusrite. Seria Scarlett USB. Model z najmniejszą liczbą wejść dostaniesz w podanym budżecie.

Problem jest jedynie z linuxem. Nie wydaje mi się, żeby jakikolwiek producent sprzętu audio bawił się w sterowniki pod ten system dla 5 osób (99,9999% osób do audio używa Windows albo Mac).
Prawdopodobnie karta ruszy na jakimś generycznym sterowniku, ale nie wiem czy w pełni możliwości. Musiałbyś poszperać w necie. Oficjalnego sterownika nie ma.

Takie których nie słyszysz.
Nie spełni bo stosunek sygnału do szumu w większości kart zintegrowanych jest fatalny. Nie obsługują też raczej próbkowania 192kHz.

24bit, 192000Hz na realteku z 2012r.
Obecnie integry są tylko lepsze.

No to tą integrę proszę mi podłączyć pod laptopa. Integra w moim laptopie odtwarza całkiem nieźle, natomiast nagrywa tragicznie, chyba tylko mono, a poziom szumu taki jakby miała 8 bitów, no i do 48kHz.

A to proszę od razu pisać że to budżetowy laptop.

Ciekawe urządzenie ten Scarlett, a teraz pytanie:
Jest tam line in stereo? bo mi to wygląda jakby było wejście symetryczne mono na xlr, oraz drugie wejście symetryczne mono na jack. Tak samo jak z tyłu, jeden JACK jest podpisany jako Left, a drugi Right, a w specyfikacji, że to wyjścia symetryczne, więc zakładam, że urządzenia studyjne mają wszystko symetryczne. Nie wiem czy normalna aplikacja zobaczy mi to jako kanał lewy i prawy czy jako 2 interfejsy mono? bo jednak potrzebuję normalne stereo.

https://www.x-kom.pl/szukaj?sort_by=accuracy_desc&f[1802][18918]=1&q=karta%20dźwiękowa%20usb&f[groups][8]=1&f[categories][7]=1

Nie ufaj sprzętom nieznanych marek.

To jest najniższy model, który ma tylko jedno wejście. Droższe modele mają ich więcej, aż do kilkunastu. https://focusrite.com/en/scarlett Jeśli chcesz stereo to minimum model 2i2.
Każde wejście jest mono w tego typu sprzęcie. Rozdzielasz kablem jeśli z drugiej strony masz stereo.

https://allegro.pl/oferta/kabel-mini-jack-meski-stereo-2x-jack-mono-3m-9398705235

Nagrywasz każdy kanał osobno. Potem możesz oczywiście zmiksować do stereo.

Focusrite to nie jest nieznana marka tylko chyba jeden z najbardziej popularnych producentów profesjonalnych interfejsów audio.
To co zalinkowałeś to sprzęt dla graczy. Jakość przetwarzania sygnału, szczególnie nagrywania, jest nieporównywalnie gorsza. Nie wspominając już o takich sprawach jak brak dedykowanych sterowników ASIO itp.

Ewidentnie się w tych tematach nie orientujesz, więc nie do końca rozumiem po co siejesz zamęt.

Kiedyś zgrywałem winyle (wciąż mam ich kilka tysięcy), które kopiowałem przez sieć w pulseaudio na malinie i karcie Wolfson 192 - 24 albo 32 bity, czy jakoś tak. Wciąż mam malinę, ale nie używam. Jakość dźwięku była dobra, a nawet idealna.

Wychodzę z założenia, że jeżeli coś nie ma sterowników pod Linuksa, to tylko proszenie się jakieś kłopoty, również pod Windowsem. Większość sprzętu działa pod Linuksem. Drobni producenci są za mali, żeby projektować własne chipy audio, więc sterowniki z zasady są.

Nie masz racji. To jest bardzo popularny sprzęt i dziala świetnie pod Windowsem i MacOS. To jest sprzęt profesjonalny. Ludzie zajmujący się audio nie używają linuxa. Podobnie jak nie używają go graficy. Nie ma komercyjnego sensu pisanie i utrzymywanie sterowników dla ułamka promila klientów.

Pokaż mi laptopa co ma integrę nagrywającą w stereo 192kHz?
W linku, co podałeś, po zaznaczeniu 192kHz widzę 4 Soundblastery:
G5 i G6 X7 - Brak normalnego Line in - tylko optyczne i mikrofonowe
X3 - potencjalny kandydat, natomiast nie podoba mi się nastawienie na efekty dźwiękowe w tych kartach, to ma być przeźroczyste. Drugą niewiadomą jest USB-C. Nie mam takiego portu, nie wiem czy przejściówka z USB3 wystarczy, czy może ta karta wymaga jakichś dodatkowych linii, które są tylko w USB-C. No i dość wysoka cena…
W morelach znalazłem jeszcze:
TerraTec Aureon XFire8.0 HD
A w profesjonalnych:
Native Instruments Komplete Audio 1
Które jest mocno zbajerowane, natomiast wygląda, że problem jest jak ze Scarlett, czyli to są 2 niezależne wejścia mono. Nie wiem czy da się ich użyć jako 1 wejście stereo.
@anon33824310 Z tego co znalazłem, to ten Wolfson to jest typowo do maliny. i nie podłączy się tego pod USB.
Czyli niby niskie wymagania, a tylko 2 urządzenia spełniają… wybór bez szału… i do tego drogie :confused:

ThinkPad T430, żeby nie było przed chwilą sprawdziłem.

A z czego się składa stereo jak nie z dwóch kanałów mono?

No ciekawe jak to zrobili na 1 Jacku, no ale może się da.
Stereo składa się z 2 kanałów, natomiast w systemie interfejs musi być widoczny jako stereofoniczny, aby aplikacja nagrywająca dźwięk nagrywała 2 kanały jednocześnie. Pewnie aplikacje studyjne sobie radzą z nagrywaniem z dwóch interfejsów mono i zrobieniem z tego stereo, natomiast aplikacje normalne niekoniecznie.

Podpowiem ci, jeden mono podłączasz jako lewy a drugi mono jako prawy kanał stereo.

Ale jesteś pewien, że w tych interfejsach studyjnych typu Scarlett albo Komplete dokładnie tak to działa? Aplikacja widzi to jako interfejs stereo? czy jako dwa interfejsy mono?