Jaka pasta termoprzewodząca dla procesora?

Kurz jest niezłym izolatorem i dlatego się go czyści :wink:

Piny to błahostka z drugiej strony zawsze możesz aparatem zrobić foto i zapisać kolejność lub dokleić karteczkę i opisać abyś wiedział co gdzie idzie…

A następnym razem kable póścić tyłem jak obudowa daje taką możliwość.
Ogólnie poradnków wizualnych jest od zaje**** na youtube wystarczy tylko chęci…

W instrukcji od płyty masz dokładną rozpiskę.
Instrukcję znajdziesz na stronie producenta w postaci pliku pdf.

Niestety, obudowa nie daje takiej możliwości. To jest jakaś z przed 12 lat - Cooler Master.

Komputer przedmuchany, złożony. Zostawiłem go na 30 minut na pulpicie, z włączonym programem OCCT:


Temperatura karty graficznej, oraz procesora trochę spadła. Komputer wypuszcza chłodne powietrze.

Czy płyta główna ASUS P5QL-E ma czujnik temperatur?

Pewnie tak, o jakiej temp mówisz?

Na pewno ma bo ma te swoje programy do zarządzania i diagnostyki.
Najlepiej sprawdzić dane w HWinfo

A jednego czujnika nie ma?
Pytam, bo zastanawiam się, czy czujnik temperatur może być uszkodzony.

O jaką zakładkę chodzi?


Jeśli komputer otwiera jakiś program, temperatura procesora niestety skacze. Tak czy inaczej, pastę muszę wymienić.

Zapewne “Sensors”.

zakładka monitoring /sensor status

To teraz odpal OCCT i obserwuj temperaturę na “Core 0/1/2/3”. Do 85 stopni nie ma tragedii.

Nie no ja bym tak starał sie trzymać kulturalnie procka w okolicach 70-75* góra jak komuś zależy na żywotności…

W moim odczuciu, jeszcze nie ma tragedii.
W ciągu tych 12 lat, kilka razy już zbijałem temperaturę na procku, wymieniając pastę termo.

Ogólnie dobrych past nie trzeba aż tak regularnie wymieniać… chyba że ktoś leci ciągle na mocny oc siedzi.

No ja w OC nie bawię się. Komputer głównie ostatnio służy do filmów, internetu. Rzadko jakaś gra bardziej, bądź mniej wymagająca.

Miałem kilka lat temu taką pastę. Może raz jeszcze ją wezmę bo z tego co pamiętam, po nałożeniu jej, temperatura spadła dość mocno. Ale to jeszcze było za czasów Core 2 Duo.

  1. Hmmm rainmeter z jakimiś wtyczkami miał taką możliwość nie bawiłem sie nim

  2. https://8gadgetpack.net/ i tam powinny być 3 fajne pluginy do monitorwania sieci procka oraz grafiki zawsze je kiedyś miałęm odpalone

3)MSI afterburner może nie moniotruje na pulipicie ale warto też widzieć parametry w trakcie grania kiedy to komp ciężej pracuje

Zostanę przy tym programie. Dzięki.

Coretemp też potrafi temperatury mieżyć bardzo dokłądnie i chyba można przypiać okienko do pulpitu
oraz chyba miał plugin jakiś do zapisu zdarzeń

ale msi może to samo + można go chyba zintegrować z innymi narzędziami monitorującymi aida coretemp i hwinfo, aby odnich bral parametry :slight_smile:

Można nawet dograć taki plugin ping i jak sie wklepie ip gry to będzie pokazywać opóźnienia choć większość gier to ma jak sie wchodzi w tabele wyników to jednak w osd też warto to mieć jak ktoś potrzebuje.

Znalazłem fajne FAQ u mnie w zakładkach :smiley:

Pytanie. Czy przy zakupie procesora, dostaje się tzw. pasty termoprzewodzące “startowe”?