Jaka pasta termoprzewodząca do pracy w wysokich temp (Xbox 360 E)

Ostatnio coś mnie naszło i włączyłem leciwego już Xboxa 360 (model e). Poczułem dość specyficzny zapach, więc uznałem że chyba czas najwyższy przeczyścić konsolkę. Co prawda nie używam jej prawie wcale(mam mocnego PC, a sama konsolka swoje lata ma), ale szkoda żeby coś jej się stało od ciepła. Normalnie używam zazwyczaj Kryonauta, ale ten ma tendencje do szybkiego wysychania w wysokich temperaturach, a z tego co wiem, Xbox 360 lubi się grzać do tego stopnia, że 70-80C na dashu to norma. Niestety sam u siebie tego sprawdzić nie mogę, bo konsola nie jest przerobiona.

Więc do rzeczy: potrzebuję dobrej pod względem przewodnictwa pasty termoprzewodzącej która dobrze znosi wysokie temperatury pracy, powiedzmy dla bezpieczeństwa co najmniej do 100C. Nie może wysychać w zakresie takich temperatur. Jakieś propozycje? Myślałem nad Arctic MX-4, ale nigdzie nie mogę znaleźć zakresu temperatur, który dla pasty jest odpowiedni, mimo wszystko oponie słyszałem dość dobre i podobno nie ma tendencji do wysychania. Ciekawe jak by to było w Xboxie, przy dość wysokich temperaturach… Dla odmiany z tego co wiem, dla mx-2 wszystko powyżej 70C podobno znacznie przyspieszało proces wysychania.

Gelid GC-Extreme. Wg specyfikacji: temperatura pracy od -45 do 240 stopni. Przewodność cieplna: 8.5 W/mK.

Wygląda spoko. Ale temperatury pracy w specyfikacji to jedno, bywa że rzeczywistość co innego. Używałeś jej kiedyś? Zasychała?

Używam aktualnie i na razie spełnia swoje zadanie. Co do reszty to wiele nie pomogę, bo dopiero w styczniu planuję zdjąć chłodzenie z procka i grafiki (wtedy minie rok).

Znalazłem coś takiego https://forum.pclab.pl/topic/1239219-pasty-termoprzewodzące-które-tak-bardzo-nie-wysychają-mała-lista/ i zgodznie z tym zdarza się jej zasychać… Przejrzałem te pasty co podobno nie wysychają i pod względem przewodnictwa (wg. specyfikacji) topka to jest Prolimatech PK3 i właśnie MX-4. O Prolimatech PK3 pierwszy raz w życiu słyszę i nie wiem czy jestem w stanie zaufać.

arctic MX-4

Z niezasychających i naprawdę dobrych to tylko Noctua NT-H1.

A gryzli ?!

No właśnie podobno zdarza się że po pół roku kamień. Mam w domu akurat resztkę, ale to jest konsola, nie mam jak tych temperatur monitorować. Lepiej coś pewniejszego.

Niet - strielali! :wink: A poważnie - przereklamowana i dobra na sucharki. Dla odważnych - liquid metal.

Z tego co patrzyłem wg specyfikacji Noctua NT-H1 ma zakres temperatur do 110C. Sama pasta fajna, ale jak czytam o tym że ludziom Xboxy na dashu grzeją się do 76C to może być blisko tego limitu… Nie sądzę że 100C przekroczy, no bez przesady, ale zdecydowanie gorący bywa x360

Rekomendowana jest chyba do 90C

Nie kupuj tylko opartych o ciekły metal, bo zje Ci radiator. Jest chyba z jakiegoś stopu aluminium.

Spoko, tych też unikam bo boję się że jak za dużo nałożę to się rozpłynie i mi zjara coś

Thermal Grizzly Conductonaut Liquid Metal - płynna mieszanina metali takich jak cyna, gal i ind. Resztę znajdziesz sam.
Mały off-top - podobne bzdurki słyszałem o alufelgach i smarze miedziowym. Nie zauważyłem, żeby alusom coś się stało po 3ch sezonach.

Widocznie producenci chłodzeń (np. SPC) uwielbiają “bzdurki”, skoro sami przestrzegają przed łączeniem “ciekłego metalu” i aluminium.

Widocznie.

Widocznie inni też się mylą:

Może to nie są alusy, albo smar miedziowy jest tylko z nazwy :joy:

AAB Cooling TG4 ma wpisaną w specyfikację dość ekstremalną temperaturę pracy i wydaje się być do tego wydajna. Ma ktoś jakieś doświadczenia z tą pastą? Ważne żeby nie wysychała zbyt szybko i faktycznie nie szkodziły jej temperatury pokroju 80-90C