Jaka platforma Intel czy AMD Ryzen do dziwnego komputera?

Witam Wszystkich po dłuższej przerwie.
Oto grzecznościowy post, o który mnie poproszono:

Szanowny Panie, Szanowni Państwo,

Dziękuję za odpowiedź(i).

Na wstępie zawiadamiam, że ten komputer jest przemyślany w sensie, że chcę aby posiadał pewne elementy niezmienne typu (procesor Intel z takiej półki albo procesor AMD z takiej półki, dysk na dane taki a nie inny itp.).

Co najważniejsze, komputer nie będzie pracował na najwyższych obrotach przez więcej niż 10-20 sekund, ani nie będzie służył do grania.

Podejrzewam, że Państwo stwierdzą, ze głupotą jest wydawanie takich pieniędzy ale proszę uprzejmie pozwolić mi zadecydować co zrobię z nimi i uprzejmie proszę o pomoc w doborze pozostałych elementów tak aby były ze sobą maksymalnie kompatybilne.

Komputer, który zamierzam złożyć to taki dziwak, „overkill”, ma posiadać dużą moc obliczeniową oraz bardzo szybie transfery danych, plików na bardzo szybkie pendrive lub wręcz inne dyski.

Systemem operacyjnym będzie Linux.

Z budżetem jest sprawa nietypowa, gdyż będzie on stanowił sumę:

  • kwoty za procesor typu Intel Core i9-9900K ALBO

AMD Ryzen 3900X (są w niemal identycznej cenie)

lub kolejnego procesora Intel 10-gen – odpowiednika 9900K lub AMD Ryzen 4-gen – odpowiednika 3900X = do 2500 zł

  • pamięć 16 GB DDR4 (2 x 8 GB dual) do 400 zł – NA TYM ELEMENCIE SKUPI SIĘ WŁAŚCIWIE GŁÓWNA CZĘŚĆ PORAD gdyż zupełnie nie wiem co lubi Intel a co lubi Amd;

  • jeśli platforma INTEL to dyskiem będzie: Samsung SSD M.2 NVMe 970 (EVO Plus / Pro) 0,5 TB; przy platformie AMD: dysk na PCI-Express v. 4.0 typu Corsair Force MP 600 1 TB do 1100 zł

  • CPU Cooler : jeśli wybór padnie na AMD Ryzen to BOXowy cooler Wraith RGB wystarczy, jeśli wybór padnie na platformę Intela to koniecznie Noctua NH-D15 lub chłodzenie wodne w tej samej cenie; Zwracam jednak uwagę, iż priorytetem jest cisza – Noctua okazała się być cichym chłodzeniem w poprzednich generacjach Intela, natomiast o poziomie hałasu chłodzenia wodnego nie wiem nic ponieważ nigdy nie posiadałem takowego. Budżet na ten element to max 500 zł.

  • Jeśli platforma AMD będzie potrzebna karta graficzna ale PASYWNA gdyż komputer ma być cichy w idle mode oraz przy lekkim zastosowaniu, chyba, że te pasywne karty graficzne są tak beznadziejne, że za te same pieniądze kupię lepszą kartę (warunek – minimum 1 złącze HDMI w wersji 2.0) do 450 zł; Jeśli platforma Intel to mam dylemat, gdyż nie wiem czy ich wewnętrzna karta graficzna mimo wszystko nie będzie niepotrzebnie lekko „spowalniać” całego systemu – dawne doświadczenia wskazują, że mimo wszystko zawsze jest lepiej mieć oddzielną kartę graficzną więc zaryzykuję wydanie tych dodatkowych 450 zł i też do Intela poproszę Państwa o dobranie karty. Dodam, że podoba mi się karta graficzna firmy EVGA (znana z b. dobrej jakości materiałów):

  • O obudowę, zasilacz, wentylatory, connectory proszę nie pytać bo to wszystko jest ze starszego komputera i gwarantuję, że nie będą sprawiać problemów, szczególnie zasilacz; powiem tylko, że to jest bardzo dobry markowy zasilacz o mocy 750 Watów - 1 mocna linia +12V)

  • Na sam koniec płyta główna – MUSI spełniać warunek braku wbudowanych modułów WiFi oraz Bluetooth oraz warunek posiadania DUAL BIOS lub funkcji USB BIOS FLASHBACK; W przypadku Intela może najpopularniejsza: Gigabyte Z290 Gaming X; a dla AMD będzie to może MSI X570-A PRO – w zupełności wystarcza; Popularność płyty ma znaczenie bo częściej będzie updatowana w obszarze BIOS ale to tylko propozycje. Podana płyta MSI posiada co najmniej USB BIOS FLASHBACK, a każda płyta Gigabyte posiada DUAL BIOS, natomiast najdroższe płyty Asusa posiadają USB BIOS FLASHBACK ale skoro są drogie to zapewne będą też miały na pokładzie WiFi lub Bluetooth więc za to odpadną. Wyłączenie modułów WiFi/Bluetooth w BIOS nie wchodzi w rachubę, ma ich po prostu nie być na płycie, uprzejmie proszę nie pytać dlaczego gdyż to temat rzeka i jest nieistotny na potrzeby tego wątku.

Co zatem Szanowni Państwo, Koledzy, Koleżanki polecają – na początek najlepiej prosiłbym o skupieniu się na RAM gdyż tam nie mam zielonego pojęcia co wstawić aby było szybko do 500 zł.

Kiedy wybierzesz platformę i konkretną płytę główną, to wtedy sprawdzisz zawartość list QVL na stronie producenta płyty. Na takiej liście będą przetestowane z daną płytą moduły pamięci. Tyle :wink:

I co z tego - będzie tam lista, która mi nie powie które pamięci oferują najlepszy stosunek wydajności do ceny.

Cenę dopiszesz sobie w arkuszu kalkulacyjnym i sam ten wskaźnik wyliczysz :wink:

A gdzie tam zobaczę extra info od doświadczonych użytkowników, którzy po przeprawie z danymi pamięciami mówią że lepiej te lub tamte?
Zobaczę jak sobie wyszukam, ale tu wracamy do punktu wyjścia. Mamy forum od tego, które jest skrótem google.

… zaś z drugiej strony: co ci da informacja, że np. “najlepsze będą G.Skill Trident Z model xxxxxxxxx” - skoro nie ruszą albo nie osiągną swoich deklarowanych parametrów na wybranej przez ciebie płycie głównej ? Zresztą - dla celów obliczeniowych - w przypadku platformy Intela, prędkość taktowania pamięci nie ma większego znaczenia. W przypadku AMD (a konkretnie R9 3900X), optymalnym wyborem będą pamięci taktowane 3600 MHz - a tych w podanym zakresie cenowym nie znajdziesz zbyt wiele.

No niestety błąd, jeśli używa oprogramowania, które swoją prędkość czerpie z RAMu to byłoby to spore zaniedbanie. W wolnej chwili dzisiaj pomyślę nad tym, ale patrząc na specyfikę klienta (Tak, nie chodzi mi o produkt) to RAM bym szukał wśród HyperX.

1 polubienie

@Veers @panicagaming dziękuję za odpowiedzi - właśnie o to chodzi.
Informacji dostarczonych przez Was nie znajdę w plikach dot. kompatybilnych pamięci dla Intela i dla AMD.

Przy okazji zapytam czy pamięć będzie odgrywała większą rolę w scenariuszach nongamingowych?

Nigdzie. Użytkownicy, którzy mają praktyczne doświadczenie z wieloma (aktualnie obecnymi na rynku handlowym) kombinacjami mb+ram są legendą taką samą jak różowy jednorożec :wink: Jedyne co możesz znaleźć to testy - tyle, że wykonane przy współpracy z agencjami marketingowymi wspierającymi sprzedaż… :wink:

2 polubienia

Jeśli scenariuszem będzie np. obróbka dużych plików graficznych albo wirtualne maszyny, to jak najbardziej.

@januszek doceniam KAZDĄ odpoowiedź i dziękuję Ci za udzielenie odpowiedzi. Wyczuwam chyba delikatną niechęć do watku lub pytań - nie przeszkadza mi to.

Natomiast

Użytkownicy, którzy mają praktyczne doświadczenie z pamięciami istnieją. Jeśli jest to nawet jedna kombinacja na jednego użytkownika to x Użytkowników, którzy odpowiedzą daje już x informacji o kombinacji. Niniejsze zdanie można by lepiej ułożyć za przepraszam.

TAK, duże pliki graficzne to na 100%, wirtualki sporadycznie ale też. Czy zatem sugerujesz aby drastycznie zwiększyć budżet na pamięci? Jakie byś polecał dla konkretnej platformy?

Moim zdaniem nie istnieją bo ilość kombinacji* (dostępne na rynku CPU x dostępne na rynku MB x dostępne na rynku RAM) jest za duża aby to było możliwe :wink:

ps.

  • AMD Ryzen™ 9 3900X - wg specyfikacji obsługuje RAM 3200MHz - no to wybierasz z listy QVL pamięci natywnie pracujące z 3200MHz i z tych wybranych kupujesz najtańsze z dostępnych :slight_smile:
  • Intel Core i9-9900K - wg specyfikacji obsługuje DDR4-2666 - no to wybierasz z listy QVL pamięci natywnie pracujące z 2666MHZ i z tych wybranych kupujesz najtańsze z dostępnych :slight_smile:

*załóżmy, że obecnie na rynku jest:

  • 30 rodzajów CPU
  • 500 modeli płyt
  • 1500 rodzajów modułów RAM
    30 x 500 x 1500 = 22,5 mln kombinacji do przetestowania :wink:

Polecić nie polecę, bo kompletnie jestem oderwany od tematyki sprzętowej. Natomiast jeśli mowa o zastosowaniach takich jak wymieniłem, to obawiam się, że 16GB RAM może okazać się wąskim gardłem. Celowałbym w 32GB.

1 polubienie

Zanotowane, jeśli jednak będziesz miał okazję zapytać to uprzejmie proszę o forward odpowiedzi :wink:

A nie lepiej kupić zamiast 3200 MHz takie co się dadzą podkręcić wyżej lub normalne co pracują wyżej?
To samo pytanie dotyczy Intela.

PS. Masz łeb do matmy.

Wszystko zależy od tego co konkretnie chcesz podkręcać i po co. W większości znanych mi przypadków przyrost wydajności jest niezauważalny. Zauważalny jest za to brak stabilności :wink:

ps. Co do tych scenariuszy, zwracam uwagę, że wielkość pamięci oraz rodzaj pamięci - to dwie różne sprawy. Przy wyborze płyty trzeba sprawdzić jaka jest maksymalna ilość pamięci jaką płyta obsłuży i potem przy wybieraniu pamięci z listy QVL też to trzeba uwzględnić. Czyli wybrać tylko te moduły, którymi można obsadzić maksymalną pojemność w konkretnej płycie.

pps. Maksymalna wydajność obsługi pamięci dla tego procka intela to 41.6 GB/s. Czyli maksimu tego co może procek osiągniesz przy dwukanałowej pracy modułów DDR4-2666 - to po co przepłacać za wyższe częstotliwości?

Wielokrotnie przeczytałem w opiniach, że ludzie kręcą te pamięci lub kupują po prostu szybsze aby osiągnąć nie 2666 MHz, a np. 3000 MHz.
Tego ograniczenia nie znałem. Dzięki Tobie dowiedziałem się czegoś nowego!

A wystarczy zerknąć do specyfikacji procka:

ps. dla mnie zabawne jest to podejście z podkręcaniem pamięci. Ktoś przepłacił za pamięci 1000 zł i dzięki temu w jakieś grze ma 163 fps zamiast 160 :stuck_out_tongue_winking_eye:

W tym konkretnym podanym przez Ciebie przykładzie jest to rzeczywiście nierozsądne, ale już nabiera sensu jeśli FPSy balansują na granicy 57-60 fps czy 27-30 fps.
Mimo wszystko przepłacanie 1000 zł strasznie boli po kieszeni, ale co zrobisz jeśli użytkownik jest nieuświadomiony. Żal mi go po prostu.