Jaka platforma Intel czy AMD Ryzen do dziwnego komputera?

Jeśli komuś zależy na fps to osobiście zalecałbym oszczędzanie na pamięciach i dołożenie zaoszczędzonych środków do karty graficznej… :wink:

W 100% zgadzam się z Tobą!

Wracając offtopic, co sądzisz o tej karcie EVGA?

Jestem fanboyem tej marki. Nie używam innych kart. Tylko EVGA :wink:

Aż nie mogę uwierzyć, że Ty się ze mną w czymś zgadzasz! Marka wspaniała, ale czy karta nie jest zaczem zbyt słaba i zarazem zbyt droga?
Innymi słowy czy za te pieniądze można kupić coś lepszego wg Ciebie?
Lepszego pasywnego albo lepszego z aktywnym chłodzeniem?

W ofercie EVGA nie ma innych pasywnych kart więc to niejako zamyka sprawę dla fanboya :wink:

Teraz komentując wszystko co czytam w temacie.
Procesor wg mnie threadripper będzie idealny.

CPU Cooper zalecam inny niż box, albo be quiet albo noctua.

Pamięci

Płyta główna

GPU
Nie wiem czy do obróbki grafiki 730 jest dobrym wyborem, nie wiem czy nie pasuje gtx 1050 dać. Też są pasywne.

To zależy jakie programy graficzne. Adobe wspomaga się GPU, ale Corel już na przykład nie. Zresztą nawet w przypadku Adobe główny nacisk jest na procesor więc przepłacanie za kartę jest bezcelowe. Pod Linuksem chyba żaden program graficzny nie wspiera obliczeń na GPU. Inaczej sprawa pewnie wygląda w modelowaniu 3D.

W pierwszym wątku sugerowałem kartę EVGA GT 1030.
Możesz dać linka do konkretnej propozycji GTX 1050 passywnego?

i najmocniej przepraszam, bo pomylyliłem maszyny, ta ma być wyłącznie do wirtualek, nie do grafiki.

EDIT: Mam wątpliwości co do tego potwora (Thredrippera), tymbardziej że to jest jego 1-gen. Budżet nie pozwoli na drugą - zdaje sobie z tego sprawę.
Czy możesz troche rozjaśnić i uzasadnić mi użycie Thredrippera. Pamiętaj, że jestem zawsze gotów na nowe pomysły więc śmiało. Kiedyś mi się marzył póki nie przeczytałem, że są jakieś problemy z nim typu RAM czy cośtam. No i nie wiem jak na nim będzie Linux Mint chodził.

Pomyłka - ta maszyna jest do wirtualek - do grafiki jest inna już wykańczana że tak powiem.

Przepraszam za tę pomyłkę ale tu i tu były procki te same.

Ja tylko nie rozumiem jednej rzeczy: na grzyba CI śmieciowa karta graficzna z pasywnym chłodzeniem gdybyś decydował się na Intela? Grafika w I9 jest “akceptowalna” już, a biorąc K (nawet bez podkręcania) i tak nie będziesz chłodził pasywnie. Czyli co? Ryzen grafiki nie ma, ale tez nie bezie chłodzony pasywnie, a pod małym obciążeniem karty graficzne, te mocniejsze, potrafią działać pasywnie :wink:

Dziękuje za zwrócenie uwagi mi na ten fakt @anon7248146

Jednak budżet nie pozwala na mocniejszą kartę graficzną która będzie potrafiła działać pasywnie.

Zapomniałem zapytać czy wszyscy są zgodni co do doboru RAMu do procesora przedstawionego przez @januszek ?

Do wirtualizacji istotniejsza jest ilość niż szybkość :wink: Ja na domowym komputerze dokupiłem na 32 bo mi było ciasno, a tylko się bawię. Więc do pracy 32 to minimum.

No tak ale po co pasywna skoro wentylator procka będzie dmuchał? Tu nawet nie chodzi o “pasywne” w nazwie, wystarczy wybrać kartę pół-pasywną głupią 1050 czy rx 560 i obniżyć napięcie oraz zegary. Nawet po takim przycięciu będziesz miał coś prawie 2x wydajne i w podobnej cenie. Bo ta kosztowała bodaj 100 USD + wysyłka + cło + vat, czyli z 500-550 zł lekko na realia RP.

I to jest właśnie argument którego szukałem na kartę graficzną - czyli, czy istnieje może coś lepszego w tej samej cenie, niekoniecznie pasywnego.

PS. Ja nie gram Marcinie.

Wentylatory można ustawić, aby się włączały dopiero po osiągnięciu powiedzmy 40 stopni CPU i przez 80% czasu będzie miał ciszę. Ja tak mam ustawione na 2700x i sobie chwalę. Kiedy potrzebuję całej mocy procka to dopiero uruchamia się nadmuch na obudowie i procesorze, ale z grafiką tak zrobić nie mogę :confused:

W takim razie może lepiej kupić jakiś wieloprocesorowy serwer poleasingowy z obsługą pamięci ECC? Wirtualki lubią dużo pamięci, tam nawet 256GB RAM nie jest za dużo - a do tego już musi być płyta serwerowa.

No to po kiego karta jak Intel ma Integrę? -> żadna karta niepotrzebna
Ryzen nie ma więc OK. _. na 100% sa nieco chyba wydajniejsze rx 550 pasywne nawet, kombinowane 1050/rx 560 by się dało.

To zależy, nie mówię, że na 200% się da, ale lekki undervolting + zbicie zegara przy dobrym radiatorze powinno dać efekt podobny do Twojego -> bezgłośna w pulpicie. W innych przypadkach nawet są chyba dedykowane radiatorki do 560 / 1050 i można chłodzenie wymienić lub próbować. Ja tylko pod rozwagę poddaję, bo branie karty w sumie niewiele (w zastosowaniach użytkowych) lepszej od Integry i9 jest średnio smart.

Sporadyczna wirtualka, to jest taki DZIWNY KOMPUTER miejscie to proszę na uwadze. Nie więcej niż jedna uruchomiona.

Podsumowanie

Tak czytam, czytam i czegoś nie rozumiem… Do procka za 1200 bierzesz płytę za 1300 i mając quad channel bierzesz kości do duala. Widzę tutaj mocno zmarnowany potencjał lub źle wyliczony budżet.

@Kuba99x jeszcze raz zdefiniuj co będziesz robił na tym zestawie, bo ja tak czytam i konceptów widziałem kilka.

P.S. Nie piszcie o pasywnym GTX 1050, bo przyleci zaikus i zacznie znowu wychwalać swojego KalmX i wciskać, że więcej nikomu nic nie potrzeba…

1 polubienie

Prosze przeczytajcie pierwszy post