Jaki aparat, proszę o propozycje

Witam chciałbym kupić nowy aparat jakie polecacie taki żeby był dobry do 1 500 zł

a jaki interesuje - cyfrowy / analogowy / lustrzanka ?

Jak jakaś małpka taka zdatna to możesz celować w http://www.agito.pl/aparat-cyfrowy-sams … attr=1-614 - będziesz zadowolony. Dobra pojemna karta i fiu bździu na wakacje :slight_smile:

Z tego co wiem to najlepsze aparaty sa z Canona i Sony, może wart poszukac własnie w tych firmach

Nazwa Canon czy Sony na aparacie nie oznacza zaraz że aparat jest jakiś super… Akurat ten co podałem jest bardzo korzystny cenowo a jego bezpośredni konkurent ze stajni Canona (S95) kosztuje ~1500zł (jakość wykonania, wielkość matrycy, jasność obiektywu tryb RAW).

lustrzanka

Jak lustro do 1500 to za dużego wyboru nie masz (nowy aparat)… Szukaj ewentualnie w sklepach resztek magazynowych Canon EOS 1000D lub Nikon D3000 - oczywiście z kitowym obiektywem 18-55mm. Ewentualnie coś na allegro ze starszych modeli Sony (możliwe że ktoś wyprzedaje resztki nieużywanych sztuk): A230/A290/A330

a cyfrowy jaki byście proponowali cena taka sama do 1500 zł

Wszystkie wyżej wymienione są CYFROWE. Analogowe to na “kliszę”…

Aktualnie aparaty dzielimy na:

  • lustrzanki cyfrowe

  • kompakty cyfrowe

  • kompakty cyfrowe z wymienną optyką (bezlusterkowce)

poszukaj lustrzanek na AlleGore, czasami można tanio wyjumać Fuji czy Nikona :wink:

a może któregoś z Lumixów od Panasonica? co prawda na GX1 musiałbyś jeszcze trochę uzbierać, ale może któryś z wcześniejszych modeli? bezlusterkowiec, lekki i poręczny a do tego robi zdjęcia w świetnej jakości :slight_smile:

Wiesz, większość aparatów w tym przedziale cenowym jest dobra. Pytanie co chcesz nim fotografować (przyroda/ portrety/ samoloty etc.)? Ja na przykład mam aparat cyfrowy Sony i robię nim głownie portrety i makro. Jeżeli chodzi o portrety to wychodzą rewelacyjnie. Kilka fotek nawet zdecydowałam się wysłać na konkurs fotograficzny. Jeżeli chodzi o makro to dopiero „raczkuję” w tej dziedzinie i jeszcze nie robię takich profesjonalnych zdjęć. Poza tym mam wrażenie, że mój aparat może znacznie więcej niż mi się wydaje. Musze go tylko jeszcze trochę rozpracować;)

a co myślicie o aparacie nikon D3000

http://allegro.pl/nikon-d3000-body-nowy … 03615.html lub

http://allegro.pl/okazja-sony-nex5-nowy … 30368.html lub

http://allegro.pl/okazja-sony-nex-5-16m … 00599.html lub

http://allegro.pl/okazja-nowy-panasonic … 32355.html lub

http://allegro.pl/hit-olympus-pen-e-p2- … 67943.html lub

http://allegro.pl/olympus-pen-e-pl3-z-1 … 45072.html

Sprawdź Panasonic Lumix DMC-TZ20 lub ina wersje z serii TZ

Dobrą optyke w nich montują więc się nie zawiedziesz.

Testy w sieci. Wystarczy poczytać

Ja bym własnie z tych co podałeś celował w D3000 - ma podobnie jak Nex pełną matrycę APS-C więc powinna być najlepsza jakość obrazu (możliwosć sterowania głębią ostrości, użyteczne wysokie iso, małe szumy). Tylko trzeba jakiś obiektyw dokupić… Ale wygoda użytkowania, możliwość pewnego chwytu szczególnie jak ktoś ma duże graby też ma spore znaczenie. Olympusy, i Panasonic to aparaty z matrycą u4/3 (mniejsza niż APS-C) - zatem w trydniejszych warunkach przy mniejszej ilości światła bedą dawać bardziej zaszumione zdjęcia niż Sony czy Nikon… Poza tym trudniej uzyskać efekt niewielkiej głębi ostrości (rozmycie tła w przypadku zdjęć portretowych). Niewątpliwie zaletą ich jest mniejszy rozmiar, a wadą mniejszy wybór obiektywów i ich wyższa cena. Wciąż nie podajesz co chcesz fotografować tym aparatem, bo jak np krajobrazzy gdzie liczy się duuuuża głębia ostrości to wysokiej jakości zaawansowany kompakt będzie dobry (przy tak małej matrycy GO będzie bardzo duża). W przypadku makro polecam jakiś dobrej jakości superzoom. Portrety to na pewno lustrzanka. Zdjęcia przyrody typu ptaki, zwierzeta z daleka to może być u4/3 ze względu na mnożnik ogniskowej 2x (kupując obiektyw 400mm po podpięciu do u4/3 otrzymujesz aż 2x400=800mm a to daje możliwość focenia przy niezłej jakości z daleka).

do czego będzie potrzebny a więc tak żeby można było go wziąś na wakacje np góry alpy w Szwajcarii uwiecznić jakąś imprezę okolicznościową itd,.

Wydaje mi się, że dobrej jakości zaawansowany kompakt z jasnym obiektywem i małym zoomem 3-4x powinien wystarczyć…

Na każdej wycieczce duży aparat jedynie przeszkadza - trzeba go nosić i uważać żeby nie walnąć w coś albo żeby nikt nie pokusił się na taki sprzęt. Fotografowanie na imprezach w kościołach typu chrzest, ślub odradzam - wymagane jest specjalne pozwolenie na fotografowanie w kościele (płatny kurs w kurii) - jak nie masz to ksiądz ma prawo wyprosić takiego gagatka co będzie biegał i strzelał fleszem.

Uważam że polecony przeze mnie w pierwszym linku SAMSUNG EX1 jest wciąż dobrym wyborem…alternatywa to: Canon S90/S95/S100 Olympus XZ-1 Panasonic LX5

Ja też nie znam się na aparatach, a ostatnio musiałem jakiś kupić. Wybrałem Nikona P510. cena 1420zł, plus futerał, dodatkowa bateria i ładowarka, zamknąłem się w 1500. W sam raz dla amatorów, a i pewnie jakiś półprofesjonalista wybrałby go jako uzupełnienie swojej lustrzanki. Na plus idzie tu brak wymiennych obiektywów (brak dodatkowych kosztów i bagażu) - chyba, że potrzebujesz super sprzętu, to nie ten budżet. Jest fajna funkcja panoramy 180 i 360 stopni, wszystko automatyczne, sporo trybów jak to w kompaktach, krajobrazy, nocą, w dzień, w pomieszczeniach i inne pierdoły. Ja jestem b. zadowolony.

dzięki wszystkim za propozycje na pewno zwrócę na nie uwagę ale mam jeszcze jedno pytanie przy zakupie aparatu na co trzeba patrzeć aby był dobry chodzi mi o parametry danego aparatu

  1. jeśli aparat z małą matrycą (małpki i typu super zoom) to aby nie miał zbyt dużo mln pikseli - mała matryca i gęsto upakowana = wielkie szumy

  2. jasny obiektyw - najlepiej na obu końcach ogniskowych (jasne obiektywy można przyjąć że zaczynają się w okolicach f2.8 i mniej czyli f2.0 f1.8 itp) - im więcej światła wpada przez obiektyw tym łatwiej będzie zrobić nieporuszone zdjęcie w trudnych warunkach oświetleniowych (w przypadku lustrzanek dodatkowo otrzymujesz możliwość ustawiania płytkiej głębi ostrości)

  3. zasilanie (typowe paluszki AA lub akumulator dedykowany) - wiadomo im więcej zdjęć masz możliwość zrobić na 1 ładowaniu tym lepiej, zaletą zwykłych paluszków jest ich dostępność, akumulator dedykowany zwykle jest droższy i pozwala na zrobienie mniejszej ilości fotek (ale to różnie bywa)

  4. obsługa surowego formatu zdjęć RAW

  5. optyczna stabilizacja obrazu OIS (zwykle stabilizacja programowa polega jedynie na podbijaniu czułości matrycy) - bardziej w przypadku aparatów z zoomem

  6. nie sugeruj się krotnością zooma - im większy tym gorsza jakość obrazu i zwykle ciemniejszy obiektyw

  7. zakres ogniskowych (przynajmniej od 28mm, a najlepiej od 25mm dla szerokiego kąta)

  8. jeśli to dla Ciebie istotne to możliwość nagrywania filmików full HD

9***) dobrze jeśli będzie miał możliwość podpinania zewnętrznej lampy płyskowej (gorąca stopka) oraz nakręcania filtrów