Jaki dysk twardy kupić?

Mam płytę główną Gigabyte GA-K8VT800 i dysk Seagate ST3802110A podłaczony do złącza IDE. Chcę kupić drugi dysk, tym razem 250 GB, i nie wiem czy kupić dysk ATA czy SATA. Widziałam że na dyskach sata bywają problemy z zainstalowaniem win xp… co radzicie?

Jeśli posiadasz win xp z zintegrowanym sp2 nie masz się czym martwić, w sp2 są już sterowniki SATA więc nie ma żadnych problemów podczas instalacji windowsa.

Kupno dysku ATA na dzień dzisiejszy mija się z celem, jest bardzo mało lub wogołe już nie ma nowych płyt głównych z złączem ATA tak więc jedynym rozsądnym i przyszłościowym wyborem jest dysk SATA.

Pozdrawiam

Dzięki za radę :slight_smile:


A jaki dysk 250 GB do 250 zł polecacie?

(Taki żeby pasował do tej płyty gł. - nie znam się więc nie wiem na co patrzeć :shock: )

jak to nie ma, a cd-rom jak podłaczysz

większość nowych płyt ma tylko jedno złącze ATA na napędy optyczne

i zapewne jeszcze długo to złącze będzie na płytach głównych :slight_smile:

pokaż mi płytę bez tego złącza :stuck_out_tongue:

Kupuj dysk ze zworkami SATA1/2, na Via czasami są problemy z nowymi dyskami na SATA2, np Seagate seria 7200.10 ma zworki, domyślnie ustawiony na 1.

http://pclab.pl/art27517-6.html

Czy taki dysk będzie dobry: http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=3377 ??

Tak.

Owszem jest ale właśnie pod CD-Romy, pozatym łączenie napedu optycznego z HDD mówi wszystko o osobie składającej komputer.

BTW coraz więcej na rynku napędów optycznych pod SATA, tak wiec dni ATA są juz raczej policzone :slight_smile:

a jak ktoś ma 3 dyski IDE i nagrywarkę ?? i co takiego się dzieje złego że nagrywarka nie może być podłączona na master a dysk na slave ??

Jak ktoś kupuje 3 HDD to od razu raczej kupuje dodatkowy kontroler IDE, pozatym Turkissh rozmawiamy o płytach na dzień dzisiejszy które są wyposażone w 4-6 portów SATA oraz ewentualnie jeden IDE, tak więc nie widze sensu w 3 dyskach ATA.

Dysk pracujący na jednym kanale IDE z napędem optycznym działa mniej efektywnie niż pojedyńczy dysk na kanale IDE.

Nie przez cały czas.

Spowalnia go tylko wtedy gdy oba urządzenia pracują w tym samym czasie razem i wtedy jedno może ograniczać drugie

to rzadko jest spotykane chyba że ktoś miał więcej niż 3 dyski (np. ja).

widocznie nie obracasz dużymi paczkami danych (ja mam danych blisko 1TB).

to jest akurat nie prawda mam 2 takie same dyski 300GB ata133 16mb cache (które nomen omen pracują prawie tak wydajnie jak sata1) z czego jeden jest podłączony z nagrywarką na tej samej taśmie i działają równie wydajnie…więc takie teorie możesz sobie wsadzić między bajki.

Złączono Posta : 03.09.2007 (Pon) 11:10

też nie do końca ponieważ przepustowość ata133 sięga rzędu 133MB/s a jak wiadomo dyski tak szybko nie pracują (nagrywarki też nie) - a zatem część przepustowość interfejsu nie jest wykorzystana i tak.

Turkissh to nie pierwszy temat w którym wypisujesz bzdury

Poczytaj, może sie czegoś dowiesz

http://www.cdrinfo.pl/cdr/artykuly/podl … econf.php3

widzę że masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem autor tego materiału pisze w kontekście nagrywania płyt (też w locie) a temat dotyczy dysków twardych, litości.

Temat dotyczy wyboru dysku ATA lub SATA, tak więc jakby na to nie patrzec twoje komentarze są OT.

Ten artykuł jest odpowiedzią na Twoje pytanie :slight_smile: A także potwierdzeniem, że połączenie HDD + HDD jest bardziej optymalne niz HDD + CD-ROM :slight_smile:

widzę że idziesz w zaparte i nie rozumiesz problemu - trudno.

co do tematu:

nie ma żadnych problemó sterowniki do sata (raid) są dołączone do płyty głównej. co do wyboru dysku to :

wd sata2 seria aaks 16mb cache lub seagate seria 10, zapis prostopadły, ncq. (za seagate przemawia 5letnia gwarancja).

turkissh owszem nie raz i nie dwa wypisywał bzdury i brednie, wypominając innym błędy tym którzy mówili mu to wprost ale…

…ale tym wypadku ma (i Błażej też) rację, mam jeden kanał IDE pod który mam podłączony dysk twardy (z OS) i nagrywarkę i mówię ci że nie masz racji system startuje i pracuje szybko.

Kupię ten seagate, stary mam tej samej firmy i nie mam zastrzeżeń :slight_smile:

Ale dyskusja rozgorzała :lol:

jakiś konkretny przykład bo taką retorykę to możesz stosować w piaskownicy kłócąc się o kubełek i łopatkę. zanim zasugerujesz coś radzę czytać ze zrozumieniem.