Jaki dysk zewnętrzny na USB polecacie kupić?

(blumberplumber) #1

Jaki dysk zewnętrzny na USB 3.0 do przechowywania plików video i nie tylko kupić? Myślałem o co najmniej 1TB lub 2TB. Czytałem, że lepiej jest kupić dysk osobno na Sata i obudowę USB, gdyż dyski USB mają zintegrowany kontroler i szybciej padają. Czy to prawda? Jaki model polecacie? Z góry dzięki :slight_smile:

1 Like
(Dimatheus) #2

Hej,

Niekoniecznie szybciej, ale uszkodzenie jednego elementu powoduje, że oba są niezdatne do użycia. Jak kupisz obudowę i dysk, to jak padnie obudowa, to dysk można przełożyć do innej. A jak padnie dysk, to do obudowy możesz włożyć inny. Jak masz wszystko na jednej płytce, to awaria załatwia całość.

Ja polecę WD Black. Mam w laptopie - przepracował prawie 40 000h i nadal działa bez zarzutu.

Pozdrawiam,
Dimatheus

(hindus) #3

A to nie jest tak, że te dyski i tak mają pod spodem interfejs SATA tylko dostęp jest utrudniony przez np. klejoną obudowę i trzeba się bardziej natrudzić niż w przypadku przygotowanej do tego celu obudowy?

1 Like
(blumberplumber) #4

OK, tylko, że WD Black są bardzo drogie. Taki 2TB kosztuje ok. 550 zł, a EDlements portable - jakieś 300

(pocolog) #5

Kwestia jak jest zaprojektowana obudowa, przeważnie można je rozkręcić i wymienić dysk, nie widziałem jeszcze wlutowanych dysków, przeważnie jest to zwykły adapter sata-usb. Problemem jest tylko losowość “wkładu”, bo chyba nie wszyscy producenci opisują jakie dyski wykorzystali, ale z drugiej strony ciężko teraz powiedzieć która marka robi mniej zawodne dyski od innej. Jak się trafi to będzie hulać :smiley:

(Dimatheus) #6

Nie, wszystko jest na jednej płytce elektronicznej z dysku twardego. Sprawdzałem to na podstawie na przykład WD Elements Portable 1TB USB 3.0. Padł kontroler i dysk mogłem sobie… A obudowa nie jest klejona, a zrobiona na zatrzaskach. Spokojnie wystarczy gitarowe piórko i da się ładnie otworzyć.

Bo to są lepsze wydajnościowo produkty. Już sama prędkość obrotowa na poziomie 7200 RPM pozwala na większe transfery. I gwarancja na produkty Black od WD jest dłuższa - jeśli dobrze pamiętam, to 5 lat. A w WD Elements masz najczęściej WD z serii Blue, czyli RPM na poziomie 5400 i zwykle mniejsza ilość pamięci cache.

1 Like
(abcdefghjikl) #7

Nie do końca:

$ hdparm -I /dev/sdc | grep -E “(Model|Rotation)”
Model Number: WDC WD10EZEX-00BN5A0
Nominal Media Rotation Rate: 7200

Jak widać WD Blue a obrotów 7200 na minutę.

(Leszek2204) #8

[DYSK PRZENOŚNY ZEWNĘTRZNY 1TB 1000GB 2,5’’ TOSHIBA ] za169 zł

(Dimatheus) #9

Pamiętaj tylko, że to model 3,5", a tam większa ilość dysków ma prędkość obrotową na poziomie 7200 RPM. A pisaliśmy o Elements Portable, czyli wersji z dyskiem 2,5".

(TomalloWK) #10

musiałbyś strasznie eksploatować taki dysk, żeby padł szybko. Z takich “gotowców” ja mam tą toshibę już któryś rok https://www.x-kom.pl/p/409052-dysk-zewnetrzny-przenosny-toshiba-canvio-basics-2tb-usb-30.html