Jaki e - czytnik wybrać?

(rbit82) #1

Witam! Chciałbym sobie kupić czytnik do czytania ebooków. Niestety nie znam się na tych urządzeniach - zaznaczam tylko, że używałbym tylko do czytania ebooków - nie potrzebuję żadnych innych bajerów. Format plików to głównie doc i pdf. Czy ktoś może się wypowiedzieć czy te urządzenia z linków są w miarę przyzwoite czy nie warto kupować ? Np. http://allegro.pl/okazja-nowy-czytnik-e ... 77525.html lub http://allegro.pl/czytnik-e-book-4gb-7- ... 58672.html lub http://allegro.pl/ebook-free-reader-vor ... 31810.html.

Więcej nie wymieniam bo niestety cenowo te wymienione są dla mnie przystępne . Słyszałem że Kindle Amazon są dobre lecz to wyższa półka cenowa dla mnie ale jak prezentują się własnie te wymienione w stosunku do kindle?

(-Puma-) #2

Pierwsza rzecz to wyprowadzę Ciebie z błędu, to co pokazałeś nie są e-czytnik tylko tablety :wink:

Tutaj w skrócie opisałem różnice e-czytników a tabletów

Podejrzewam że z tych co pokazałeś to nie ma różnicy w tych tabletach.

(realmadrit;)) #3

To co pokazałeś to urządzenia z normalnym ekranem! Nie mają one ABSOLUTNIE NIC wspólnego z e-czytnikami. Męczą i psują wzrok…

Ja używam i polecam Amazon Kindle classic, aczkolwiek głównie zależy jakie pdf zamierzasz czytać (książki czy raczej techniczne)

(-Puma-) #4

Mam e-czytnik i miałem tablet, różnica jest kolosalna w czytaniu.

Mam e-czytnik PocketBook Pro 611. Z tego co czytałem to właśnie kindle jest dobry i stosunkowo tani.

(Gregoorios) #5

Dobrej klasy prawdziwy czytnik a nie tableto podobny twór zawiera technologie e- ink czyli po naszemu “elektoniczny papier”. Ekran czytnika jest czarno biały, przypomina kartkę papieru i nie męczy oczu !!

(rbit82) #6

W sumie to przez dzień ja nie mam czasu czytać książek - tylko wieczorem i w nocy tak, że niestety zakup prawdziwego e - czytnika mijałby się u mnie z celem. Chyba, że np. z takiego kindla można czytać wieczorem przy lampce nocnej? Tak czy inaczej dzięki za rozjaśnienie pojęć.

(mktos) #7

Można czytać Kindle wieczorem przy lampce nocnej. Dokładnie tak samo jak czytasz normalną książkę. Ewentualnie możesz zaczekać na Kindle Paperwhite z wbudowanym podświetleniem (jeszcze niedostępny w Polsce).

(Manoamano777) #8

Jeżeli wieczorem to tylko przy lampce, bo czytnik zachowuje się dokładnie tak samo jak zwykły papier, czyli odbija światło. Tak dla informacji wrzucam link do artykułu o czytniku za 40 zł. Cena bajeczna ale to tylko 5 cali, więc jak dla mnie od razu odpada.

(rbit82) #9

Hmm, no to teraz nie wiem co mam robić (myślałem że e - ink to tylko przy świetle dziennym) - ja potrzebuję prostego, dość taniego e - czytnika do czytania zwykłych książek nie technicznych.Fakt, że jeśli na takich e- czytnikopodobnych tworach męczy się wzrok to długo nie poczytamy. Wiem bo przez rok męczyłem się z laptopem dell 520 i mam tego dość. Może ktoś ma propozycje tego kindla lub innego z technologią e - ink?

(Manoamano777) #10

Tablet to nie jest żaden “czytnikopodobny” twór, tylko sprzęt który ma całkowicie inne zastosowanie. Najprostszego Kindla można już kupić w okolicach 300 zł, więc nie jest to jakaś mega kasa.

(mktos) #11

Amazon Kindle Classic. Zdaje się, że poniżej 400 zł. Są na Allegro sprowadzane ze Stanów oficjalnie niedostępne w Polsce wersje tańsze, z reklamami na ekranie głównym i ekranie uśpienia. Mogą być problemy z reklamacją gwarancyjną wersji z reklamami.

Prosty, dość tani, dobry do czytania wszystkiego poza PDF-ami (niektórzy na PDF nie narzekają, mi nie odpowiadają). Posiada Wi-Fi, można wysyłać dokumenty bezpośrednio na czytnik.

Trekstor Pyrus od empiku kosztuje 299 zł. Posiada e-ink, nie posiada Wi-Fi, posiada slot na kartę pamięci. Gorsza od Kindla jakość wykonania (subiektywnie).

(Mariuszbaczek) #12

Na Twoim miejscu brałbym Kindle Classic 4/5. Tydzień temu kupiłem Kindle Classic 5 (380 zł) i nie mogę się nachwalić. Problemy tylko są z tekstami w pdf, gdzie można tylko powiększać całą stronę, a nie np tekst, jak to jest w plikach txt i mobi. Do książek ze wzorami matematycznymi raczej średnio się nadaje, ale do zwykłych książek jak najbardziej. Oczy się nie męczą, no i jest wygodniejszy niż normalna książka. Polecam.

Pozdrawiam.

(-Puma-) #13

Często czytam na e-czytniku przy lampce i powiem Ci że jest tak samo jak przy czytaniu książki papierowej. E-czytnik to jest BARDZO udany zakup :slight_smile:

Radzę abyś nie kupował czegoś co niby jest e-czytnikiem bo będziesz tego żałował, lepiej dozbierać i kupić np. ten Kindle.

(Virtualo Ncs) #14

A może Pocketbook Basic? Ma bardzo przystępną cenę, posiada polskie menu, co jest zasadniczym plusem dla początkujących fanów e-czytników. Czytać możesz w formacie Epub, ale także w Pdf, na którym Ci zależy i w wielu innych formatach. Czytnik ma oczywiście funkcję robienia zakładek i notatek w tekście :slight_smile: Jakby co posiada również przeglądarkę internetową, więc w razie czego,można coś sobie szybko w internecie sprawdzić :slight_smile: A gratis dołączamy do niego lampkę :slight_smile: http://virtualo.pl/pocketbook_basic_613 … c6i122178/

(rbit82) #15

Dzięki za podpowiedzi. Wybrałem Trekstor Pyrus za 299.99zł. Żadnego Kindla za taką cenę nie spotkałem może ewentualnie używane były i to jeszcze trwające licytacje.Myślę że dla mnie będzie to optymalny wybór. Martwi mnie tylko trochę, że to 6 cali, ale nigdy nie miałem czytnika i nie jestem zbyt wymagający więc może starczy jak dla mnie. Mam nadzieje , że ten e - czytnik nie jest aż tak zły?

(-Puma-) #16

Tym się nie przejmuj, 6" w zupełności wystarczy, powiem nawet że większy przeszkadza (nieporęczny).

Mój ma 6" i jest idealny do czytania… dobrze że nie kupiłem większego :slight_smile:

(Virtualo Ncs) #17

Na pewno nie. Z resztą wszystko zależy od właściciela i wymagań. Koniecznie daj znać jak się sprawuje czytnik- co w nim fajnego a co byś zmienił :slight_smile:

Teraz nie pozostaje nic innego jak czytać. Literatura już przygotowana?:slight_smile:

(mktos) #18

Jeśli jeszcze nie kupiłeś Pyrusa, to przeczytaj to: http://swiatczytnikow.pl/trekstor-pyrus … zytelnika/ bo jest kilka ważnych uwag, które cię mogą zniechęcić do niego.

(rbit82) #19

Dostałem tego Trekstora w końcu wczoraj. Jak na pierwszy dzień to wrażenia na ogół pozytywne. Fajnie się czyta, trochę te przyciski boczne faktycznie głośniej strzelają przy wciskaniu. Z formatami pdf, rtf itd. radzi sobie dobrze. Mankament trochę to odświeżanie, które min. trzeba dać na 3 strony lub najlepiej po każdej stronie. 2 razy się zawiesił , ale nie przy czytaniu tylko przy przeglądaniu i grzebaniu w ustawieniach - jedynie to wieszanie mnie zaniepokoiło, ale jeśli przy czytaniu nie będzie się to zdarzało to przeżyję.

Aha mam takie pytanie w instrukcji pisze, że ''zarówno przed pierwszym użyciem, jak i wtedy, kiedy akumulatory są zużyte, musisz naładować eBook Readera". Ja włączyłem pierwszy raz i widziałem że bateria ma pełne 4 kreski więc po co go ładować tak jak pisze w instrukcji? Przecież podobnie jest w komórkach i telefonach, że najpierw rozładowujemy pierwszy raz to co fabrycznie naładowane i dopiero ładujemy . Chyba nie skrócę sobie żywotności baterii? Ogólnie wrażenia pozytywne , ale też to jest mój pierwszy czytnik tak wiec nie wiem jak np. kindle sobie radzi z formatami czcionek, ghostingiem itp.

(-Puma-) #20

Nie przejmuj się tym ładowaniem, ładuj jak potrzeba tzn. gdy jest jedna lub nie ma kresek (zawsze dopiero wtedy ładuje).

Za taką cenę to i tak dobrze że nie zawiesza się przy czytaniu :wink:

Co do odświeżanie to chyba większość czytników… ja zostawiłem jak było standardowo (chyba 3). U mnie też dosyć słychać te klawisze ale co mi to przeszkadza w czytaniu, czytnik służy do czytania a nie klikania :smiley: