Jaki GNU/Linux?

Pytanie jakich tysiące w sieci.

Ale może ktoś doradzi linuksa dla
i7-6700
2x HDD 7200obrotow (Na SSD na razie brak $)
2x 8GB ram

Podaję te dany bo chcę aby system chodził możliwie najszybciej i nie oszczędzał ramow. Moze i nawet dyski jakos polaczyc by zwiekszyc ich wydajnosc itp ?

A potrzebuje darmowych apek:

  • programu do obróbki RAW (NEF, Nikon)
  • jakiegoś pakietu office zgodnego z tym od microsofta
  • antywirus (?)
  • odtwarzacz wideo/audio
  • chrome (jest na linixa?)
  • jakiś czyściciel plików tymczasowych (na win jest CCleaner)
  • jakiś program do screnów
  • program do nagrywania ekranu
  • edytor plików php, na win używam Notepad++
  • klienta ftp, na win mam FileZilla
  • edytor graficzny, na win mam PaintNet i PhotoScape - nie chcę nic pokroju photoshopa

Chyba wszystko.

Propozycje ? Sugestie ?

Można na priv jeśli ktoś nie chce tutaj pisać.

EDIT
Zapomnaiłem dodać. Szukałem w sieci oczywiście, ale jest tego 1000 co skutecznie zniechęca do samodzielnej decyzji.

Jeżeli zależy Ci na jak największej optymalizacji, to Gentoo podstawione od podstaw.

1 polubienie

Zestawienie najbardziej popularnych dystrybucji linuxa masz np. na www.distrowatch.com

Kolega nie pytał o najpopularniejszą, tylko o taką, która najlepiej wykorzysta jego sprzęt.

Pytał czy nie, na pewno mu nie zaszkodzi.

@tylkomoto poczytam. Dzięki.
@freshmeat a są poradniki po polsku jak osiągnąć max ? Nie słyszałem jeszcze o Gentoo

Sprawdź dystrybucję Antegros, ew. Manjaro Linux:


Jeśli chodzi o środowiska graficzne to poszukaj i pooglądaj jak wyglądają: Plasma, Gnome Shell, Mate, Xfce.

PS
Zakładam, że jesteś początkującym użytkownikiem linuksa, więc dobre rady typu Gentoo sobie odpuść na starcie. W Ubuntu, Minta i Debiana też nie radziłbym się ładować …

Podczas szukania alternatyw oprogramowania przyda ci się ta strona:
https://alternativeto.net .

Co jest najważniejsze na początku? Poszukaj informacji o typach tablic partycji (MBR lub GPT) i linuksowych systemach plików. Rozsądnie jest założyć zasadniczo co najmniej trzy partycje: “/” (root); /home; swap (o ile używasz pełnej hibernacji - trochę więcej niż wielkość fizycznej pamięci RAM).

2 polubienia

Na szybko zobaczyłem te Gentoo i fakt, można dostosować go maksymalnie pod swój sprzęt, ale jego konfiguracja jest tragiczna a ja nie chcę dostać kur@#$& :wink:

@marcin82 tak w linuksie to miałem Ubuntu i Kubuntu z 3lata temu. Szybka instalacja, vez udziwnień i fajny wygląd. Ale jak z instalowaniem programów itp itd to nie wiem.

Nie chcę czegoś co za 2lata będzie “Bee” i straci uakyualnienia itp.

No i musi być po Polsku wszystko… Nie ogarnę stron z angielkim. Jakieś pierdoły przetłumaczę sobie, ale nie całe strony.

Żeby nie szukać daleko: Ubuntu lub Kubuntu. Nie kombinuj z Gentami, Archami, bo się zajedziesz, przynajmniej z początku.

Dyski sobie w RAID1 ustaw, tzn. stracisz na pojemności, ale zyskasz na szybkości odczytu i bezpieczeństwie danych.

programu do obróbki RAW (NEF, Nikon)
– Darktable
jakiegoś pakietu office zgodnego z tym od microsofta
– LibreOffice
– WPS Office
antywirus (?)
– nie trzeba
odtwarzacz wideo/audio
– domyślny
– VLC
– SMPlayer
chrome (jest na linixa?)
– Jest, wchodzisz na google.com i tam cię pokieruje (paczka .deb/.rpm do ściągnięcia)
jakiś czyściciel plików tymczasowych (na win jest CCleaner)
– jakiś się znajdzie, ale raczej nie będzie aż tak potrzebny (nie martw się tym teraz)
jakiś program do screnów
– domyślny
program do nagrywania ekranu
– OBS Studio
– jakieś środowiskowe w GNOME jest
edytor plików php, na win używam Notepad++
– z prymitywnych: Gedit, Kate
– cywilizacja: NetBeans, Eclipse, BlueFish
klienta ftp, na win mam FileZilla
– FileZilla
– Klient sshfs, znacznie wygodniejszy, jeśli serwer wspiera
edytor graficzny, na win mam PaintNet i PhotoScape - nie chcę nic pokroju photoshopa
– GIMP, Krita

Antegros jest zgodny z Arch Linux, to raczej szybko nie padnie. Chodzi przede wszystkim o to, że Antegros jest dystrybucją ciągłą, odpadają zabawy z PPA i cyrk z aktualizacją co pół roku.

2 polubienia

Z ty Mintem będziesz miał najłatwiej żeby opanować linuksa w jakmś tam stopniu. Potem możesz sotpniowo przechodzić na bardziej ambitne dystrybucje aż dojdziesz do powszechnie docenianego przez ekspertów linuska czyli Archa. Używanie go na samym początku odradzam bo się zniechęcisz. Jest bardzo trudny dla początkujących. Wbrew dobrej opinii odradzam Ubuntu (zawiechy łapie).

EDIT: rzekomy cyrk z aktualizacją tzn ponowną instalacją to nic w porównaniu czasu jaki tracisz na ponowną instalację Windowsa. Poza tym Mint podobno bardzo usprawnił upgrade systemu bez konieczności ponownej jego instalacji.

Z resztą się zgodzę, ale jak tu ma zyskać na szybkości odczytu?

@Razi a coś innego niż Ubuntu ?
@tylkomoto także kojarzę Ubuntu jako zwiechowy system. Oczywiście w ciągu tych 3-4 lat się pewnie sporo zmieniło, ale faktycznie opinie o zwiechach można napotkać.

Czyli Mint albo Antegros na razie… Zobaczymy dalej.

A co do RAID1 to czekam na info czy na pewno to jest lepsze niż normalne “dwa hdd osobno”.

Super przyspieszenia w RAID nie uświadczysz. Gra nie warta ściweczki o ile nie jest to RAID w celu backupu danych.

Nowe Ubuntu nadal się sypią. Jedynie to najnowsze wydanie nie było przeze mnie testowanie, a wprowadzili tam troche zmian i nie wiem czy jest to na tyle stabilne jak powinno. Poza tym, Ubuntu daleko jest do interfejsu Windowsowksiego więc na serio sobie je odpuść i ściągnij tego Minta.

Tam na wyglądzie windowsa nie zależy, ważne aby było ładne a nie interfejs z 15lat wstecz.

Na pewno RAID 0 będzie szybszy niż dwa dyski osobno. Praktycznie dwukrotnie. Teoretycznie RAID 1 mógłby być równie szybki jak RAID 0, ale tylko podczas odczytu, ponieważ ten sam plik może być jednocześnie odczytywany po kawałku z każdego z dysków składowych. Czy tak dzieje się faktycznie - niestety nie wiem, a zapewne zależy to od konkretnego kontrolera.

Przy testowaniu prędkości samego dysku lub operacji na plikach np. kopiowanie RAID będzie prawie dwukrotnie szybszy. System operacyjny jako taki nie przyspieszy prawie w ogóle. Co innego przy dysku SSD. Testowałem oba rozwiązania.

Jak to prosto ustawić przy instalacji np: Minta ?

@tylkomoto czyli nie warto RAID1?

Tu musisz liczyć na pomoc specjalistów od Linuxa. Ja używam tego z Windą.
I owszem, system przyspieszy, a konkretnie jego start, bo co ma później przyspieszać nie za bardzo wiem. Chyba że maiłbyś nikczemną ilość RAM, wtedy odczułbyś poprawę komfortu przy przesiadce na SSD. Widzę że masz 16GB, więc spokojnie możesz stworzyć RAID 0 w oparciu o już posiadane dyski. Pamiętaj tylko, że RAID 0 to, poza wzrostem wydajności, wzrost ryzyka utraty danych, ze względu na to, że w działaniu biorą udział dwa dyski, a nie jeden.