Jaki GNU/Linux?

Na początek i w ogóle na stałe możesz spróbować Minta z Cinnamonem. Przez ponad 10 lat testowałem wiele i Cinnamon to dla mnie najwgodniejsze środowisko.

Co do podanej listy aplikacji:

  • programu do obróbki RAW (NEF, Nikon) - Darktable (odpowiednik Lightroooma)
  • jakiegoś pakietu office zgodnego z tym od microsofta - Libre Office (jest preinstalowany w Mincie)
  • antywirus (?) - nie potrzeba
  • odtwarzacz wideo/audio - Banshee do muzyki (domyślny w Mincie), SMplayer do filmów
  • chrome (jest na linixa?) - Jest, ale ze względu na prywatność lepiej polecam instalację Chromium.
  • jakiś czyściciel plików tymczasowych (na win jest CCleaner) - nie wiem, nie używam, wg. mnie nie potrzeba
  • jakiś program do screnów - klawisz Print Screen
  • program do nagrywania ekranu - nie używam
  • edytor plików php, na win używam Notepad++ - Gedit, lub wbudowany w minta Xed (właściwie fork Gedit). U profesjonalnych developerów widziałem zwykle Netbeans, więc też można spróbować.
  • klienta ftp, na win mam - Gftp
  • edytor graficzny, na win mam PaintNet i PhotoScape - Gimp

Nagrywanie: np Brasero lub k3b (jeśli używasz KDE/Plasma)
Odzyskiwanie zdjęć: TestDisk (razem z nim instalowany jest PhotoRec)
Sterowników trzeba szukać w necie, czasem pomaga instalacja na siłę sterowników do “głównego” modelu, czyli np 4500.
Do haseł: KeePassX
Porównywanie plików tekstowych: Meld
Defragmentacja dysku pod Linuxem nie jest potrzebna. Zresztą na dyskach SSD nawet na Windows nie jest potrzebna, a wręcz niezalecana.

Graveman, Flburn jeśli nie używasz żadnego z dużych środowisk graficznych. Aktualnie używam Flburn pod Openboksem i nie mam a co narzekać.