Jaki linux 32 bitowy polecacie dla kogoś kto pierwszy raz będzie go używał?

komuś

Łooo, panie, to wiesz że jest spora szansa że będą cię przeklinać po kres życia?

Wszystko jedno co zainstalujesz, ponad 10 letni komputer z zajechanym dyskiem, zapchanym kurzem chłodzeniem i pewnie tandetnym zasilaczem (co było normą lata temu) nie będzie chodził wydajnie, i wątpię aby był bezproblemowy.

Sama prawda, spotkałem się z takimi przypadkami, że ktoś znalazł jakiś zapyziały stary grat na strychu i oczekuje żeby mu to naprawić, i żeby chodziło tak jak “kiedyś”.

Sprzęt często zajechany totalnie, śmierdzący fajkami i kocimi szczynami, kondensatory wybulone i zardzewiałe, zasilacz marki “300 Watt”, i za ch** nie wytłumaczysz że na tym internetu już przeglądać się nie da (no przecież kiedyś działało!).

1 polubienie

Mam na hp mini 4000 ew ( 2 rdzenie i 2 gb ramu) lubuntu 18.04.
Dziala lepiej niz orginalna 7 starter.

Tylko pamiętaj,że architektura 32bit już umiera.Nowe Linuxy mają być 64bit.

1 polubienie

Dzisiaj sama przeglądarka wymaga 1 GB ram przy dzisiejszych zapchanych stronach.

1 polubienie

32-bity umarły już dawno. A “nowe linuxy” nie “mają być” tylko “są”. Zresztą wszystko rozbija się o aplikacje. Co mi po 32-bitowym systemie, jak nie uruchomię na nim mojej ulubionej przeglądarki, bo ta jest napisana wyłącznie dla 64-bitowców.

Ja niedawno, po raz pierwszy w życiu zainstalowałem sobie na cieniasku Asus Eee PC 1000H ( z 2 GB RAM) 32-bitowego MX Linux https://mxlinux.org ( bo inny, czyli 64-bit nie wchodził…)

https://mxlinux.org/download-links/ , https://mxlinux.org/wiki/system/iso-download-mirrors/

@anon67650823 - czego na tym 32 bitowcu w przeglądarkach Ci brakuje?


:wink:
1 polubienie

Brave :wink:

Ty pokaż lepiej wersje pakietów, a nie same nazwy.

Wiesz co - zadałeś mi za trudne na razie pytanie.
Wiem, że mogę sobie wybrać z tego pakietu co na SS przeglądarkę. Korzystam z Lisa…
No fakt - Brave tu nie ma. A Ty pewnie wiesz jak można go tu na MX-a wrzucić :upside_down_face:

Prosz…

Ale nie wiem czy jest 32-bitowy :rofl:

Ufam Twojej wiedzy i intuicji. Nic z tym Brave tu nie będę kombinował. :rofl:

Wersje powinno się dać podejrzeć w zakładce Stable Repo - ale trzeba by ręcznie każdą z przeglądarek wyszukać i sprawdzać czy będzie w przybliżeniu tak:

  • Chrome / Chromium - 83

  • Firefox - 78

  • Opera - 69

  • PaleMoon - 28

  • QupZilla - powinni zmienić na Falkon 3.1 jak jest opcja kompilacji jako 32 bitowy

  • Slimjet - 27

  • Vivaldi - 3.1

  • Waterfox - Classic 2020.07* lub Current 2020.07**

    * - z wyglądem Australis i wsparciem starych dodatków
    ** - porzucone Australis i stara technologia dodatków

vel

@krystian3w - tak pewnie jest jak mówisz ( nie sprawdzę teraz, bo nadaję z innego sprzętu z Win 10)
Chodzi mi o to, że @anon67650823 się zagalopował się z tą śmiercią i na cito wymyślił sobie 64-bit Brave :crazy_face:

Nic się nie zagalopowałem. Ostatnie 32-procki miały swoją premierę w 2013 r. (Atom). Aktualnie wydajnościowo reprezentują poziom obecnej debaty prezydenckiej i należy je (procki, nie debaty) pogrzebać tak szybko jak się da, żeby się nie rozmnożyły.

Prostuję - 64-bitowy Brave istnieje tak jak wskazałeś

W moim Asusiku jest właśnie Atom.

Fakt. Debata w Końskich to dno…

Nie wiem co za przeglądarkę instalujesz, bo FF oferuje wersje 32 i 64-bit do wyboru. Pod takim Windows Thunderbird trzeba sobie wymusić 64-bit, bo domyślnie instaluje się 32.

Ja przestaję już ufać, gom1 chyba spoczął na laurach, bo ostatnie posty zaczynają być na zasadzie “moja racja jest mojsza, niż twojsza”.

Tak jest, wspierajmy dalej 32bity, wincyj pary w gwizdek.

Rychu, jak ci ten MX śmiga?
Jak ze stabilnością?
Jak ci się to używa?
Zainstalowałem siostrze na AMD C60 z 2GB ramu Minta ale jakoś mnie nie zadowala wydajność.