Jaki Linux - wybór dystrybucji

Co masz na myśli, pisząc “Frankenstein”?

Manjaro to system bazujący na archu, ale ma swoje repozytorium i swoje autorskie rozwiązania. Antergos korzysta z repozytorium archa, a swoje ma dodane jako dodatkowe. Jeśli coś się krzaczy w ich programach to można je wywalić i wyłączyć dodatkowe repo, a wtedy zostaje praktycznie czysty, tyle że skonfigurowany arch. Można to zrobić nawet od razu po instalacji, co nie raz robiłem jak mi się nie chciało instalować i konfigurować archa na laptopie :wink: To że arch ma większą i lepszą społeczność i developerów to chyba nie podlega dyskusji :wink:

A czy jest jakaś dystrybucja dobrze działająca z rodziny Debian/Ubuntu ?

Tak. Debian :smiley: Nawet w wersji testing wolę niż jakieś klony na nim bazujące.
Chociaż Eimi ostatnio mocno wychwalał Deepina. Może warto przetestować?

:+1:

Mam Lapka Lenovo Ideapad 320 i chciałbym zainstalować minta lecz dodałem taki temat wcześniej :Lenovo 320 15 Kubuntu 17.10 pytanie o instalację. Mam na oku Elementary OS tylko boję się, że jak zainstaluje to popsuje mi się BIOS :frowning:

Manjaro zrobiło potwora, który zniszczył mu życie? o.O

Usunięte przez autora.

Podepnę się pod temat z moimi wątpliwościami. Moje doświadczenie z Linuxem zaczynało się od Ubuntu 9, po drodze miałem okazję testować takie dystrybucje jak Debian, Kubuntu, OpenSUSE, Mint 18… Raz nawet zainstalowałem Linux Slackware ale to było pod serwer robione. Obecnie pracuję na Windows 10. Irytuje mnie w tym systemie wiele rzeczy.

Szukam dystrybucji, która będzie dobrze wyglądała i dobrze działała, nie mam ograniczeń sprzętowych. Nie szukam środowiska graficznego które przypomina Windows - jakbym chciał takiego wyglądu zostałbym pod Windows bo wszystko mi “dobrze” działa. Najbardziej odpowiada mi KDE. Zastanawiam się nad dystrybucjami: KDE Neon, Arch, Antegros. Myślałem nad Mintem, ale im więcej czytam o nim tym mniej mnie interesuje.

Zależy mi na dobrym działaniu systemu z Nvidia Optimus, łatwej instalacji aplikacji (używam bardzo dużej liczby aplikacji ponieważ zajmuję się programowaniem, tworzeniem stron, webserwisów, od czasu do czasu grafika komputerowa, studia + praca, czasem jakiś film, edycja wideo również wchodzi w grę (prowadzę mały kanał na YT).

Czasochłonna instalacja Archa mnie nie przeraża, jeśli płyną z tego jakieś korzyści. Jeśli nie daje to znaczących korzyści, może lepiej Antegros? Ale jako że zależy mi na wyglądzie i wygodzie użytkowania oraz dobrej współpracy systemu ze środowiskiem graficznym KDE, rozpatruję również KDE Neon. Proszę o informację o waszych opiniach i doświadczeniach dotyczących tych dystrybucji oraz ewentualnie o inne propozycje. Z góry dziękuję za pomoc!

Wybrałeś ciekawe dystrybucje, masz pojęcie za co się zabierasz, więc najlepszą radą będzie żebyś poświęcił weekend i przetestował wyżej wymienione. Szczególnie jeśli chodzi o zawartość repozytorium, jeśli masz większe wymagania co do oprogramowania.

Arch/Antergos może być dobrym wyborem dzięki dostępowi do repozytoriów użytkowników (AUR), które zawierają prawie wszystko co wyszło na Linuksa.

Możesz też potestować Dolphina, o którym ostatnio dużo dobrego czytam. Przede wszystkim ze względu na brak poszanowania licencji własnościowych możesz mieć tam dostęp do programów niewystępujących gdzie indziej :wink: :laughing:

Piszesz o Arch i Antegros, możesz mi przybliżyć, czy instalując Antegrosa i oszczędzając czas podczas instalacji coś stracę względem Archa?

Czytałem dużo dobrych opinii o nowych wydaniach KDE Neon. Kusi mnie to, że stoi na LTS i że ma zwykle najświeższe KDE. Dziś pobiorę wszystkie trzy i zainstaluję na wirtualce :).

Moim zdaniem nie. Też z lenistwa postawiłem Antergosa na jednym laptopie, nawet nie wyłączałem repozytoriów własnych tylko zostawiłem tak jak dali i działa pięknie. Nawet jeśli nie jest dłuższy czas aktualizowany to nie ma żadnych problemów przy update.
Antergos w przeciwieństwie do Manjaro to czysty, skonfigurowany Arch z dodanymi repozytoriami od Antergosa i kilkoma ich aplikacjami. Te apki można łatwo usunąć a repozytoria wyłączyć i masz Archa.

Co do Neona, nie wiem, nie wypowiem się, nie korzystałem, ale jeśli LTS to podejrzewam, że będziesz miał większość starszego oprogramowania, a tylko to dostarczane od KDE będzie świeże.

1 polubienie

Zawsze można poszperać za .iso dev KDE Neon :stuck_out_tongue: ale obawiałbym się niestabilności. Najnowsze LTS Ubuntu na którym stoi KDE Neon nie jest aż takie przestarzałe jeśli chodzi o pakiety :slight_smile:

Jeśli jest robione na Ubuntu to ok. Ubuntu z tego co pamiętam jest robione na gałęzi testing Debiana :wink:

Zgadza się, to fork Debiana. Z mojego researchu wynika, że KDE Neon stoi na LTS Ubuntu ale zawiera najnowsze wydania KDE.

Nie zastanawiaj się tylko instaluj “na czysto”.

Tak, stracisz czas na przykład na usuwaniu “brandowanych” metapakietów, repozytorium Antegros i oznaczeniu pewnej części pakietów jako zainstalowanych ręcznie. To był być może jednostkowy przypadek, ale instalator źle zapisał ustawienia lokalizacji.

Źle słyszałeś :stuck_out_tongue_winking_eye: I już z tego powodu mogą wynikać pewne kwiatki, czary z repozytoriami, dodawanie PPA i dziesięć kerneli po drodze, które będziesz musiał sprzątać. Zdecydowanie nie warto.

Przed instalacją Archa upewnij się, że możesz połączyć się z wifi, jeśli nie to podłącz się kablem do routera.

Jaka dystrybucja będzie dobra do codziennego użytku, ale dająca możliwość uczenia się na temat Linuksa, tzn. jego obsługi, działania. Korzystałem po trochu z Ubuntu, Mint, OpenSuse i z tych wszystkich najlepiej przypadł mi do gustu OpenSuse ze środowiskiem KDE. Chciałbym coś podobnego.

Myślę że umiem trochę obsługiwać terminal, jednak chcę się doskonalić :slight_smile: Miałem jeszcze Debian’a ale był problem związany z GPU, którego nie potrafiłem rozwiązać. Aktualnie nie wiem, czy sobie bym poradził. Myślę o Arch Linux, jednak na chwilę obecną nie chcę się bawić w instalację tego systemu, ale na pewno kiedyś spróbuję.

Jak nie chcesz się bawić w instalacje archa to zainstaluj antergos lub
manjaro. :wink:

Nie dramatyzuj. Nie ma tak wiele do czyszczenia, a na pewno lepiej żeby ktoś nauczył się obsługi archa przez antergosa niż manjaro :wink:

1 polubienie

Nie mam fizycznego dostępu do routera. W budynku są accesspointy WLAN