Jaki Linux - wybór dystrybucji

W związku z powtarzającymi się pytaniami dotyczącymi doboru dystrybucji Linuxa postanowiliśmy założyć ten oto wątek w którym można takie pytania zadawać do woli. Zdajemy sobie sprawę że tego typu pytań może tylko i wyłącznie przybywać a usuwanie każdego wątku nie jest optymalnym rozwiązaniem. Na linki w tematach przyklejonych mało kto zwraca uwagę nie mówiąc już o używaniu szukajki. Dlatego aby ograniczyć w pewien sposób pytania dotyczące dobru dystrybucji powstał ten wątek który będzie swego rodzaju zbiorem tego typu pytań. Tutaj każdy z Was może zadawać pytania dotyczące wyboru dystrybucji a każde takie pytanie nie zadane w tym temacie poleci do Kosza.

Przypominamy jednak że używanie wyszukiwarki jest wielce zalecane - wystarczy wpisać tam “jaki linux” oraz zaznaczyć że te słowa mają być szukane tylko w dziale Linux.

Użytkowników poszukujących dystrybucji dla słabych komputerów odsyłam tutaj. Jest to temat w którym zostały wymienione niektóre z dystrybucji które można użyć na słabych komputerach. Oczywiście wszelkie wątpliwości co do doboru systemu należy kierować do tego tematu.

Ponadto chciałbym prosić wszystkie osoby odpowiadające w tym wątku aby cytowały treść wiadomości tego użytkownika któremu udzielają pomocy. Wpłynie to korzystanie na odnajdowanie odpowiedzi przez pytających w momencie kiedy pojawi się kilkanaście próśb o pomoc w ciągu kilku dni. Bez cytowania również i ja potrafię się zagmatwać w odpowiedziach a przecież nie takie jest przeznaczenie tego tematu.

Witam forumowiczów.

Mam pewien problem. Rzecz jasna dotyczy on wyboru dystrybucji. Posiadam bowiem komputer. Ma góra 128 RAM i 800 MHz na zegarze procesorowym. Myślałem o Slackware. Arch odpada, bo wymaga “aż” 1800 MHz. Komputer będzie mi służył do prymitywnego zdalnego sterowania 4 komputerami.

Trochę o moim zaawansowaniu. Nie jestem super laikiem. Nie powiem też, że Linuksa mam w małym paluszku i wiem o nim wszystko, bo tak nie jest. Jednak chętnie się uczę nowych rzeczy, a na szczęście podejmując się pracy w bibliotece zostałem zmuszony do nauki. Prosiłbym o rady. Najważniejsze są wymagania. Reszte… przeżyje.

P.S. Obecnie korzystam z Lenniego AMD64 i do tej pory bliższe kontakty miałem jedynie z systemami typowo Debianowymi, ale jak mówiłem lubie się uczyć.

Gdzie Ty żeś coś takiego wyczytał :o :shock: :shock: :lol:

Arch wymaga jedynie procka i686 czyli jakoś od pentium 2 w góre…

No notka przy informacji o nowym wydaniu Archa.

Pomocnym przy wyborze distro może się okazać także ten test:

:arrow: http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?lang=pl

Witam. Chciałbym się dowiedzieć jaka dystrybucja linuxa byłaby najlepszą na takim kompie -> http://allegro.pl/item257894316_malutka … b_cd_.html

Komputer taki słuzyłby do serfowania po necie, pobierania plików. Dystrybucja musi być szybka. Czekam na propozycje.

Siema mam zamiar swojego PClinuxaOS 2007 zamienić na te distro,ale niewiem którą wersję wybrać Cassandre czy Celene?Pytajnik

Celena jest nowsza.a do Celeny można można wgrać środowisko XFCE?Pytajnik jest ono tak estetyczne jak KDE,niechodzi mi o jakieś bajery jak w KDE tylko żeby estetycznie wyglądało i czy do tycch dystrybucji jest dostępny język polski jak nie to można go wgrać?Pytajnik

a jaka dystrybucja dobra na pendriava?

człowieku ty na tym linuxa nie odpalisz :x :x :x

djkogut chyba się jednak mylisz. Ja bym spróbował tam postawić Debiana Lenny + Fluxbox jako menadżer okien.

Można poprosić o wybór w linuksie Ubuntu 7.10 GG vs Aurox 12.0 !!

Czym one się różnią… Który warto zainstalować??

Projekt Aurox został zawieszony jakiś czas temu i nie masz co liczyć na aktualizacje, Ubuntu natomiast cały czas się rozwija i jest aktualizowane, więc wybór moim zdaniem jest prosty - Ubuntu :slight_smile:

A jak wygląda sprawa z Ubuntu vs Mandariva…

Wady i zalety tych obydwoch Linuxów… Który polecacie dla laika… No i który jest stabilny i dobry…

Instalowałem wielu osobą obie dystrybucje i powiem że ubuntu sprawia mniej kłopotów… (szczegónie gutsy :slight_smile: )

Tzn nie dlatego że mdv się wysypuje itp…

Ubuntu jest prostsze (ma mniej opcji do konfigurowania, przez GUI) dzięki teu nowi userzy się nie gubią :slight_smile:

a mdv to taki grubas

ja stwierdziłem ze jest dla mnie odpowiedni Ubuntu. A już go używam! !!

// Poprawiłem Twój post - poprawiłem tagi code/quote.

Kaka’

Mam baaaaaardzo starego kompa - specyfikacja poniżej:

Komputer:

System operacyjny Microsoft Windows 98 SE

DirectX 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)

Płyta główna:

Typ procesora Intel Celeron-A, 343 MHz (5 x 69)

Nazwa płyty głównej PCPartner EXB831D/EXB841D/EXB854S/LXB834D/LXB843D/LXB855S / Aristo AM-627EX/LX

Mikroukład płyty głównej Intel 82440LX/EX

Pamięć fizyczna 64 MB (PC133 SDRAM)

Typ BIOS’u Award Modular (07/03/98)

Ekran:

Karta wideo S3 ViRGE PCI (325) (2 MB)

Akcelerator 3D S3 ViRGE

Multimedia:

Karta dźwiękowa Creative ViBRA16C Audio Adapter

Partycje:

C: (FAT32) 6137 MB

D: (FAT) 808 MB

Rozmiar całkowity 6945 MB

Karta sieciowa Realtek RTL8139/810x

…płytkę instalacyjną Ubuntu ver. 5.10… i pytanie:

Czy ta dystrybucja ruszy na tym kompie? A jeśli nie, to jaka? Chciałabym, żeby komp działał w miarę szybko bo w tej chwili przy win98SE chodzi jak żółw…

z góry dziękuję za odpowiedź.

jak już to może odpali Ci xbuntu.

Hmm…wszedzie podają, że potrzeba min 128 mega RAmu. No nic, może mi się uda jeszcze gdzieś dokupić?

Spróbuj Debiana (lub inną, dowolną dystrybucję) z Fluksboksem. IMHO, powinno śmigać.

Ja proponowałbym Damn Small Linuksa. Potrzebuje do pracy zaledwie 32MB RAM, posiada lekkie środowisko fluxbox i świetnie nadaje się na takie komputery.