Jaki najlepszy system na ten komputer?

Dostałem od kolegi komputer

procesor Intel Celeron 433 MHz

160 MB RAMu

dysk Maxtor 39 GB

LG CD-ROM 52x

karta graficzna 4 MB/4 bit zintergrowana

karta dźwiękowa zintergrowana

Jaki polecacie na ten komputer system? Linuks czy Windows? Obecnie zainstalowałem Xp ale za 30 dni nie będę mógł go włączyć.

Na taki zabytek to Win 98, lub nawet Win 95… Jakim cudem Xp na nim chodzi??

Której z lekkich distro GNU/Linuksa.

@adam749

Wymagania sprzętowe XP w Wikipedii.

Fluxbuntu?

Xubuntu zainstalowałem na Pentium III 450 MHz 225 MB RAM i nieco muli. Chodzi wolniej od Windows XP :slight_smile: .

Ja posiadam jeszcze gorszy zabytek i też chodzi. Po zrobieniu optymalizacji nawet całkiem nieźle, mimo to nie polecam instalowania XP-ka na takim kompie.

Proponuję windows 2000.

Z linuksów dowolny byle miał lekkie środowisko.

Windows 98 SE.

Będziesz miał komfort pracy i nie sądzę, żeby przymulał.

Jasne, bierz 98 SE, najlepszy system na ten komputer, moim zadanien :), no i nie będzie zamulał. Ja w szkole mam XP Professional na 128 MB RAM i to jest katastrofa, w ogóle nie instaluj XP, chyba że jesteś bardzo, ale to bardzo cierpliwy i niewymagający.

Pozdrawiam

Vista i XP odpadają oczywiście, starszych winshitów nie ma sensu instalować… wychodzą w ogóle jeszcze regularne aktualizacje do 98 itp.?

Ja bym postawił coś z Fluxboxem, wybór należy do ciebie.

Już nie

Co do aktualizacji to warto zajrzeć na tą stronkę:

http://www.sgjps.com/winspatcher

ooooooooooooooooooooooooooo też taki chciałbym mieć ale raczej xp będzie słabo chodził jak juz to win98

JA też polecam 98SE.Win95 to według mnie pół DOS

winspather to tak do końca nie wiadomo co, raczej nie naprawia systematycznie wszystkich luk bezpieczeństwa.

Tak więc instalacje 98 zdecydowanie odradzam, trzymanie na komputerze tak starego, nieaktualizowanego i nierozwijanego systemu to porażka totalna… Poza tym jak każdy Windows będzie wymagał pewnie antywira itp., co go dodatkowo zwolni.

Tym bardziej że na Linuksie przez Wine i tak uruchomisz wszystkie gry/aplikacje które w ogóle są w stanie ruszyć na tym kompie.

Caroo, ale co, tak ważną rolę odgrywają te aktualizacje? Przecież nic się nie stanie, jak system nie będzie zaktualizowany. Świat się nie zawali.

mich@l2312

radzę, bierz 98 SE, jeśli nie lubisz Linuksa

A systemy *BSD? Gdzieś słyszałem jeszcze o Sun Solaris.

Jeżeli komp nie będzie miał podłączenia do neta to jeszcze można olać aktualizacje, inaczej może być kiepsko.

Poza tym teraz każda popularna dystrybucja GNU/Linuksa w każdym względzie bije na głowę dziadka Win 98 :wink: Dodatkowo z tego co pamiętam to w 98 będzie pewnie potrzeba sterowników do każdego pendrive’a itp., strata czasu… Do tego do czego może służyć ten komputer Linux nadaje się idealnie.

Edit:

Jeżeli czujesz się na siłach możesz zainstalować jakiegoś *BSD… Tyle że to chyba nie jest dobre rozwiązanie dla kogoś kto pierwszy raz ma stycznosć z takimi systemami. Musisz się liczyć z instalacją w trybie tekstowym itp.

Ja jeszcze raz mówię: Windows 98 SE!! :slight_smile: :slight_smile:

Próbowałem zainstalować Windowsa Me tylko że pisze żebym włożył dyskietkę startową Windowsa Millennium, a mam tylko płytę z systemem. Skąd mam wziąść tą dyskietkę?

http://www.torontotechcenter.com/support_files/bootme.exe

Tym programem możesz utworzyć dyskietkę startową od Win ME.

A może debian + fluxbox, albo E17