Jaki najlepszy system na ten komputer?

(mich@l2312) #1

Dostałem od kolegi komputer

procesor Intel Celeron 433 MHz

160 MB RAMu

dysk Maxtor 39 GB

LG CD-ROM 52x

karta graficzna 4 MB/4 bit zintergrowana

karta dźwiękowa zintergrowana

Jaki polecacie na ten komputer system? Linuks czy Windows? Obecnie zainstalowałem Xp ale za 30 dni nie będę mógł go włączyć.

(adam749) #2

Na taki zabytek to Win 98, lub nawet Win 95.. Jakim cudem Xp na nim chodzi??

(Daeilion) #3

Której z lekkich distro GNU/Linuksa.

@adam749

Wymagania sprzętowe XP w Wikipedii.

(Kpc21) #4

Fluxbuntu?

Xubuntu zainstalowałem na Pentium III 450 MHz 225 MB RAM i nieco muli. Chodzi wolniej od Windows XP :slight_smile: .

(Kolmar) #5

Ja posiadam jeszcze gorszy zabytek i też chodzi. Po zrobieniu optymalizacji nawet całkiem nieźle, mimo to nie polecam instalowania XP-ka na takim kompie.

Proponuję windows 2000.

Z linuksów dowolny byle miał lekkie środowisko.

(matty24) #6

Windows 98 SE.

Będziesz miał komfort pracy i nie sądzę, żeby przymulał.

(Lukasz02495) #7

Jasne, bierz 98 SE, najlepszy system na ten komputer, moim zadanien :), no i nie będzie zamulał. Ja w szkole mam XP Professional na 128 MB RAM i to jest katastrofa, w ogóle nie instaluj XP, chyba że jesteś bardzo, ale to bardzo cierpliwy i niewymagający.

Pozdrawiam

(Carooxx) #8

Vista i XP odpadają oczywiście, starszych winshitów nie ma sensu instalować.... wychodzą w ogóle jeszcze regularne aktualizacje do 98 itp.?

Ja bym postawił coś z Fluxboxem, wybór należy do ciebie.

(adam749) #9

Już nie

(Kolmar) #10

Co do aktualizacji to warto zajrzeć na tą stronkę:

http://www.sgjps.com/winspatcher

(Peter051c) #11

ooooooooooooooooooooooooooo też taki chciałbym mieć ale raczej xp będzie słabo chodził jak juz to win98

(matekadamczak) #12

JA też polecam 98SE.Win95 to według mnie pół DOS

(Carooxx) #13

winspather to tak do końca nie wiadomo co, raczej nie naprawia systematycznie wszystkich luk bezpieczeństwa.

Tak więc instalacje 98 zdecydowanie odradzam, trzymanie na komputerze tak starego, nieaktualizowanego i nierozwijanego systemu to porażka totalna.... Poza tym jak każdy Windows będzie wymagał pewnie antywira itp., co go dodatkowo zwolni.

Tym bardziej że na Linuksie przez Wine i tak uruchomisz wszystkie gry/aplikacje które w ogóle są w stanie ruszyć na tym kompie.

(Lukasz02495) #14

Caroo, ale co, tak ważną rolę odgrywają te aktualizacje? Przecież nic się nie stanie, jak system nie będzie zaktualizowany. Świat się nie zawali.

mich@l2312

radzę, bierz 98 SE, jeśli nie lubisz Linuksa

(mich@l2312) #15

A systemy *BSD? Gdzieś słyszałem jeszcze o Sun Solaris.

(Carooxx) #16

Jeżeli komp nie będzie miał podłączenia do neta to jeszcze można olać aktualizacje, inaczej może być kiepsko.

Poza tym teraz każda popularna dystrybucja GNU/Linuksa w każdym względzie bije na głowę dziadka Win 98 :wink: Dodatkowo z tego co pamiętam to w 98 będzie pewnie potrzeba sterowników do każdego pendrive'a itp., strata czasu... Do tego do czego może służyć ten komputer Linux nadaje się idealnie.

Edit:

Jeżeli czujesz się na siłach możesz zainstalować jakiegoś *BSD... Tyle że to chyba nie jest dobre rozwiązanie dla kogoś kto pierwszy raz ma stycznosć z takimi systemami. Musisz się liczyć z instalacją w trybie tekstowym itp.

(Lukasz02495) #17

Ja jeszcze raz mówię: Windows 98 SE!! :slight_smile: :slight_smile:

(mich@l2312) #18

Próbowałem zainstalować Windowsa Me tylko że pisze żebym włożył dyskietkę startową Windowsa Millennium, a mam tylko płytę z systemem. Skąd mam wziąść tą dyskietkę?

(Daeilion) #19

http://www.torontotechcenter.com/support_files/bootme.exe

Tym programem możesz utworzyć dyskietkę startową od Win ME.

(mati75) #20

A może debian + fluxbox, albo E17