Jaki procesor najlepszy, dla (starej) płyty głównej? ASUS P5QL-E (Aktualizacja: podkręcanie procesora)

To zalezy od regulacji obrotami w BIOS/UEFi. Jak od 50 stopni będą rosły obroty to będzie słyszał, chyba, ze sam ustawi, np od 80 stopni dopiero ma mocniej wiać cooler na chłodzeniu CPU.

Tam domyślnie mam, nie ingeruje za bardzo w Bios. Jedynie ustawiłem na Silent CPU (wentylatory) i kilka głupot na ekranie startowym.

…a białych myszek nie widziałeś na stoliku?
Nim byś doszedł do 100 płyta ze 3 razy by odcięła zasilanie, no chyba, ze jesteś “geniuszem” i zdjąłeś zabezpieczenia w BIOS. W takim przypadku pisałbyś o “gównie, które się spaliło”. Jest jeszcze 3 opcja, program, który pokazuje temperatury z palca.

@anon423116 jedna uwaga: jeśli zdecydujesz się na Q6600, to szukaj wersji opisanej jako SLACR (zwana inaczej G0), a unikaj SL9UM (inaczej B3).

SLACR ma wyższą dozwoloną temperaturę Tcase* (B3=62.2°C; G0=71°C), co przekład się na lepsze wyniki w OC.

*TCASE - temperatura powierzchni to maksymalna temperatura obsługiwana przez zintegrowany radiator procesora (Integrated Heat Spreader, IHS).

Dzięki za radę. Będę zwracać na to uwagę, przy zakupie.

Znalazłem na Allegro procesor Q6600, chyba najtańszy, ale jeszcze wstrzymuję się z zakupem, póki co.

Też od jakiegoś czasu myślałem, aby w LGA775 mojego ASUS-a (P5W) umieścić jakiegoś quada. Myślałem tak i myślałem, i nic z tym do dziś nie zrobiłem, bo obecny procesor wystarcza do wszystkiego, a zysk z wymiany nie byłby przecież “skokiem we współczesność” :wink:
Obecnie siedzi tam Celeron E3400 (bazowo 2,6GHz) z OC na 3,4 GHz, czyli w sumie procesor dość podobny do twojego, i radzi sobie ze wszystkim. Oczywiście nie poszaleję we współczesnych grach, ale nie gram, więc do tej pory nie zdecydowałem się na wymianę.
image

Przy typowych zastosowaniach, czyli przy otwartych kilku oknach przeglądarki z ok. 230 otwartymi kartami (tak, wiem, to może być dziwne… :wink: ), jakimś filmem na drugim monitorze, Outlookiem w tle, teraz jeszcze otwartym filmem do edycji w edytorze Avidemux i kilkoma innymi programami, spokojnie daje radę. Więc po co bawić się w jakieś zmiany?

Nie miałem okazji jeszcze pograć w Wiedźmina 2,3 oraz w GTA V. Obecny procesor nie nadaje się, grać nie da się, nawet na najniższych ustawieniach w te gry - widziałem testy tych gier, na obecnym procesorze. Jeśli Q6600 pociągnąłby te gry, choćby na najniższych ustawieniach w FHD, to zmiana dla mnie miałaby sens w tym momencie. Co prawda rzadko gram, bo mnie procesor ogranicza.

Tu masz kilka gier pod Q6600:

Swoją drogą to właśnie ten film przekonał mnie do OC. Mam dokładnie takiego samego Optipleksa :wink:

Zgadza się, gry dla sprzętu to zupełnie inna bajka.
Dlatego zaznaczyłem, że ja nie gram w (nowe) gry, ostatnio grałem w “Zaginięcie Ethana Cartera” z 2014 roku, no i już to było na granicy możliwości sprzętu.
Dodam tylko, że w codziennym użytkowaniu bardzo dużo daje systemowy dysk SSD.

Rozglądałem się ostatnio za dyskami SSD. Mocno spadły z ceny, co cieszy. Wymiana dysku (na SSD), będzie ostatnią rzecza, jaką bym chciał zrobić na tej platformie.
@anon17641694 już sprawdzam film, dzięki.


@anon17641694 po obejrzeniu filmu, jestem pod lekkim wrażeniem. Kupić uzywany Q6600 a później to okaże się bublem, no kiepsko. Nowego procesora jak wspomniałem wcześniej, nie opłaca się dziś kupować, szczególnie takiego.
Wysyłam screen’a z CPU Z do podglądu kości ram, jakie mam zainstalowane:
aaa
Szczerze, nic mi nie mówi wynik.

Specem od CPU-Z nie jestem, ale wydaje mi się, że masz pamięci 667MHz. Do zabawy w OC przydałyby się 800-tki, czyli coś w ten deseń:
https://allegro.pl/kategoria/podzespoly-komputerowe-pamiec-ram-257226?bmatch=baseline-cl-dict42-ele-1-4-1024&stan=używane&typ-pamieci=DDR2&liczba-modulow-od=4&liczba-modulow-do=4&pojemnosc-calkowita=8%20GB&taktowanie-szyny-pamieci-mhz=1066&taktowanie-szyny-pamieci-mhz=800&order=p

Czy procek będzie bublem? Tylko jeśli trafisz na uszkodzony egzemplarz. A tak to będą same plusy: więcej rdzeni, więcej wątków. Zerknij na wyniki Passmarka:
https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Core2-Quad-Q6600-vs-Intel-Core2-Duo-E7400/1038vs946
Q6600 na domyślnych zegarach jest wydajniejszy prawie dwukrotnie od Twojego E7400. Po podkręceniu można uzyskać jeszcze lepsze wyniki, mój Q6600 wykręcony na 3,6 GHz ma (z tego co pamiętam) 4700 pkt.

Rzeczywiście, wynik końcowy zadowalający Q6600.
Zatem wymiana Ram, też by mnie czekała na to wychodzi. A jak wymieniać, moim zdaniem, najlepiej już 8GB, niż 4, jak do tej pory.

Swoją drogą ciekawi mnie, dlaczego podczas włączania komputera, gdzie są wyświetlane informacje o zainstalowanym sprzęcie (chyba tak to nazywa się), jest napisane, że ponad 800 MHz zainstalowane jest (pamięć Ram).

Pokaż zakładkę SPD.

Czyli jednak 800-tki :slight_smile: Dwie kości czy cztery?

Zatem mam 8 setki, tak? To świetnie. 4 kości po 1GB Ram. Dlaczego? Kiedyś tanio wyrwałem za kości po 1GB.

Stawiam na 4 jedynki. :slight_smile:
No tak, już widzę, że 4 x 1 GB. Z tym, że wydaje się, że chodzą na 333, a mogłyby na 400, albo i więcej…
Ja mam kości 333, które pracują stabilnie na 400 (a działają na 390 z innych powodów).

Nie mam naprawdę pojęcia, na czym chodzą. Wydaje mi się, że na 333.

Tak, u Ciebie na 333
Tu widać na ile chodzą:

image

Zgadza się.
Rozumiem, że wymiana Ram, nie byłaby potrzebna w tym przypadku?