Jaki router duży zasięg LAN i SIM oraz możliwość zrobienia kilu sieci

Czy ktoś może polecić mi dobry router, dzięki któremu będę miał Internet zarówno po podłączeniu kabla ethernet lub jakby dostawca zawinił mógłbym szybko włożyć karte sim aby dalej był Internet.

Chciałbym jeszcze aby była możliwość zrobienia z tego jednego routera 2/3 sieci z różnymi hasłami oraz nazwami, jestem w tym kompletnie zielony, żeby była tam też dołączona jakaś instrukcja, albo jakby ktoś mógł mi to wytłumaczyć jak to zrobić i czy takie coś da się zrobić z każdym routerem czy musi być jakiś specjalny. Prosiłbym o jakąś prostą metodę zrobienia dwóch/trzech sieci na jednym routerze.

Jak nie chcesz się wykosztowywać to pewnie trzeba zobaczyć co na hasło 3 różne sieci wi-fi powie oprogramowanie alternatywne np.:

  • OpenWrt
  • DD-WRT
  • Gargoyle

Jak takie nie zapewni nic więcej poza np.:

  • 2,4 GHz jako jedna sieć,
  • 5 GHz jako druga sieć
  • i sieć gościa jako trzecia

to pewnie trzeba szukać konkretniej (np. nie możesz sobie pozwolić na to by sieć bazowała tylko na 5 GHz jak nie masz z nią wciąż kompatybilnych kart sieciowych).

Potem czy port na SIM ma być wbudowany czy używać USB i osobnego modemu.

Nie do zrobienia w prosty, łatwy i bezobsługowy sposób :slight_smile:

Jak jesteś zielony w tym to najpierw poczytaj o sieciach, standardach i dopiero wtedy kombinuj, ale na twoim miejscu poprosiłbym dobrego sieciowa, żeby ci to zrobil bo sam to nawet ja jak się trochę znam za takie bajery bym się nie brał :slight_smile:

Do zrobienia, bez większego problemu. Po prostu potrzebny mikrotik z modemem zarówno LTE jak i WAN. Prościutki skrypcik sprawdzający czy jest internet po WAN co jakiś czas, i jeśli nie to odpalenie modemu LTE. Przy okazji musi to być coś, co ma możliwość tworzenia kilku sieci wirtualnych, albo sprzętowych. Generalnie tak od ok. 400zł już coś by się chyba nadało.

Ciekawe jak ktoś kto się na tym kompletnie nie zna, poradzi z tym skrypcikiem prościutkie. Potem będzie tu lament, ze nie działa coś. Was Mikrotik opłaca czy co??

Poprosi na trzepaku czy innym forum i mu napiszą w 2 minuty i sobie po prostu wklei, a bardzo możliwe, że znajdzie pod mikrotika gotowca, bo internet z kilku łącz to dosyć powszechne zagadnienie.

A na trzy kliknięcia w google, pierwszy, lepszy artykuł o zapasowym łączu i nawet są skrypty z wyjaśnieniami co i jak.
link

Panie, bajki opowiadasz…

Router ASUS RT-AC51U (A/B/G/N/AC):
https://allegrolokalnie.pl/oferta/router-asus-rt-ac51u-okr - 50zł
lub
https://allegro.pl/oferta/dwupasmowy-router-wifi-asus-rt-ac51u-733mb-s-usb-10569824622 - 100zł
+ alternatywne oprogramowanie: Jakie smart gniazdko do restartu routera do powyższego routera
+ MODEM USB HUAWEI E398 4G LTE (100/50):
https://allegro.pl/oferta/modem-usb-huawei-e398-4g-lte-10598142731 - 80zł
lub
https://allegrolokalnie.pl/oferta/modem-huawei-e398-lte-odm - 86zł
= 130-200zł (czyli połowa z 400)

Proszę zwrócić uwagę na mój ostatni post dotyczący modemów Hi-Link.

Wiesz, ze Asus blokuje wgrywanie alternatywnego oprogramowanie chyba od 2 lat? 2 lata temy wydal aktualizacje, które to blokują.

Mam dwa routery ASUS RT-AC51U, jeden u mnie, drugi u rodziców, o obydwóch jest wgrane to alternatywne oprogramowanie z podlinkowanego tematu. Ja mam E3372 Hi-Link, a rodzice mają E3372 zwykły. U rodziców nie muszę nic robić, a unie czasami nie znajduje modemu i muszę go zrestartować.

Mikrotik robi świetne routery. LTE i WiFi nie są ich mocną stroną. Amator, który nigdy w życiu nie konfigurował żadnego routera, nie ma żadnych szans ogarnąć Mikrotika. Nie pomogą mu na forach, bo nie będzie nawet wiedział, o co ma zapytać. W najlepszym więc razie odeślą go do googla…

Kwestia tego ile razy wpisze jak skonfigurować router (lub how to configure router) na youtube i ile minut materiału obejrzy.

Prawdopodobieństwo poprawnego skonfigurowania urządzenia będzie rosło z każdą minutą obejrzanego wideo.

Więc bardziej poprawne byłoby określenie że amator straci sporo czasu na konfiguracje urządzenia i poznanie koncepcji i zasad działania sieci komputerowych (które mogą mu się przydać, lub nie).

Oszczędzi cokolwiek w kieszeni, ale będzie musiał dużo więcej czasu poświęcić na konfiguracje, a nie każdego to tak jara, ze musi wszystko wiedzieć o sieciach w najdrobniejszych szczegółach.

W przypadku Mikrotika jest ta zaleta, że “tutków” jest od diabła, sporo osób sięna tym zna i nie jest trudno szybko to ogarnąć.

Profesjonalista, jeśli inwestor pozwoli, nie będzie się rozdrabniał i kupi sprzęt o rząd albo dwa wielkości droższy od mikrotika. Ten ostatni sprawdza się, jeśli inwestujemy kilkaset, kilka tysięcy zł.

Z Asusami jest ten problem, że wsparcie alternatywnego softu z czasem znika, poza tym, nikt nie bierze odpowiedzialności za to co robi. Tomato czy OpenWRT, nie są łatwiejsze w konfiguracji a zwykle mniej stabilne i humorzaste przy podłączeniu większej liczny urządzeń. To raczej sposób na wykorzystanie starszego lub tańszego sprzętu, niestety często okupiony czasem.
O ile amator, zapaleniec może uważać czas za frajdę i przyjemny wkład, o tyle już w firmach czas bywa droższy od urządzeń.

Jak sam nie ogarnie, lub nie znajdzie pomocy to zawsze może zlecić komuś.

Obawiam się że każdy router z WAN failover i obsługą wielu podsieci będzie wymagał trochę zastanowienia poza klikaniem “next” lub “dalej”.

Niezależnie czy to będzie MikroTik, Ubiquiti, Meraki Go, pfsense, Opnsense, VyOS, Cisco, OpenWRT czy jeszcze coś innego.

Do Mikrotika jest tych tutoriali zatrzęsienie i są różne metody. Link

Ba za 10 zł można sobie kurs kupić nawet jak to zrobić link. :joy:

To co dla ciebie jest takie zabawne, dla niektórych może być trudne, ale nie którzy tego nigdy nie zrozumieją.

To może zapytajmy po prostu.

Kolego @cub03786 czy lektura naszych odpowiedzi w tym wątku okazała się pomocna i przydatna dla Ciebie?

Czego nie zrozumieją? Bo zrobienie tego z masą tutków, jest łatwiejsze niż na czymkolwiek innym. Daj mi jakiekolwiek urządzenie które zrobi wymaganą sieć PROŚCIEJ.

Przecież tutaj kupuje urządzenie, wkleja skrypt, koniec tematu.

Poza tym, ja nie rozumiem, dlaczego ma wszystko robić sam. Nie musi się znać wcale, koszt konfiguracji takiego połączenia to są kwoty w zakresie 50-100zł. Jak sam nie zrobi to wyda sobie parę groszy i tyle.

Jest zabawne, że ktoś zrobił samouczek i go sprzedaje za 10zł. Musi mieć niezły popyt, skoro to się opłaca.

A wracając do tematu, sugeruję autorowi iść na forum typowo sieciowe, np. trzepak, temat był tam wałkowany wielokrotnie i są gotowe rozwiązania. Zapytać co polecają na teraz, wraz z gotową konfiguracją, tak żeby tylko kupić, wkleić ewentualne gotowce i nic więcej nie robić.