Jaki system operacyjny wybrać?

Witam,

Mam komputer na którym mam zainstalowany Windows XP HE niestety Windows wolno działa i sie wiesza.

Chciałbym wybrac inny system

Proszę o propozycje (interesuje mnie Windows i Linux)

Nie interesuja mnie wersje LIVE, tylko systemy które da sie wgrac na komputer.

Sprzęt:

Komputer jest z roku 1998

Procesor: 799 MHZ

Napęd: CD

RAM: 200Mb

Karta Graficzna: około 50Mb

Jeśli za mało informacji to piszcie.

Proszę o szybką pomoc.

Windows 98se

Jeżeli nie masz obaw przed Linuksem proponuję Debiana + lekkie środowisko graficzne.

Windows 95

No to wcale nie dziwne że Windows XP ci mulił przy takich parametrach jakie posiadasz

Minimalne wymagania pod system Windows XP to

procesor 500 MHz : zalecane 1GHz

Pamięć RAM; 256 MB zalecane 512MB - 1GB

Więc jeśli chodzi o wybór systemu dla Ciebie to Windows 98 SE jak wspomniał wyżej kolega, albo Windows 95

Co do Linuxa, to poczekaj na kogoś kto ma spore doświadczenia z tym systemem.

A moze Windows 2000???

Może windows 2003 server , na forum było jak pobrać wersję testową

Linux Mint

http://www.linuxmint.pl/

Zawiera pakiet Office (Open Office), firefox, thunderbird (poczta), kodeki do filmów itp.

Po instalacji (prostej) wszytko działa z marszu, filmiki, internet, muzyka.

Jeśli linux to tylko z fluxboxem lub openboxem. Inne środowiska raczej na 100% będą mulić. Poczytaj o Damn Small Linux.

Minta na taki komputer? Przecież to na Gnome jest! Ma większe wymagania niż XP.

Z Linuksów proponuję KateOS. Jeśli chodzi o Linuksy, ze środowisk graficznych maksimum to Xfce, a najlepsze byłoby coś pokroju Fluxboksa.

A z Windows - XP na tym powinien działać dość dobrze. Sam na niewiele lepszym komputerze jeszcze niedawno go miałem. Ale nie instaluj bardziej wymagających programów, jak GG7 i wzwyż (na tą konfigurację polecam Whatever), Office 2007 etc. Możesz wyłączyć Lunę, ale nie robi to większej różnicy. A jeśli nie XP, to Windows 2000. A na pewno nie Windows 95 - na tym kompie prawdopodobnie preinstalowany był Windows 98.

Ja od siebie proponuję mniej znane distro - Vector Linux w wersji Lite. Hula jak oszalały, ale trzeba pokombinować z niektórymi rzeczami, żeby działał, tak jak chcemy.

Pójdzie. :slight_smile:

Ale jeśli wyłączysz większość opcji wizualnych na XP to na jedno wyjdzie.

jaki dysk? bo np. na 2GB nie wejdzie ci chyba żaden linux, tylko debian bez GUI, wiem bo sam miałem taki dysk i tylko 98 był sensownym rozwiązaniem i jeszcze było miejsce na Quake 3 :]

Dysk ma 10GB

Ale wersja z fluxbox, na normalną jest za słaby.

Martwa dystrybucja.

Ja na tym sprzęcie widziałbym jedynie Linuksa i jakąś jego lekką dystrybucję, np. Puppy Linux, moim zdaniem będzie idealny. Będzie szybszy od Windows 95 i 98 razem wziętych.

Tak, takiego starocia, który już dawno jest niewspierany a Microsoft to chyba dawno zapomniał, że taki system kiedykolwiek istniał.

A może Windows 3.11? Już lepszy by DOS był :slight_smile:

Pozdrawiam!

Windows 98SE jak byś chciał kupić oryginalny to pisz na PW bo sprzedaje razem z Kompem :wink:

też jestem za win 98…jeslij chcesz jak najnowszy system to ostatni jaki Tobie “wejdzie” i będzie w miarę hulać to Windows Millenium. Napewno technicznie nowszy od Win 98…

chcesz opinii?? proszę------> http://www.dobreprogramy.pl/Windows-Mil … 13617.html

Linux, na taki sprzęt Windows się nie nadaje - Linux jest nadal rozwijany, aktualizacje itp.

A na Windowsa 98 są przestarzałe wersje programów, mało co działa…

Ja bym proponował CDLinux.