Jaki system przenośny na pendrive?

Mam do dyspozycji dwa pendrive: jeden o pojemności 8 Gb, drugi 16 Gb. Chciałabym na jednym z nich (nie wiem, który byłby lepszy) zainstalować sobie przenośny system, tak by móc gdziekolwiek do niego zajrzeć, sprawdzić internet, pocztę, jakiś komunikator, ale żeby zmiany zapisywały się na pendrivie. Wersje live mnie nie interesują. Oczywiście wiem, że w google jest mnóstwo programów typu UNetbootin i porad jak to zrobić, ale moje pytanie brzmi - jaki system by się do tego bardziej nadawał; Windows (jakaś ew. modyfikacja XP), czy Linux? Wiem, że istnieje coś takiego http://openzone.pl/strona,openzone-drive,726 i http://openzone.pl/strona,linos,718 A może ktoś zna jeszcze inne wersje/technologie przenośnego systemu? Chyba jest taka wersja xp stick usb edition, a z linuksa to nie wiem, kiedyś czytałam że jest jakiś slax ale nie bardzo mi się nie widzi. Nie wiem, czy ktoś kiedyś stworzył jakieś wersje mini Ubuntu czy czegoś podobnego.

Windowsa na nim gotowego nie zainstalujesz, bo każdy komp ma inną płytę i procesor, z linuksem do nie wiem bo jeszcze go tak dobrze nie poznałem, ale możesz stworzyć bootowalny pendrive i umieścić na nim zawartość płyty z linuksem i odpalać go z pendrive jako wypróbowanie bez instalacji czyli livecd, ale wtedy zmiany nie zapiszą się na penie.

1lajk

bez zbędnego kombinowania, przy użyciu programu “unetbootin” wrzucisz na pendrajwa większość dystrybucji które są w wersji LiveCD.

A co ma procesor do Windowsa, że nie da rady go uruchomić na pendrivie? Linux też może być, tylko zastanawiam się jaka dystrybucja. Gdzieś przeczytałam, że jest jakieś Ubuntu Portable Edition.

http://www.pendrivelinux.com/

http://www.searchengines.pl/index.php?showtopic=119569

jeśli masz chęć bawić się z kilkoma systemami na jednym pendrajwie to polecam lekturkę:

Bootowalny pendrive USB + multiiso menu

Jak dla mnie dosyć skomplikowany język techniczny.

www.pendrivelinux.com już przeglądałam (właściwie to nie wiem, co tam dokładnie do czego jest). Link od skrzeka również poczytam w międzyczasie.

Po co instalować cały system? Nie wystarczy zainstalować programów do poczty, internetu, komunikacji??

http://portableapps.com/apps

W sumie może masz i rację, ale trzeba je na czymś uruchomić, a jakby mi np. przyszło tak, że byłabym u kogoś na kompie i nie wiem, czy te zmiany na portable zapisałyby się na pendrivie, czy tez zaśmieciły czyjś rejestr? Stąd też wspomniałam o tej aplikacji na openzone - znacie ją? Ktoś korzystał?

Jest wiele programów typu portable niewymagających do pracy ustawień rejestru, co za tym idzie niemodyfikujących go…

Ja polecam Windowsa XP Media Center tylko nie wiem co z polskim SP3 (niezgodnosc jezykowa);/

Z tymi wersjami portable to coś dziwnego jest. Bo niby portable, mają się od razu uruchomić a jak ściągam np. Firefoxa to chce się instalować ta wersja portable. To jak to w sumie jest?

To archiwum SFX

I… możesz jaśniej?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik_samor … uj%C4%85cy

No to akurat jesteś w błędzie, bo plik który ściągnęłam nie jest żadnym archiwum. On po prostu chce się instalować, a nie tego szukam. Bo równie dobrze to mogę sobie normalną wersję danego programu ściągnąć. Dla mnie portable=uruchamianie bez instalacji, a w tym wypadku te pliki tak nie działają.

masz na mysli pliki ze strony portable apps??

TAK są to wersje portable - sam z nich niejednokrotnie korzystam (ograniczenia slużbowych komputerów)

pobierz sobie najpierw aplikacje Suite - http://portableapps.com/suite to jest to menu z którego będziesz odpalać potrzebne programy (wygodne)

aplikację się “instalują” (w sensie kopiują swoje pliki do drzewa katalogów na pendrivie - dlatego żeby nawet laik nie miał z tym kłopotu :smiley:

A do czego ten programik służy? Że będę musiała przez niego zainstalować te różne programy?

Odpalać, czy instalować bo to różnica?