Jaki system przenośny na pendrive?

Karolinah , możesz minta lub ubuntu zainstalować na pendrive.

To już pisałam, że widziałam taką wersję Ubuntu Portable. Tylko zastanawiam mnie i niepokoi zarazem jedna opinia, że instalując system na pendrivie można go szybko zajeździć, z racji że będzie korzystał przy RAMie z zasobów pendrive.

Bardziej jednak od systemu wolałabym mieć tych parę aplikacji typu przeglądarka, pdf itp. Bo głównie z takich rzeczy będę korzystać. Cały system raczej nie jest mi potrzebny.

to może jednak skorzystasz z sugestii dotyczącej portable apps???

albo chociaż ją definitywnie skreślisz??

Wytłumaczę o co w tym chodzi:

Instalujesz na pendrivie program - szkielet na którym będą instalowane inne programy. Zostaną utworzone dwa foldery PortableApps (coś jak Program Files), i Documents (jak Moje dokumenty), a w nim podfoldery Music, Pictures, Videos. Angielskich nazw nie można zmieniać. Zostaną też zrobione pliki autorun.inf i StartPortableApps.exe. Przy wkładaniu pendriva komputer będzie pytał czy uruchomić PortableApps.com, gdy odpowiesz że tak, zobaczysz okno główne wyglądające jak MENU START z listą programów i przyciskami otwierania folderów. Ze strony projektu ściąga się pliki paf.exe, które instalują na pendrivie program, po instalacji pojawia się w wymienionym wyżej menu. Programy te zostały przetworzone tak, by nie zmieniać ustawień w komputerze (zapisują się w folderze PortableApps). Menu wygląda tak(oczywiście jest też pl):

POBIERANIE:

Szkielet - http://sourceforge.net/projects/portableapps/files/PortableApps.com%20Platform/PortableApps.com%20Platform%201.6/PortableApps.com_Platform_Setup_1.6.exe/download

Programy - http://portableapps.com/apps

Och, ale się napisałem… :slight_smile:

Tak, skorzystam z portableApps, nawet już to menu ściągnęłam ale te najszersze z jakimś tam office’m. To trzeba zainstalować na czystym pendrivie, czy mogą tam być też inne katalogi?

Najlepiej wyczyścić pendriva, a później przenieść pliki do foldera Documents (angielskich nazw nie można zmieniać, bo przestanie działać)

Pendrive jest fabrycznie nie ruszany, odkąd go kupiłam. Mam na myśli ten 16 Gb. A czy on będzie już widziany jako FAT32 czy powinnam jakoś go tak ustawić?

Nie jestem pewny, ale chyba to się chyba ustawia przez formatowanie.

Tak rozumiem. Jestem na etapie zainstalowanego menu z tego portableapps. Ale nie bardzo wiem, jak tam zainstalować w tym okienku programy.

klikasz na opcje z prawej strony menu - nie pamiętam czy prawy czy lewy. i wskazujesz plik pobrany ze strony domowej portable apps

Chyba inaczej. ja je po kolei ściągam na dysk i normalnie instaluje wskazując miejsce F:/portableapps Na razie mam przeglądarkę Firefoxa i zmiany się zapisały niestety na tej systemowej. Utraciłam zakładki :confused: Coś chyba nie tak to chodzi.

ja korzystam ze Slaxa http://www.slax.org/ prosty, po polsku, duża liczba dodatkowych programów - zawsze można ściągnąć i zainstalować

można i tak, jak już wspomniano wcześniej, pobrana aplikacja jest archiwum SFX, i nie instaluje się wprowadzając jakiekolwiek zmiany w systemie, a jedynie kopiuje swoje pliki z archiwum do odpowiednich katalogów.

co do FF się nie wypowiem, używam przede wszystkim Opery.

Należy pobrać plik paf.exe ze strony portableapps.com, uruchomić główny program (to menu) wybrać OPCJE - Zainstaluj program, wskazać paf.exe i program rozpocznie instalację na pendrivie, ewentualne w niektórych przydpadkach należy zaakceptować licencję lub wybrać dodatki do programu.

Ze swojej strony polecam na pendrajwa Puppy Linux. Obraz ISO zajmuje ledwo 100MB a system cały ładuje się do RAMu i w ogóle nie używa pendrajwa, jeśli nie musi (czyt. nie dokonuje zbędnego odczytu/zapisu dopóki sama czegoś nie zapiszesz na pendrajwie). Ponieważ system w całości ładuje się do RAMu działa bardzo szybko, ponieważ przed uruchomieniem system nie musi przeprowadzać odczytu z dysku i np. taki Firefox uruchamia się zaraz po kliknięciu a nie jak w przypadku systemu zainstalowanego na dysku, gdzie Firefox uruchamiany jest z dysku z lekkim opóźnieniem.

Puppy Linux umożliwia zapisanie sesji na pendrajwie, więc wszystko co ustawisz, zainstalujesz będzie zapisane na pendrajwie a może być nawet to wszystko dodatkowo zaszyfrowane, jeśli masz taką ochotę.

Sam system ma bardzo dobrą wykrywalność sprzętu, jest prosty w obsłudze i ma masę prostych i bardzo lekkich konfiguratorów. A że system jest lekki to uruchomisz go zarówno na mocnym sprzęcie jak i starym, słabym kompie.

Pozdrawiam!

A jednak u mnie zmiany w przeglądarce systemowej wprowadziło :confused:

Nie widzę tam żadnej takiej opcji, dlatego instalowałam to ręcznie.

Mam rozumieć, że jest lepszy od Slaxa? Już pobrałam, ale na virtualboxie się nei uruchamia. Nie wiem, jak z pendrivem. Na screenie z Wiki widzę, że i wygląd poprawili, bo zawsze był taki szarobury niezachęcający. Uruchamia się go też przez jakiś tam plik .bat? Czytałam teraz ciekawy artykuł http://jakilinux.org/linux/puppy-jeszcz … strybucja/ przedstawiający kilka takich minidistr. Ktoś używał innych? Czym właściwie się one różnią i jak pracują na usb?

Dodane 01.03.2010 (Pn) 12:18

Uruchomiłam to Puppy, ale nie widzi mi się. Dałam język PL, a mimo to uruchomiło się po angielsku. Opcje, ikony wszystko jest rozmieszczone bardzo chaotycznie. Chyba spróbuję Minta.


Minta też testowałam. Zasadniczo nie jest trudno zainstalować Linuksa za pomocą UNetbootin, ale potrzebuję takiej dystrybucji, której zmiany będą się zapamiętywać na pendrivie, a w Mincie np jako live cd tak nie ma. Pobawię się jeszcze Slax-em.


Reasumując, nie potrafię pracować na żadnych z tych dystrybucji, bo… nie znam w ogóle języka angielskiego. A niestety spolszczyć mi się nie udało ani Puppy ani Slaxa. Bez polskiego ja nie umiem w ogóle na takim czymś pracować. Nie mam już żadnych pomysłów, co zrobić :frowning:

przepraszam, miało być opcje zainstaluj nową aplikacje

Ja polecam funkcję U3 do wgrania na pendriva

http://www.u3.com/

jest bardzo dużo programów na tą platformę.

no tego to akurat nie “wgrasz” na pendrajwa, jest to platforma z której obsługą należy pendrajwa zakupić - tylko niektore modele ją wspierają… choć ja osobiście wolę portable apps.