Jaki system zainstalować na komputer z wolnym procesorem, aby normalnie korzystać z internetu?

Na marginesie, właśnie przypadkiem trafiłem na przeglądarkę bazującą na Chromium ale działającą na Windows XP Supermium Web Browser jestem pod wrażeniem.

Miałem ją i nadal mam na tym laptopie z Win7, ale nie działa zbyt szybko. Niby trochę szybsza, ale na takim YT bez różnicy, jak się zatnie to nic nie można zrobić.
Nadal testuję te linuxy i ciągle są nowe problemy np. teoretycznie ta dystrybucja, który najbardziej mi odpowiadała Q4OS ma problem z działaniem touchpada, a Lubuntu nie wyłącza komputera, bo wyskakuje error. W innym nie działa sieć albo nie można regulować jasności ekranu. Jak już wybiorę taki, który działa bezproblemowo to dam tu znać.

Im więcej je sprawdzam tym jest gorzej. Wychodzą błędy, których się nie spodziewam.
Aktualnie tylko 2 linuxy nie powodują żadnych problemów: Linux Mint i SparkyLinux. Ten drugi chyba jest trochę szybszy i jeśli nic się nie wydarzy to chyba go wgram na stałe.
Ściągnąłem wersje Xfce. Są jeszcze LXQt, MATE, KDE. Czym się one różnią? Widzę jakieś różnice na zdjęciach w internecie ale jak to działa i jak szybko to już nie wiem. Warto sprawdzać inne?

Inne GUI, cięższe, bardziej zasobożerne. Osobiście sądzę, że z takich lekkich XFC daje największy kompromis między szybko, jakoś to wygląda, w zasadzie większość daje się wyklikać.

Na tym sprzęcie nie, a na lepszym, takim, który swobodnie ciągnie inne GUI nie warto Minta stawiać, bo ma bardzo leciwe jądro i ogólnie przy nowszych kompach trzeba się zdrowo napracować, żeby odpalić jakieś nietypowe rzeczy. Natomiast na starsze kompy jest najlepszy, najmniej problematyczny, najbardziej trzyma się kupy i praktycznie najszybszy, różnice z innymi niby lekkimi są niewielkie.

Kolejna sprawa, internet działa zwykle lepiej na Linuksie na FF niż Chrome, odrobinę szybciej. Warto też po instalacji sprawdzić, czy nie brakuje jakichś sterowników własnościowych. System po zrobieniu aktualizacji je pokazuje, ale trzeba zaznaczyć, że chcemy,

Oficjalnie mam już zainstalowany SparkyLinux i jest bardzo dobrze. Interfejs jest nawet przyjemny. Przeglądarka i strony działają szybko, ze 3 razy szybciej niż wcześniej i nic się nie wiesza nawet jak lecą 2 filmy jednocześnie na YT.