Jaki tablet? Android czy iOS?

Jakiś czas temu się mówiło, że jak tablet to tylko iOS. Lepiej dopasowane aplikacje do dużego ekranu itp. Jak to jest na dziś dzień? Może jednak Android?

A do czego ten tablet?

Tablet z Windows, dokupisz klawiaturę i masz mini laptopa i wszystkie normalne programy.

Dużo zależy od tego w jaki sposób będziesz z niego korzystał, a raczej do czego jest Ci on potrzebny. Sam mam tablet z Androidem i nic więcej nie mogę z niego zrobić niż na smartfonie. Wolałbym lub ewentualnie z iOS, które są długo aktualizowane. Nie ma co ukrywać, tablety z Androidem w kwestii aktualizacji są totalnie olewane przez producentów. Jak wpadnie jedna aktualizacja to dobrze. Do tego sprzedawane są z przestarzałą wersją, jak dwie wersje w tył to i tak dobrze. W przeglądaniu Internetu jakoś bardzo to nie przeszkadza, ale do korzystania z różnych aplikacji jak najbardziej. Sam Android wg mnie sprawdza się na mniejszych wyświetlaczach, a nie dużych wielkości tabletu.

O wydajności czego?
@Bradlee Tablet to tylko pojedyncze zastosowania - do czegoś konkretnego potrzebujesz?

Pierwszym zastosowaniem będzie czytanie ebook/PDF. Wciąż zastanawiam się czy tablet czy czytnik e-book. Z racji na materiał zależy mi na kolorze, a kolorowe się już pojawiają.
Z drugiej strony kolorowe czytniki są jeszcze kiepskie a tablet daje więcej możliwości. Co mnie interesuje z innych zastosowań? Dodatkowy monitor do treści statycznych (słyszałem że u Apple to fajnie działa - pewnie tylko z MacOS).

@Kuba1331 to racja, przeglądam te tablety i wszędzie Android 8, trochę to zniechęca.

Tak więc głównie chodzi mi o konsumpcję ebook i materiałów PDF w kolorze i tu się nada wszystko ale jak już ten tablet będzie to myślę przyszłościowo co lepiej.

Nie bardzo wiem o co chodzi z tym dodatkowym monitorem do treści statycznych, ale do reszty zastosowań Android wystarczy z naddatkiem. Miałem okazję używać przez jakiś czas iPada i szczerze powiedziawszy nie rozumiem zachwytów (może ma to większy sens w ich ekosystemie?).

Z Androidem jest ten problem, że możesz nie mieć aktualizacji. Upewnij się, że system będzie aktualizowany, inaczej to tylko iPad lub coś na Windows. O ile jestem zwolennikiem Linux, o tyle kupiłbym iPad lub tablet z Windows, właśnie ze względu na aktualizacje.

To jest po prostu cholernie wytrzymały i długowieczny sprzęt. Jeszcze rok temu z powodzeniem w rodzinie mieliśmy iPada 1. generacji. Jasne, przeglądanie internetu było coraz wolniejsze (w sensie ładowania), YT też coraz gorzej działał, w końcu to był 9-letni sprzęt, ale przez ten czas jedyne jego uszkodzenie to było wyrobione gniazdo ładowania, chociaż spadał (uPad :stuck_out_tongue: ) na ziemię, był zalany kilka razy itd.
Znajdź mi drugi taki sprzęt z Androidem który pozwoli na 8-9 lat komfortowego korzystania i jednocześnie będzie stosunkowo tani (jak iPad).

W androidzie można więcej pogrzebać i się nim pobawić :stuck_out_tongue:

Ja bym brał ebooka. Czytanie w pełnym słońcu na tablecie nie należy do przyjemności. Z drugiej strony ekran tabletu lepiej odda kolory, więc jeśli chcesz czytać komiksy, to na razie tablet wygrywa. I jest tańszy (kolorowe czytniki ebooków są jeszcze dość drogie). Kwestie bezpieczeństwa są oczywiście ważne, ale nie tak istotne w przypadku urządzenia, które służy wyłącznie za e-książkę. iPada odradzam ze względu na politykę Apple (vendor lock-in).

Wiadomo, przy ebook nie ma żadnego ekosystemu, to nie ma obawy, że ci się spodoba :joy:

Androidowe nie siedzą w ekosystemie. Jeszcze mogę na nich uruchamiać cokolwiek zechcę i czytać taki format jaki ja wybiorę.

Piszesz w końcu o ebooku, czy o tablecie z ekranem eink? :stuck_out_tongue_winking_eye:

Przecież to oczywiste, że jeśli skreślam Apple, to Amazon również leci do kosza. Z tych samych powodów.

Ale nie za bardzo rozumiem jak to się ma do ipada. Na nim też możesz uruchamiać co zechcesz (a sklep apple prezentuje zdecydowanie wyższy poziom) i instalując dowolny czytnik możesz czytać dowolny format.
Nikt cię nie zmusza do korzystania icloud, czy innych udogodnień. Jest to tylko dodatek, którego nie mają inne rozwiązania.

Wyraziłem tylko swoje zdanie, że nie wspieram firm zamykających swoich użytkowników w złotych klatkach. Nawet jeśli chodzi o zakup pojedynczego produktu. @Bradlee zrobi tak jak sam uważa.

Android. Mam tablet lenovo :slight_smile: Ma os android i nic mi się jeszcze nie zepsuł :slight_smile:

Co do czytania ebook na tablecie to jest to bardzo nie wygodne. Moim zdaniem. Tak świecący ekran bardzo męczy oczy, po chwili zaczynają boleć i piec. Raz spróbowałem na swoim Lenovo Yoga i więcej nie próbuję. Nic przyjemnego. Normalna książka, bądź normalny czytnik ebook-ów. I powiem tak, jeżeli chcesz z niego dłużej korzytsać niż MAX 2-2,5 roku to bierz iPad. Już na prawdę wiele aplikacji nie działa na starszych Androidach, a będzie jeszcze gorzej. Tracą kolejne certyfikaty (m.in głośno było w tej sprawie o Android 7 Nougat). Fakt, jakoś się to udało przedłużyć, ale Android 8, czy 9 to już systemy ponad dwu letnie. Jak do tej pory nie dostały aktualizacji, to już zapewne nie dostaną. W przypadku Apple masz gwarancję, że będą one dostępne i na urządzeniu będzie jeszcze długo wszystko działało jak należy. I tak jak pisałem, mam Lenovo Yoga i więcej tabletu z Androidem nie kupię, gdyż szybko ten sprzęt do niczzego się nie nadaje. No i w związku z brakiem nowego systemu, nie mogę zaaktualizować już niektórych aplikacji i działają bardzo powoli, lub błędnie. Tak więc Windows, bądź iOS z własnego doświadczenia.

Mój czytnik z Androidem jest oparty na wersji 4.2.2. Nadal nadaje się do czytania ebooków.