Jaki windows zainstalować na komputerze?

Teraz mam zwykły xp 32 bitowy, chciałam zadać 2 pytania po 1- który jest najlepszy a po 2 jaki powinnam zainstalować na komputerze w sumie przyzwyczaiłam się do xp i słyszałam że są Windows XP 64-bit Edition 2003 i Windows XP Professional x64 Edition, czym się rózni proffesional od tego pierwszego i czy x64 znaczy 64 bitowy? Czy na moim komputerze da się zainstalować taki 64 bitowy a może lepiej inny windos np 7 albo vistę (który z tych dwóch jest lepszy i nowszy?)? Tylko chyba muszę podać jakieś parametry komputera a nie wiem jakie i jak je szukać żeby się dowiedzieć xD

w sumie mam chyba płytkę od Visty bo była jak kupowałam komputer ale wtedy kupiłam XP specjalnie bo lepiej znałam ten windows xD Ale czy Vista jest dobra, lepsza? I czy moja jest 64 bitowa? To gdzieś na płycie pisze jak mam niezainstalowaną?

zainstaluj program CPU-Z http://www.dobreprogramy.pl/CPUZ,Progra … 13047.html

daj screeny z zakładek CPU, Mainboard, Memory, SPD, Graphics

Windows XP w wersji 64-bitowej odradzam jest problem ze sterownikami pod ten system i jest tylko po angielsku

jak chcesz koniecznie system 64-bitowy to polecam Windowsa 7 lub 8 na odpowiednim sprzęcie systemy działają lepiej niż XP oraz są od niego bezpieczniejsze

W 2008 kupiłam z komputerem system Vista ale zainstalowałam Windows XP bo go lepiej znałam, zastnawia mnie czy moja Vista była 64 bitowa czy 32 ale na płycie nie widzę żeby pisało, nie da się sprawdzić tego innaczej jak instalując? Bo to był jak na 2008 rok nowoczesny komputer więc jest duża szansa że Vista jest 64 bitowa?

http://img824.imageshack.us/img824/2024/xsq0.jpg

http://img706.imageshack.us/img706/9902/zdhq.jpg

http://img818.imageshack.us/img818/2197/iie2.jpg

http://img837.imageshack.us/img837/1524/5v0r.jpg

http://img13.imageshack.us/img13/1459/6f6h.jpg

Chciałąm jeszcze zapytać o coś, bo mój komputer ma 5 lat i się zastanawiam, czy jego parametry nie są na dzisiejsze czasy zbyt złe, żeby wymienić jakieś części w środku żeby był bardziej dostosowany, co by mi ktoś poradził?

na płytce nic nie pisze ?

Na płytce pisze Vista Drivers Inside i tyle… Ps. linki do tergo co kazałeś zrobić podałam w zedytowanym poprzednim wpisie :stuck_out_tongue:

Vista nie jest lepsza, w porównaniu do XP jest obrośnięta zbędnymi funkcjami i zużywa ogrom zasobów, to już lepiej zainstalować Windows 7. XP za kilka miesięcy straci wsparcie podstawowe i 50% aktualnie wspieranych programów przestanie na nim działać (najnowsze wersje).

a i daj jeszcze specyfikację komputera, np. jaki procesor, karta graficzna, ile ram.

Czyli na płytce masz sterowniki do systemu Windows Vista a nie sam system :wink:

przede wszystkim musiał byś dołożyć ramu na 3-4GB jeśli chodzi o viste lub nowsze windowsy a jeśli chodzi o system to resztę części możesz zostawić no chyba że chodzi ci też o inne zastosowania to coś mógłbyś powymieniać

Aha a ile ja mam RAM bo nie wiem gdzie to sprawdzić? Ile będzie mnie to kosztować i czy trzeba wymienić cały czy dokupić tylko? Zainstaluję Windows 7, specyfikację komputera dam ale jak mi ktoś powie jak ją sprawdzić bo jestem ciemna w te klocki xD

Po co? przecież nie ważne ile się ma ramu to i tak będzie chodzić dobrze, chociaż minimum dobrze chodzi na 1GB. a jakby było mało to zawsze można zwiększyć plik stronicowania.

Ram i podstawowe informacje sprawdzić w informacjach o komputerze -> PPM na Mój Komputer -> właściwości. ale resztę informacji możesz też sprawdzić poprzez program SIW.

Vista jest obrośnięta funkcjami to polecasz Win7 spoko to 7 ma mniej funkcji od Visty pierwsze słyszę

skończy się wsparcie Microsoftu czyli nie będzie łatek bezpieczeństwa a wsparcie dotyczące aktualizacji systemu już dawno się skończyło nie prowadzaj w błąd, każdy producent oprogramowania może swój własny program wspierać Dla XP jak długo mu się podoba

specyfikacje cała masz wyżej w screenach z CPU-Z czytaj cały wątek a nie sam pierwszy post

Dodane 09.11.2013 (So) 16:04

plik stronicowania nie zastąpi ci ramu to raz

dwa na 1GB vista muli

na 2GB będzie mulić jak odpalisz kilka aplikacji

płynne działanie bez ograniczania systemu ma się od 3GB

Wszystkie działające aplikacje muszą znajdować się w pamięci ram pewne elementy oraz biblioteki mogą być zrzucane do SWAP ale gdy będą potrzebne to znowu muszą znaleźć się w ram to dane z innej aplikacji trafią do SWAP i tak w kółko taka rotacja to wąskie gardło bo aplikacje muszą czekać na swoje komponenty i to znacząco zmniejsza wydajność

Dodane 09.11.2013 (So) 16:05

dałeś już te info w screnach masz 2GB ramu 2x1GB niech je przeczyta a nie robi zamieszanie

Mam takie pytanie- czyli mój komputer nie jest taki bardzo zły w parametrach jak na dzisiejsze czasy? Ujdzie jeszcze? PS. Czyli ram tylko dołożyć bo ja myślałam że to się kupuje całość i nie można dokładać tylko jednorazowo dać

jeśli chodzi o system, internet, multimedia, dokumenty oraz starsze gry to sobie poradzi

Czyli ram tylko dołożyć bo ja myślałam że to się kupuje całość i nie można dokładać tylko jednorazowo dać?

Więc jeśli pójdzie na moim komputerze Windows 7 to taki sobie zaisntaluje

tak wystarczy że dokupisz jeszcze dwie kości ram dokładnie takie jak masz już w komputerze i wtedy będzie miał 4GB ramu 4x1GB możesz równie te wyciągnąć i kupić nowe

twoja płyta obsługuje do 8GB pamięci ram

obecne karty graficzne oraz dyski twarde będą pasowały do twojej płyty głównej

ale procesory dobiera się pod podstawkę na płycie i starsze modele procesorów które ta płyta obsłuży będą działać (używane) ale już te najnowsze modele nie będą pasować

pamięciami ram bym się nie przejmował obecnie nowe pamięci DDR3 nie będą działały na twojej płycie ale ramy DDR2 pod twoją płytę można jeszcze dostać używane

najlepiej to się nastaw na kupno nowego komputera

“możesz równie te wyciągnąć i kupić nowe” w sensie że te mogą być zużyte i lepiej kupić wszystkie nowe tak? Bo nie wiem czy lepiej będzie jak dokupię dwie nowe czy kupię wszystkie nowe

Jak dokupię 5 ramu to nie będzie za duże obciążenie na mój komputer? Btw. Ile kosztuje taka kostka ramu? I jeszcze jedno są jakieś typy tych kostek ramu? Bo nie wiem jaki kupić. I czy muszę dokupić taki sam typ jak już mam

Ab tak btw. bo wymienić te części to ja ogólnie planuję ale to tak za rok jakoś, teraz nie mam kasy na to ale rozmawiałam z koleżanką i ona mówi, że jak mam zbyt starego kompa to nowe części nie będą pasowały, bo "porobili nowe wejscia na karty rozszerzen, na kosci pamieci

nawet dyski maja kilka roznych wtyczek". Jeśli mój komputer ma 5 lat to jeszcze będą pasowały czy nie wg was?

sprawdziłem pod WIn7 x64 są sterowniki jak by co to możesz go instalować http://www.asus.com/Motherboards/M3A78EH/#support po lewej masz Driver&Tools tam wybierasz rodzaj systemu i ci wyskoczą sterowniki do ściagnięcia

Dodane 09.11.2013 (So) 16:24

zobacz mój poprzedni post ^^

Hm nowy komputer nie wiem co o tym myśleć… Mam więc pytanie ile kosztuje dobry komputer taki co by miał 2tb dysk, albo jakby miał np dysk 500tb to czy można dokupić jeszcze 1500 i dołożyć? I czy moje dokumenty i to co mam na dysku da się przkopiować do nowego komputera? A i jeszcze coś- czy teraz w sklepach sprzedają jeszzce komputery z vistą czy częściej jest to ten windows 7?

Jeszcze takie pytanie trochę dziwne, czy w sklepie raczej mają gdzieś na magazynie rózne typy komputerów, że jak powiem że chcę 2000tb i windows 7 to będzie czy trzeba zamówić?

komputery możesz kupić na części w sklepie ci go składają system możesz kupić osobno jaki chcesz

dyski ich ilość i pojemność też sam sobie wybierasz

za 2500zł kupisz pudło które uciągnie na wysokich/bardzo wysokich wszystkie nowe gry

Aha dzięki a pytanie- to lepiej kupić system Vindows 7 czy Vindows 8? A moje dokumenty da się przekopiować ze starego do nowego komputera?