Jaki windows zainstalować na komputerze?

jeśli chodzi o system to zdania są podzielone wszystko działa na jednym i na drugim sam wypróbuj i wybierz

pliki przekopiować to nie problem możesz stary dysk przełożyć do nowego komputera albo przerzucić przez pendrive lub inne nośniki

Ok mam pendrive jeszcze jedno pytanie- czy jak będę przerzucać na pendrive to mi zajmie parę godzin, nie zepsuje się/przepali pendrive od tego? Ile można najwyżej przerzucać pliki na pendrive? Bo w sumie mam dokumenty a zastanwiam się czy nie przerzucić paru filmów i seriali które mam na dysku, dysku nie przełożę całęgo bo i tak jest zepsuty i do wymiany xD

A można zamówić taki dysk 2TB żeby dysk C miał 200GB można mieć taką zachciankę i żeby została spełniona czy po prsotu jest 2000TB ile na jakim dysku to już nieważne?

dysk to dysk dzielisz go sobie na partycje jak chcesz na dysku 2TB możesz zrobić sobie partycje C 200GB a resztę jako drugą partycje lub podzielić to nawet na kilka mniejszych wszystko robisz sam

Aha to ja to zrobie w domu jak będę montować komputer? Myślałam że to od razu jest… W sensie zawsze jak się montuje komputer to się te partycje sobie ustawia tak? Bo ja nie pamiętam jak to było gdy kupowałam komputer, sama tego nie robiłam

Jeszcze raz zapytam o pendrive bo mnie to ciekaswi- " czy jak będę przerzucać na pendrive to mi zajmie parę godzin, nie zepsuje się/przepali pendrive od tego? Ile można najwyżej przerzucać pliki na pendrive? Bo w sumie mam dokumenty a zastanwiam się czy nie przerzucić paru filmów i seriali które mam na dysku, dysku nie przełożę całęgo bo i tak jest zepsuty i do wymiany xD" Zastanawia mnie czy mozna naprawde duzo przerzucić na pendrive i nic się nie stanie

A tak btw. bo zapomniałąbym, dziękuję ci bardzo za rozmowę ze mną i pomoc, dużo mi dzisiaj powiedziałeś, dużo się dowiedziałam, dużo czasu mi poświęciłeś, dziki ci za to dobry człowieku :slight_smile:

komputer dostaniesz bez zainstalowanego systemu system instalujesz sam i podczas instalacji dzielisz sobie dysk lub jeśli będzie tam system to możesz go sformatować i zainstalować samemu i podzielić dysk samemu

przez pendrive możesz przerzucać danych ile chcesz ilość godzin pracy dla takiego urządzenia jest bardzo duża oczywiście jak kupisz jakiś markowy pendrive

spoko od tego są fora przecież :slight_smile:

Mam jeszcze pytanie, jak kupię komputer 2TB to czy mogę mieć dysk C wielkości 500GB czy to coś będzie szkodzić że takio duży bo zawsze są małe te dyski nie wiem czemu? A jesli to za dzuy to ile tak max mogłabym dać bo chciałabym mieć większy jednak…

Mając cały dysk 2 TB, możesz mieć dysk (czy raczej partycję) C 500 GB, choć jak dla mnie to przesada. Przy takim dysku na C przeznaczyłbym nie więcej niż 100 GB, a wszystkie prywatne pliki zapisywał na D. Zaleca się, by na partycji na której zainstalowany jest system (czyli zwykle C) nie przechowywać własnych plików, a jedynie instalować tam system i programy, bo wtedy chcąc przeinstalować system można ją sformatować nie tracąc własnych danych. A na system i programy 500 GB potrzebne nie jest.

Podzespoły komputerowe takie jak pamięci raczej się nie zużywają, a przynajmniej nie w takim stopniu, by po kilku latach używania działały z własnej winy gorzej.

W 5-letnim komputerze powinnaś mieć już SATA, więc z dyskiem nie będzie problemu. Podobnie z kartą graficzną. Tylko przy pamięciach trzeba pilnować, żeby były DDR2, a nie DDR3. No i z procesorem będzie ciężko, tam złącza zmieniają się dużo częściej.

5-letni komputer do pracy z edycją tekstu, multimediami, Internetem na razie spokojnie wystarcza. Teraz to już nie rozwija się tak szybko, jak koło 2005 roku.

Ale ja chyba jednak planuję kupić nowy. 500 gb to przesada? Czemu?

Moja koleżanka mi powiedziała, że "pliki zajmuja wiecej miejsca na wiekszych partycjach

bo maja wieksze te jednostki czy cos tam"

“poza tym jak duzo sciagasz na C a potem usuwasz to Ci sie fragmentuje dysk C i wolniej chodzi system”

Nie wiem czy to prawda

Dalabym te 200 GB… Albo tak 150

Windows 7 automatycznie defragmentuje dysk gdy komputer nie jest używany.

Ale czy to ma jakieś znaczenie na 2 TB dysku? Jeśli ci zależy, możesz założyć więcej niż 2 partycje :slight_smile:

“Windows 7 automatycznie defragmentuje dysk gdy komputer nie jest używany.” tzn. że Windows 7 jest lepszy? Ah zaraz to do tego zdania ““poza tym jak duzo sciagasz na C a potem usuwasz to Ci sie fragmentuje dysk C i wolniej chodzi system”” A Windos 8 tez tak ma?

A tak btw. wiecie ile może kosztować dostawa komputera ze sklepu do domu? Kiedy autobusem jest pol godziny drogi ze sklepu? A i jeszcze jak poproszę żeby min zainstalowali system w sklepie to ile to mnie wyniesie?

Podejrzewam że tak samo jak z drugiego końca Polski. Jak masz czas, to przywieź autobusem :slight_smile:

Pod tym względem - od XP czy Visty tak.

Windows 8 wykorzystuje ten sam system plików (NTFS), więc tak. Ale nie widzę tu różnicy, czy będziesz te ściągane pliki zapisywać na partycji systemowej, czy na innej. Na pewno mając XP warto czasem tę partycję zdefragmentować. Fragmentacja generalnie polega na tym, że jak kasujesz pliki, w miejscach po nich zapisywane są potem fragmenty większych plików. I gdy system ma ten większy plik odczytać, dysk musi latać głowicą po całym talerzu, co zabiera czas. Defragmentacja układa te pliki tak, by były spójne.

Autobusem? Serio? Bo sie zastanaawiałam czy zapakują mi to w pudło i czy tego nie będzie za dużo i ciężko dla kobiety… Ewentualnie dwóch kobiet jak odbiorę z mamą xD

A ogólnie ile może kosztować dostawa i instalacja systemu i tego wszystkiego w sklepie?

zależy od sklepu, instalacja systemu może gdzies 50-70 zl.

zas dostawa juz zależy od ciebie.

Mam jeszcze takie pytanie, bo zastanawia mnie że nie widzę nigdzie u siebie płytki z Vistą którą myślałam że dadzą mi w komplecie- czy oni dają jak kupujesz komputer płytkę z systemem na pewno i zawsze? I jeszcze jedno jak są ceny komputerów różne tzn. że razem z systemem to cena nie? Bo jak bart86 mówił “za 2500zł kupisz pudło które uciągnie na wysokich/bardzo wysokich wszystkie nowe gry” ale 2500 z Windowsem razem?

Jeszcze co dow nidowsów to tak patrzyłam http://www.skapiec.pl/cat/3006-systemy- … 3god6A0AlA

i są różne np. “Microsoft Windows 7 Professional BOX polski”, “Microsoft Windows 7 Ultimate BOX polski”, “Microsoft Windows 7 Professional 64bit OEM polski” “Microsoft Windows 7 Home Premium 32bit SP1 PL OEM” “Microsoft Windows 8 64bit OEM PL” itd. który windows kupić? Wszystkie są po polsku? Chcę po polsku i takie coś domową wersję nie jakieś proffesionale. I chyba lepszy 64 bitowy

P.S Ten windos kosztuje około 300paru zł a w jednym sklepie aż 800 kton wie dlaczego? http://www.skapiec.pl/site/cat/3006/comp/5324710

O i jeszcze- ile może kosztować złożenie kompa, bo w zasadzie nie wiem czy to się kwalifikuje już do składania, jak chcę po prostu widnowsa z 2tb i innych części to już co będzie więc ciekawi mnie czy to się kwalifikuje do składanego czy po prostu znadją mi komputer z 2TB za cenę… Ale jak to będzie składany to chcę wiedzieć ile to może wynieśc żeby tak ogólnie se podliczyć

Aha jeszcze coś- czy Windows 8 ma dużo większe wymagania sprzętowe od windows 7?

Jeżeli kupujesz komputer z preinstalowanym systemem to najczęściej masz go “ukrytego” na partycji recovery bądź na płytach recovery.

Jeżeli kupujesz komputer, a do niego dokupujesz oddzielnie system, to otrzymujesz płytę z systemem.

Jeżeli zamówisz zestaw z systemem (czyli dokupisz system) to zestaw będzie z nim. W przeciwnym razie otrzymujesz komputer bez systemu.

Ceny systemów uzależnione są od wersji którą kupujesz (Home Premium, Professional etc. w przypadku windows 7). Stąd jeden może kosztować 300 zł, a inny dużo więcej.

Na dziś dzień, rozsądniej kupić wersję 64 bitową, która wykorzysta 4GB i więcej pamieci ram, a tyle jest zazwyczaj montowane w nowych komputerach.

Wymagania sprzętowe obu systemów są na podobnym poziomie. Główna róznica tkwi w interfejsie obu systemów, nie każdemu przypada do gustu Modern UI w Windows 8.

aha, ale jakbym chciała sformatować w takim przypadku komputer to mam go gdzieś i nie musiałabym kupować płyty nie?

ale zastanawia mnie czy Bart86 miał na myśli 2500 z systeme czy bez xD W sensie czy ten dobry komputer za 2500 to razem z systemem

a jaką byś mi polecił bo się zbytnio nie znam? Do domowego zwykłego użytku

hmmm nie bardzo wiem co to interfejs i Modern UI xD

miałem na myśli bez systemu

Cześć,

Jeżeli kupujesz komputer z preinstalowanym systemem to chcą go przeinstalować, korzystasz z opcji przywrócenia go do stanu fabrycznego z partycji recovery bądź płyt recovery. Otrzymujesz wówczas taki sam system jak w momencie zakupu, ze sterownikami i programami od producenta.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pożyczyć czystą płytę z systemem i zainstalować go z wykorzystaniem klucza z naklejki COA.

Jeżeli chodzi o system Windows 7, do zastosowań domowych, moim zdaniem w zupełności wystarcza edycja Home Premium. Choć wszystko zależy od tego z jakich funkcji systemu korzystasz. Dlatego polecam sprawdzić, czym różnią się poszczególne edycje systemu: Edycje systemu Windows 7

i samemu dokonać odpowiedniego wyboru. Nie chcę nikomu doradzić zakupu produktu z którego może być niezadowolony.

Jeżeli chodzi o system Windows 8, tutaj nie mam doświadczenia, więc nie podpowiem którą edycję, zwykłą czy Pro bardziej opłaca się kupić.

Tak bardzo skrótowo pisząć, interfejsc to wszystko to co widzisz na ekranie: okienka, paski narzędzi etc. Modern UI to część nowego interfejsu (tzw. kafelki) które Microsoft wprowadził wraz z systemem Windows 8. Oczywiście system ten posiada też tradycyjny pulpit i nikt nikogo nie zmusza do korzystania wyłącznie z nowego interfejsu. Choć całkowicie uniknąć go się nie da.

Ok dzięki, jeszcze jeśli ktoś się zna na windows 8 to miło by było gdyby mi powiedział jaką wersję kupić i czy windows 8 będzie lepszy od windows 7

Dla jednych lepszy jest Windows 7, dla innych Windows 8. To już kwestia gustu.