Jaki windows zainstalować na komputerze?

Mam jeszcze jedno pytanie, moja koleżanka kupiła laptopa i ma windows 8 zapytałam ją dlaczego zdecydowałą się na wndows 8 a ona mi odpowiedziała “bo już nie sprzedają z 7” to prawda?

Jeśli kupujesz komputer jako całość może być ciężko dostać coś z Windows 7. Jeśli natomiast komputer kupujesz złożony dobranych części, z usługą złożenia go z nich i ew. instalacji systemu, możesz kupić taki system, jak tylko chcesz. Windows 7 w wersji instalacyjnej nadal jest w sprzedaży.

Mam jeszcze pytanie, jak kupuję komputer jako całość z Windowsem 8 to w sensie że na płytce on będzie i mi dadzą z płytką czy bez płytki?

Zależy od tego jaki zestaw kupisz trzeba patrzeć w opisie.

Najlepiej to kupić zestaw na części na przykład w proline oni ci złożą komputer system możesz kupić sam jaki chcesz u nich lub w dowolnym innym sklepie.

Takie rozwiązanie jest najlepsze pod względem późniejszej rozbudowy lub zmian napraw gwarancji itp., zestawy są tak robione że potem nic nie zmienisz ani nie podkręcisz nie dołożysz dysku nie wymienisz grafiki na mocniejszą praktycznie nic się nie da potem z takim zestawem zrobić, jedyne co to dokupić ram albo dołożyć lub wymienić dysk twardy mozliwość rozbudowy są znacznie ograniczone

Aha a jak powiem że chcę 2TB dysk i resztę żeby mi złożyli za cenę np 2800 dajmy z części jakie wyjdą za tyle pieniędzy, to będzie złożony czy mi powiedzą że zestaw dadzą z 2TB dysku?

Czemu z zestawem nic nie zrobisz? Czemu wymienić nic nie można, przecież to są oddzielne części a nie jedna?

PS. W każdym sklepie składają komputer?

jak masz zestaw to jest to całość

takie zestawy mają obudowy niestandardowych rozmiarów i żadne dostępne na rynku części nie pasują

zasilacz jest dobrany pod części w komputerze na styk że po wymienię przykładowo karty graficznej na lepszą która potrzebuje więcej wat nie bezie działać a zasilacza nie wymienisz

ewentualnie może być miejsce na mocy żeby dołożyć dysk i koniec

zestawu nie możesz nawet rozkręcić bo tracisz gwarancje przy komputerze składanym możesz robić co chcesz bo każde część kupujesz osobno i osobno na każdą masz gwarancje

"takie zestawy mają obudowy niestandardowych rozmiarów i żadne dostępne na rynku części nie pasują

zasilacz jest dobrany pod części w komputerze na styk że po wymienię przykładowo karty graficznej na lepszą która potrzebuje więcej wat nie bezie działać a zasilacza nie wymienisz" a zasilacz z komputera składanego to już będzie pasował do innych nowych części? Co do obudow niestandardowych rozmiarów- tzjn. że są takie duże czy małe czy co? Bo jeszcze jest taka sprawa że jak chciałąm kupowac komputer to myślałam podać mniej więcej wymiary żeby nie był dużo większy od tego co teraz mam i zmieścił się na półkę ale może jak tak podam wymiary to wtedy wyjdzie niestandardowa obudowa??? Może lepiej jaką mają taką niech dają?

“jak masz zestaw to jest to całość” Aha ale jak (zacytuję się) " powiem że chcę 2TB dysk i resztę żeby mi złożyli za cenę np 2800 dajmy z części jakie wyjdą za tyle pieniędzy (ale oni sami mi części wybiorą)" to będzie zestaw właśnie? Bo ja myślałam że złożony z części… A jak złożony to da się te części potem wymienić/dołożyć coś czy to od czegoś zależy?

Kirin42

podajesz cenę w jakiej ma się zmieścić komputer i składamy zestaw ,wszystko Tobie złożą w sklepie i nic nie musisz sama nosić ,przywiozą do domku gotowy komputer :slight_smile:

komputery składane mają jakieś standardy i powiedzmy zasilacz kupiony w obojętnie jakim sklepie zawsze będzie pasował a w zestawie może być przykładowo mniejsza szerokość obudowy i żaden z dosjępnych na rynku nie wejdzie bo wszystkie zasilacze kupowane osobno jako podzespoły mają te same wymiary

tak to pokręciłeś że ciężko mi siew tym znaleźć

jak pójdziesz do sklepu przykładowo proline mówisz że chcesz komputer mówisz co chcesz w nim mieć za jaką kwotę części mogą dobrać ci sami lub ty sam możesz dobrać każdą część to jest składak nie zestaw na paragonie będziesz miał wyszczególnioną każdą część z osobno tak jakbyś je kupił sam osobno, oczywiście za pewną opłatą ci go złożą ale jest to osobna usługa

zestaw to określony komputer już złożony nie możesz tam nic zmienić kupujesz dostajesz paragon na którym będzie ten komputer i tyle

składany komputer to jest na tej zasadzie jakbyś kupił części każdą w innym sklepie i zaniósł komuś żeby za opłatą ci go złożył też tak możesz zrobić czemu nie możesz nawet kupić części i złożyć go sam ale są sklepy które oferują kompletną usługę i wszystkie części kupisz u nich i ci go złożą

Kupując komputer-składak możesz poprosić o złożenie go z dowolnie dobranych części, jakie tylko w sprzedaży ma dany sklep - włączając w to zasilacz czy obudowę.

Najlepiej załóż wątek w dziale Hardware na forum z prośbą o złożenie jakiegoś zestawu przez użytkowników - podaj dokładnie, do czego komputer będzie używany i ile gotówki jesteś w stanie na niego przeznaczyć, a na pewno dostaniesz coś dopasowanego dokładnie pod twoje potrzeby. Przykładowo jeśli nie grasz w gry komputerowe, nie potrzebujesz wydajnej karty graficznej. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń na półce - ludzie postarają się znaleźć obudowę, która tam się zmieści. Za to w przypadku niektórych specjalistycznych programów ważną cechą może być wydajny procesor czy duża ilość pamięci RAM. Części można dobrać tak, że wszystkie części wraz z usługą złożenia komputera będziesz mogła zamówić w jednym sklepie internetowym (to dobre rozwiązanie - z reguły jest dużo taniej i dużo większy wybór części, niż w sklepie tradycyjnym).

W niektórych sklepach internetowych złożenie zestawu i instalacja systemu są bezpłatne - np. http://www.esc.pl

Składak ma tylko jedną wadę w porównaniu z komputerem kupowanym jako całość. Nie masz gwarancji na cały komputer, tylko na poszczególne części osobno. Czyli jeśli coś się popsuje, musisz dojść, co dokładnie się popsuło. Ale w porównaniu z tą jedną wadą, zalet jest znacznie więcej.

Według mnie to też jest zaleta

Z twojego punktu widzenia - tak, ale jak ktoś nie ma pojęcia o sprzęcie komputerowym - już nie. Komputer fabryczny, jeśli się popsuje, reklamujesz cały i nie przejmujesz się kwestiami technicznymi, w przypadku składaka musisz dojść, co za część jest przyczyną awarii. Jeśli nie znasz się na komputerach - musisz komuś za to zapłacić, mimo że masz gwarancję.

Mam jeszcze dwa pytania, bo tak sobie pomyślałam, że do każdego systemu potrzebne są sterowniki, czy w sklepie jak zamówię na części to dadzą mi sterowniki płytkę z nimi? Czy one są na płytce Windowsa? A jeśli nie to czy muszę dokupić płytkę ze sterownikami i ile ona kosztuje? A może oni mogą mi w sklepie, instalując windows, zainstalowaĆ sterowniki z internetu? Jak to jest?

I jeszcze jedno pytanie- bo grając na moim obecnym, starym komputerze raz zainstalowałam simsy 3 i strasznie się cięły, czy to wina karty graficznej lub coś, czy może że tylko 2GB RAM mam (i jeszcze może np. nie wyłączyłam internetu)?

Aha, jeszcze coś, z iloma GB RAMu powinnam kupić komputer, jeśli mam np 300-paredziesiąt zakładek w ogóle, a aktualnie otwartych potrafię mieć 100 czy tam 100+?

płytkę ze sterownikami dostajesz do kupionego komputera lub płyty głównej jeśli kupujesz na części, to samo się tyczy karty graficznej, sterowniki też można pobrać z internetu

ramu polecał bym kupić minimalnie 4GB ale przy dzisiejszych cenach możesz kupić nawet 8GB ramu