Jakich programów do grafiki używacie?

Tak jak w temacie, jest to głównie photoshop czy może jakieś inne programy ?

Używam wszystkich darmowych. Po co zakładać taki temat jak zaraz do śmietnika poleci ??

Nie koniecznie

Zależy do czego. Każdy program ma pewne konkretne zastosowania, każdym w pewnym sensie można próbować zastąpić inny, ale ogólne zastosowania są następujące

  • obróbka zdjęć, efekty, komponowanie wielowarstwowych elementów z efektami i wektorami - Photoshop (Gimp w bardzo ograniczonym zakresie),

  • wektory - Ilustrator - jedyny warty uwagi, warto zaznaczyć, że żaden profesionalny grafik nie będzie używał do przygotowania czegoś do druku Corela, chyba że to niezbędnie konieczne (wymaganie niektórych drukarni) mowa tu o bardzo prostej grafice Corela (v9 skaluje tiffy, błędy z przezroczystościami, cieniami, koszmarna nawigacja, to tylko część “zalet” Corela). Zastanawia mnie czemu więc tyle osób uczy się używania tego programu :slight_smile: Znam osoby które umieją zrobić w nim prawie wszystko, a ty się potem męcz żeby to przygotować do druku :wink:

  • przygotowanie czegoś do wycięcia na ploter termiczny albo z folii - Corel (odpada v11 bo skaluje wektory i przy tworzeniu np lic z plexy do liter przestrzennych wychodzi porażka)

  • przygotowanie i skład DTP InDesign

  • 3d Cinema C4D v10

Tak, fajne programy, tylko kogo na nie stać :lol:

Pełne wersje do zastosowań niekomercyjnych. Każdy można też używać przez 30 dni za darmo, myślę że warto spróbować :wink:

Polecam Corela. Może niekoniecznie v9, a np. v12. Jest stabilna i da się na niej pracować. Skoro są ludzie, którzy potrafią w Corelu zrobić wszystko lub prawie wszystko to widać nie jest taki zły. Wersja Edu jest, co prawda, trochę okrojona ale za to kosztuje mniej.

Do szybkiej wektorówki na potrzeby np weba można użyć też Real Drawa, ale bardziej do zaznajomienia się z grafiką wektorową, PSa i Ilustratora niestety nie zastąpi, ale łączy zalety obu w pewnych aspektach i jest niesamowicie prosty w obsłudze, a cena to ok 140zł :slight_smile:

Ja używam GIMP-a. Używam, że jest on ciekawym programem, a do wielu okienek można się przyzwyczaić :).

Ja też używam Gimpa :wink: I tak korzystam tylko z ułamka możliwości tego programu więc nie widzę potrzeby kupowania PSa itp. :wink: Poza tym Gimp jako jeden w nielicznych zaawansowanych programów graficznych daje pełną możliwość pracy na różnych systemach.

A robicie może animacje kreskówkowe ? W jakich programie można robić takie rzeczy ? I jak jest z robieniem gifów ? Animowanych banerów ? robicie ja we fashu czy w innym programie ? Wiem, że jeżeli są to banery na stronę to zrobione we flashu zajmują dużo pamięci i strona działa wolniej

Animacje w formacie gif możesz zrobić w GIMP-ie instalując dodatek GIMP Animation Pack (GAP)

Ze względu na swoja specyfikę, temat nadaje sie do bardziej “luźnego” działu. Tam też go przenoszę.

ja używam photoshop cs 8 :wink: tylko tego programu :stuck_out_tongue:

Ciekawe czy oryginalny :slight_smile:

nawet jakby nie był to co ci do tego ? :stuck_out_tongue:

A wiecie może jak to jest z licencją, czy jeżeli robie grafikę na zlecenie, podpisując umowę o dzieło to muszę mieć licencję na ps ?

chyba nie, możesz powiedzieć że użwałeś darmowego programu umożliwiającego komercyjne użytkowanie :smiley: tak mi się zdaje :stuck_out_tongue:

Źle Ci się zdaje, bo to jest już komercyjne zastosowanie. Czytałeś przynajmniej licencję?

Żaden program graficzny ine oferuje takiej funkcjonalności jak Paintbrush ze stajni Micro$oftu :slight_smile:

Czyli będę raczej musiała kupić program oryginalny ? Aj to będzie wydatek, a znacie może jakieś tanie sklepy gdzie mogę kupić photoshopa ?

W dniu 18.07.2008 , o godzinie 2:16 został dopisany post przez mari_s1

Chyba najlepiej jakieś sklepy internetowe, może jakoś taniej będzie niż w normalnych