Jakich programów do grafiki używacie?

(Mari S1) #1

Tak jak w temacie, jest to głównie photoshop czy może jakieś inne programy ?

(Kolmar) #2

Używam wszystkich darmowych. Po co zakładać taki temat jak zaraz do śmietnika poleci ??

(Phobos64) #3

Nie koniecznie

Zależy do czego. Każdy program ma pewne konkretne zastosowania, każdym w pewnym sensie można próbować zastąpić inny, ale ogólne zastosowania są następujące

• obróbka zdjęć, efekty, komponowanie wielowarstwowych elementów z efektami i wektorami - Photoshop (Gimp w bardzo ograniczonym zakresie),

• wektory - Ilustrator - jedyny warty uwagi, warto zaznaczyć, że żaden profesionalny grafik nie będzie używał do przygotowania czegoś do druku Corela, chyba że to niezbędnie konieczne (wymaganie niektórych drukarni) mowa tu o bardzo prostej grafice Corela (v9 skaluje tiffy, błędy z przezroczystościami, cieniami, koszmarna nawigacja, to tylko część "zalet" Corela). Zastanawia mnie czemu więc tyle osób uczy się używania tego programu :slight_smile: Znam osoby które umieją zrobić w nim prawie wszystko, a ty się potem męcz żeby to przygotować do druku :wink:

• przygotowanie czegoś do wycięcia na ploter termiczny albo z folii - Corel (odpada v11 bo skaluje wektory i przy tworzeniu np lic z plexy do liter przestrzennych wychodzi porażka)

• przygotowanie i skład DTP InDesign

• 3d Cinema C4D v10

(Kolmar) #4

Tak, fajne programy, tylko kogo na nie stać :lol:

(Phobos64) #5

Pełne wersje do zastosowań niekomercyjnych. Każdy można też używać przez 30 dni za darmo, myślę że warto spróbować :wink:

(Rosa65) #6

Polecam Corela. Może niekoniecznie v9, a np. v12. Jest stabilna i da się na niej pracować. Skoro są ludzie, którzy potrafią w Corelu zrobić wszystko lub prawie wszystko to widać nie jest taki zły. Wersja Edu jest, co prawda, trochę okrojona ale za to kosztuje mniej.

(Phobos64) #7

Do szybkiej wektorówki na potrzeby np weba można użyć też Real Drawa, ale bardziej do zaznajomienia się z grafiką wektorową, PSa i Ilustratora niestety nie zastąpi, ale łączy zalety obu w pewnych aspektach i jest niesamowicie prosty w obsłudze, a cena to ok 140zł :slight_smile:

(Olixxx94) #8

Ja używam GIMP-a. Używam, że jest on ciekawym programem, a do wielu okienek można się przyzwyczaić :).

(Carooxx) #9

Ja też używam Gimpa :wink: I tak korzystam tylko z ułamka możliwości tego programu więc nie widzę potrzeby kupowania PSa itp. :wink: Poza tym Gimp jako jeden w nielicznych zaawansowanych programów graficznych daje pełną możliwość pracy na różnych systemach.

(Mari S1) #10

A robicie może animacje kreskówkowe ? W jakich programie można robić takie rzeczy ? I jak jest z robieniem gifów ? Animowanych banerów ? robicie ja we fashu czy w innym programie ? Wiem, że jeżeli są to banery na stronę to zrobione we flashu zajmują dużo pamięci i strona działa wolniej

(Olixxx94) #11

Animacje w formacie gif możesz zrobić w GIMP-ie instalując dodatek GIMP Animation Pack (GAP)

(sdar) #12

Ze względu na swoja specyfikę, temat nadaje sie do bardziej "luźnego" działu. Tam też go przenoszę.

(klopas) #13

ja używam photoshop cs 8 :wink: tylko tego programu :stuck_out_tongue:

(system) #14

Ciekawe czy oryginalny :slight_smile:

(klopas) #15

nawet jakby nie był to co ci do tego ? :stuck_out_tongue:

(Mari S1) #16

A wiecie może jak to jest z licencją, czy jeżeli robie grafikę na zlecenie, podpisując umowę o dzieło to muszę mieć licencję na ps ?

(klopas) #17

chyba nie, możesz powiedzieć że użwałeś darmowego programu umożliwiającego komercyjne użytkowanie :smiley: tak mi się zdaje :stuck_out_tongue:

(matiit) #18

Źle Ci się zdaje, bo to jest już komercyjne zastosowanie. Czytałeś przynajmniej licencję?

(Ghost54) #19

Żaden program graficzny ine oferuje takiej funkcjonalności jak Paintbrush ze stajni Micro$oftu :slight_smile:

(Mari S1) #20

Czyli będę raczej musiała kupić program oryginalny ? Aj to będzie wydatek, a znacie może jakieś tanie sklepy gdzie mogę kupić photoshopa ?

W dniu 18.07.2008 , o godzinie 2:16 został dopisany post przez mari_s1

Chyba najlepiej jakieś sklepy internetowe, może jakoś taniej będzie niż w normalnych