Jakie korzyści z posiadania Linuksa?


(Tojuzkoniecc) #1

Wytłumaczcie mi jakie są korzyści posiadania linuxa? Rozumiem, że najważniejszą zaletą jest to, że ten OS jest darmowy i nie trzeba płacić kilku stów za np. Windowsa.


(rgabrysiak) #2

Cześć

Przeczytaj sobie: 5 zalet posiadania Linuksa


(byron_wolf) #3

Witam

Dla mnie osobiście to:

  1. Większość programów w jednym miejscu (repozytoria)

  2. Kilka środowisk graficznych do wyboru

  3. Konfiguracja, jeżeli coś nie zadziała z kreatora, zawsze można pogrzebać w konsoli

  4. Bardzo dobra stabilność

Oczywiście wszystko jeszcze zależy od dystrybucji, nad jedną trzeba przysiąść bardziej, nad inną mniej.

Dodam jeszcze, że prawie w ogóle nie gram, więc problemy z tego typu oprogramowaniem mnie właściwie nie dotyczą...

Pozdrawiam


(FadeMind) #4

:arrow: Bezpieczeństwo poprzez aktualizację z repozytorium. Zapominasz o odwiedzaniu stron programów, których używasz. System sam przypomni Ci odpowiednim komunikatem o dostępnych aktualizacjach systemu oraz aplikacji.

:arrow: Wybór - dystrybucji opartych na jądrze Linuxa jest tysiące. Jeżeli zależy Ci na dostępie do najnowszych wersji aplikacji używasz Ubuntu/Kubuntu/Xubuntu , Archa, Fedory. Zależy Ci na stabilności? Wybierz Debiana w wersji Stable, albo openSUSE. Lubisz mieć władzę nad systemem? Gentoo albo Arch.

Wirusy? W warunkach laboratoryjnych stworzono kilka wirusów na Linuxa. Oczywiście dla komfortu psychicznego można zainstalować ClamAV ale moim zdaniem jest on zbędny, pod warunkiem korzystania z oficjalnych paczek i repozytoriów. Linux to nie Windows. Kod z Windows nie zrobi krzywdy Linuxowi i odwrotnie. Oczywiście jest WINE HQ - uruchamiasz aplikacje z Windowsa w Linuxie.

Podstawowa sprawa:

W Windowsie masz wszystko na tacy. Kreatory instalacyjne robią za Ciebie wszystko. W Linuxie, czasami aby coś zaczęło działać musisz przeszukać obszerną bazę danych - Google. Wymaga to znajomości języka angielskiego (na średnim poziomie). Zanim stworzysz kolejny wątek na temat problemu z którym walczysz przeszukaj Google. na 99% nie tylko ty masz ten problem i na 70% ktoś już znalazł rozwiązanie.

Linux wymaga więcej od użytkownika, a to sprawia, że Ty masz kontrolę nad systemem, a nie on nad Tobą.


(Drobok) #5

Co do tego repo i bezpieczeństwa to nie powiedziałbym. Dostaniesz takiego wine 1.0.4 (chyba) zamiast dostać 1.5.5 i potem myśl czemu coś nie działa :stuck_out_tongue:


(FadeMind) #6

drobok

WINE + Winetricks albo PlayOnLinux :slight_smile:

Na Linuxie trzeba troszkę się wysilić czasami by coś zadziałało jak my chcemy. Nie ma efektów bez wysiłku... :wink:


(Tojuzkoniecc) #7

Dz za odpowiedzi i brak takiej reakcji, a że to już temat sto razy wałkowany i do kosza.

Mnie oczywiście z pozycji początkującego przekonuje kilka zalet: darmocha (nie trzeba płacić kilku stów), duży wybór distro, ogólna idea wolnego oprogramoiwania.

Natomiast w Linuxie występują wiele kuriozalnych problemów (np. są problemy z wtyczką Moonlight, aby oglądać tvnplayer, które są po prostu dla początkującego bardzo uciążliwe i wkurzające), które w windowsie rozwiązuje się kilkoma kliknięciami. I często w takich chwilach się zastanawiam czy nie lepiej wydać te kilka stów na windowsa. I zastanawiam nad tym "trudem" uczenia się nowego systemu i korzyściami z sensu posiadania linuxa.


(Frankfurterium) #8

Dla mnie Linuks jest po prostu ciekawy. Przez przeszło półtorej dekady użytkowania Windows znudził mi się straszebnie. W Linuksie ciągle znajduję coś nowego i ciekawego.


(Tojuzkoniecc) #9

Właśnie też ten atut widzę i głęboką potrzebę psychczną odczuwam, że dla zdrowia psychicznego - od czasu do czasu przesiąść się na inny OS. :slight_smile:


(rgabrysiak) #10

Cześć

Dawno, dawno temu sam korzystałem z Linuksa na codzień, począwszy od prostych dystrybucji na Archu kończąc. Teraz korzystam tylko z Windowsa - ten system z mojego obecnego punktu widzenia najlepiej się sprawdza.

Sam musisz zdecydować co jest dla ciebie lepszym wyborem.


(nintyfan) #11
  1. Odporność na wirusy(na Linuksa powstało chyba 40 wirusów, jednak żaden obecnie nie pokona bariery root).

  2. Łatwość obsługi(choćby instalacji programów z repo).

  3. Szybszy start i wyłączanie od jakiegokolwiek Windowsa(nie piszę o hibernacji).

  4. Konfiguralność (masz system dopasowany pod swoje potrzeby).

  5. Możliwość wymiany podstawowych bebechów (znowu ta konfiguralność).


(Xenvl) #12

Jeśli chcesz instalować na laptopie, to najpierw zapoznaj się z kompatybilnością. U mnie nie działa usypianie (nierozwiązany problem), konfiguracja on-screen-display jest skomplikowana, a mam podobno dobrze wspieraną serię (thinkpad x31). Nie działa też modem na pcmcia (po aktualizacji jajka, jedynie w konsoli działa, ale to średnio wygodne), a interfejs (LXDE, na Debianie 6) wymagałby wielu konfiguracji, aby wyświetlać się prawidłowo. Jak chcesz zainstalować i korzystać, proponuję jakąś porządnie skonfigurowaną, gotową do użytku dystrybucję. Chciałem mieć szybkiego debiana (z minimal-cd, instalacja jedynie potrzebnych aplikacji) zamiast lubuntu i się zawiodłem - problemy na każdym kroku, mnóstwo pomniejszych błędów a przyrost wydajności żaden. Niedługo wracam do Lubuntu, gdy tylko znajdę trochę więcej czasu na migrację.


(saturno) #13

Argument chybiony, bo ja mam akurat odwrotnie. Silverlight w Windowsie muli mi tak, że istny pokaz slajdów.

W "trudnym" Debianie oglądam płynnie tvnplayer na pełnym ekranie lub w oknie: http://img10.imageshack.us/img10/7184/zrzutekranu7s.png za pomocą XBMC (z repozytoriów).


(FadeMind) #14

Na XBMC można bez żadnego problemu oglądać materiały z TVP, Ipla, TVNPlayer. Wystarczy poszukać odpowiednie repozytoria w Google.


(saturno) #15

http://kmuto.jp/debian/hcl/wiki/

Może trzeba było przeprowadzić typową instalację LXDE zamiast kombinować.

Zaoszczędziłeś może kilkaset MB miejsca na dysku, a prawdopodobnym jest, że brakowało ci jakichś programów które byłyby zainstalowane jakbyś przeprowadził normalną instalację.

Miałeś zainstalowane choćby: task-laptop ?


(ra-v) #16

TVN Player nie działa wcale

No tak jest - się płaci, się wymaga. Jak myślisz dlaczego OSX tyle kosztuje albo telefony z IOS?

Linuxy płatne mają wsparcie podstawowe 6 lat, maksymalnym 8 lat, darmowe zwykle 2 lata (Debian chyba dłużej), Ubuntu LTS 4 lata.

Nie powieziałeś podstawowej rzeczy - co robisz na kompie, co zamierzasz robić?


(Chillout) #17

Chcesz wydać kilka stów tylko po to, żeby oglądać seriale na tvn? Zastanów się nad tą myślą jednak głęboko, naprawdę.

Krok po kroku: Tvnplayer w ubuntu 12.04 - http://mariuszkaminski.blogspot.com/201 ... -1204.html


(Tojuzkoniecc) #18

Jeśli chodzi o wtyczkę Moonlight to był to tylko jeden przykład z rzeczy, które w Windowsie działały bez problemu (dwa kliknięcia) i wszystko pięknie działało. Natomiast w Linuxie jak kolega pisze w podanym linku:

Zatem trzeba wykonać jakąś określone czynności i to nie takie łatwe (ja wiem, że dla zaawansowanych użytkowników to proste) - pogrzebać w necie - popytać, założyć wątek na forum czy-tvn-player-dziala-pod-ubuntu-t503277.html (tak notabene i tak mi to nie działało :slight_smile: )itp. Na Windowsie działało to bez tego wysiłku. I to jest właśnie irytujące, że na linuxie czasem trzeba się nieźle potrudzić, aby rozwiązać rzeczy rozwiązane w windowsie. Podkreślam, że to był przykład, a inne przykłady podawał marrysin

]

Dlatego ja się generalnie zastanawiałem w tym wątku - jakie są korzyści z Linuxa. Moim zdaniem jest tam wiele niedoróbek czy jak określił to FaceMind

Linux ma sporo zalet, ale też sporo minusów.


(rgabrysiak) #19

Jak każdy system. Nikt za ciebie nie dokona wyboru, sam musisz przemyśleć który system jest dla ciebie najlepszym rozwiązaniem.


(system) #20

witam

mam u siebie windows 7 na laptopie i jest ok tylko wirusy :frowning:

na desktopy linux nadaje się średnio ale działa wszystko można doczytać i skonfigurować polecam distro debian i pochodne

na telefonie jest symbian i mi to wystarcza, chyba już go nie rowijają :frowning:

na serwery polecam freebsd działa bardzo dobrze

wszystko zależy od tego do czego będziesz chciał używać komputera

pozdrawiam