Jakie korzyści z posiadania Linuksa?

Wytłumaczcie mi jakie są korzyści posiadania linuxa? Rozumiem, że najważniejszą zaletą jest to, że ten OS jest darmowy i nie trzeba płacić kilku stów za np. Windowsa.

Cześć

Przeczytaj sobie: 5 zalet posiadania Linuksa

Witam

Dla mnie osobiście to:

  1. Większość programów w jednym miejscu (repozytoria)

  2. Kilka środowisk graficznych do wyboru

  3. Konfiguracja, jeżeli coś nie zadziała z kreatora, zawsze można pogrzebać w konsoli

  4. Bardzo dobra stabilność

Oczywiście wszystko jeszcze zależy od dystrybucji, nad jedną trzeba przysiąść bardziej, nad inną mniej.

Dodam jeszcze, że prawie w ogóle nie gram, więc problemy z tego typu oprogramowaniem mnie właściwie nie dotyczą…

Pozdrawiam

:arrow: Bezpieczeństwo poprzez aktualizację z repozytorium. Zapominasz o odwiedzaniu stron programów, których używasz. System sam przypomni Ci odpowiednim komunikatem o dostępnych aktualizacjach systemu oraz aplikacji.

:arrow: Wybór - dystrybucji opartych na jądrze Linuxa jest tysiące. Jeżeli zależy Ci na dostępie do najnowszych wersji aplikacji używasz Ubuntu/Kubuntu/Xubuntu , Archa, Fedory. Zależy Ci na stabilności? Wybierz Debiana w wersji Stable, albo openSUSE. Lubisz mieć władzę nad systemem? Gentoo albo Arch.

Wirusy? W warunkach laboratoryjnych stworzono kilka wirusów na Linuxa. Oczywiście dla komfortu psychicznego można zainstalować ClamAV ale moim zdaniem jest on zbędny, pod warunkiem korzystania z oficjalnych paczek i repozytoriów. Linux to nie Windows. Kod z Windows nie zrobi krzywdy Linuxowi i odwrotnie. Oczywiście jest WINE HQ - uruchamiasz aplikacje z Windowsa w Linuxie.

Podstawowa sprawa:

W Windowsie masz wszystko na tacy. Kreatory instalacyjne robią za Ciebie wszystko. W Linuxie, czasami aby coś zaczęło działać musisz przeszukać obszerną bazę danych - Google. Wymaga to znajomości języka angielskiego (na średnim poziomie). Zanim stworzysz kolejny wątek na temat problemu z którym walczysz przeszukaj Google. na 99% nie tylko ty masz ten problem i na 70% ktoś już znalazł rozwiązanie.

Linux wymaga więcej od użytkownika, a to sprawia, że Ty masz kontrolę nad systemem, a nie on nad Tobą.

Co do tego repo i bezpieczeństwa to nie powiedziałbym. Dostaniesz takiego wine 1.0.4 (chyba) zamiast dostać 1.5.5 i potem myśl czemu coś nie działa :stuck_out_tongue:

drobok

WINE + Winetricks albo PlayOnLinux :slight_smile:

Na Linuxie trzeba troszkę się wysilić czasami by coś zadziałało jak my chcemy. Nie ma efektów bez wysiłku… :wink:

Dz za odpowiedzi i brak takiej reakcji, a że to już temat sto razy wałkowany i do kosza.

Mnie oczywiście z pozycji początkującego przekonuje kilka zalet: darmocha (nie trzeba płacić kilku stów), duży wybór distro, ogólna idea wolnego oprogramoiwania.

Natomiast w Linuxie występują wiele kuriozalnych problemów (np. są problemy z wtyczką Moonlight, aby oglądać tvnplayer, które są po prostu dla początkującego bardzo uciążliwe i wkurzające), które w windowsie rozwiązuje się kilkoma kliknięciami. I często w takich chwilach się zastanawiam czy nie lepiej wydać te kilka stów na windowsa. I zastanawiam nad tym “trudem” uczenia się nowego systemu i korzyściami z sensu posiadania linuxa.

Dla mnie Linuks jest po prostu ciekawy. Przez przeszło półtorej dekady użytkowania Windows znudził mi się straszebnie. W Linuksie ciągle znajduję coś nowego i ciekawego.

Właśnie też ten atut widzę i głęboką potrzebę psychczną odczuwam, że dla zdrowia psychicznego - od czasu do czasu przesiąść się na inny OS. :slight_smile:

Cześć

Dawno, dawno temu sam korzystałem z Linuksa na codzień, począwszy od prostych dystrybucji na Archu kończąc. Teraz korzystam tylko z Windowsa - ten system z mojego obecnego punktu widzenia najlepiej się sprawdza.

Sam musisz zdecydować co jest dla ciebie lepszym wyborem.

  1. Odporność na wirusy(na Linuksa powstało chyba 40 wirusów, jednak żaden obecnie nie pokona bariery root).

  2. Łatwość obsługi(choćby instalacji programów z repo).

  3. Szybszy start i wyłączanie od jakiegokolwiek Windowsa(nie piszę o hibernacji).

  4. Konfiguralność (masz system dopasowany pod swoje potrzeby).

  5. Możliwość wymiany podstawowych bebechów (znowu ta konfiguralność).

Jeśli chcesz instalować na laptopie, to najpierw zapoznaj się z kompatybilnością. U mnie nie działa usypianie (nierozwiązany problem), konfiguracja on-screen-display jest skomplikowana, a mam podobno dobrze wspieraną serię (thinkpad x31). Nie działa też modem na pcmcia (po aktualizacji jajka, jedynie w konsoli działa, ale to średnio wygodne), a interfejs (LXDE, na Debianie 6) wymagałby wielu konfiguracji, aby wyświetlać się prawidłowo. Jak chcesz zainstalować i korzystać, proponuję jakąś porządnie skonfigurowaną, gotową do użytku dystrybucję. Chciałem mieć szybkiego debiana (z minimal-cd, instalacja jedynie potrzebnych aplikacji) zamiast lubuntu i się zawiodłem - problemy na każdym kroku, mnóstwo pomniejszych błędów a przyrost wydajności żaden. Niedługo wracam do Lubuntu, gdy tylko znajdę trochę więcej czasu na migrację.

Argument chybiony, bo ja mam akurat odwrotnie. Silverlight w Windowsie muli mi tak, że istny pokaz slajdów.

W “trudnym” Debianie oglądam płynnie tvnplayer na pełnym ekranie lub w oknie: http://img10.imageshack.us/img10/7184/zrzutekranu7s.png za pomocą XBMC (z repozytoriów).

Na XBMC można bez żadnego problemu oglądać materiały z TVP, Ipla, TVNPlayer. Wystarczy poszukać odpowiednie repozytoria w Google.

http://kmuto.jp/debian/hcl/wiki/

Może trzeba było przeprowadzić typową instalację LXDE zamiast kombinować.

Zaoszczędziłeś może kilkaset MB miejsca na dysku, a prawdopodobnym jest, że brakowało ci jakichś programów które byłyby zainstalowane jakbyś przeprowadził normalną instalację.

Miałeś zainstalowane choćby: task-laptop ?

TVN Player nie działa wcale

No tak jest - się płaci, się wymaga. Jak myślisz dlaczego OSX tyle kosztuje albo telefony z IOS?

Linuxy płatne mają wsparcie podstawowe 6 lat, maksymalnym 8 lat, darmowe zwykle 2 lata (Debian chyba dłużej), Ubuntu LTS 4 lata.

Nie powieziałeś podstawowej rzeczy - co robisz na kompie, co zamierzasz robić?

Chcesz wydać kilka stów tylko po to, żeby oglądać seriale na tvn? Zastanów się nad tą myślą jednak głęboko, naprawdę.

Krok po kroku: Tvnplayer w ubuntu 12.04 - http://mariuszkaminski.blogspot.com/201 … -1204.html

Jeśli chodzi o wtyczkę Moonlight to był to tylko jeden przykład z rzeczy, które w Windowsie działały bez problemu (dwa kliknięcia) i wszystko pięknie działało. Natomiast w Linuxie jak kolega pisze w podanym linku:

Zatem trzeba wykonać jakąś określone czynności i to nie takie łatwe (ja wiem, że dla zaawansowanych użytkowników to proste) - pogrzebać w necie - popytać, założyć wątek na forum czy-tvn-player-dziala-pod-ubuntu-t503277.html (tak notabene i tak mi to nie działało :slight_smile: )itp. Na Windowsie działało to bez tego wysiłku. I to jest właśnie irytujące, że na linuxie czasem trzeba się nieźle potrudzić, aby rozwiązać rzeczy rozwiązane w windowsie. Podkreślam, że to był przykład, a inne przykłady podawał marrysin

]

Dlatego ja się generalnie zastanawiałem w tym wątku - jakie są korzyści z Linuxa. Moim zdaniem jest tam wiele niedoróbek czy jak określił to FaceMind

Linux ma sporo zalet, ale też sporo minusów.

Jak każdy system. Nikt za ciebie nie dokona wyboru, sam musisz przemyśleć który system jest dla ciebie najlepszym rozwiązaniem.

witam

mam u siebie windows 7 na laptopie i jest ok tylko wirusy :frowning:

na desktopy linux nadaje się średnio ale działa wszystko można doczytać i skonfigurować polecam distro debian i pochodne

na telefonie jest symbian i mi to wystarcza, chyba już go nie rowijają :frowning:

na serwery polecam freebsd działa bardzo dobrze

wszystko zależy od tego do czego będziesz chciał używać komputera

pozdrawiam