Jakie książki czytacie, jakie polecicie? (ogólna dyskusja)

Grishama to trzeba lubić, Komora też jest dobrą książką, lecz ze względu na przygnębiającą atmosferę (życie człowieka z perspektywą komory gazowej) jest trudna do czytania. Mimo wszystko i tak go lubię :slight_smile:

ja teraz zacząłem Lalkę Prusa czytać :P, nie lubię czytać lektur, bo większość tyczy się sytuacji politycznej w Polsce. “Lalka” nawet mi się podoba, trochę dużo męczących opisów jest, ale reszta naprawdę bardzo fajna jest. Następne w kolejce są “Worek kości” oraz “To” S.Kinga, może cała saga “Zmierzch”, podobno książka jest lepsza niż film.

A potem się jeszcze zobaczy :slight_smile:

Glen Cook - Czarna Kompania 10 tomów - polecam

To mówicie, że nie warto czytać Zmierzchu, że to strata czasu będzie? Czemu uważacie, że jest zła? Bo jeszcze nie zacząłem jej czytać, to może mnie ktoś powstrzyma przed stratą czasu, jeśli to prawda.

ja lubie ksiazki tzw. lotrzykowskie 8)

  • na pierwszy ogien poszla seria Scott’a Lynch ‘Klamstwa Loki Lamorra’ i czesc druga ‘Na Szkarlatnych morzach’… niestety czesci trzeciej jak narazie nikt nie tlumaczy na polski :frowning:

  • autobiografia, choc tylko niektore jej elementy wykorzystal Cizia Zyke w trylogii ‘Sahara’, ‘Zloto’ i ‘Parodia’ - czyta sie lekko, szybko i co wazniejsze z usmiechem na ustach o przygodach wspolczesnego obiezyswiata,

  • w podobnym klimacie, ale juz nie na tej planecie jest cykl ‘Amber’ Zelazny’ego i ‘Niewidzialny Jack’

  • z zylka dedektywistyczna pisze Debski we ‘Flashback’ i jego czesci drugiej,

  • kosmiczny szczur? tez mial niezle zycie u Harry’ego Harrison’a w serii o ‘Stalowym Szczurze’

  • walka o czysta ziemie z .45 Colt M1911 w reku? to tylko u Clive Cussler’a i jego flagowego bohatera Dirk Pitt’a

  • Colin Forbes i jego Tweed tez daja rady w czasach zelaznej kurtyny

uff, wiecej mi sie juz nie chce wypisywac, bo ciekawych ksiazek jest pelno, chocby Ursula K. leGuin ‘Lewa reka ciemnosci’ o tym, jak zyje spoleczenstwo obojniakow czy caly swiat Dragonlance T.Williamsa…

Jak dla mnie zbyt przesłodzone, a dwie ostatnie części są już “na wyrost”, to raczej było napisane bardziej dla kasy niż przyjemności czytania. W każdym bądź razie zmęczyć się da.

Ja interesuję się historią Polski (w części - Środkowej Europy), szczególnie okresem 20-lecia międzywojennego, samym okresem trwania II Wojny Światowej oraz latami powojennymi do '49 roku ubiegłego wieku włącznie. Przeczytałem dużo książek na ten temat.

Zainteresowanie historią Polski uświadomiła mi książka - “Historia Polski” Jerzego Topolskiego , którą dostałem na I Komunię Św. w 1993 roku, a którą powtórnie przeczytałem w 1 klasie technikum. Dało to początek mojej fascynacji historią, do tego stopnia, że gdy wydano w Polsce książkę “Powstanie '44” Normana Davisa , “uciułałem” jakoś pieniądze, kupiłem ją i przeczytałem w 3 miesiące !!

Co, do pozostałej lektury tego okresu, to mogę jeszcze przytoczyć tylko parę ciekawych tytułów, ponieważ nie wymienię tutaj wszystkich pozycji, jakie przeczytałem przez ostatnie 15 lat mojego życia, a są to:

"Proces w Norymberdze" Joe J. Heydecker, Johannes Leeb

"Gestapo" Rupert Butler

"Lotnicy '44. Na pomoc Warszawie" Neil Orpen

"Teczka Hitlera" Henrik Eberle, Matthias Uhl

Do tej ostatniej książki, mam dla Was małą ciekawostkę, albowiem Adolf Hitler bardzo dobrze znał Biblię, którą czytał w młodości. Po resztę ciekawostek zapraszam do lektury.

Naprawdę warto sięgnąć po książki, przedstawiające przebieg zdarzeń, które to zdarzenia poniekąd, doprowadziły do dzisiejszego stanu i Polski i Świata.

Pozdrawiam :slight_smile:

“Mistrz i Małgorzata” - Michaił Bułhakow bardzo fajna książka!! Jedna z najlepszych lektor jakie czytałem!

Tom Clancy - Suma wszystkich strachów

Dodane 26.01.2010 (Wt) 14:47

No i oczywiście lekka i przyjemna seria “Zwiadowcy” Johna Flanagana

“Obiecaj mi” Cobena.

“Ława przysięgłych” Johna Grishama. Świetna!

Z książek o tematyce historycznej polecam “Sprawę honoru”, napisaną przez Lynne Olson i Stanley’a Cloude’a. To książka, którą powinien przeczytać każdy Polak. Świetnie napisana.

Dla osób lubujących się w thrillerach medycznych, proponuję twórczość pani Gerritsen Tess , ostatnio przeczytałem “Dawcę” i stwierdzam że pisze lepiej od klasyka tego gatunku: Robina Cooka.

Gunter Prodohl-“Pitawal przestępstw niezwykłych”,Poznań 1985,Banda Dillingera i inni. :slight_smile:

W takim razie polecam jeszcze co najmniej dwie książki tej autorki.

Są to: “Chirurg” oraz “Skalpel”

Chociaż “Grawitacja”, “Klub Mefista” czy “Sobowtór” też są z pewnością godne polecenia :slight_smile:

Cześć, polećcie mi jakieś książki, jeśli znacie o tematyce wojennej, łagrowej, obozy koncentracyjne, wojna partyzancka, wojna (ogólnie, nie koniecznie w Polsce), bo bardzo zaciekawiła mnie ta tematyka.

Inny świat, Opowiadania z czasów wojny i Komu bije dzwon, Kamienie na szaniec, Pożegnanie z Marią i inne opowiadania to już znam, więc czekam na inne tytułu.

Widzę, że temat odszedł w zapomnienie i mało osób się w nim wypowiada. Tak mało ludzi już czyta? Tylko filmy oglądają i w gry grają? Bo muzyki to każdy na pewno słucha, ja np. jestem melomanem. :smiley:

Metro 2033 - świetna książka, polecam

Czytałeś ‘‘Gułag’’ Anne Applebaum?

Nie, nie czytałem.

Teraz czytam książkę którą od dawna zamierzałem wziąć do ręki i znalazłem czas, a mianowicie, Ernest Hemingway “Komu bije dzwon”. Bardzo ciekawa książka, o partyzanckiej wojnie, czyli coś czego szukałem. Zresztą kogo bardziej to interesuję to wystarczy wpisać w Google i na pewno coś najdziecie odnośnie tej książki, na Wikipedii jest najlepiej opisane, rzeczowo i krótko o czym ona jest.

Czytałam kiedyś książkę o ludobójstwie w Rwandzie, miała bodajże nazwę “Ocalona aby mówić”. Moim zdaniem warto przeczytać.