Jakie macie systemu operacyjne w szkołach?

Witam.

Jakie macie systemu operacyjne w szkołach?

Czy jest to w windows czy linux moze novel , mac? Jestem przewodniczącym gim w której mieści sie "Dwie pracownie komputerowe

Liczba komputerów: 18 - Gimnazjum, 11 - Szkoła Podstawowa" i tylko na 1 komputerze jest zainstalowany open source “Suse 10.1” tylko na 1 reszta to XP-ki. W mojej szkole “walcze” być my sie uczyli na oprogramowaniu darmowym np: Linux i Open Office. Czy mnie popieracie? Nie mówi że musi być Linux ale do wyboru Komercja czy Open source. Niektórych poprosu nei stać na MSOffice i Windowsa. Jesli mnie porzecie możemy zrobic taką akcje na skale polski. Jestem do tego zdolny :slight_smile: Jakie macie systemu operacyjne w szkołach?

W jednej pracowni XP, a w drugiej 2000 albo 98. Na paru komputerach jest też Linuxa. :smiley: :smiley:

Czyli przeważajaca cześć to MS. Tylko na paru komputerach linux. A jeszcze takie pytanie na czym jest wam lepiej sie uczyć. I czy mieliście kiedy kolwiek doczynienie z innym systemem niż Windows? U mnie koledzy 100% szkoły ma windowsy tylko dlatego ze nie wiedzą, nie umieją, boją sie linuxa

Używamy MS Office, a z Linuxów to chyba Mandreak czy jakos tak i Ubuntu.

A właściwie to jak to jest. To ministerstwo edukacji ustala jaki software ma być w szkołach, czy szkoły mają tu wolną rękę?

Właśnie teraz sie nad tym zastanawiam. Może MS sponsoruje kompy do niektórych pracowni w polsce dlatego w wiekszosci szkół jest windows? Taka obu strona korzyść?

Pierwszy raz słyszę żeby pakiet biurowy robił za system operacyjny.

Tiaaaaaa, jak Ci się to uda w swojej szkole to i tak odniesiesz niesamowity sukces (w co wątpię 8) ).

Szkoła ma niby wolną rękę, ale większośc podręczników jest napisana pod kątem MS Windows i pakietów Office i Works. Ministerstwo Edukacji w ramach programów Intel nauczanie ku przyszłości oraz Internet w każdej gminie (dostarczającego w ramach projektu rządowego bezpłatne pracownie komputerowe dla szkół) ma podpisane umowy z MS w związku z czym pracownie dostarczane są z licencjami na systemy Windows. Można sobie oczywiście zainstalować inne dytrybucje, ale kto to zrobi jak nauczycielom w większości przypadków nikt nie płaci za administrowanie pracownią, a o zatrudnieniu w szkole na etacie informatyka administratora można sobie pomarzyć.

A systemie operacyjnym napsięłm wyżej, a tu piszę o pakiecie biurowym.

Wiekszosc to nie wszystkie. O ile wiem to nauczyciel wybiera z jakiego podrecznika będe uczył.

Informatyk zatrudniony szkole automatycznie opiekuje sie salą i komputerami. W mojej szkole nauczyciel jest adminem nie wiem czy mu za to płaca. Ale administruje szkolnymi komuterami nie tylko w sali informatycznej ale i w klasach w których jest komputer np: historyczna czy w sekretariacje i bibloitece. On sprawuje władze nad tym wszystim. I dobrze mu to idzie :slight_smile:

A teraz przestań wątpić…

Tylko i wyłącznie dlatego że nikt inny nie potrafi tego robić (bo niby kto ?? polonista ??). Pokaż mi przydział czynności w którym nauczyciel infy ma zlecone administrowanie pracownią. Nauczycielowi płacą za nauczanie a nie za przygotowanie warsztatu pracy (za to odpowiedzialny jest dyrektor, który powinien zatrudnić admina odpowiedzialnego za sprawne funkcjowanie sieci, sprzęt i działające na nim oprogramowanie). Jeżeli nauczycielowi zaostaje zlecone administrowanie pracownią powinien mieć za to odpowiednią gratyfikację finansową. Czy zdajesz sobie sprawę z nakładu pracy na przkonfigurowanie całej pracowni i oprogramowania na inny OS ??

Bo chyba nie bardzo.

I jak sam stwierdziłeś tylko na jednym kompie jest zainstalowany Linux.

Nadal wątpię, bo znam realia (o których Ty nie masz zielonego pojęcia 8) ).

Od pomysłu do jego realizacji jeszcze droga daleka :slight_smile:

A moim zdaniem jesteś nieziemskim pesymistą (nie mylić z realistą)

Myslisz że informatycy to nie ludzie? Że jak im za coś nie zapłącą to tego nie zrobią? Jeśli uda mi sie to w mojej szkole (w co jestm przekonany) dam Ci znać na PW Fiesta

Wszystko jest połaczone w jedna sieć i instalowanie Linuxa na wszystkich komputerach i konfiguracja może zająć góra 1 tydzień (w liczajać w to jakieś poroblemy które jak zawsze występują)

Ale nie otym miał być dyskusja.

Na wszystkich kompach w szkole jest XP Profesional

System : Windows Xp Prof.

Pakiet office : od Microshitu.

Przeglądarka : IE.

szkoła … :expressionless:

PG: windows xp, moziilla firefox, office 2003,netscape

W szkole - to, co najlepsze.

MS Windows XP

MS Office 2003

MS IE

:slight_smile:

u mnie na uczelni na wiekszosci komputerow jest dual boot i siedzi windows XP Pro i debian

To już lepiej:)

MS Windows XP Professional,

pakiet biurowy: MS Office 2003,

przeglądarki: IE i Firefox,

program graficzny: w 100% legalny photoshop 8)

Także zero linuxa i mi to nie przeszkadza, bo jak pójdę gdzieś do pracy to na 99% pracodawca nie będzie się bawił w linuxy itp.

i nawet pracownik (czyli Ty) nie będzie próbował zaproponować tańszego rozwiązania jakim jest Open Source, bo się nie będzie po prostu znał…

to się nazywa zacofanie i tyle :x

komin15 takie szczytne cele zostaw sobie na późniejszy okres życia…

w gimnazjum dzieciarnia nie potrzebuje Linuksa, co więcej, zapewne 99,9% było by oburzonych, że nic na nim nie umieją zrobić i, że nie ma na nim Gadu-Gadu :smiley:

taka prawda.

A co, ja mam mu do proponowania :?. Mam robić to za co mi płaci, a nie martwić się o budżet firmy. Poza tym gdzie tu oszczędności - jeżeli ma oprogramowanie M$, za które już zapłacił i przejdzie na linuxa, to i tak wyjdzie na to samo, tyle że bardziej kompatybilne ze sprzętem i wszelkim softem oprogramowanie M$ będzie się marnowało poprzez jego nieużywanie.