Jakie mogą być niebezpieczeństwa i ich konsekwencje łącząc się z niezabezpieczoną(otwartą) siecią WiFi?

Witajcie.

 

Od kiedy mam telefon z WiFi to lubię się łączyć z siecią WiFi, lecz kiedy jestem poza domem to niestety nie mam dostępu do internetu i czasem z ciekawości sprawdzam jakie sieci są dostępne w moim otoczeniu i często są niezabezpieczone (otwarte) sieci WiFi. Czy są jakieś konsekwencje i niebezpieczeństwa korzystając z takich sieci?

Każdy w pobliżu może łapać Twoje pakiety i wyłapywać twoje wrażliwe dane.

To tak w skrócie :slight_smile:

Do tego kradzież tożsamości, próby włamania do Twojego komputera i inne podobne kwestie.

W ten sposób najlepiej czytaj tylko newsy i nigdzie się nie loguj. Sieci otwarte mogą być właśnie otwarte dla przechwytywania pakietów.

Też tak uważam… Ostatnia afera z fałszywymi DNS-ami obnażyła słabość tego systemu.

  • nie loguj się wtedy jak już musisz
  • mogą podsłuchiwać to co wprowadzasz do formularzy (jak keyloggery)
  • ktoś mógł zmienić DNS’y
  • próby włamania do urządzenia lub przemycenie wirusa, który czeka na podłączenie do innej sieci i zainfekowania jej

Tylko ja nie korzystam z żadnych pakietów w telefonie tj. internet mobilny etc.

 

 

 

Próby włamania do mojego komputera jeśli zaloguje się w otwartej sieci z poziomu telefonu? O.o

 

 

 

Czyli nawet do mobilnego gg nie mogę się zalogować?

 

 

 

Ekhm, mam telefon na javie a nie na androidzie więc problem wirusów mnie nie dotyczy :slight_smile:

Tutaj nie chodzi o pakiety na tańsze usługi. Pakietami nazywa się przesyłane dane między serwerem, a klientem i odwrotnie.

Z fizycznego punktu widzenia, masz taką możliwość. Jednakże ryzykujesz przechwycenie swoich wiadomości przez osoby postronne.

A nie przenosisz danych (np. zdjęć) z telefonu na komputer (lub odwrotnie) i w ogóle nie podłączasz telefonu i nie wkładasz karty pamięci z telefonu do komputera? Jeżeli wykonujesz co najmniej jedną z tych czynności, problem wirusów też Cię dotyczy.

DO komputera, może nie (chyba, że przeniesiesz wirusa). Ale do telefonu, Facebooka, czy innego konta w dowolnym serwisie internetowym już tak.

 

Używając niezabezpieczonych sieci Wi-Fi (tzw. Hotspotów) powinno używać się technologii VPN (CyberGhost, SecurityKiss itp.). Jednakże na telefonie z Javą nie jest to możliwe. Korzystając z otwartych sieci Wi-Fi narażasz się na skutki, które często nawet trudno przewidzieć.

Z ciekawości, jaki to telefon z Java i Wi-Fi?

Na jave też są wirusy. Więcej niż na androida. P.S: Java i wifi? Jasne, bo ci uwierzę

@Piesek64, np. Samsung Monte jest zbudowany na Javie i ma Wi-Fi :wink:

Sony Ericsson J20i.

Ja mam Sony Ericsson TXT Pro który ma WiFi i Javę :slight_smile:

 

I łącze telefon za pomocą kabla USB lub bezprzewodowo przez bluetooth.

 

Wirusy na Javę?! O.o ja uważam że więcej jest na androida bo android bardziej popularny :stuck_out_tongue:

To nie zależy od popularności, tylko od budowy systemów :slight_smile: Na javę nie ma wirusów bo jak niby mogłyby zepsuć telefon?

a po co w ogóle ludzie tworzą niezabezpieczone sieci?! czy to ma jakiś cel?!

Java już na PC jest dość dziurawa. Na telefonie, może to przynieść gorsze skutki.

@Komputerowa_Panna, takie sieci są tworzone np. w restauracjach, aby zapewnić Internet klientom itp.

Jednakże czasami są tworzone tylko dlatego, iż router jest źle zabezpieczony i domyślnie tworzy sieć bez hasła.

wiem że np. w barach, na dworcach etc. ale często np. na zwykłym przystanku autobusowym lub w samym środku miasta znajduje mi otwarte sieci :stuck_out_tongue:

Wynika to z faktu, że ludzie nie mają pojęcia o konfiguracji takich urządzeń, a wiele z nich domyślnie nie szyfruje.

Jeśli podłączasz sie do prywatnej sieci, tj. otwartej sieci, która należy do sąsiada czy innej osoby to narażasz się również na konsekwencje prawne, tj. włamanie i korzystanie z cudzej sieci bez zgody jej właściciela.

PS ja mam dwa telefony z WiFi i aplikacjami, działającymi w Javie - Nokia X3-02 i LG C195. Dziś WiFi w telefonie to praktycznie standard, więc nie ma się co dziwić, że nie tylko smartfony mają WiFi.