Jakie opony r14 czy r15?

Cześć. Pytanie do wszystkich co by uzyskać radę :slight_smile:
U mnie opony letnie mam - 195/65 r15, a jeśli chodzi o zimowe takie - 175/70 r14.
Będę kupować opony wielosezonowe w tym roku. Na jakie się decydować:
195/65 r15 czy może te 175/70 r14?

Im opony grubsze a mniejsza felga tym lepsze spalanie i tłumienie nierówności. wiem, że opona ładniej wygląda im jest jej mniej a więcej felgi ale jeśli chodzi o spalanie oraz komfort to lepsze są koła z grubszymi oponami …w Twoim przypadku wolałbym 175/70 R14.

Ale ja cię nie rozumię R to jest rozmiar felgi Nie nożna założyć 14 na R15 i odwotnie. Chyba że ty masz 2 felgi R15 i R14. W tamim razie kupuj zimowe pod R14

1 polubienie

Oznaczenie moich opon:
zimowe:
175/70 r14,
letnie:
195/65 r15
Takie mam oznaczenie na moich 4 oponach (letnich i zimowych)
Na nich jeździłem kilka lat i potrzebuję zmienić na nowe.
@darek0107 będzie lepiej jak zakupie całoroczne 175/70 r14 (takie oznaczenie mam na moich zimowych).

Ale masz jeden komplet felg i wulkanizator Ci przekłada opony zdejmując je z felg i zakładając na gołe felgi nowe, czy masz dwa komplety kół (felg z oponami) i tylko odkręcasz jeden komplet i przykręcasz drugi?

Wszystkie opony zarówno letnie i zimowe mam z felgami, czyli dwa komplety kół (fel z oponami) i przy wymianie u wulkanizatora następuje odkręcenie jednego zestawu np. (letniego) i przykręcenie drugiego(zimowego).
Teraz jeżdzę na letnich czyli na 195/65 r15
@hindus czyli co bardziej się zdecydować na 175/70 r14?

A może lepiej porozmawiać o tym z paroma wulkanizatorami?

A jak są zużyte? Które bardziej? Porównywałeś ceny tych samych opon w rozmiarze R14 i R15? Bo może lepiej wziąć porządne opony w mniejszym rozmiarze niż za te same pieniądze R15 (albo dokładać do większego rozmiaru). Większa felga, chudsza opona, to też lepszy aspekt wizualny, nie wiem czy istotny?

W tym przypadku opona 195/65/R15 będzie „grubsza” niż 175/70/R14. (minimalnie ale jednak)

Jeśli chodzi o całoroczne opony - w drugim aucie mam Kleber Quadraxer 2 - i nie ma z nimi problemów, jeździły już w każdych możliwych warunkach (od upałów po śnieg, małopolska więc górzysty teren). Jedyny ich minus - na mokrej nawierzchni są umiarkowanie głośne.

Co do cen (wracając do pytania autora wątku) - akurat te Klebery są tańsze R15, wynika to pewnie z popularności.

I ostatnia sprawa - co do rozmiaru sprawdź jakie opony zaleca producent auta - jeśli to ma być czysto praktyczny zakup.

Podobnie zużyte te 14 i 15. Obecnie mam założone letnie 195/65 r15. Chcąc dać całoroczne jakie na jakie się zdecydować?
Producenta zaleca nawet 195/65 r15 jak i te 14.

Z tych Kleberów tańsze R15 więc ja bym te brał. Ale możesz popatrzeć jeszcze na inne marki.
Szersza opona to też lepsza przyczepność (w większości warunków, szczególnie latem a zimy ostatnio u nas takie słabe).
I na 15 będzie lepiej auto wyglądało :grin:

A tak z ciekawości jakie to auto? Bo duży rozrzut w tych zalecanych rozmiarach kół.

Jeden rozmiar różnicy do żaden rozrzut akurat :slight_smile: zazwyczaj model samochodu ma mniejszy rozmiar w wersji „ekonomicznej” i większy bardziej „premium”

Nie, bez przesady. W moim autku producent podaje nawet trzy rozmiary felg i opon.
175/70 R13
185/60 R14
185/55 R15
Felgi mam 14, więc opony 185/60 R14. Trzy lata temu przestałem bawić się w coroczną zmianę. Wziąłem nowe wielosezonowe „Fulda Multicontrol”. I jestem z nich zadowolony.

Pochwal się może co to za fura. Jeśli robisz trasy to bierz z niższym profilem czy R15, do miasta - co tańsze - pewnie R14 jeśli nie interesuje Cię wygląd. Jeśli chodzi o markę to od pewnego czasu kupuję tylko premium. Bez znaczenia większego jaka, ale premium i w dobrej cenie. No i przy kupnie zwracać uwagę na datę produkcji, bo opona nowa wg prawa może mieć do trzech lat (opona stara jest gdy ma siedem lat).

Tylko że u Ciebie różnica w średnicy koła przy tych rozmiarach jest nieduża:

A u autora wątku całkiem spora:

U mnie w tez mogę mieć wg producenta koła od 15 do 18, ale profil jest tak dobrany żeby nie zmieniać zbytnio średnicy całego koła.

To wyjaśni kwestię prawidłowego rozmiaru :slight_smile:

Już piszę co mam za autko :slight_smile: Opel Astra G hatchback

Jaki silnik? Bo dopuszczalne rozmiary zależą też od niego :slight_smile:

EDIT - szybki research i wiadomo skąd ta różnica :slight_smile:

Te masz niepoprawne, nie ma takiego rozmiaru w katalogu (jest 195/60 R15)

1.6 @hindus

Czyli jak zdecydować się na 195/60 R15 całoroczne?
Tak bym chciał sobie kupić :slight_smile:
Wygląd opony wielosezonowej mnie nie interesuje, potrzebuje kupić komplet 4 nowych. Cena może być i dla mnie większa. Najbardziej mnie jednak interesuje na jakie się zdecydować na te co mam 15 :slight_smile:

No to weź takie, z górnej półki i masz temat z głowy.
Tu masz przykładowy ranking Test opon całoroczne 195/60 R15 (2021) | Ranking-opon.eu