Jakie ustawienia (ekranu/monitora) najlepsze są do ochrony oczu i długiej, komfortowej pracy przy PC? Oraz kalibracja parametrów


Flicker Free (Redukcja migotania) jest, powłoka matowa (anti-glare) jest.

Ogólnie w ramach ciekawostki posiadam ten monitor: Samsung S24R35A (LS24R35AFHUXEN) charakteryzuje się on dodatkowo kontrastem statycznym 5000:1, więc trochę więcej niż przy typowych VA 3000:1.


Co zrobiłem, żeby poprawić komfort użytkowania i zredukować zmęczenie oczu?
– Zredukowałem jasność, kontrast, ostrość.

Z ustawień:

  • Brightness: 90
  • Contrast: 75
  • Sharpness: 60

Na:

  • Brightness: 22
  • Contrast: 11
  • Sharpness: 40

Być może zrobiłem to trochę nieumiejętnie, bo wszystkie parametry ustawiałem na oko. W Windows 10 możecie sobie jeszcze wpisać na pasku "Kalibruj kolory na ekranie" i zacząć proces.

  1. Okno, parametr gamma nie zmieniałem, bo producent powinien z tym sobie poradzić, czyli domyślne 2.2
  2. Elementy sterujące jasnością i kontrastem ekranu
    a. Ustaw jasność (koszula z garniturem i znak X), i na tej podstawie ustawiłem minimalną wartość Brightness
    b. Ustaw kontrast (fały i guziki koszuli), i na tej podstawie ustawiłem minimalną wartość Contrast
  3. Balans kolorów nie zmieniałem, bo z RGB też powinien sobie poradzić producent

Sharpness to właściwie ustawiłem na 40 na podstawie opinii jednego użytkownika na jakiejś angielskiej stronie, gdzie wypowiadali się inni użytkownicy forum na temat tego właśnie modelu monitora. Więc ten parametr raczej powinienem zmienić, aby pasował do moich ustawień, ale za bardzo nie wiem jak go dobrze ustawić.

Być może powinna wystarczyć strona Sharpness - Lagom LCD test. Ale za bardzo nie wiem jak się nią posługiwać. Czytałem opis dołączony poniżej, ale jednak nic on mi nie mówi. Więc jak ktoś rozumie o co w tej stronie chodzi, to niech mi wytłumaczy prosto jak powinienem to skonfigurować, żeby było dobrze. Tyle mi się udało wywnioskować, że domyślny obraz (z prostokątnymi biegunami białym i czarnym) jest dla DVI/HDMI, a kliknięcie "Toggle lines only" dla VGA.

Więc jak ktoś umie posługiwać się tą stroną to proszę wytłumaczyć. (jak ogólnie powinno to się ustawiać)


A co do kontrastu to posiadam sprzeczne informacje czy dobrze jest go mieć więcej czy nie. Więc jak ktoś się zna proszę się wypowiedzieć.

wysoki kontrast sprawdza się w multimediach, czyli grach i filmach, gdzie obraz wypada z reguły znacznie korzystniej, gdy wyświetlany jest w możliwie szerokim zakresie jasności, sytuacja ma się odwrotnie w przypadku pracy zarówno do prac związanych z grafiką czy ślęczeniem nad tekstem/rysunkiem technicznym, wysoki kontrast wpływa dość negatywnie na nasze zmęczenie, znużenie i ogólne nadwyrężenie wzroku, objawy są szczególnie uciążliwe przy czytaniu, gdzie z reguły mamy do czynienia z białym tłem i czarnymi fontami, w takim wypadku łagodniejszy i zdrowszy dla naszych patrzałek jest stosunkowo niski kontrast, taki, który normalnie wydawałby się nie do przyjęcia, nie bez powodu dobre monitory wyposażone w tryb tekst (lub coś podobnego) w ogóle nie wyświetlają białej bieli, tylko jakiś kremowo-żółtawy odcień, to po to by nie niszczyć nam oczu (źródło)

kontrast - parametr elektrooptyczny obrazu, który określa stosunek luminancji maksymalnej do luminancji minimalnej, im wyższy kontrast tym (do pewnego stopnia) lepszy obraz (źródło)

Im wyższy kontrast, tym korzystanie z monitora będzie bardziej bezpieczne dla naszego wzroku.

Najzdrowszy monitor dla naszych oczu będzie charakteryzował się najwyższym możliwym kontrastem – 5000:1. (źródło)


Wpisywałem jeszcze "Dopasuj tekst ClearType" i z 5 planszy tylko na jednej wybrałem inny tekst, aby poprawić czytelność.

Pobrałem jeszcze f.lux żeby zmieniało mi barwę na cieplejszą w zależności od pory dnia. Co podobno też ma na celu zredukować zmęczenie oczu.

Mam też problem, że smużeniem. Właściwie jest pewien próg przy którym monitor nie smuży (mało), zależne jest to prawdopodobnie od kontrastu, więc dlatego muszę mieć jego małe wartości. Domyślne 75 masakra. A tak to zostawia np. ślady: jak strona jest biała, a przycisk czerwony to daje takie żółte tło podczas przewijania. Jak niebieski to zostawia błękitne rozmycia. Więc jasność, kontrast i ostrość można byłoby jeszcze dostosować tylko żeby było odpowiednie dla mojego monitora. Wartości powinny być takie żeby nie sprawiały problemów, a dawały efekt.


Co jeszcze można zrobić? Albo jakie dodatkowe kroki można byłoby podjąć, żeby jeszcze bardziej uprzyjemnić korzystanie z monitora? Macie jakieś swoje przemyślenia albo czy jest jeszcze coś co pominąłem, a mogłoby dać jakiś efekt. Różnica która byłaby odczuwalna i dawała jakiś dodatkowy komfort?

Jakieś pomysły?

Przestać bazować na bzdurach wypisywanych przez 13 latki…
Ustawienia dopasowuje się do własnych oczu a nie do tego co ktoś wydumał.

Każdy ma inną wrażliwość, masz dopasować do siebie a nie pod poradniki bo bardziej sobie zaszkodzisz jeśli będziesz musiał wysilać wzrok aby coś widzieć na bzdurnie ustawionych parametrach które nie uwzględniają parametrów Twojego wzroku.

Jeśli ustawisz ostrość za nisko to również będziesz męczył wzrok, niepotrzebnie go wysilając, zwłaszcza podczas czytania.

Ustaw ostrość monitora tak, by po zmrużeniu oczu nie było widać żadnych linii (lub żeby było ich widać jak najmniej). Powinieneś widzieć jednolity prostokąt. Jeśli masz poprawnie ustawioną gammę (nie jasność) to okrąg w środku prostokąta również będzie jednolity z całym prostokątem. Nie ma też znaczenia który wariant testowego obrazu wybierzesz - oba powinny wyglądać tak samo.

W tym artykule masz dwa proste obrazy do ustawienia poprawnie jasności i kontrastu które możesz pobrać (Download pattern).

Ja jedyne co robię by nie męczyć oczu to ustawiam mniejszą jasność (podświetlenie właściwie).

W temacie ustawienia monitora Adam Śmiałek ostatnio nagrał film na YT, udostępnił też do ściągnięcia planszę testową.

1 polubienie

W sumie ciekawe czy da się tak zniwelować żółć bieli przez okulary z „niebieskim filtrem”.

@MatewoosH How To Calibrate Your Monitor


Jak to ma działać? U mnie 19 jest ledwo widoczne, 20 jeszcze w miarę. Ogólnie na (Brightness: 22) widać pasek nr 20, jak zjadę z (Brightness: 0) to nr 20 zanika, a nr 21-25 są widoczne. Mówię o tym wzorze BRIGHTNESS co był do pobrania pod nazwą 101_Brightness.png.

Jak ma to działać? 17-stopień ma być widoczny i wtedy jest dobrze? Czyli od 17-25 jest widoczność i wtedy jest OK? To u mnie tylko od 19-25 się da.

Od 17-stu ma być tak?


CONTRAST, 102_Contrast.png

Tutaj zaskoczę nawet na (Contrast: 0) wszystko widać. Niestety wtedy tylko biały jest szarawy, więc to tak nie może być. Ładna biel jest przy (Contrast: 43) ale wtedy mi smuży, jak na nieszczęście. Muszę mieć (Contrast: 14), przy wyższych wartościach mam problem ze smużeniem, nie wiem jak to rozwiązać. Tak czy inaczej wszystkie paski widać od 230 do 234, bo chyba o to w tym teście chodziło?


Sharpness Calibration, 103_Picture_Fit.png

Muszę mieć ustawione (Sharpness: 16+). Mogę regulować o 4, chyba zostawię na (Sharpness: 44-56)


@Wredzia

Właśnie B: 22 i C: 11 (teraz 14) sobie sam ustawiałem, niczym się nie sugerując. To nie są bzdurnie ustawione parametry, widzę na nich wszystko. Ja bym powiedział, że jak dla mnie to jeszcze za jasno jest. Bo mrużę oczy nie z powodu, że niedowidzę liter, tylko od światła.

Dla monitora FHD masz tu planszę (ważne aby jej nie skalować, musi być pobrana na komputer i wyświetlana w oryginalnym wymiarze!), a jak ustawiać według niej monitor masz w filmie, który podałem. W zasadzie tyle.

Zgadza się. Od 17 w górę paski mają być rozróżnialne. Jeśli nie możesz tego ustawić jasnością, spróbuj ustawić poziom gammy, jeśli masz takie ustawienie w monitorze.

Zgadza się. Paski od 235 mają być niewidoczne.

A wiesz co to może oznaczać ?
Wizyta u okulisty na pełne badania. Bo ostrość to sobie sam możesz w domu zbadać.
A nadwrażliwość na światło może być już poważną chorobą nie tylko oczu.

Może masz zbyt ciemno w pomieszczeniu, w którym tego monitora używasz? Przepisy BHP mówią o minimum 500 lx (aby powierzchnię 1 metra kwadratowego oświetlić do 500 lx, potrzebujesz ekwiwalentu 40W żarówki żarowej/500 lumenów).

Świetny materiał, dzięki za polecenie!

Sprawy dotyczące modelu: Samsung S24R35A (LS24R35AFHUXEN)

S24R35A Co zrobiłem, żeby poprawić komfort użytkowania i zredukować zmęczenie oczu? Zredukowałem jasność, kontrast, ostrość.

Co zrobiłem, żeby poprawić komfort użytkowania i zredukować zmęczenie oczu? Zredukowałem jasność, kontrast, ostrość.


Z ustawień:

  • Brightness: 90
  • Contrast: 75
  • Sharpness: 60

Na:

  • Brightness: 22
  • Contrast: 11
  • Sharpness: 40

Być może zrobiłem to trochę nieumiejętnie, bo wszystkie parametry ustawiałem na oko.


S24R35A Sharpness

Sharpness


Sharpness to właściwie ustawiłem na 40 na podstawie opinii jednego użytkownika na jakiejś angielskiej stronie, gdzie wypowiadali się inni użytkownicy forum na temat tego właśnie modelu monitora. Więc ten parametr raczej powinienem zmienić, aby pasował do moich ustawień, ale za bardzo nie wiem jak go dobrze ustawić.


S24R35A How To Calibrate Your Monitor - Opinia/Wskazówka

How To Calibrate Your Monitor


How To Calibrate Your Monitor Link do artykułu


BRIGHTNESS (101_Brightness.png)
U mnie 19 jest ledwo widoczne, 20 jeszcze w miarę. Ogólnie na (Brightness: 22) widać pasek nr 20, jak zjadę z (Brightness: 0) to nr 20 zanika, a nr 21-25 są widoczne.

CONTRAST (102_Contrast.png)
Tutaj zaskoczę nawet na (Contrast: 0) wszystko widać. Niestety wtedy tylko biały jest szarawy, więc to tak nie może być. Ładna biel jest przy (Contrast: 43) ale wtedy mi smuży, jak na nieszczęście. Muszę mieć (Contrast: 14), przy wyższych wartościach mam problem ze smużeniem, nie wiem jak to rozwiązać.

Sharpness Calibration (103_Picture_Fit.png)
Muszę mieć ustawione (Sharpness: 16+). Mogę regulować o 4, chyba zostawię na (Sharpness: 44-56)


Ogólne tematy dotyczące wszystkich ustawień monitorów

Win 7/8/10, Win+R: dccw.exe, "Kalibruj kolory na ekranie" - kompletny poradnik

Win 7/8/10, Win+R: dccw.exe, „Kalibruj kolory na ekranie”


  1. Okno, parametr gamma nie zmieniałem, bo producent powinien z tym sobie poradzić, czyli domyślne 2.2
  2. Elementy sterujące jasnością i kontrastem ekranu
    a. Ustaw jasność (koszula z garniturem i znak X), i na tej podstawie ustawiłem minimalną wartość Brightness
    b. Ustaw kontrast (fały i guziki koszuli), i na tej podstawie ustawiłem minimalną wartość Contrast
  3. Balans kolorów nie zmieniałem, bo z RGB też powinien sobie poradzić producent

Sharpness - Lagom LCD test - Opinia/Wskazówka - (60% z 100%) poradnik

Sharpness - Lagom LCD test


Być może powinna wystarczyć strona Sharpness - Lagom LCD test . Ale za bardzo nie wiem jak się nią posługiwać. Czytałem opis dołączony poniżej, ale jednak nic on mi nie mówi. Więc jak ktoś rozumie o co w tej stronie chodzi, to niech mi wytłumaczy prosto jak powinienem to skonfigurować, żeby było dobrze. Tyle mi się udało wywnioskować, że domyślny obraz (z prostokątnymi biegunami białym i czarnym) jest dla DVI/HDMI, a kliknięcie „Toggle lines only” dla VGA.

Więc jak ktoś umie posługiwać się tą stroną to proszę wytłumaczyć. (jak ogólnie powinno to się ustawiać)

Krótkie wprowadzenie bez szczegółów:

Jak to zrobić w prostych krokach


How To Calibrate Your Monitor - Pytanie - (60% z 100%) poradnik

How To Calibrate Your Monitor


How To Calibrate Your Monitor Link do artykułu


BRIGHTNESS (101_Brightness.png)
Pytanie główne:

Odpowiedzi, które się do tego odnoszą:

CONTRAST (102_Contrast.png)
Pytanie główne:

Odpowiedzi, które się do tego odnoszą:


Inne, równie przydatne

f.lux zmienia barwę na cieplejszą w zależności od pory dnia. Co podobno też ma na celu zredukować zmęczenie oczu.
"Dopasuj tekst ClearType" przechodzimy przez 5 plansz i wybieramy tekst, który jest najlepiej widoczny, poprawia czytelność

O dyskusji krótko:

Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły jak bardziej można rozwinąć ten temat to bardzo proszę coś dodać. Jeśli komuś przyjdzie coś do głowy powiązanego z wątkiem to śmiało pisać. Im więcej informacji tym lepiej! Natchnienie może przyjść w każdej chwili. Pewnie są jeszcze jakieś zagadnienia i rozwiązania, które mogą poprawić ogólny komfort lub ogólne wrażenia podczas pracy, czytania, obróbki grafiki, oglądania filmów.

Więc pisać o tym co mogłoby przyciągnąć uwagę, zainteresować. Albo w międzyczasie można dokładniej wyjaśnić rzeczy które już zostały poruszone.

Własne pytania też można dodać jak ktoś ma. Śmiało!