Jakiego Linuxa?

Witam.Dziś proszę o rade jakiego linuxa mam wybrać.Mam takie problemy z linuxami otóż:

  • Posiadam Modem SpeedTouch330.Moim Dostawcą internetu jest Multimedia.

Ubuntu.

Raczej nie ma domyślnie sterów.

Ale idzie pokombinować :lol:

Najłatwiej bedzie Ci chyba to zrobić w Aurox-ie, chyba nie ma co prawda sterowników do SpeedTouch’a wgranych odrazu ale jest dokładna instrukcja jak to zrobić właśnie w dystrybucji Aurox.

Debian Etch. Chodzi pod nim każdy sprzęt. Ubuntu odradzam (chociaż to okrojoina wersja Debiana) z tego względu ze jeszce wiele brakuje tej distro.

Uwazasz ze świezakowi bedzie łatwiej zainstalować speed toucha 330 pod debianem niż pod ubuntu? Nie wspominając o samej instalacji systemu?

Polemizowałbym :x

czego ubuntu brakuje?? Ciekaw jestem, :slight_smile:

Hmm czy beda sterowniki to nie iwem (choc pewnie nie) ale moim zdaniem powinienes wybrac slackware na necie znajdziesz napewno opis jak zainstalowac to co chcesz

pozdrawiam

PS. To moj 1 post na tym forum wiec czesc i czolem :slight_smile:

Kiedy miałem Ubuntu wielokrotnie zdarzyło mi się że zabrakło jakiejś biblioteki podczas instalacji pakietów :confused: Oczywiście nie mam nic do Ubuntu ale ta dystrybucja potrzebuje jeszce sporo czasu aby się rozwinąc.

Przeciez jest intuicyjna, wystarczy czytać uważnie komunikaty :slight_smile:

@mcdell

doinstalowanie biblioteki to chyba nie problem skoro wiadomo czego brakuje to tylko wrzucic to w google i po problemie :wink:

dla poczatkujacych ubuntu/kubuntu jest bardzo fajne, jednak ja polecam slackware, sam od tego zaczynalem i nie narzekam :slight_smile:

Znając życie to każdy będzie polecał distro, którego używa :wink:

Nie dokońca. Nie pamietam juz co chciałem zainstalować ale nie znalazłem potrzebnej biblioteki która byłaby kompatybilna z Ubuntu - coś gryzło, później znalazłem na forum ubuntu kilka postów, w których też piali że pojawiają się problemy.

Pod Debiankiem wszytko śmiga bezproblemowo i zupełnie nie wiem dlaczego niektórzy tak demonizują ten system. W użytkowaniu jest łatwiejszy od Mandrivy :-o

Masz calkowita racje.

Sam uzywalem ubuntu tylko pare godzin tak zeby zobaczyc czy wszystko co potrzebuje bedzie dzialac i nie mialem zadnych problemow.

Mandrive (wtedy jeszcze jako mandrake) uzywalem 3 dni i byl to moj 1 kontakt z linuxem i zrazilem sie bardzo:)

A teraz uzywam slackware i jestem w pelni zadowolony

Debian… myslalem o tym ale nie chce mi sie obrazow sciagac, z tego co widzialem nie taki straszny jak go maluja :slight_smile:

Gentoo hmm o ile na desktop nadaje sie calkiem calkiem o tyle odradzam calkowicie jako 1 distro bo zycie stracisz na instalacji :slight_smile:

zdz007 wybor pozostaje Tobie, mam nadzieje, ze nie zabardzo namieszalem i ulatwilem a nie utrudnilem wybor :smiley:

Mnie też zniechęcają klony dużych dystrybucji takie jak: Mandriva, Ubuntu…

Slackware i Debian wprowadzają jedynie niewielkie zmiany do pierwotnej architektury Linuxa, pozatym są bardziej sprawdzone.

Apropo Debiana - nie potrzeba ściągać wszytkich płyt. Wystarczy netinstall - ok 120MB resztę pobiera się w miarę potrzeb z sieci.

mcdell slyszalem o tym netinstall, ale gdy sie dysponuje laczem 32 kbity/s to troche inaczej sie na to patrzy :frowning: (prosze bez smiechow) mimo to moze na dniach na ktoryms kompie sproboje sie pobawic… trzeba byc otwartym na nowe horyzonty :slight_smile:

Mandrake/mandriva zniecheca ale ubuntu udalo mi sie zachecic kilku kumpli (bez praktycznie zadnej wiedzy - komputerowi analfabeci) do przesiadki na linuxa wiec nie bede sie o tym distro zle wypowiadal, ale fakt faktem stare sprawdzone dystrybucje sa chyba jednak lepsiejsze :wink:

Ja mam łącze 40kb/s - zajęło mi ok 5 godzin. Ewentualnie możesz ściagnąć tylko pierwszą płytę. Instalacja nośników Debiana jest tak pomyślana, że na poczatkowych płytach znajdują się najczęściej używane pakiety a na ostatnich ten jarzadziej wykorzystywane. Po instalacji systemu z jednej płyty (Debian Etch) ma się już Gnomae. Ja doinstalowałem jeszcze KDE bo mi się Gnome nie podoba.

hmm z tymi pakietami to chyba jest tak wszedzie tzn najwazniejsze na 1 cd + kde i bajerki (do kde) na 2 cd i reszta dalej…

40kb/s a 32 kbity/s jest roznica mi sciaga okolo 4kb/s :] ja gdy testuje uzywam tylko konsole + ewentualnei fluxbox :smiley:

Resztę płyt nie ma sensu ściągać (pakiety będą przestarzałe). Pojedyncze, nowsze pakiety najlepiej instalować przez sieć. Piszę oczywiście biorąc pod uwagę wersję testową Debiana bo w stable to pakiety są archaiczne :confused:

no wiadomo zawsze po instalcji systemu warto zrobic upgrade pakietow w ubuntu nei ma z tym problemow 2 klikniecia myszka i gotowe, w debiebie chyba jest apt-get (o ile sie nei myle domyslnie?), natomiast w slackware trzeba recznie doinstalowac swaret, albo slapt-get

w Debianie też jest nakładka graficzna ale ja jednak lubię używać konsolki, apt-get r0xi :wink:

hmm a wracajac do tematu nie polecam kompletnie ani suse, ani auroxa moze i fajne dystrybucje z duza iloscia pakietow, ale strasznie muuuula :slight_smile:

konsolka to najlepsza rzecz jaka moze byc, zreszta przez pewien czas uzywalem TYLKO: gg -> ekg, www -> links itd. i powiem szczerze wcale nie czulem jakiegos dyskomfortu;) co wiecej nie uzywam gg inaczej niz poprzez ekg (nawet jesli siedze na windowsie to i tak z gg na shellu korzystam:)