Język polski kłania się redacji dobreprogramy.pl

Korzystam z Waszego portalu, czytam opisy, recenzje, komentarze. Zauważyłem przykrą rzecz, a mianowicie, coraz więcej jest błędów i to takich elementarnych. Błędy są w komentarzach, ale cóż, poziom wiedzy i umiejętności jest różny, bo i różny jest wiek piszących komentarze, można to jakoś przeboleć. Trudno mi jednak wybaczyć popełnianie błędów przez osoby tworzące portal dobreprogramy.pl. W końcu twórcy portalu mogą poszczycić się wyższym wykształceniem (chyba, że was przeceniam), znajomością języków obcych. Dlatego mam prośbę, dbajcie o język polski, piszcie poprawnie, bo dzieciaki czytają i powielają Wasze błędy. A przyjemnie jest czytać i słuchać kogoś, kto wysławia się poprawną polszczyzną.

Dodaję film o poprawnej polszczyźnie według W. Cejrowskiego:

http://www.sadistic.pl/co-nieco-o-polsk … t35750.htm

To teraz zagadka - ile błędów interpunkcyjnych popełniłeś w tym poście? :wink:

mistrz1 , a może jakieś konkrety ??

Bo zarzuty wieszane w próżni nie są żadnymi zarzutami.

któż to pisał “obiat” i “bulu”…nie widziałem tego na dobrych programach,ale w znacznie bardziej prominentnych miejscach

i skąd wiadomo coś o wykształceniu adminów w dp?

Najłatwiej jest krytykować i widzieć przysłowiową igłę u wszystkich anie widzieć belki u siebie, ponadto wypadałoby przytoczyć jakieś konkretne przykłady w postaci cytatów z postów należących do Adminów portalu lub też linki :confused:

Co innego w przypadku Czytelników odwiedzających ten wortal i nagminnie łamiących nawet podstawowe zasady ortografii (dla przykładu podam to często spotykane słowo: “ktury” i “chumor”), oczywiście nie wszyscy ale dosyć wielu z nich ze szczególnym uwzględnieniem młodszej części Userów i niezalogowanych.

Pozdrawiam

Frankfuterium , Zdaję sobie sprawę, że też popełniam błędy i cieszę się, gdy ktoś mi zwróci uwagę i wyjaśni jak jest poprawnie.

fiesta , to nie są zarzuty, nie lubię takiego sformułowania, bo kojarzy się z przestępstwem. Nie o to chodzi, że ja pokażę błędy, a Wy będziecie bronić się i wykazywać, że macie rację. To są wnioski, które nasunęły mi się po czytaniu opisów programów oraz wiadomości zamieszczanych na portalu. Dlatego mam prośbę o bardziej wnikliwe sprawdzanie tekstów przed umieszczeniem ich na stronie. Właśnie chciałem podać przykład na świeżo, z opisu jednego programu, ale został już poprawiony (bo napisałem o nim w komentarzach :slight_smile: )

edit:

Nie piszę tego po to, aby komuś dopiec, poniżyć, bo takie działanie jest bez sensu, rzekłbym, że nawet głupie. Przekazuję tę informację, swoje spostrzeżenia. Nie oczekuję podziękowań, czy coś w tym stylu :smiley: . Mam nadzieję, że dzięki moim informacjom poprawi się jakość portalu :slight_smile:

Poza tym, jeśli ja popełniłem gdzieś błąd, będę wdzięczny za jego wykazanie i wyjaśnienie jak jest poprawnie :smiley:

A może by tak zrobić akcję szukania błędów na portalu? A ten kto wygra dostanie smycz z logo dobreprogramy.pl? Wszyscy by na tym skorzystali. Może wtedy i Prezydent nauczyłby się poprawnej pisowni :smiley:

A czy ktoś pisze o jakiejś przepychance ??

Pokaż konkretne błędy a na pewno zostaną poprawione i tyle.

Chyba nie mówisz o obecnym, tylko tym jednym z pierwszych :stuck_out_tongue:

Już sam tytuł to sugeruje …

Sam o to prosisz a redakcji nie dajesz takiej możliwości.

Słóhaj - sam marócirz na retagcje a robirz takje błendy rze…

ps. wszystkie błędy popełnione celowo

Dbanie o poprawną polszczyznę w Sieci - szlachetna to rzecz (http://www.dobreprogramy.pl/OstatniMohi … 28441.html). Na dobrychprogramach błędy się zdarzają, to fakt, i w opisach programów, i w newsach, i w felietonach. Jak się wytknie autorowi błąd w komentarzu, to zazwyczaj zostaje on szybko poprawiony. Można też wysłać maila, podać link do tekstu z błędem i też (być może) zostanie on poprawiony. Napisałem “być może”, bo czasem mail trafia w próżnię. Przykład: opis programu ABBYY FineReader: “36 wbudowane słowniki”. Twierdzę, że raczej “36 wbudowanych słowników”, dlatego wysłałem maila z prośbą o poprawkę błędu. Było to jakiś miesiąc temu, a błąd nadal widnieje w opisie.

W pewnym sensie zgadzam się z pretensjami mistrza1 ; w końcu to racja, że dobreprogramy.pl to nie byle jaki internetowy chłam, ale “największy polski serwis o nowych technologiach itd.”, do którego zaufanie na pewno jest ogromne; a “dzieciaki czytają i powielają Wasze błędy”.

Oczywiście na sprawę spojrzeć trzeba też z innej strony; mianowicie błędy nie należą do szczególnie rażących; jakaś literówka, zjedzona końcówka, brak przecinka, owszem, ale nikt z autorów tekstów na pewno nie napisze “Linóx”, “drókarka” czy “póbliczna beta dostempna”.

Ogólnie z tą poprawną polszczyzną na naszym portalu nie jest źle. Ale wiadomo - zawsze może być lepiej :roll:

-@Ostatni Mohikanin, jestem pewien że nie o to ci chodziło. Wniosek?-ano nawet przy najlepszych chęciach zdarzy się że “błęda” się strzeli. @mistrz1-moim(skromnym)zdaniem redakcja DP pod względem poprawnego używania naszego pięknego języka nie jest zła. Wystarczy zrobić porównanie pod tym względem choćby z prasą codzienną(a tam przecież korekta istnieje), prędko zmienisz zdanie.

-@kulawy67x, zastanawiam się co miałeś na myśli?. “Cosi mi się” jednak wydaje że niejednemu z “redachtorów”(a na pewno modów również) możemy wykształcenia pozazdrościć. Czy to zresztą jest argument?, ja tam skończyłem 4 klasy(telefonicznie zresztą) a z pisaniem lepiej czy gorzej, radze sobie :stuck_out_tongue: . To był oczywiście idiotyczny żart piszącego :expressionless: . Pozdrawiam wszystkich którym jeszcze zależy na poprawnej polszczyźnie =D> .

Zgadzam się, że dookoła dużo osób popełnia błędy, dziennikarze, politycy. DP dają radę, natomiast zauważyłem, że wkradają się pospolite błędy gramatyczne, oznacza to, że oglądają tv i czytają kolorowe gazety :smiley: . Stąd moje spostrzeżenia, żeby uważali, jak piszą, bo niektóre błędy rozpowszechniają się jak zaraza. Popadają w rutynę i myślę, że dobrze gdy ktoś im zwróci uwagę, bo to w końcu dla ich dobra :smiley:

A propos dobra przypomniał mi się żart polityczny, tylko nie wiem, czy mogę tu napisać. :smiley:

Powyższy post i reszta dyskusji OT - kosz.

dowcipy-t25.html#p115

Powiem krótko. Człowiek nie jest nieomylny. Że komuś się trafi jeden błąd co piąty lub szósty artykuł to nie tragedia. Nie rozumiem częściowo pretensji mistrz1. Rozejrzyjcie się po innych stronach i zobaczcie że tam też błędy się zdarzają. Choć z drugiej strony to nie jest byle strona na drugim końcu wyszukiwania w Google ale dosyć popularna strona głównie o sofcie(trochę jest o hardwarze ale co to tam jest, mało szczerze mówiąc ale ja i tak wolę programy :D) więc raczej błędów być nie powinno. Choć porównajcie ilość błędów z np. tech.wp do DP. Na WP jest istna tragedia. :o Podsumowując: błędów mało było, jest i mam nadzieję że będzie czyli raczej problemu dla mnie nie ma i dyskusja bezsensowna. :slight_smile:

Plagą polskiego internetu nie są “chamy poloniści” mający odwagę publicznie zwracać uwagę na błędy.

Plagą polskiego internetu są całe stada analfabetów, pasących się na łąkach lenistwa i ignorancji.

“Plagą polskiego internetu nie są “chamy poloniści” mający odwagę publicznie zwracać uwagę na błędy.” Trochę racji ale…

“Plagą polskiego internetu są całe stada analfabetów, pasących się na łąkach lenistwa i ignorancji.” …gdzie widziałeś te stada? :slight_smile:

takiktoś

Przejrzyj np. tą niewielką antologię:

pisze-poprawnie-polsku-t346439.html

;]

Znam ten temat bo czytałem. :slight_smile:

Po prostu dla mnie tak tragicznej ilości tych analfabetów nie spotkałem(przynajmniej na vortalu, w komentarzach) co nie znaczy że ich nie ma. Czasami to braki w wykształceniu, czasem szybkie pisanie powoduje takie błędy. Sam czasem gdzieś zrobię błąd bo piszę na szybko ale staram się je wyłapywać i poprawiać. :slight_smile:

Ja bym to raczej nazwał niechlujstwem i lenistwem …

fiesta, jak kto woli. :slight_smile:

-nie raczej. Zdecydowanie! !!