Język polski kłania się redacji dobreprogramy.pl

(mistrz1) #1

Korzystam z Waszego portalu, czytam opisy, recenzje, komentarze. Zauważyłem przykrą rzecz, a mianowicie, coraz więcej jest błędów i to takich elementarnych. Błędy są w komentarzach, ale cóż, poziom wiedzy i umiejętności jest różny, bo i różny jest wiek piszących komentarze, można to jakoś przeboleć. Trudno mi jednak wybaczyć popełnianie błędów przez osoby tworzące portal dobreprogramy.pl. W końcu twórcy portalu mogą poszczycić się wyższym wykształceniem (chyba, że was przeceniam), znajomością języków obcych. Dlatego mam prośbę, dbajcie o język polski, piszcie poprawnie, bo dzieciaki czytają i powielają Wasze błędy. A przyjemnie jest czytać i słuchać kogoś, kto wysławia się poprawną polszczyzną.

Dodaję film o poprawnej polszczyźnie według W. Cejrowskiego:

http://www.sadistic.pl/co-nieco-o-polsk ... t35750.htm

(Frankfurterium) #2

To teraz zagadka - ile błędów interpunkcyjnych popełniłeś w tym poście? :wink:

(fiesta) #3

mistrz1 , a może jakieś konkrety ??

Bo zarzuty wieszane w próżni nie są żadnymi zarzutami.

(Kruszynka76) #4

któż to pisał "obiat" i "bulu"...nie widziałem tego na dobrych programach,ale w znacznie bardziej prominentnych miejscach

i skąd wiadomo coś o wykształceniu adminów w dp?

(system) #5

Najłatwiej jest krytykować i widzieć przysłowiową igłę u wszystkich anie widzieć belki u siebie, ponadto wypadałoby przytoczyć jakieś konkretne przykłady w postaci cytatów z postów należących do Adminów portalu lub też linki :confused:

Co innego w przypadku Czytelników odwiedzających ten wortal i nagminnie łamiących nawet podstawowe zasady ortografii (dla przykładu podam to często spotykane słowo: "ktury" i "chumor"), oczywiście nie wszyscy ale dosyć wielu z nich ze szczególnym uwzględnieniem młodszej części Userów i niezalogowanych.

Pozdrawiam

(mistrz1) #6

Frankfuterium , Zdaję sobie sprawę, że też popełniam błędy i cieszę się, gdy ktoś mi zwróci uwagę i wyjaśni jak jest poprawnie.

fiesta , to nie są zarzuty, nie lubię takiego sformułowania, bo kojarzy się z przestępstwem. Nie o to chodzi, że ja pokażę błędy, a Wy będziecie bronić się i wykazywać, że macie rację. To są wnioski, które nasunęły mi się po czytaniu opisów programów oraz wiadomości zamieszczanych na portalu. Dlatego mam prośbę o bardziej wnikliwe sprawdzanie tekstów przed umieszczeniem ich na stronie. Właśnie chciałem podać przykład na świeżo, z opisu jednego programu, ale został już poprawiony (bo napisałem o nim w komentarzach :slight_smile: )

edit:

Nie piszę tego po to, aby komuś dopiec, poniżyć, bo takie działanie jest bez sensu, rzekłbym, że nawet głupie. Przekazuję tę informację, swoje spostrzeżenia. Nie oczekuję podziękowań, czy coś w tym stylu :smiley: . Mam nadzieję, że dzięki moim informacjom poprawi się jakość portalu :slight_smile:

Poza tym, jeśli ja popełniłem gdzieś błąd, będę wdzięczny za jego wykazanie i wyjaśnienie jak jest poprawnie :smiley:

A może by tak zrobić akcję szukania błędów na portalu? A ten kto wygra dostanie smycz z logo dobreprogramy.pl? Wszyscy by na tym skorzystali. Może wtedy i Prezydent nauczyłby się poprawnej pisowni :smiley:

(fiesta) #7

A czy ktoś pisze o jakiejś przepychance ??

Pokaż konkretne błędy a na pewno zostaną poprawione i tyle.

Chyba nie mówisz o obecnym, tylko tym jednym z pierwszych :stuck_out_tongue:

Już sam tytuł to sugeruje ....

Sam o to prosisz a redakcji nie dajesz takiej możliwości.

(Zbyszek Pyttel) #8

Słóhaj - sam marócirz na retagcje a robirz takje błendy rze...

ps. wszystkie błędy popełnione celowo

(Ostatni Mohikanin) #9

Dbanie o poprawną polszczyznę w Sieci - szlachetna to rzecz (http://www.dobreprogramy.pl/OstatniMohi ... 28441.html). Na dobrychprogramach błędy się zdarzają, to fakt, i w opisach programów, i w newsach, i w felietonach. Jak się wytknie autorowi błąd w komentarzu, to zazwyczaj zostaje on szybko poprawiony. Można też wysłać maila, podać link do tekstu z błędem i też (być może) zostanie on poprawiony. Napisałem "być może", bo czasem mail trafia w próżnię. Przykład: opis programu ABBYY FineReader: "36 wbudowane słowniki". Twierdzę, że raczej "36 wbudowanych słowników", dlatego wysłałem maila z prośbą o poprawkę błędu. Było to jakiś miesiąc temu, a błąd nadal widnieje w opisie.

W pewnym sensie zgadzam się z pretensjami mistrza1 ; w końcu to racja, że dobreprogramy.pl to nie byle jaki internetowy chłam, ale "największy polski serwis o nowych technologiach itd.", do którego zaufanie na pewno jest ogromne; a "dzieciaki czytają i powielają Wasze błędy".

Oczywiście na sprawę spojrzeć trzeba też z innej strony; mianowicie błędy nie należą do szczególnie rażących; jakaś literówka, zjedzona końcówka, brak przecinka, owszem, ale nikt z autorów tekstów na pewno nie napisze "Linóx", "drókarka" czy "póbliczna beta dostempna".

Ogólnie z tą poprawną polszczyzną na naszym portalu nie jest źle. Ale wiadomo - zawsze może być lepiej :roll:

(xyzzyx) #10

-@Ostatni Mohikanin, jestem pewien że nie o to ci chodziło. Wniosek?-ano nawet przy najlepszych chęciach zdarzy się że "błęda" się strzeli. @mistrz1-moim(skromnym)zdaniem redakcja DP pod względem poprawnego używania naszego pięknego języka nie jest zła. Wystarczy zrobić porównanie pod tym względem choćby z prasą codzienną(a tam przecież korekta istnieje), prędko zmienisz zdanie.

-@kulawy67x, zastanawiam się co miałeś na myśli?. "Cosi mi się" jednak wydaje że niejednemu z "redachtorów"(a na pewno modów również) możemy wykształcenia pozazdrościć. Czy to zresztą jest argument?, ja tam skończyłem 4 klasy(telefonicznie zresztą) a z pisaniem lepiej czy gorzej, radze sobie :stuck_out_tongue: . To był oczywiście idiotyczny żart piszącego :expressionless: . Pozdrawiam wszystkich którym jeszcze zależy na poprawnej polszczyźnie =D> .

(mistrz1) #11

Zgadzam się, że dookoła dużo osób popełnia błędy, dziennikarze, politycy. DP dają radę, natomiast zauważyłem, że wkradają się pospolite błędy gramatyczne, oznacza to, że oglądają tv i czytają kolorowe gazety :smiley: . Stąd moje spostrzeżenia, żeby uważali, jak piszą, bo niektóre błędy rozpowszechniają się jak zaraza. Popadają w rutynę i myślę, że dobrze gdy ktoś im zwróci uwagę, bo to w końcu dla ich dobra :smiley:

A propos dobra przypomniał mi się żart polityczny, tylko nie wiem, czy mogę tu napisać. :smiley:

(Frog) #12

Powyższy post i reszta dyskusji OT - kosz.

dowcipy-t25.html#p115

(takiktoś) #13

Powiem krótko. Człowiek nie jest nieomylny. Że komuś się trafi jeden błąd co piąty lub szósty artykuł to nie tragedia. Nie rozumiem częściowo pretensji mistrz1. Rozejrzyjcie się po innych stronach i zobaczcie że tam też błędy się zdarzają. Choć z drugiej strony to nie jest byle strona na drugim końcu wyszukiwania w Google ale dosyć popularna strona głównie o sofcie(trochę jest o hardwarze ale co to tam jest, mało szczerze mówiąc ale ja i tak wolę programy :D) więc raczej błędów być nie powinno. Choć porównajcie ilość błędów z np. tech.wp do DP. Na WP jest istna tragedia. :o Podsumowując: błędów mało było, jest i mam nadzieję że będzie czyli raczej problemu dla mnie nie ma i dyskusja bezsensowna. :slight_smile:

(torello) #14

Plagą polskiego internetu nie są "chamy poloniści" mający odwagę publicznie zwracać uwagę na błędy.

Plagą polskiego internetu są całe stada analfabetów, pasących się na łąkach lenistwa i ignorancji.

(takiktoś) #15

"Plagą polskiego internetu nie są "chamy poloniści" mający odwagę publicznie zwracać uwagę na błędy." Trochę racji ale....

"Plagą polskiego internetu są całe stada analfabetów, pasących się na łąkach lenistwa i ignorancji." ...gdzie widziałeś te stada? :slight_smile:

(marcin82) #16

takiktoś

Przejrzyj np. tą niewielką antologię:

pisze-poprawnie-polsku-t346439.html

;]

(takiktoś) #17

Znam ten temat bo czytałem. :slight_smile:

Po prostu dla mnie tak tragicznej ilości tych analfabetów nie spotkałem(przynajmniej na vortalu, w komentarzach) co nie znaczy że ich nie ma. Czasami to braki w wykształceniu, czasem szybkie pisanie powoduje takie błędy. Sam czasem gdzieś zrobię błąd bo piszę na szybko ale staram się je wyłapywać i poprawiać. :slight_smile:

(fiesta) #18

Ja bym to raczej nazwał niechlujstwem i lenistwem ....

(takiktoś) #19

fiesta, jak kto woli. :slight_smile:

(xyzzyx) #20

-nie raczej. Zdecydowanie! !!