Karta graficzna GeForce GT 745M, a 840M - która lepsza? Problem

Witam serdecznie,

 

Na początku może pokrótce rozwinę w czym problem, kupiłem laptop Lenovo Z710, który w specyfikacji powinien mieć kartę graficzną GeForce GT 745M (potwierdziłem to również u producenta, że taka karta powinna tam być), po kupnie laptopa okazało się, że wcisnęli mi kartę GeForce 840M…  :blink:  Taka praktyka jest niedopuszczalna, że sprzedają co innego niż człowiek kupuje… 

I teraz moje pytanie, która z tych kart jest lepsza? Czy oszukali mnie i wsadzili gorszą kartę, czy może mam szczęście i przez przypadek wsadzili mi lepszą kartę? Zakładam tą wersję z gorszą kartą, ale proszę Was o wypowiedź w tej sprawie, bo nie wiem czy mam domagać się zwrotu pieniędzy, czy zostawić sprawę tak jak jest.

 

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam!

http://gpuboss.com/gpus/GeForce-GT-745M-vs-GeForce-840M

Też miałem tego laptopa do czasu, gdy się zepsuł. Spotkała mnie historia, którą opisałem w tym wątku —> http://forum.dobreprogramy.pl/jestem-kolejn%C4%85-ofiar%C4%85-firmy-lenovomedion-t484496/

 

Gdy dotarło do mnie, że mój laptop do mnie nie wróci, a dostanę nowy sprzęt, to zacząłem przeglądać dostępne w sklepie X-KOM produkty. Zauważyłem, że teraz montują także inną niż wcześniej kartę graficzną. Po sprawdzeniu doszedłem do wniosku, że karta NVIDIA GeForce GT840M jest słabsza od nadal montowanej karty GT745M. Dużą różnicę robi tu szyna pamięci, nowszy model karty może mieć wyższe taktowania, ale niewiele daje to przy takiej szynie. Tak czy inaczej zajrzyj na stronę z rankingiem kart graficznych. różnica nie jest może kolosalna, ale zauważalna —> http://www.notebookcheck.pl/Mobilne-karty-graficzne-rozpiska-osiagow.1174.0.html

 

Dziwi mnie jeszcze jedno. Karta GT840M jest montowana w laptopach za 3500zł, np. w MSI, gdzie w takiej cenie można dostać laptopa z kartą znajdującą się w pierwszej dziesiątce rankingu wydajności kart.

 

Ja na Twoim miejscu leciałbym do sklepu i oddał im tego laptopa lub wymienił na takiego, jakiego chciałeś. A tak z ciekawości - jaka konfiguracja laptopa i ile dałeś?

Bardzo dziękuję za szybkie odpowiedzi.

Czyli tak jak mi się wydawało, że otrzymałem gorszą kartę. Dostałem odpowiedź od Vobisa (bo u nich to było kupowane), że to Lenovo posiada błąd w specyfikacji produktu, a oni nic przy tym nie majstrowali  :blink:

 

***

 

W trakcie pisania postu dzwoniłem jeszcze raz do Lenovo upewnić się w tym co mi Vobis przekazał (że to oni mają błąd, a nie Vobis). Okazało się, że teraz nagle konsultant z Lenovo przekazał mi informację, że w komputerze powinna być jednak karta 840M! Czyli wychodzi na to, że Vobis musiał się kontaktować z Lenovo w tej sprawie i od razu poprawili tą informację o karcie graficznej. Niezłe zamieszanie tam mają. Więc teraz wymiana karty nie wchodzi w grę, bo jak się okazuje jest ona poprawna…  Natomiast Vobis zaproponował mi rabat 100 zł w ramach pomyłki.

 

@Adlevamentum Twoja sprawa to faktycznie urwanie głowy… Człowiek wysyła laptopa do firmy, która go zrobiła, aby go naprawić, a zamieszania i drogi pod górkę tyle, że po takiej historii aż się odechciewa cokolwiek naprawiać, mimo że to nasze pełne prawo…

 

Co do specyfikacji laptopa to tu masz linka do niego: http://www.vobis.pl/laptop-lenovo-z710-59-417222-12gb-2-102076.html, tyle że jak kupowałem to cena wynosiła 3249 zł, a od wczoraj zwiększyli ją o 100 zł, laptopa kupiłem w poniedziałek.

Nie słuchaj ich. Dla nich wygodne jest posłuszeństwo klienta. Kupiłeś? Tak. Zarobili? Tak. Więc teoretycznie mogą mieć Cię w dupie. Kupujesz sprzęt, którego specyfikacja jest opisana na stronie sprzedawcy. Nie jest istotne kto zawinił. Kupiłeś coś, co było opisane w dany sposób i spełniało Twoje preferencje, a nie coś, co powinno być inaczej opisane. Niech sklep kłóci się z producentem o to, czyja jest wina, bo 100zł rabatu nie oddaje Ci tej wydajności. Poproś o wymianę sprzętu.

 

Powiem Ci, że sporo przepłaciłeś. Procesor za dobry, nie wykorzystasz go, tym bardziej w zestawieniu z tą kartą. W dodatku spora ilość RAM, której również dobrze nie spożytkujesz niezależnie od tego, co będziesz robił. Zamiast tego trzeba było wziąć dysk SSD. Możesz zwrócić swój sprzęt i niech Ci sklep nie wmawia czasem, że nie możesz. Jest jakaś ustawa czy coś odnosząca się do praw konsumentów. Masz chyba 10 dni na zwrot, oczywiście musisz napisać wniosek. Nie wiem jak działa to w praktyce. Poza tym w niektórych przypadkach może to nie być konieczne, zależy jak ugadasz ze sprzedawcą.

 

Wg mnie lepiej będzie Ci oddać laptopa i kupić coś wydajniejszego w podobnej cenie. Napisz na forum prośbę o poradę w wyborze laptopa, gdzie powinieneś zawszeć informacje o Twoich preferencjach odnośnie wielkości, wykonania, wydajności karty, procesora i RAM. Napisz też do czego jest Ci potrzebny.

No właśnie wymiana nie wchodzi w grę niestety, a jedynie zwrot pieniędzy i oddanie sprzętu, bo tak mi napisali. Muszę przemyśleć sprawę i zobaczymy, poczytam jeszcze o tej karcie graficznej na forach i sprawdzę jakie są opinie. Poszukam jeszcze też jakiegoś sprzętu w podobnej cenie i takiej specyfikacji, może na wymianę coś by się znalazło.

 

Nie jest słabsza. W nowych grach w połączeniu w procesorami Haswell jest nawet wydajniejsza.

Nie patrz na szynę jak wyżej ktoś pisał bzdura. Poszukaj tych grafik w Google na netbookcheck są testy w grach

Jak tak oglądałem to w ogólnych rozrachunkach 745M wychodzi zdecydowanie lepiej, jednak są gry w których 840M wygrywa, ale to mniejszość :frowning: :slight_smile: Prawdopodobnie zostawię tego lapka, ponieważ ciężko znaleźć dobrą alternatywę w tej cenie i z tymi parametrami. No ale przemyślę przez weekend i zobaczymy, jak będzie. :slight_smile:

Tak popatrzyłem po łebkach na notebookcheck i ta karta, mimo gorszych bebechów, zwykle wypada trochę lepiej od GT745m, przy porównywalnej konfiguracji sprzętu. Sprawdź, porównaj w jakich grach/programach 840m jest słabszy. Jeśli będzie Ci to przeszkadzać, kłóć się o wymianę.

No właśnie wszystko zależy od tego, do czego użyje się sprzętu. Jeśli chodzi o programy, to nie ma znaczenia, która karta będzie używana. Jeśli chodzi o gry, to jednak chyba trochę lepiej wypadnie GT745M.

 

W cenie 3300zł znajdziesz dobrego MSI. Jeśli nie zależy Ci na większym ekranie to do gier polecam laptopa z wydajną kartą graficzną —> http://www.x-kom.pl/p/176597-notebook-laptop-15-6-msi-gx60-destroyer-a10-5750m-8gb-1000-dvd-rw-r9-m290x.html

 

Ewentualnie trochę taniej możesz wziąć MSI z Intelem i GeForce GTX850M —> http://www.x-kom.pl/g-2/c/159-laptopy-notebooki-ultrabooki.html?price%5Bfrom%5D=3000&price%5Bto%5D=3350&producent_id%5B7%5D=1&sort=product_price

 

Do czegoś większego i równie wydajnego będziesz musiał jeszcze trochę dopłacić.

zalezy od gry jeśli grasz w jakieś konkretne tytuły to sobie zobacz która lepsza ale coś mi się zdaje że grafiki z serii 700 po prostu przestali produkować

Laptop głównie byłby używany do pracy z programami typu Photoshop, Illustrator i Corel + czasem prostsza obróbka wideo. No i oczywiście czasem do pogrania, ale nie mam jakichś konkretnych tytułów. :slight_smile:

Podstawą musi być rozdzielczość 1920x1080px, a w tej cenie i z tymi parametrami ciężko znaleźć takiego lapka. Postanowiłem go jednak zatrzymać i zobaczymy jak się spisze w dalszej współpracy. :wink:

 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi!

A to musi być laptop do gier :wink: wtedy jest laptopem multimedialnym albo biurowym :stuck_out_tongue: