Karta PCI-E 16x v2.0 w złączu PCI-E 16x v1.0

Czy karta graficzna obsługująca PCI-E 16x w wersji 2.0 zainstalowana w płycie głównej wyposażonej w złącze PCI-E 16x w wersji 1.0 jest dużo słabsza?

Pytam ponieważ mam obecnie kartę GF 8400GS ze złączem PCI-E 16x 2.0 która jak powszechnie wiadomo nie jest najwyższych lotów ale moja płyta ma jedynie PCI-E 16x w tej starszej wersji 1.0 i borykam czasem się z brakiem płynności przy filmach HD.

Zastanawiam się więc czy powinienem pomyśleć nad zmianą karty graficznej na lepszą czy może raczej zmiana płyty głównej na taką która ma PCI-E 16x 2.0 powinno wystarczyć.

Jako że nie mam kasy na to żeby wymienić i płytę i kartę proszę o pomoc, chciałbym wiedzieć czy wymiana tylko jednego z tych dwóch coś da i jeśli tak to które powinienem wymienić.

Brak płynności HD przy tej karcie? Pobierz MPC-HC i ustaw go pod używanie DVXA i problem się rozwiąże wtedy HD będzie wspomagane przez kartę graficzną bo teraz pewnie wszystko idzie przez procesor. Moim zdaniem przy tej karcie HD nie ma prawa się haczyć.

struart , sorry ale twój post mija się z tematem i w zasadzie nic nie wnosi, nie pytam o odtwarzacz ani o ustawienia tylko konkretnie o wpływ tego że karta jest na PCI-E 16x v2.0 a złącze PCI-E 16x v1.0 i co powinienem wymienić - proszę o wypowiedzi konkretnie w tym temacie (a ten twój MPC-HC mi się wysypuje na niektórych plikach które mój player łyka bez problemu więc jest u mnie skreślony).

Żeby było jasne: sterowniki odpowiednie mam i jak w swoim odtwarzaczu ustawię odpowiedni tryb mam płynność (i nie potrzebuję zmieniać odtwarzacza) ale przy trybie dającym lepszą jakość czasami przy szybkich scenach pojawia się brak płynności objawiający się lekkim poziomym przesunięciem obrazu w połowie wysokości mimo że w GPU-Z widzę że silnik karty graficznej jest w użyciu.

Żeby było jasne dodam że mój system to Win XP, procesor Athlon 64 x2 5000+, ramu mam 2GB, płyta to Gigabyte GA-M61PME-S2 a grafika to Gigabyte GV-NX84S512HP (na układzie GF 8400 GS z pasywnym chłodzeniem z 512MB pamięci).

x16 v1.0 ma przepustowość 4000 MB/s (4 GB/s)

x16 v2.0 ma przepustowość 8000 MB/s (8 GB/s)

Żeby mieć v2 musisz wymienić płytę główną. Przy Twojej konfiguracji filmy HD powinny działać bez problemów, to w jakiej wersji masz Pci-e nie ma znaczenia w tej kwestii.

No niestety nie zawsze (dużo zależy od kodeka, na kodeku dającym niższą jakość jest ok), tak czy inaczej zauważyłem że przy ustawieniu na wysoką jakość wzrasta użycie procesora i zaczynają się wspomniane braki płynności (zapomniałem dodać że odtwarzam na monitorze z ustawioną rozdzielczością ekranu 1920x1800; jak ustawię niższą to jest ok) więc szukam przyczyny tej niewydolności (może jednak ma tu znaczenie wersja PCI-E; sprawdziłem że karta się nie przegrzewa).

W każdym bądź razie chcę poprawić sobie wydajność tylko nie wiem czy zmiana tylko płyty głównej coś da ani czy zmiana samej karty i wstawienie lepszej w to PCI-E 16x v1.0 ma sens.

karta badziewie ale filmy nie powinny ci sie ciąć na takiej konfiguracji

zainstaluj zestaw kodekow np. k-lite i powinno pomoc

a co do pcie 1.0/1.1 vs 2.0 nie ma żadnej różnicy wydajnosci, dopiero przy wydajiejszych ukladach roznica max 5%

Dziękuję za wypowiedzi dotyczące stricte PCI-E 1.0/1.1 vs 2.0 i wpływu wersji złącza.

W kwestii softu napisze wyraźnie: nie pytam porady dotyczące odtwarzacza, kodeków itp. więc proszę nie pisać na ten temat (przetestowałem wszelkie możliwe kombinacje w tej kwestii).

Nadal pozostaje jeszcze niewyjaśnione pytanie czy zyskam na wydajności instalując lepszą grafikę (powiedzmy GF 210; np. GAINWARD GF 210 1048MB DDR3/64bit) w tej płycie czy jest to z grubsza bez sensu i powinienem zmienić też płytę główną żeby dało to wymierne efekty (w grę wchodzi tylko wymiana albo grafy albo płyty bo na obie nie starczy mi funduszy).

Chyba że uważacie że lepsze wyniki da zmiana procka lub dokładka ramu.

Jeszcze pytanie poboczne: czy to możliwe żeby karty z pasywnym chłodzeniem miały gorsze wyniki od tych z wentylatorem jeśli są oparte na tym samym układzie (pytam bo poluję raczej na te pasywne)?

do tego zestawu pasuje idealnie AMD 4850 DDR5 lub 6670( mniej wydajna) cena okolo 300zł

Czytasz i chyba nie chcesz rozumiesz. Na tym sprzęcie HD będzie działać, to, ze nie działa nie jest winą pci-e v1, karty tylko właśnie ustawień czy kodeków.

Dodane 29.06.2012 (Pt) 20:57

Oczywiście, że tak. Np. mogą być obniżone częstotliwości.

Szymek1987 , no i przecież napisałem że umiem skonfigurować żeby szło ale chodzi mi o zwiększenie wydajności/jakości co zresztą też napisałem (przecież nie pytałbym o rzeczy dla mnie oczywiste).

Wiem że poszczególne karty mogą mieć przez producenta obniżone taktowania ale miałem raczej na myśli czy zastosowanie pasywnego chłodzenia może spowodować że nieznacznie wyższa temperatura wpłynie na pogorszenie wydajności przy tych samych parametrach.

Jako że mam budżet ograniczony i szukam wśród używanych kart chciałbym się dowiedzieć jak serie GF 210GT mają się wydajnościowo w porównaniu z moją obecną kartą, jest sens w to inwestować czy nie (jeśli polecacie jakieś radeony to piszcie jaki jest ich najbliższy odpowiednik nvidii)?

@scripter1

W niskim budżecie możesz dostać tylko w miarę wydajnego AMD, nV nie oferuje nic ciekawego w cenach np do 400zł a od AMD dostaniesz w tej cenie b.wydajną kartę na DDR5, dodaję to tylko jako “ekstra” informację :wink:

Miałem tą kartę i osobiście nie miałem żadnych problemów z HD.

scripter1 , jak przy braku płynności przy plikach HD szarpie Ci prockiem ,to wymiana karty graficznej nawet na 6990 i płyty na PCI-E 16 x 3 nic tu nie da , dopóki odtwarzacz nie będzie miał funkcji akceleracji - to wszystko leci na procku. Tobie bardziej potrzeba wymiany procesora.

AllPlayer nie dorobił się jeszcze DXVA ?

Nie możliwe…:wink: A jakież to pliki ?

Tak jak już napisałem to nie zależy od odtwarzacza tylko od kodeków, jedne to mają a inne nie.

A jednak możliwe i realne, pliki pobrane z youtube (nie konwertowane).

Tak z tym ,że nie które odtwarzacze maja wbudowane filtry np w/w MPC HC - który naturalnie, sam w sobie posiada wsparcie dla DXVA.

Pomijając wszystko, moim zdaniem procesor nie wyrabia i nie wyrobi.

Co do tego, czy kupując np. gf210 pci-e v1 będzie za mało - przy takich kartach nie widać różnicy. Ale też nie wiem po co zmieniać 8400 na 210. Co na tej karcie chcesz robić, tylko oglądanie filmów?

To jest nic innego jak biblioteka ffmpeg wkompilowana w plik exe, kodek ten jest ogólnie słaby (przy jednych formatach mało obciąża kompa kosztem niższej jakości a przy innych bardziej obciąża) i wszystkie jego pochodne (MPC-HC, VLC, FFDShow itp.) mają te same wady.

Sam odtwarzacz nie generuje obrazu który wymaga skomplikowanych obliczeń wymagających akceleracji tylko kodek który dekoduje obraz/dźwięk.

Ale nie to jest tematem dyskusji bo jak już napisałem kwestie software’owe zbadałem już dogłębnie.

Biorę to też pod uwagę.

Jako że mam słabą zintegrowaną kartę dźwiękową (Realtec AL667) większość obliczeń związanych z dekodowaniem dźwięku też jest wykonywana przez procesor.

Być może jak wymienię kartę dźwiękową na lepszą która będzie więcej obliczeń wykonywała sama a mniej obciążała procesor zniknie ten problem.

Nie dźwięk jest tu problemem i karta dźwiękowa tu nic nie da skup się na procku. Bo jak dla mnie karta sobie poradzi.

W takim razie jaki procesor byście mi doradzili żeby to miało sens, bo przy moim obecnym 5000+ i ograniczonych funduszach nie mam zbyt dużo opcji wśród procków obsługiwanych przez moją płytę a nie chciałbym wydać kasy na coś co niewiele da.

Nie wiem czy miałby w moim przypadku sens zakup procesora AM3 lub AM2+ bo dla tych procesorów moja płyta obniża systemową szynę z HT3 do HT2 więc obawiam się że wydajnościowo nie zyskałbym nic przez to.

Łukash , a co do DXVA to poszukałem trochę o tym informacji i okazuje się że zauważalne efekty daje to tylko przy dekodowaniu MPEG2 (bo do tego zostało to stworzone) a to kodowanie jest dość rzadko stosowane.

DXVA aktualnie jest wykorzystywane do H264/AVC, VC-1, oraz MPEG-2 więc poradzi sobie z niemal wszystkim.

Przykład z mojego playera:

dcbptx.png

Czego bym nie odpalił to DXVA się odpala i procesor nigdy nie skacze wyżej niż 5-7% :slight_smile:

Poczytałem w necie o Twoim procesorze i przeczytałem, że użycie CPU przy 1080p wspomaganym DXVA jest rzędu 11% tak więc też nie wymaga on wymiany obstawiam, że to wina systemu XP i dlatego DXVA nie działa u Ciebie jak należy i przez to masz te spowolnienia, ale jeżeli dalej upierasz się na wymianie podzespołów to poczekaj na wypowiedź kogoś, kto ma obeznanie w AMD bo ja takiego nie mam.

Pozdrawiam.

pod XP może i zatrzymało się na MPEG2, w nowszych systemach zastosowanie jest szersze: klik

Też możliwe…Pasowało by sprawdzić co się dzieje na testowym Windows 7.