Katalogowanie danych

Posiadam obecnie program Advanced Disk Catalog który jest dobry ale ma dwie zasadnicze wady

  • jeśli nie zna liter (polskich, rosyjskich czy azjatyckich) to nie kataloguje tego co w nim sie znajduje (pokazuje pusty katalog)
  • nie pokazuje daty modyfikacji katalogów
    W związku z tym poszukuje możliwego zastępstwa.

Znacie jakiś inny dobry program który przeskanuje cały dysk i umożliwi zapisanie całej jego treści (nie tylko filmów czy mp3) w formie indeksu/drzewka?
Dobrze gdyby oferował możliwość kategoryzowania i dodawania komentarzy oraz oczywiście wyszukiwania plików (robi to ADC)…

Z podobnych znalazł▼em póki co VVV (Virtual Volumes View) jednak jego intuicyjność pozostawia trochę do życzenia.

Widzę nikt się nie garnie więc zapodam to co już wiem czyli małe porównanie:
Temat wiąże się z:

Advanced Disk Catalog 1.51 (bardzo stara wersja)
Odradzam zgodnie z powyższym - nie spełnia swojej funkcji gdyż nie kataloguje wszystkich danych mimo że jest płatny. Polska wersja nie istniała (musiałem sam wgrać).

Skanowanie zajęło 23 sekundy
Wyświetla: nazwa, data, typ, twoja kategoria i twój komentarz

-nie kataloguje plików i katalogów z nieznanymi literami- wyświetla pusty katalog i znaki zapytania w nazwie!
-nie wyświetla rozmiaru katalogu
-płatny
-nie wyświetla żadnych innych danych o plikach oprócz powyższych
-po dwukrotnym kliknięciu nie przenosi do pliku ani go nie otwiera

+wyświetla pliki ukryte
+przejrzysta, średnio rozbudowana wyszukiwarka

Virtual Volumes View 1.4

Skanowanie dysku (300gb, 23k plików) zajęło 3min 45sekund. Koniec skanowania oznajmia dźwiękiem
Wyświetla: nazwa, rozmiar, typ/rozszerzenie, data, + twój komentarz +więcej info dla plików multimedialnych

-podczas skanowania wyświetla jedynie nazwę skanowanego katalogu. Nie wyświetla nawet paska stanu czy % ukończenia skanowania. Mało intuicyjne.
-nie wyświetla rozmiaru katalogu
-nie wyświetla dodatkowych danych o obrazach/zdjęciach (wymiary, rozdzielczość)
-podstawowe wyszukiwanie

+wyświetla nieznane litery oraz otwiera pliki z tych folderów
+wyświetla sporo danych o plikach multimedialnych (artyste, album, tytuł, bitrate, długość, rok …)

Disk Explorer Professional wersja 3.7 (Tomas Jelinek)

Wyświetla : nazwa, rozmiar, typ, data, komentarz + rating
Skanowanie dysku (300gb, 23k plików) zajęło 11min 30 sekund. Koniec skanowania oznajmia dźwiękiem.

-Polska wersja nie istnieje
-Nieznane znaki/litery zastępuje kreskami, kataloguje je ale nie da sie z programu otworzyć takich plików

+/-wyświetla dane o pliku jednak sa wyświetlane oddzielnie tzn w kolejnych kolumnach lecz w JEDNEJ kolumnie komentarz (nie da sie już napisać komentarza do tego pliku)
Dla zdjęć podaje rozmiar w pikselach, głębie koloru. Dla plików video program nie wyświetla tych danych. Dla muzycznych podaje długość, bitrate, kompresje i inne śmiecie np kolejny raz tytuł
+/-posiada opcję dodania kategorii ale nie jest ona widoczna

+pokazuje rozbudowane dane podczas skanowania
+podaje rozmiar katalogu
+posiada możliwość ratingu wszystkich plików i katalogów (nie gwiazdkowa tylko cyfry 1-6). Rating jest widoczny
+bardzo rozbudowana opcja „szukaj”.
+wyświetla podgląd obrazka

Witaj @GPR

Wyszukując informacje na temat podanych przez Ciebie progamów, znalazłem jeszcze jeden

Może też przetestujesz :wink:

Niestety nie miałem potrzeby używać tego typu programów, więc nie mogę dodać nic więcej.

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

Dzięki za zainteresowanie. Sprawdziłem. Płatny to jedno ale skanowanie trwa prawie 40 minut i na tym poległem. Boje sie myśleć co by było przy dysku 2tb z dużą ilością małych plików.
Poza tym…
instalacja ADC zajmuje 1,5mb, VVV 13,5mb, DEP 7,5mb a WinCatalog ponad 200mb dysku.
Szukam dalej. Jak coś znajdę to nie omieszkam…

Trochę potrwało zanim coś free znalazłem, to nie oznacza, że nie ma prostszych, lepszych. Samo polecenie Dir…, ale chodzi o programy.
Katalogowanie, listowanie, indeksowanie…
Znalazłem też kilka do wyszukiwania, które również robią listę, podaję póki pamiętam:
Cathy2.33 -z płyt (ISO zamontować), i innych
FilelistCreatorWin64
ListNumberer 1.1.0-numerowanie tekstu, trzeba pokumać
Namexif-nazwy fotek wg.daty
indexyourfiles

Effective File Search-wyszukaj plik
Everything-wyszukiwanie
FileLocator- plik,wyraz np.w ISO
FoxitPDFReader-wyszukuje słowa w pdf
Index Your Files-wyszukiwanie plików, folderów, wyrazów w PLIKACH
AnyTXT Searcher 1.2

W exploratorze plików koło lupy, też można coś wpisać- poszukajcie
…np. *.pdf , też będzie lista…
Udzielam się wyjątkowo, więc proszę nie pisać - temat mnie zaciekawił.

1 polubienie

Porównanie opcji szukaj:
VVV (Virtual Volumes View)
Disk Explorer Professional
Advanced Disk Catalog

Powiększenie: otwórz w osobnej karcie

Disk Explorer Professional jest najbardziej rozbudowany jednak nie bez wad.
Da się wyszukać po rozszerzeniach (video, muzyka itp ) ale brakuje tam rozszerzeń : mp4, webp, webm, m4v, rmvb, flv, docx i tych plików po prostu nie znajdzie.
Szkoda też że nie ma opcji szukania samych plików (bez folderów) poniewaz przy wyplute wyniki to katalogowe „drzewka”.
Dodatkowo podczas skanowania pojawia sie dość dużo errorów (czyli nie zeskanowanych folderów)
ADC z kolei (jak juz piisałem) nie skanuje folderów z nieznanymi znakami (polskimi literami czy japońskimi znaczkami).
VVV ma z kolei beznadziejnie ubogą wyszukiwarkę która nie posiada nawet opcji szukania po dacie

Skanowanie: ADC jest najprostrze. Po prostu skanuje i po ukończeniu zapisujesz plik.
natomiast w VVV i DEP musisz najpierw tworzyć jakieś bez danych w które później znowu zapisujesz (zbyt skomplikowane to). VVV parę razy nie zapisało mi skana.