Kilka pytań dotyczących Ubuntu 12.04 LTS

Witam, mam kilka pytań dotyczących Ubuntu 12.04, a mianowicie:

1.Czemu nie są zapamiętane ustawienia jasności?

2.Gdzie jest korektor graficzny w np. Audacious?

3.Jak zainstalować Flash w Chrome i Firefox?

4.Jak zainstalować Jave, i czy jest w ogóle potrzebna?

5.Czy można ustawić ukrywanie paska bocznego, żeby był taki jak w wer. 11.10?(chowa się po najechaniu oknem)

6.Dlaczego nie działają sterowniki do karty graficznej i panelu dotykowego? (laptop Lenowo G570)

7.Czy są sterowniki dla karty dźwiękowej z tego modelu?

8.Czy wybór wersji 64-bit jest dobrym wyborem? (podobno awaryjna wersja)

9.Jak wygląda sprawa bezpieczeństwa?

10.Jak poprawić wygląd czcionek?

Wiem, że tego trochę dużo, ale proszę o pomoc

Zainstaluj Ubumatic http://www.linuxone.pl/ubumatic to ułatwi wszystkim życie :wink:

Mam zgadywać jaką kartę graficzną masz? podaj wynik

lspci -k

Jeżeli masz procesor 64bitowy to instaluj 64 to teraz domyślny system od Ubuntu

Zdaje się że masz optimusa zobacz w Biosie gdzie masz przełącznik na kartę graficzną “Switchable Graphics or UMA Adapter (integrated Intel)”

Od wersji 12.04 nie ma pluginu flash dla Firefoksa, gdyż Adobe wycofało się z dalszego rozwoju tego tworu dla Linuksa. Śmieszna decyzja ale prawdziwa. Możliwy jest tylko zaimplementowany w Chromium i Chrome.

A kolega nigdy komputera nie miał czy co? Zależy jakich aplikacji używasz, to chyba normalne. Zainstalujesz przez ubumatic jak powiedział kolega wyżej lub z repozytoriów otwartą implementacje (choć nie jestem pewien czy skrypt nie instaluje podobnej):

sudo apt-get install openjdk7

Może jakiś błąd który napotkałeś podczas instalacji? Nikt tu nie jest wróżką.

Korzystam już około sześciu lat z debiana i niecałych dwóch z ubuntu i ani razu nie spotkałem się z instalacą jakichkolwiek sterowników. Generalnie, dźwięk w systemie obsługuje serwer dźwięku Pulseaudio, zaś sterowniki są zawarte w kernelu. Po co Ci one? Masz jakiś problem z dźwiękiem czy po prostu kolejne przyzwyczajenie z Windowsa?

Absolutnie nie ma żadnej awaryjności. System jak system, 64bit są polecane dla procesorów 64bit, 32bit dla procesorów 32bit. Teoretycznie różnią się obsługą pamięci ram, ale po doinstalowaniu skryptu można korzystać z 6gb na 32bit. W systemie 64bitowym można uruchamiać 32bitowe programy z pomocą bibliotek w wersji i386.

Na Linuks są jakieśtam wirusy, ale największym zagrożeniem jest głupota. Widząc jakieś komendy na forum, staraj się upewnić że nie są to np.:

sudo rm /

ani inne które usuwają zawartość Twojego dysku czy udostąpniają ją komuś. Widać przecież po składni, do jakiej lokalizacji odnosi się plik. No i działaj z głową, używajdo operacji administratora polecenia sudo zamiast logować się na roota, bo zmienia się wtedy domyślny katalog użytkownika i przy instalacji/wykonywaniu skryptów mogą być problemy ze ścieżkami albo późniejszym dostępem dla zwykłego użytkownika.

Zabiłeś mnie tym pytaniem. Od kiedy zacząłem uzywac Linuksa, czcionki czy to w Ubuntu czy w KDE są ewidentnie ładniejsze (bardziej miękkie wygładzanie) niż te w Windowsie XP czy Siódemce. Ale zawsze możesz sobie skonfigurować wedle uznania, wpisując w wyszukiwarce unity “Czcionki”. – Dodane 01.05.2012 (Wt) 7:46 – 2.Gdzie jest korektor graficzny w np. Audacious?

Od wersji 12.04 nie ma pluginu flash dla Firefoksa, gdyż Adobe wycofało się z dalszego rozwoju tego tworu dla Linuksa. Śmieszna decyzja ale prawdziwa. Możliwy jest tylko zaimplementowany w Chromium i Chrome.

A kolega nigdy komputera nie miał czy co? Zależy jakich aplikacji używasz, to chyba normalne. Zainstalujesz przez ubumatic jak powiedział kolega wyżej lub z repozytoriów otwartą implementacje (choć nie jestem pewien czy skrypt nie instaluje podobnej):

sudo apt-get install openjdk7

Może jakiś błąd który napotkałeś podczas instalacji? Nikt tu nie jest wróżką.

Korzystam już około sześciu lat z debiana i niecałych dwóch z ubuntu i ani razu nie spotkałem się z instalacą jakichkolwiek sterowników. Generalnie, dźwięk w systemie obsługuje serwer dźwięku Pulseaudio, zaś sterowniki są zawarte w kernelu. Po co Ci one? Masz jakiś problem z dźwiękiem czy po prostu kolejne przyzwyczajenie z Windowsa?

Absolutnie nie ma żadnej awaryjności. System jak system, 64bit są polecane dla procesorów 64bit, 32bit dla procesorów 32bit. Teoretycznie różnią się obsługą pamięci ram, ale po doinstalowaniu skryptu można korzystać z 6gb na 32bit. W systemie 64bitowym można uruchamiać 32bitowe programy z pomocą bibliotek w wersji i386.

Na Linuks są jakieśtam wirusy, ale największym zagrożeniem jest głupota. Widząc jakieś komendy na forum, staraj się upewnić że nie są to np.:

sudo rm /

ani inne które usuwają zawartość Twojego dysku czy udostąpniają ją komuś. Widać przecież po składni, do jakiej lokalizacji odnosi się plik.

No i działaj z głową, używajdo operacji administratora polecenia sudo zamiast logować się na roota, bo zmienia się wtedy domyślny katalog użytkownika i przy instalacji/wykonywaniu skryptów mogą być problemy ze ścieżkami albo późniejszym dostępem dla zwykłego użytkownika.

Zabiłeś mnie tym pytaniem. Od kiedy zacząłem uzywac Linuksa, czcionki czy to w Ubuntu czy w KDE są ewidentnie ładniejsze (bardziej miękkie wygładzanie) niż te w Windowsie XP czy Siódemce. Ale zawsze możesz sobie skonfigurować wedle uznania, wpisując w wyszukiwarce unity “Czcionki”.

Do arthulus

piotr@piotr-Lenovo-G570:~$ lspci -k

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)

	Subsystem: Lenovo Device 3975

	Kernel driver in use: agpgart-intel

00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)

	Kernel driver in use: pcieport

	Kernel modules: shpchp

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)

	Subsystem: Lenovo Device 397a

	Kernel driver in use: i915

	Kernel modules: i915

00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)

	Subsystem: Lenovo Device 3975

	Kernel driver in use: mei

	Kernel modules: mei

00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 05)

	Subsystem: Lenovo Device 3975

	Kernel driver in use: ehci_hcd

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 05)

	Subsystem: Lenovo Device 3975

	Kernel driver in use: snd_hda_intel

	Kernel modules: snd-hda-intel

00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b5)

	Kernel driver in use: pcieport

	Kernel modules: shpchp

00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev b5)

	Kernel driver in use: pcieport

	Kernel modules: shpchp

00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 05)

	Subsystem: Lenovo Device 3975

	Kernel driver in use: ehci_hcd

00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller (rev 05)

	Subsystem: Lenovo Device 3975

	Kernel modules: iTCO_wdt

00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 05)

	Subsystem: Lenovo Device 3975

	Kernel driver in use: ahci

00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 05)

	Subsystem: Lenovo Device 3975

	Kernel modules: i2c-i801

01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Robson CE [AMD Radeon HD 6300 Series]

	Subsystem: Lenovo Device 397a

	Kernel driver in use: fglrx_pci

	Kernel modules: fglrx, radeon

07:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet (rev c1)

	Subsystem: Lenovo Device 3979

	Kernel driver in use: atl1c

	Kernel modules: atl1c

08:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller (rev 01)

	Subsystem: Broadcom Corporation Device 051b

	Kernel driver in use: wl

	Kernel modules: wl, bcma, brcmsmac

piotr@piotr-Lenovo-G570:~$

Do mentorious

używam na innym komputerze 11.04 i nie potrzebna mi na nim Java, z Win 7 korzystam czasem, lecz dźwięk nie jest tam tak płaski, czy jest jakiś zamiennik dla flasha od adobe?

Odnośnie javy, aby działały strony typu czaty wymagana jest wersja 6.

Sprawdź gnash w takim razie:

http://packages.ubuntu.com/natty/gnash .

Za efekty oczywiście nikt nie może ręczyć ;]

mentorious nie wprowadzaj w błąd :stuck_out_tongue:

Po wydaniu wersji 11.2 na Linuksa, Adobe zamierza przez pięć lat oferować dla niej poprawki bezpieczeństwa.

Google Chrome ma zintegrowaną wtyczkę Adobe Flash.

Problem jest już na Lanuchpad.net pod numerem #951339

Tymczasowo można go rozwiązać aktualizując kernel do wersji z linii 3.3.3

Polecam kernele dedykowane dla laptopów od Tomasza Misia :lol:

Instalujesz pakiet Ubuntu Restricted Extras oraz Ubuntu Tweak:

sudo add-apt-repository ppa:tualatrix/ppa && sudo apt-get update && sudo apt-get install ubuntu-tweak ubuntu-restricted-*

Uruchamiasz Ubuntu Tweak i przechodzisz do sekcji zarządzania wyglądem. Zmieniasz dowolnie czcionki oraz ich wygładzenie.

:arrow: Instalacja Oracle Java SDK 7 w Ubuntu 12.04albo :arrow: Instalacja OpenJDK w Ubuntu 12.04:

sudo apt-get install openjdk-7-jre

sudo apt-get install icedtea6-plugin

Java jest wymagana przez niektóre programy i strony internetowe.

Zainstaluj My Unity i dostosuj pasek boczny wg uznania:

sudo apt-get install myunity

Pasek boczny jest na stałe, chyba że w opcjach wybierzesz by się ukrywał. Programy już go nie zasłaniają gdy jest stale widoczny.

Wersję 64-bit zaleca się tylko dla urządzeń z minimum 4 GB pamięci RAM. Nie ma z tą wersją większych problemów.

Wiem ,że to głupio wygląda, ale nie mam pojęcia którą wersję kernela mam pobrać z tej strony:

,

i czy któryś z kerneli ze strony:

będzie mi przydatny albo wręcz potrzebny?

Mam Lenowo G570

i5 2430M

4 GB RAM

AMD Radeon HD 6730M

Mam jeszcze kilka pytań:

Czy to prawda, że internet na Linuksach działa szybciej niż na Windowsie?

Czy na Ubuntu potrzebny jest Firewall?

Jaki program pobrać, żeby nagrywać płyty?

Czemu instalka Ubuntu to tak naprawdę goły system, podczas gdy Debian zajmuje 2,3 płyty DVD i ma wszystko co się przydaje?

Czy w Ubuntu są jakieś niepotrzebne procesy? I gdzie je wyłączyć?

To i ja się wypowiem na parę tematów.

Menu Dźwięk - Korektor graficzny (albo CTRL + E)

Jeżeli chodzi o korektor systemowy u mnie sprawdzał się PulseAdio Equaliser, trzeba dodać repozytorium

deb http://ppa.launchpad.net/nilarimogard/webupd8/ubuntu precise main 

deb-src http://ppa.launchpad.net/nilarimogard/webupd8/ubuntu precise main

następnie

sudo apt-get update

a potem

sudo apt-get install pulseaudio-equalizer

Nowsza wersja (od 11.10) nie ma sterowania podbiciem PCM (Wave), robi to losowo, trzeba to poprawić w terminalowym alsamixer wpisując w konsoli

alsamixer

Jest parę rzeczy do zrobienia po instalacji Ubuntu. Flasha można zainstalować bezpośrednio przy instalacji, zaznaczając niewolne dodatki w opcjach. Można to też zrobić później w Centrum Oprogramowania wpisując restricted extras (wybieramy Ubuntu) - instalują się czcionki kodeki, java i flash.

Kolejną rzeczą jest instalacja MyUnity i UbuntuTweak - oba mają opcje dla Panelu Unity i Huda. W tym chowanie, przeźroczystość, wielkość ikon itp. W przypadku laptopów warto zainstalować Jupitera

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/jupiter

sudo apt-get update

sudo apt-get install jupiter

który służy także do zarządzania energią.

Powiem tak, po raz kolejny zainstalowałam wersję 64bit i jestem rozczarowana. Jest bardziej awaryjna i bardziej pamięciożerna niż wersja 32bitowa. Sprawa ilości pamięci w Ubuntu nie ma znaczenia bo 32 bitowe jądro zawiera PAE i obsłuży równie dobrze 2, 4, 8 i 16 GB ram. Raporty o błędach widuje zbyt często w wersji 64 jak na stabilne wydanie, które niedawno zainstalowałam.

Ubuntu jest bardzo bezpiecznym systemem. Posiadanie antywirusa (ClamAV) jest jednak wskazane aby nie pozarażać innych wirusami, które co prawda u nas nie działają ale nieświadomie je roznosimy.

Jeśli chodzi o firewalla, domyślnie w Ubuntu jest iptables i on wystarcza. Można doinstalować FireStartera (nakładkę graficzną do niego). Nie jest to jednak konieczne. Dostanie się do Ubuntu z zewnątrz jest bardzo trudne nawet jeśli zna się nazwę użytkownika i hasło administratora :wink:

W UbuntuTweak jest menu Usprawnienia a tam Czcionki, w przypadku LCD wygładzanie można ustawić na Hinting na Podstawowy a Antyaliasing na Podpixelowy (tylko LCD) - ta akurat konfiguracja najlepiej się sprawuje na moim monitorze.

Ogólnie. Do Ubuntu (i innych linuksów) najlepsze są laptopy i PC z kartami nVidia, zawsze tak było i raczej tak zostanie. Trzeba o tym pamiętać.

Nie. Natomiast wiele innych rzeczy działa szybciej niż w Win7.

Pisałam wyżej :wink:

W systemie jest już zainstalowany program Brasero

Nie sądzę abyś chciał od razu instalować wszystkie dostępne pakiety. Instalujesz to co jest Ci potrzebne ale nie z płyty tylko z internetu.

Nigdy nie grzeb w procesach jeśli nie wiesz co robisz. Dodatkowe procesy jak deamon drukowania czy bluetooth naprawdę nie zajmują tyle pamięci i procesora aby się nimi przejmować, a możesz sobie wyłączyć coś co jest niezbędne jak sudo czy acpi-support i będzie masakra :wink:

Odniosę się tylko do tego, co być nie do końca zostało wyjaśnione:

To, czy Java Ci się przyda, zależy od Ciebie - programów jakich używasz i stron jakich odwiedzasz.

Tutaj musisz zdecydować jaką Javę chcesz używać - otwartą czy zamkniętą.

Od wersji 7. ta otwarta jest wzorcową implementacją - jest na jej podstawie budowana zamknięta. Za dużo więc różnic nie powinno być. Z mojego doświadczenia wiem, że otwarta 7. działa naprawdę dobrze.

> Instalacja otwartej:

W prosty sposób możesz zrobić to za pomocą skryptu Ubumatic. W domyślnych repozytoriach nie ma już wtyczki do przeglądarek.

> Instalacja zamkniętej:

Najprościej będzie tak: http://www.ubuntu-pomoc.org/instalacja-oracle-java-jdk-7/

Jakie sterowniki? Pamiętaj, że w Ubuntu zwykle nie musisz instalować żadnych sterowników po instalacji systemu.

Co do grafiki - z Readonami zawsze były mniejsze bądź większe problemy. Producent często wydaje nie do końca działające sterowniki na ten system.

Jeżeli masz powyżej 4GB to raczej 64-bit byłby najlepszym wyborem. Od Ubuntu 11.10 przeszedłem na 64-ry bity (w związku z powiększeniem RAMu do 4GB) i jakoś nie żałuję. W Linuksie jest nieco inaczej niż w Windows - tutaj niemal wszystko jest także na 64-ry bity.

Jednak jeżeli wolisz 32. to także nie ma problemu - z moich doświadczeń PAE działa znacznie lepiej niż na systemach z rodziny Windows.

Niestety nie udała mi się instalacja :?

Dodane 03.05.2012 (Cz) 1:51

Po instalacji tego kernela

http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.3.3-precise/linux-image-3.3.3-030303-generic_3.3.3-030303.201204240708_amd64.deb

całkowicie nie mogę uruchomić systemu, pokazuje mi zapytanie czy uruchomić w trybie low-graphics klikam ok i w tym momencie pokazuje mi się nazwa komputera i prosi o login i hasło do konta, po tym wyświetlają się jakieś informacje…nie mam czym wykonać screena, czy jest możliwość cofnięcia instalacji kernela, czy trzeba instalować system od nowa?

Czy skasują się wszystkie programy, które instalowałem?

#-o

piotrek1692

Najpierw instaluje się nagłówki kernela a potem kernel:

np:

cd ~

wget http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.3-precise/linux-image-3.3.0-030300-generic_3.3.0-030300.201203182135_amd64.deb

wget http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.3-precise/linux-headers-3.3.0-030300-generic_3.3.0-030300.201203182135_amd64.deb

sudo dpkg -i linux-headers-3.3.0-030300-generic_3.3.0-030300.201203182135_amd64.deb

sudo dpkg -i linux-image-3.3.0-030300-generic_3.3.0-030300.201203182135_amd64.deb

sudo update-initramfs -u -k 3.3.0-030300-generic_3.3.0-030300.201203182135

sudo update-grub

O tych nagłówkach nie wiedziałem, nigdy nie aktualizowałem kernela, w takim razie jest jakas szansa na odzyskanie systemu?

To co mam teraz zrobic i w czym?

Uruchamiasz komputer z płyty live CD z Ubuntu. W Ubuntu uruchamiasz terminal. Wpisujesz następujące komendy:

:arrow: Musisz się dowiedzieć jaką nazwę ma przypisana główna partycja linuxa:

sudo fdisk -l

Przykładowo, jeżeli masz Windowsa i Ubuntu:

W przykładzie Ubuntu masz na partycji sda3 :arrow: Chrootujesz Ubuntu w następujący sposób:

sudo mkdir /mnt/temp

sudo mount -t ext4 /dev/sda3 /mnt/temp

sudo mount -t proc none /mnt/temp/proc

sudo mount -o bind /dev /mnt/temp/dev

sudo chroot /mnt/temp

:arrow: Następnie pobierasz kernel w sposób jaki ci pokazałem w ostatnim wpisie. Ponawiasz jego instalację. Jeżeli nie masz doświadczenia w Linuksie proponuję samo odinstalowanie kernela poleceniem (będąc w tym momencie na schrootowanym systemie w terminalu): W trybie chroota jesteś zalogowany na koncie roota więc polecenie sudo jest zbędne.

apt-get purge linux-image-3.3.3-030303-generic*

update-grub

mam taki rozkład partycji

sda6-SWAP

sda7-HOME

sda8-/

Czy mógł byś mi podać co dokładnie mam wpisać?

Czy to wszystko mam robić z LiveCD czy może być pendriwe z tym systemem?

sudo mkdir /mnt/temp

sudo mount -t ext4 /dev/sda8 /mnt/temp

sudo mount -t proc none /mnt/temp/proc

sudo mount -o bind /dev /mnt/temp/dev

sudo chroot /mnt/temp

cd ~

wget http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.3-precise/linux-image-3.3.0-030300-generic_3.3.0-030300.201203182135_amd64.deb

wget http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.3-precise/linux-headers-3.3.0-030300-generic_3.3.0-030300.201203182135_amd64.deb

dpkg -i linux-headers-3.3.0-030300-generic_3.3.0-030300.201203182135_amd64.deb

dpkg -i linux-image-3.3.0-030300-generic_3.3.0-030300.201203182135_amd64.deb

update-initramfs -u -k 3.3.0-030300-generic_3.3.0-030300.201203182135

update-grub

Robisz wszystko na swoją odpowiedzialność. Wiedza podstawowa wymagana. Bezmyślne kopiowanie komend jest niewskazane.

to wynik z

sudo fdisk -l

ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l


Disk /dev/sda: 750.2 GB, 750156374016 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 91201 cylinders, total 1465149168 sectors

Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes

Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes

I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes

Disk identifier: 0x19d35f0f


   Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/sda1 * 2048 411647 204800 7 HPFS/NTFS/exFAT

/dev/sda2 411648 1226594303 613091328 7 HPFS/NTFS/exFAT

/dev/sda3 1226611006 1434206207 103797601 f W95 Ext'd (LBA)

Partition 3 does not start on physical sector boundary.

/dev/sda4 1434206208 1465149167 15471480 12 Compaq diagnostics

/dev/sda5 1373396992 1434206207 30404608 7 HPFS/NTFS/exFAT

/dev/sda6 1226611008 1235607344 4498168+ 82 Linux swap / Solaris

/dev/sda7 1235607408 1286806499 25599546 83 Linux

/dev/sda8 1286807552 1373396991 43294720 83 Linux


Partition table entries are not in disk order


Disk /dev/sdc: 4008 MB, 4008706048 bytes

118 heads, 53 sectors/track, 1251 cylinders, total 7829504 sectors

Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes

Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes

I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

Disk identifier: 0x00000000


   Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/sdc1 * 32 7829503 3914736 b W95 FAT32

nie jestem pewny, ktora to partycja systemowa

Zamontuj partycje w Nautilusie i się przekonaj :stuck_out_tongue: Potem uruchom GParted i zobacz gdzie zamontowana jest poszczególna partycja i co na niej jest. :stuck_out_tongue:

Nie chce mi wejsc

ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount -o bind /dev /mnt/temp/dev

mount: mount point /mnt/temp/dev does not exist

ubuntu@ubuntu:~$ sudo chroot /mnt/temp

chroot: failed to run command `/bin/bash': No such file or directory

ubuntu@ubuntu:~$

A zamontowałeś główną partycję Ubuntu?