Kineskopowy telewizor - potrzebny pilot

Witam,
stałem się posiadaczem starego kineskopowego telewizora Sharp DV-5451, 21 cali. Będzie mi służył do podłączania starego dosowego komputera oraz magnetowidu. Problem w tym, że obraz nie jest idealnie ostry - gdy podłączam nowy komputer z Windows 10, mniejsze czcionki są nieczytelne. Wiem, że obraz może być ostrzejszy, bo na Youtube jest sporo filmów na temat podłączania kineskopowego telewizora do Windows 10 i u nich obraz jest wyraźniejszy. Oczywiście nie wiem, czy w tym konkretnym modelu też da się ten obraz wyostrzyć, czy może jest to już jego ostrość maksymalna. Nie ma tragedii, i tak wygląda to całkiem nieźle, poza tym tak jak piszę chcę go domyślnie używać z dosowym komputerem, na którym czcionki są większe, mimo wszystko obraz przydałoby się nieco wyostrzyć. Niestety nie mam do tego telewizora pilota. Pytanie więc do was - czy jeśli kupię pilot uniwersalny, to będę mógł wejść do menu telewizora i tam zmienić parametry obrazu? Na obudowie nie ma przycisku pozwalającego wejść do menu. Czytałem, że uniwersalne piloty pozwalają zmieniać jedynie podstawowe funkcje - włączanie i wyłączania, zmiana głośności i programu, a ja potrzebuję wejść do menu. Oryginalnego pilota nigdzie nie ma, więc pozostają mi zamienniki. Możecie polecić jakiś pilot, który mi to umożliwi?

1 polubienie

Obraz na telewizorze kineskopowym z PC nie będzie ostry w W10, z tej prostej przyczyny, że rozdzielczość kineskopowego TV to PAL lub NTFS. CO pozwala na rozdzielczość 320x256 bez migotania, lub 720×576 z przeplotem, czyli obraz miga nieprzyjemnie. Windows 10 wymaga wyższej rozdzielczości, więc obraz jeszcze jest dodatkowo skalowany, co skutkuje usunięciem części danych, a na dodatek musi być konwertowany, bo na wyjściu VGA są inne parametry, w złączu TV np. Euro masz 15kHz tymczasem monitory VGA mają minimalnie 31kHz (z wyjątkami w rodzaju Microvitec M1538s Multiscan 15-38kHz ).

Możesz poszukać telewizora co miał HDMI i 720p ale to musi być model z końcówki produkcji CRT.

Dodatkowo sprawdź czy SCART (eurozłącze) to uproszczony złoty cinch (RCA).

Mam złącze SCART, nie ma w tym telewizorze RCA, więc teoretycznie jakość powinna być wyższa.
Wiem, że CRT nieco rozmazuje obraz, ale mam porównanie z filmami na Youtube - choćby czarno-biały telewizor starszy od mojego:

W 8:56 widać, że czcionki są całkiem czytelne. Takich filmów na Youtube jest więcej z różnymi przejściówkami i zawsze obraz jest ostrzejszy. Tymczasem u mnie:


Jak widać filmy wyglądają całkiem nieźle, ale czytelność czcionek - masakryczna. Oczywiście na żywo wygląda to lepiej niż na zdjęciach, ale niewiele. W każdym razie tak jak pisałem w tytule tematu - potrzebuję pilota, który pozwoli mi wejść do menu telewizora, w którym prawdopodobnie będą ustawienia ostrości i wtedy sprawdzę czy da się to poprawić.
Nie jest to też wina przejściówki, bo na DVD i na VHS też obraz jest nieco nieostry.

Ustaw natywną, czyli 320x256 i będzie ostro. Ewentualnie 720x576 z przeplotem i będzie mrugało, ale da się wytrzymać. Wyższe rozdzielczości nie będą ostre, bo taka jest konstrukcja tego sprzętu.

W menu żadnej ostrości nie ma. Ostrość w takim telewizorze ustawiało się na trafo-powielaczu, wewnątrz urządzenia. Takie czarne pokrętło zwykle ma miejsce na śrubokręt. Tylko tam idzie spore napięcie, i lubi w starych dochodzić do przebicia, więc sugerują rozwagę.

53 raz „nie ma” z błędem.

Niedawno kombinowałem z tymi pokrętłami wewnątrz obudowy, bo już jakiś czas temu znalazłem, że mogą zmieniać parametry. Mam tam dwa pokrętła, ale jedno zmieniało mi jedynie jasność, a drugie powodowało lekkie cienie za obiektami, więc ostrości tam się nie dało zmienić.
Znalazłem instrukcję do tego telewizora:

I tam na 16 stronie piszą, że można zmieniać „picture tone” - w dół „for less sharpness”, w górę „for more sharpness”, więc jak wół sugerują, że pilotem mogę tą ostrość zmienić.

Ale to ci nie poprawi obrazu, spowoduje tylko takie prze-ostrzenie, będzie wręcz gorzej a nie lepiej.
Nigdy nie miałeś telewizora kineskopowego wcześniej? Przede wszystkim puść obraz w rozdzielczości natywnej dla tego TV czyli 320 x 256 i zobacz czy będzie ostro, po EURO powinno być wtedy brzytwa.

720 x 576 też powinno być ostro, tylko będzie wtedy migotało. Sprawdź jak wygląda obraz przy takich parametrach, wszystko co więcej będzie niewyraźne, to tak jakbyś chciał zmieścić 10 kratek z zeszytu w kratkę, na 8 polach.

A przede wszystkim napisz, jak ten obraz z komputera idzie na ten TV? Jakim złączem w karcie graficznej. Bo jak czincz, to ostro nie będzie nigdy.

Idzie z wyjścia VGA w komputerze, do tej przejściówki:

I stąd Scartem do stacjonarnego DVD i z DVD do telewizora. Dlaczego przez DVD - bo tylko DVD powoduje automatyczne przełączenie się na źródło, w przypadku bezpośredniego połączenia musiałbym mieć pilota, bo telewizor automatycznie nie wykrywa samej przejściówki. Czytałem, że taka jest specyfika kabli Scart - tylko bezpośredni kabel Scart-Scart powoduje automatyczne przełączenie telewizora na źródło, w przypadku przejściówek potrzebny jest pilot. Cinchów nie używam, tak jak pisałem telewizor nawet nie ma wejścia na cinche, jedynie scart.
Spróbuję później się przełączyć na tą niską rozdzielczość - w tej chwili minimalna rozdzielczość, jaką mogę wybrać to 800x600, ale domyślam się, że po podłączeniu kineskopu pojawią się niższe rozdzielczości?
Ta przejściówka ma sama w sobie regulację ostrości i faktycznie na wyższej występuje jak to nazywasz „przeostrzenie”, mimo wszystko mam wrażenie, że ten telewizor ma jeszcze lekki zapas ostrości do wykorzystania, ale bez pilota tego nie sprawdzę.
Tak jak pisałem domyślnie telewizor ma służyć do podłączania dosowego komputera, ale akurat jest w naprawie, więc nie wiem jak obraz będzie na nim wyglądał. Ale do Windows 10 dla zabawy też fajnie by było go czasem podłączyć.

To jak chcesz mieć ostro, skoro obraz jest konwertowany i skalowany? Użyj po prostu monitora VGA, a telewizor z EURO nadaje się do Amigi. Myślisz, że dawniej dlaczego wszystkie śluby i wesela robiono na Amigach? Bo obraz z PC to była na TV zawsze nędza i rozpacz.

Możesz spróbować dodać czymś rozdzielczość natywną dla PAL, 800x600 nie będzie dobrze wyglądać, bo ten TV zwyczajnie nie obsługuje tak wysokich rozdzielczości. Windows 10 na takim TV to proszenie się o utratę wzroku. Wygospodaruj sobie jakiś VGA monitor, każdy będzie lepszy od TV, nawet kineskopowy.

Ok, tylko dlaczego w takim razie pytasz o sposób podłączenia, skoro teraz piszesz że obraz zawsze i tak będzie nieostry?
Może faktycznie trochę tego nie przemyślałem, ale monitory crt o rozmiarze 21 cali to rzadkość, zwykle w wysokich cenach i bez wysyłki. Ten telewizor akurat trafił mi się bardzo tanio i z wysyłką, w dodatku z dość dużym ekranem, a na takim mi zależało. Poza tym ten telewizor ma również służyć do magnetowidu, stąd wybór telewizora, a nie monitora.
"Możesz spróbować dodać czymś rozdzielczość natywną dla PAL’ - rozumiem więc, że samo podłączenie telewizora nie umożliwi mi przełączania się na rozdzielczość 320x256, tylko trzeba kombinować z dodatkowymi programami?
Tak jak wspominałem już kilka razy domyślnie telewizor ma służyć do dosowego komputera, który działa właśnie w bardzo niskich rozdzielczościach - to komputer z 1993 roku, w którym królował Norton Commander, więc teoretycznie tam obraz powinien być dobry. Muszę jednak poczekać aż wróci z naprawy.
Jeśli znasz jednak jakiś sposób na wyświetlenie Windows 10 w tak niskiej rozdzielczości, to daj znać - tylko pytanie czy na tej rozdzielczości będą również działać gry z epoki Windows 98, bo takie też fajnie by było czasem na nim odpalić. Jeśli nie to trudno, pozostanę przy dosowym kompie i magnetowidzie.
Nadal tez kusi mnie sprawdzenie tego pilota i ustawień ostrości - nie wiem skąd taka niechęć u Ciebie do sprawdzenia tej możliwości, skoro menu telewizora to umożliwia. Może będzie „przeostrzony”, a może nie, ale chyba warto to sprawdzić? Jedyny pasujący pilot znalazłem tu:

Nie napisali jednak, czy umożliwi wejście do menu, a na maila nie odpisują i nie odbierają też telefonu.
Dodatkowo pilot umożliwiłby mi podłączenie komputera bez DVD - co prawda jest to wygodne, bo w ten sposób do jednego wejścia mam podłączone 3 urządzenia (magnetowid, DVD i komputer), ale może to też by poprawiło jakość.
Co do rozdzielczości to w innym miejscu czytałem, że wyświetlaczom CRT wszystko jedno, jaką rozdzielczość im się poda, bo do każdej się dostosują - pozostaje mi wierzyć, że Ty masz rację.

Tu masz coś. Piszą ze jest dostęp do wszystkich funkcji.

Dzięki, chyba warto spróbować.
Ewentualnie pytanie do was - czy ustawianie ostrości na przejściówce to jest dokładnie to samo co ustawianie ostrości na telewizorze? Bo przejściówka ma swój własny pilot i tam można poprzesuwać obraz i właśnie zmienić ostrość. Faktycznie na wyższej jest jakby przeostrzone, więc nie wiem czy ostrość w telewizorze da identyczny efekt, czy może wygląda to wtedy inaczej? Ale podejrzewam, że nikt raczej takich rzeczy nie robi, więc pozostaje kwestia sprawdzenia samemu. Trudno mi się jednak oprzeć wrażeniu, że telewizor ma jeszcze lekki zapas ostrości do nadrobienia, ale może to tylko złudzenie.
Ostatni raz kineskopów używałem dobre 20 lat temu, więc niezbyt dobrze pamiętam jak wyglądał obraz na nich.
Najpierw spróbuję zmusić Windows 10 do rozdzielczości, o której pisał kolega wyżej, znalazłem już na Youtubie sposoby na to i zobaczymy jak to będzie wyglądało. No i ciekawe jak będzie na tym dosowym komputerze, ale z tym muszę poczekać.

Tyle tylko, że monitor CRT różni się od telewizora CRT niczym Fiat 126p od Ferrari. To tak, jakbyś potrzebował koła do auta, a były by drogie, to zamiast niego dałbyś od roweru i zastanawiał się czemu telepie przy 60km/h.

Bo produkowano swego czasu karty do obsługi TV, tylko kosztowały sporo i raczej sterowników już w czasach 7 nie było, ale zastanawiałem się jak to zostało rozwiązane, w końcu na wyjściu VGA sygnał jest niestrawny dla telewizora.

Jak będę miał do utylizacji CRT (miesiąc temu iyama wielgachna poszła za free, stan idealny był) to dam znać.

Sęk w tym, że nie bardzo, bo nawet VGA w owych czasach miał wyższą rozdzielczość. Nawet przy ok. 640x480 będzie migotanie obrazu, które skatuje ci wzrok, bo telewizor CRT aby wyświetlić więcej niż ok 250 pikseli musiał robić to naprzemiennie. Taka była wtedy technologia, więc ten obraz albo będzie ci okrutnie migał (i to jest naprawdę widoczne migotanie nie do wytrzymania na dłuższą metę), albo wytnie ci skalując część danych i będzie obraz wyglądał bardzo nieczytelnie.

Po prostu niema innej możliwość.

Rozdzielczość można ręcznie dodać np. w panelu Nvidii jeśli taka jest karta.

No dobra - pobawiłem się trochę i udało mi się ustawić najpierw rozdzielczość 640x480, a potem 320x200. Przy 320x200 - nie da się tego używać, bo ikony są GIGANTYCZNE i nic nie mieści się na ekranie. Ale przy 640x480, niespodzianka - jest dobrze, nawet bardzo dobrze. Małe czcionki stały się w pełni czytelne, a migotanie jest prawie niewidoczne, a obraz jest zdecydowanie ostrzejszy. Kilka fotek:



Na żywo wygląda to lepiej, bo niestety zdjęcia przekłamują kolory i Prehistorik wygląda naprawdę dobrze. Tak więc - dzięki za pomoc, bo naprowadziłeś mnie na rozwiązanie.
Nie jest to może jakość monitora, ale jestem zadowolony - i tak będę tego używał tylko do starych gier może z godzinę w tygodniu oraz do filmów z VHS, a do tego celu taka jakość wystarczy mi w zupełności.
PS. Na zdjęciach widać, że ucina mi lekko ekran z prawej strony, ale z tym już sobie poradziłem ustawiając 640x512 i wtedy nic nie ucina.
Post dodany przez telewizor crt, wszystko da się wreszcie rozczytać.

Jest tak jak pisałem. W 640 x 480 masz wycięte część obrazu i skalowanie. Jest lepiej niż z 800 x 600 bo mniej wycina. Ale nadal nie jest to natywna. Przeplotu oryginalnego raczej z tym konwerterem nie uzyskasz, bo on sam już skaluje. Można się pobawić aby wyciągnąć 720x486 to PAL z overscanem, powinno załapać i jako tako wyglądać.

IMHO lepiej wykombinować LCD i użyć w przeciwną stronę. Bo na tym TV szkoda oczu. A jak to ma być retro, to poluj na monitor CRT.

Z ucięciem obrazu już sobie poradziłem, dodając rozdzielczość 640x512 - w tym trybie nic nie jest ucięte.
W 720x486 jest gorzej, obraz jakby bardziej migocze i jest mniej czytelny - w 640x512 jest super.
Masz zapewne rację, że monitor byłby lepszy, ale tak jak pisałem - ciężko jest znaleźć monitor o rozmiarze 21 cali, który w dodatku ktoś chciałby wysłać kurierem. Najczęściej trafiają się monitory 14 cali, czasem góra 17 cali. Ja chciałem większy właśnie po to, żeby móc siedzieć od niego trochę dalej, żeby promieniowanie nie waliło mi z bliska w oczy - przy tym rozmiarze mogę spokojnie siedzieć co najmniej 2 metry od ekranu i mieć wszystko czytelne. Tak więc na pewno mogłem trafić lepiej, ale trudno - mimo wszystko jestem zadowolony. Jeśli trafi mi się monitor crt 21 cali z wysyłką za korzystną cenę, do którego dałoby się podłączyć magnetowid to się zastanowię - tutaj zapłaciłem 50 złotych plus przejściówka.
Ogólnie telewizor ma mi służyć do pogrania może z godzinę raz w tygodniu na retro sprzęcie, czasem obejrzenia filmu na VHSie, więc nie będzie zbyt często używany.

Do monitora CRT nie podłączysz magnetowidu. Bardzo nieliczne miały obsługę PAL. Chyba, że przez scandoubler.

No więc właśnie, czyli pod tym kątem wybór był słuszny. Ewentualnie może zadziałałaby przejściówka z cinchy (bo takie wyjścia mam w magnetowidzie) do VGA w monitorze, ale kto wie czy to by zdało egzamin.
W tej chwili ekran wygląda całkiem dobrze, napisy mogłyby być jeszcze wyraźniejsze, ale ja nie mam zamiaru używać tego telewizora do czytania małych czcionek, tylko do grania w dosowe starocie, w których teksty były wielkie jak kobyły, więc powinno być ok. Na szczęście zmiana rozdzielczości poprawiła ostrość, więc pilot chyba nie będzie jednak potrzebny.
Dzięki jednak za pomoc, bo pomogło mi to i rozjaśniło nieco w głowie.

Nie wiem jak jest z tą przejściówką i jaki podaje sygnał na wyjściu, ale lepszej jakości obraz na TV kineskopowym poprzez EURO uzyskiwało się zawsze (na przykład podłączając PS1/2) „pełnym” przewodem EURO - czyli z aktywnymi pinami RGB (gruby z pełną wiązką, czyli połączone przewodami wszystkie piny we wtykach).
Możliwe, że podłączając bezpośrednio przejściówkę (nie poprzez DVD) pełnym kablem EURO RGB uzyskałbyś wyraźniejszą czcionkę, ale trzeba by było sprawdzić, czy przejściówka podaje na wyjściu EURO sygnał RGB, czy tylko CVBS.
Przy podłączeniu PS2 podłączenie RGB dawało sporą różnicę.
Takie podłączenie poprzez samą przejściówkę jednak nie wymuszałoby przejścia z automatu TV na AV (nie podaje napięcia przełączającego)…więc i tak tego nie sprawdzisz, skoro nie masz pilota.
W niektórych TV sekwencja przyciskami „program” w dół i do góry powodowała przy przejściu w dół z 1 na 0 co było tożsame z AV.