Knoppix - jak zamontować dysk do zapisu?

Mam problem z windows’em. Chodzi o to, że utraciłam w systemie plik ntoskrnl.exe. Aby wejść w komputer, użyłam Knoppixa i korzystając z porad zawartych na forum doszłam do momentu, w którym znalazłam już swoje dyski. W tej chwili muszę zamontować obraz dysku do ZAPISU ( nie tylko do odczytu) aby moc wkleić brakujący plik. Jakie komendy powinnam wpisać w konsolę? Czy wklejenie tego pliku w jego pierwotne miejsce załatwi sprawę?

Dysk z jakim oznaczeniem chcesz zamontować w trybie zapisu?

No właśnie nie jestem do końca tego pewna, chodzi o to, że dysk, który chce zamontować jest w ścieżce “media:/sda2”, czyli wychodzi na to, że oznaczony jest jako “sda2”? Jednak na pulpicie jest też inny dysk nazwany Hard Disk [sda2] i on ma ścieżkę /cdrom. I teraz pytanie jeżeli użyje komendy, w której użyje nazwy “sda2” to do którego dysku się on odniesie? Ale chyba chodzi tu o sda2.

Pokaż wynik polecenie fdisk -l.

Chętnie bym to wkleiła, ale nie mam pojęcia jak przenieś taką informację z jednego komputera na drugi:(

Ściągnij to -> http://browserlinux.com/

Przerzuć na pendrive i dostaniesz automatycznie dostęp zapis/odczyt do wszystkich partycji :slight_smile:

Wklejenie ntoskrnl.exe powinno załatwić problem :slight_smile:

Nie możesz podłączyć internetu do komputera z Knoppixem?

Możesz ew. wykonać polecenie fdisk -l > dyski.txt by zapisać wynik polecenia do pliku dyski.txt, wrzucić na pendrive i przenieść na drugi komputer (jakoś inny sposób nie przychodzi mi na myśl).

Możesz jeszcze odczytać, na którym dysku znajduje sie Windows i napisać. (po prawej stronie powinno być napisane coś w stylu Windows/NTFS.

No i ostatni sposób, przepisać sporadycznie to co tam Ci się wyświetliło. Np /dev/sda1 linux /dev/sda2 windows itp (jeżeli nadal nie jesteś pewna która partycja jest z windowsem).

iSalt0 uprzedził mnie, i jego sposób będzie chyba szybszy i lepszy :slight_smile:

iSalto - ściągam i zaraz spróbuję:)

I przy okazji kilka pytań, jako że robię to pierwszy raz w życiu, mam to rozpakować i wrzucić na pendriva, podłączyć do komputera i zamienić pliki czy tak?

Jeżeli nie, oświeć mnie, proszę:)

Winters4TW - no niestety nie mam takiej możliwości, ponadto jestem zupełnie ZIELONA w tym temacie, jeżeli nie wyjdzie sposobem iSalto, spróbuję wpisać te komendy i jakoś to poprzenosić:)

Do instalacji ściągnij to -> http://unetbootin.sourceforge.net/

ok, ściągnięte.

Co powinnam zrobić teraz?

odpalasz unetbootin -> http://sourceforge.net/dbimage.php?id=300347 -> po zakończeniu dogrywasz na pendrive ntoskrnl.exe -> bootujesz kompa z pendrive’a (jeśli się nie uda, dokonaj zmian w BIOS) -> po zbootowaniu w lewym dolnym rogu ekranu zobaczysz ikony partycji -> dalej już wiesz co robić :slight_smile:

Jeżeli masz dostęp do konsoli odzykiwania, to możesz wrzucić plik ntoskrnl.exe na pendrive a następnie wykonać w tej konsoli polecenie:

copy X:\ntoskrnl.exe C:\WINDOWS\System32\

X: to litera pendriva.

Aby przejść do konsoli, po wczytaniu biosa trzymaj F8 (przed tym jak chce wczytać system) i wybierz Tryb awaryjny z wierszem poleceń.

Winters4TW - ta opcja mi nie działa, już próbowałam. Nie da się także zrobić recovery, nie wiem czemu?

Nie działa Ci bo…? Jakiś błąd?

Otóż, właśnie nie wiem dlaczego.

Gdy wciskam F4, na tym klawiszu mam recovery, pisze loading files, po czym coś tam się włacza pisze please wait, i na tym się kończy. Komputer się zawiesza, czy pozostaje w bezruchu, czy jak inaczej to nazwać…

Wciśnij F8.

Nie wiem czy na twoim komputerze trzeba wcisać F4, ale normalnie, od razu nie wczytują się pliki, tylko jest menu z wyborem. Spróbuj F8

Na f8, próbowałam praktycznie wszystkich opcji, i niestety pozostaje czarny ekran.

W wierszu poleceń też nie da się nic wpisać.

No to pozostaje sposób iSalt0, albo zamontowanie partycji z Windowsem na Knoppix

Sposobu iSalt0 jeszcze nie próbowałam, póki co czekam cierpliwie aż się ściągnie, co do Knoppixa to także próbowałam, ale tam miałam problem z zamontowaniem dysku.

Zrób tak:

Uruchom Terminal w Knoppix, wpisz polecenie cat /etc/fstab poszukaj partycji z Windowsem (zapewne będzie pierwsza). Następnie polecenie:

mkdir /mnt/dysk

następnie:

ntfs-3g /dev/sdaX /mnt/dysk (gdzie X to numerek partycji gdzie leży windows, możesz mieć również hdaX)

Jeżeli w Knoppix jest domyślnie zainstalowany pakiet ntfs-3g to powinno się udać :slight_smile:

Może jeszcze mała lektura, jeżeli miałabyś problemy: http://debian.linux.pl/threads/704-Mont … 3#post9203