Knoppix - jak zamontować dysk do zapisu?

(Izus1000) #1

Mam problem z windows'em. Chodzi o to, że utraciłam w systemie plik ntoskrnl.exe. Aby wejść w komputer, użyłam Knoppixa i korzystając z porad zawartych na forum doszłam do momentu, w którym znalazłam już swoje dyski. W tej chwili muszę zamontować obraz dysku do ZAPISU ( nie tylko do odczytu) aby moc wkleić brakujący plik. Jakie komendy powinnam wpisać w konsolę? Czy wklejenie tego pliku w jego pierwotne miejsce załatwi sprawę?

(Kaka') #2

Dysk z jakim oznaczeniem chcesz zamontować w trybie zapisu?

(Izus1000) #3

No właśnie nie jestem do końca tego pewna, chodzi o to, że dysk, który chce zamontować jest w ścieżce "media:/sda2", czyli wychodzi na to, że oznaczony jest jako "sda2"? Jednak na pulpicie jest też inny dysk nazwany Hard Disk [sda2] i on ma ścieżkę /cdrom. I teraz pytanie jeżeli użyje komendy, w której użyje nazwy "sda2" to do którego dysku się on odniesie? Ale chyba chodzi tu o sda2.

(Winters4TW) #4

Pokaż wynik polecenie fdisk -l.

(Izus1000) #5

Chętnie bym to wkleiła, ale nie mam pojęcia jak przenieś taką informację z jednego komputera na drugi:(

(system) #6

Ściągnij to -> http://browserlinux.com/

Przerzuć na pendrive i dostaniesz automatycznie dostęp zapis/odczyt do wszystkich partycji :slight_smile:

Wklejenie ntoskrnl.exe powinno załatwić problem :slight_smile:

(Winters4TW) #7

Nie możesz podłączyć internetu do komputera z Knoppixem?

Możesz ew. wykonać polecenie fdisk -l > dyski.txt by zapisać wynik polecenia do pliku dyski.txt, wrzucić na pendrive i przenieść na drugi komputer (jakoś inny sposób nie przychodzi mi na myśl).

Możesz jeszcze odczytać, na którym dysku znajduje sie Windows i napisać. (po prawej stronie powinno być napisane coś w stylu Windows/NTFS.

No i ostatni sposób, przepisać sporadycznie to co tam Ci się wyświetliło. Np /dev/sda1 linux /dev/sda2 windows itp (jeżeli nadal nie jesteś pewna która partycja jest z windowsem).

iSalt0 uprzedził mnie, i jego sposób będzie chyba szybszy i lepszy :slight_smile:

(Izus1000) #8

iSalto - ściągam i zaraz spróbuję:slight_smile:

I przy okazji kilka pytań, jako że robię to pierwszy raz w życiu, mam to rozpakować i wrzucić na pendriva, podłączyć do komputera i zamienić pliki czy tak?

Jeżeli nie, oświeć mnie, proszę:slight_smile:

Winters4TW - no niestety nie mam takiej możliwości, ponadto jestem zupełnie ZIELONA w tym temacie, jeżeli nie wyjdzie sposobem iSalto, spróbuję wpisać te komendy i jakoś to poprzenosić:slight_smile:

(system) #9

Do instalacji ściągnij to -> http://unetbootin.sourceforge.net/

(Izus1000) #10

ok, ściągnięte.

Co powinnam zrobić teraz?

(system) #11

odpalasz unetbootin -> http://sourceforge.net/dbimage.php?id=300347 -> po zakończeniu dogrywasz na pendrive ntoskrnl.exe -> bootujesz kompa z pendrive'a (jeśli się nie uda, dokonaj zmian w BIOS) -> po zbootowaniu w lewym dolnym rogu ekranu zobaczysz ikony partycji -> dalej już wiesz co robić :slight_smile:

(Winters4TW) #12

Jeżeli masz dostęp do konsoli odzykiwania, to możesz wrzucić plik ntoskrnl.exe na pendrive a następnie wykonać w tej konsoli polecenie:

copy X:\ntoskrnl.exe C:\WINDOWS\System32\

X: to litera pendriva.

Aby przejść do konsoli, po wczytaniu biosa trzymaj F8 (przed tym jak chce wczytać system) i wybierz Tryb awaryjny z wierszem poleceń.

(Izus1000) #13

Winters4TW - ta opcja mi nie działa, już próbowałam. Nie da się także zrobić recovery, nie wiem czemu?

(Winters4TW) #14

Nie działa Ci bo...? Jakiś błąd?

(Izus1000) #15

Otóż, właśnie nie wiem dlaczego.

Gdy wciskam F4, na tym klawiszu mam recovery, pisze loading files, po czym coś tam się włacza pisze please wait, i na tym się kończy. Komputer się zawiesza, czy pozostaje w bezruchu, czy jak inaczej to nazwać...

(Winters4TW) #16

Wciśnij F8.

Nie wiem czy na twoim komputerze trzeba wcisać F4, ale normalnie, od razu nie wczytują się pliki, tylko jest menu z wyborem. Spróbuj F8

(Izus1000) #17

Na f8, próbowałam praktycznie wszystkich opcji, i niestety pozostaje czarny ekran.

W wierszu poleceń też nie da się nic wpisać.

(Winters4TW) #18

No to pozostaje sposób iSalt0, albo zamontowanie partycji z Windowsem na Knoppix

(Izus1000) #19

Sposobu iSalt0 jeszcze nie próbowałam, póki co czekam cierpliwie aż się ściągnie, co do Knoppixa to także próbowałam, ale tam miałam problem z zamontowaniem dysku.

(Winters4TW) #20

Zrób tak:

Uruchom Terminal w Knoppix, wpisz polecenie cat /etc/fstab poszukaj partycji z Windowsem (zapewne będzie pierwsza). Następnie polecenie:

mkdir /mnt/dysk

następnie:

ntfs-3g /dev/sdaX /mnt/dysk (gdzie X to numerek partycji gdzie leży windows, możesz mieć również hdaX)

Jeżeli w Knoppix jest domyślnie zainstalowany pakiet ntfs-3g to powinno się udać :slight_smile:

Może jeszcze mała lektura, jeżeli miałabyś problemy: http://debian.linux.pl/threads/704-Mont ... 3#post9203