Kompatybilność sprzętu

Czy procesor AMD ryzen 5 1600af i płyta główna Asus prime a320m-a są ze sobą kompatybilne?

Tak, są kompatybilne.

A mam jeszcze pytanie bo ten procesor obsługuje taktowanie do 2933mhz. A czy jak kupię kość o taktowaniu 3200mhz będzie to działało (oczywiście nie mówię o utrzymaniu tego taktowania)

Jeśli kości nie będą się gryzły z procesorem (co już powinno zostać poprawione w wersji AF), to bez problemu będą działały z obniżonym taktowaniem.

Aby utrzymać wyższe taktowanie musisz włączyć w BIOS/UEFI profil XMP dla pamięci. Nie jest to żadne przetaktowanie tylko pełne wykorzystanie możliwości RAMu.

Jednym słowem będzie działało, co więcej na 3200MHz, tylko możliwe że trzeba będzie parę razy kliknąć w BIOSie.

Poprostu pamięć o takim taktowaniu jest w bardzo dobrej cenie. A co sądzicie o nowym zasilaczu silentiumpc Vero l3

Wg testów bardzo fajny i jeszcze lepsze bebechy niż poprzednik.

Tak, pod warunkiem, że do płyty wgrany jest BIOS w wersji co najmniej 5205. Jeśli fabrycznie będzie starszy, to komp nie wstanie.

To jest OC, tyle że wykonane przez producenta pamięci. Standardowo DDR4 pracują na częstotliwości 2133MHz z napięciem 1,2V. Wszystko powyżej to już OC.

To rozumie że mogę kupić tanie kości taktowane 2133mhz i je podkręcić ?

Teoretycznie tak. W praktyce zapewne to się nie uda, bo pamięci, które są stabilne na wyższych częstotliwościach, producent sam podkręca i sprzedaje jako 3000, 3200, 3600 itd.

To lepiej kupić od razu pamięć wyżej taktowana ?

Tak. Bo kupując pamięć 3000MHz masz gwarancję producenta, że będzie ona działała z tą częstotliwością. A kupując na przykład pamięć 2666 z myślą o podkręceniu jej do 3000MHz pewności nie masz czy zadziała i czy będzie pracowała stabilnie.

Nie tyle gwarancję, co zapewnienie, że przetestowali i u nich działa. A wcale tak być nie musi, stąd przed zakupem warto upewnić się, że dana płyta główna współpracuje z wybranymi przez nas pamięciami.

To jest oczywiste. Jak kupuje się RAM to zawsze warto sprawdzić czy nasza płyta jest kompatybilna z modelem pamieci jaki mamy zamiar kupić i czy w ogóle obsługuje częstotliwość na jakiej nam zależy. Bo jak płyta obsługuje maks do 2666 MHz a kupimy 3400 MHz to oczywiste, że nie zadziała i pretensje możemy mieć wtedy tylko do samych siebie.

Płyta główna którą podałem na górze obsługuje taktowanie do 3200mhz ale Procek obsługuje do 2933mhz. A mam pytanie bo pamięci są taktowane 3000mhz to moj procek będzie obsługiwał takie taktowanie?

Tak, 2993 w xmp powinien.
No i radziłbym B350…

Ale to jest większy koszt znacząco tym bardziej teraz gdy jest podniesienie cen przez pandemie

Ta płyta na allegro a320 to jeszcze jest na allegro za 249 b 450 kosztuje już 350

B350 pisałem, na A320 tez Ryzena 4xxx raczej nie odpalisz. A przy szczęściu możesz np takie cos dostać.
https://allegrolokalnie.pl/oferta/msi-b350-tomahawk-arctic-gwarancja